Fundacja Sunflowers rozpoczęła rekrutację do pierwszej w Polsce Letniej Szkoły Międzynarodowego Prawa Karnego.
Zmień język strony
Prawo.pl

Włodzimierz Kazimierczak

Artykuły autora

RPO: GIODO musi lepiej reagować na skargi obywateli

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie sposobu załatwiania skarg przez GIODO. Rzecznik Praw Obywatelskich coraz częściej otrzymuje skargi dotyczące możliwych nieprawidłowości w działaniach Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

71 zl waloryzacji emerytur

Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy orentach z FUS, a także projekt ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Podjęła także kilka uchwał wspierającychc ważne inwestycje w Polsce. Posiedzenie Rady Ministrów będzie kontynuowane jutro.

Rząd zajmie się odwróconą hipoteką

Chcemy, aby kwestie odwróconego kredytu hipotecznego i tzw. umowy dożywocia były uporządkowane w jednej ustawie zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak (na zjdęciu) w Warszawie. Jutro zajmie się nimi rząd.

W nowym roku nowe prawo

Przełom roku to zawsze okres, w którym w życie wchodzi wiele nowych przepisów prawnych. W tym roku też jest trochę ustaw i rozporządzeń, na które warto zwrócić uwagę. Zmianie ulegają chociażby zasady gospodarowanie odpadami. To rewolucyjna ustawa, dla wielu ekspertów jednak kontrowersyjna. I żaden porzucony śmieć nie może już leżeć spokojnie w rowie czy w lesie. Kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem. Dla osób segregujących śmieci na plastik, szkło i papier obowiązkowo niższe rachunki! To opinia entuzjastów. Pesymiści uważają, że ogranicza ona konkurencję na rynku wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Nowe zasady organizowania imprez masowych

W styczniu 2012 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez masowych. Do najważniejszych zmian należą m.in. możliwość przerwania imprezy masowej przez wojewodę, gdy jej dalszy przebieg zagraża zdrowiu lub życiu uczestników, rozszerzenie zakresu obowiązywania zakazu stadionowego również na mecze wyjazdowe oraz zaostrzenie sankcji karnych dla osób zagrażających bezpieczeństwu imprezy masowej. Od 13 stycznia 2012 roku uprawnieni przedsiębiorcy, posiadający specjalne zezwolenia będą również mogli podczas imprez masowych sprzedawać i podawać napoje o niskiej zawartości alkoholu.