Rząd pozytywnie ocenia zmiany zaproponowane przez posłów. W opinii rządu, propozycje poselskie usprawnią realizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wprowadzą jednolity system przyznawania świadczeń opiekuńczych - poinformowało CIR w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rady Ministrów.
CIR przypomina, że posłowie zaproponowali:
- jednoznaczne uregulowanie kwestii prawa rolników do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Doprecyzowano, że niewykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, potwierdzone orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającej stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób, jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dzięki temu rolnicy sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;
- z katalogu przesłanek negatywnych, ujętych w art. 16a ustawy oświadczeniach rodzinnych, wykreślono przesłankę pozbawiającą prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innego tytułu. Oznacza to, że ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy;
- doprecyzowano, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, w tym także małżonkom.
Rada Ministrów, uznając zasadność przedstawionych zmian, proponuje skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych, zalecając przeprowadzenie analizy merytorycznej i kosztowej proponowanych rozwiązań, także w kontekście ewentualnych szerszych zmian wymaganych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.