Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego oraz niektórych innych ustaw.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, zmiany wprowadzone do projektu ustawy wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego systemu prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/89/UE.
Projektowana nowelizacja ustawy ma na celu dopasowanie do zmienionych przepisów wspólnotowych następujących definicji: konglomeratu finansowego, podmiotu dominującego, podmiotu zależnego i nadzoru dodatkowego. Jedną ze zmian jest objęcie nadzorem uzupełniającym zarządzających alternatywnym funduszem inwestycyjnym.
Nowe przepisy są bardziej elastyczne w zakresie parametrów wykorzystywanych do celów nadzoru, jago nakładania, ograniczania i uchylania, a także koordynacji i współpracy organów nadzoru.
Poza zmianami w ustawie o nadzorze uzupełniającym, projekt przewiduje także, ale w mniejszym zakresie, zmiany w Prawie bankowym, ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawie o działalności ubezpieczeniowej.
Zaproponowane zmiany pozytywnie wpłyną na rynek finansowy poprzez usprawnienie nadzoru wykonywanego w stosunku do podmiotów skupionych w grupy mogące zostać uznane za konglomeraty finansowe. Warto jednak zaznaczyć, że od momentu wprowadzenia w Polsce w 2005 r. nadzoru uzupełniającego odnotowano u nas przejściowo zaledwie jeden przypadek konglomeratu finansowego. Obecnie żadna grupa nie spełnia kryteriów konglomeratu.
Będą zmiany w nadzorze nad instytucjami finansowymi
Dostosowanie do standardów unijnych definicji: konglomeratu finansowego, podmiotu dominującego, podmiotu zależnego i nadzoru dodatkowego - to cel zaakceptowanej we wtorek przez rząd nowelizacji ustawy.