Senat też za znakowaniem żywności "bez GMO"

Bez poprawek Senat przyjął w środę ustawę regulującą zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. Nowe przepisy wprowadzą także kary za fałszowanie informacji o żywności. Mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

26.06.2019

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.

13.06.2019

Projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE trafił do konsultacji społecznych

Domowe finanse Emerytury i renty

Projekt ustawy, która przekształci otwarte fundusze emerytalne w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, trafił we wtorek do konsultacji społecznych. Ok. 15,7 mln członków OFE stanie przed wyborem, co zrobić ze środkami zgromadzonymi do tej pory w OFE.

28.05.2019

Surowe kary za cofanie liczników już obowiązują

Prawo karne

Za „przekręcenie” licznika w samochodzie będzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Od 25 maja 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie karnym, które mają walczyć z procederem cofania liczników w używanych samochodach. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej.

25.05.2019

Zmiany w ustawie o Karcie Polaka jeszcze do poprawek

Administracja publiczna

Trzy poprawki o charakterze redakcyjno-precyzującym do nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, która rozszerza działanie Karty na wszystkie kraje świata zaproponował w czwartek Senat. Nowelizacja trafi teraz z powrotem do Sejmu.

10.05.2019

MS chce surowszych kar za nielegalne adopcje

Prawo karne Prawo rodzinne

Do pięciu lat więzienia ma grozić za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.

11.04.2019

Polskie związki sportowe nie tylko dla dyscyplin olimpijskich

Administracja publiczna

Więcej związków sportowych będzie mogło uzyskać status polskiego związku sportowego - taką możliwość da im proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o sporcie. Dotyczyć to ma także dyscyplin popularnych nieolimpijskich.

09.04.2019

Nowe przepisy przywrócą dawne etykiety energetyczne produktów

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku produktów związanych z energią, które nie spełniają określonych wymagań, np. nie dołączono do nich etykiety lub karty informacyjnej produktu - to cel nowelizacji ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty. Przywróci ona m.in. dawną skalę energochłonności do A do G.

19.03.2019

Ustawa podpisana - państwowe media mogą dostać dotację

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która przewiduje rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla państwowej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

18.03.2019

Ustawa zabezpieczy klientów brytyjskich instytucji finansowych po brexicie

Prawo gospodarcze Finanse

Zabezpieczenie interesów polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w razie twardego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej.

15.03.2019

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.

12.03.2019

Poprawiona ustawa o cenach energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

04.03.2019

Senat też za poprawieniem ustawy o cenach energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

26.02.2019

Ustawa wprowadzająca RODO wreszcie uchwalona

RODO

Na zakończonym w piątek posiedzeniu Sejm uchwalił tzw. ustawę sektorową, wdrażającą RODO. Zmienia ona 168 ustaw, w tym m.in. kodeks pracy, prawo karne, prawo bankowe i ubezpieczeniowe, prawo oświatowe, medyczne i wiele innych. Nowe zasady ochrony danych osobowych obowiązują w UE i w Polsce od 25 maja ubiegłego roku.

22.02.2019

Sejm poprawił ustawę o cenach energii

Prawo gospodarcze

Opłaty dystrybucyjne i za przesył energii elektrycznej nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - taką zmianę w ustawie o cenach prądu uchwalił w piątek Sejm. Ustawa trafi teraz do Senatu.

22.02.2019

Będzie specjalna dotacja dla państwowej telewizji i radia

Finanse publiczne

Rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych przewiduje nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, którą w piątek na ranem uchwalił Sejm.

22.02.2019

Senat poprawia mniej niż co piątą ustawę

Senat przyjął w 2018 r. 268 ustaw. Do 50 z nich Izba wprowadziła 467 poprawek. Ustawy, do których Senat zgłosił poprawki, stanowiły 18,6 proc. wszystkich rozpatrzonych przez Izbę. Senat wniósł do Sejmu 15 własnych inicjatyw ustawodawczych.

14.01.2019