Dziś TK zajmie się przepisami o aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu

Prawo karne

Trybunał Konstytucyjny, na wniosek grupy posłów PiS, zajmie się w czwartek konstytucyjnością przepisu dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalnością aborcji m.in. w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano właśnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu.

22.10.2020

Premier zapowiada od soboty czerwoną strefę w całej Polsce

Opieka zdrowotna Koronawirus

Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - za powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Obecnie czerwona strefa obejmuje 152 powiaty, które zamieszkuje około 70 procent ludności Polski.

21.10.2020

UOKiK wymierza PKO BP i Pekao kary za dowolne ustalanie kursów walut

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych w bankach PKO BP i Pekao. Banki mają w sumie zapłacić ponad 62 mln zł kar. Tymczasem Bank Pekao twierdzi, że kwestionowany przepis przestał być stosowany w tym banku w kwietniu 2017 r., a PKO BP, że klient mógł wybrać walutę spłaty.

19.10.2020

Skarga nadzwyczajna: Ubezpieczyciel nie może narzucać warunków naprawy auta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zakłady ubezpieczeń nie mają prawa uzależniać wypłaty pełnego odszkodowania od przeprowadzenia przez poszkodowanego naprawy i dokumentowania tego faktu fakturami - uważa Rzecznik Finansowy, który złożył w tej sprawie do Sądu Najwyższego kolejną skargę nadzwyczajną.

19.10.2020

GIS radzi, co zrobić kiedy pojawią się objawy COVID-19

Pacjent Koronawirus

Gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku to objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak się zachować, gdy podejrzewamy, że możemy być nim zakażeni. Przede wszystkim: nie idźmy do pracy, pozostańmy w domu i umówmy telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

17.10.2020

Ograniczenia w kościołach - w czerwonej strefie jeden wierny na 7 mkw

Koronawirus

Obowiązujące od soboty ograniczenia związane z pandemią dotyczą także kościołów i uroczystości religijnych. Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem, w strefie żółtej wymagane są 4 metry kwadratowe na jednego uczestnika, a w strefie czerwonej 7 metrów kwadratowych. Obowiązują też maseczki i zachowanie 1,5m dystansu pomiędzy uczestnikami.

17.10.2020

Rząd włączył hamulce - większa czerwona strefa i kolejne ograniczenia

Koronawirus

Od soboty w czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Trafiła do niej również Warszawa. W tej strefie, która obejmie obszar zamieszkany przez około 70 proc. ludności, obowiązują limity klientów w sklepach, zakaz organizacji wesel i innych uroczystości, a w zgromadzeniu weźmie udział nie więcej niż 10 osób.

17.10.2020

Spolszczanie imion Mazurów - spór o tożsamość i porządek w dokumentach

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Urząd stanu cywilnego na Mazurach bardziej wierzy dokumentom z lat 50. i 60. niż wyjaśnieniom obywateli, którym zmieniono imiona i nazwiska na bardziej polskie. Nie uznaje też oryginałów z archiwów niemieckich i nie wyjaśnia sprawy z zainteresowanymi. I zamiast Paul "nadaje" autochtonom imię Paweł, zamiast Helga - Olga.

17.10.2020

Dziecko uzyskuje pokaźną sumę i… może być problem z zarządem majątkiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.

17.10.2020

Maseczki trafią do ustawy, skończy się spór o podstawę prawną obowiązku zasłaniania ust i nosa

Prawo karne Policja Koronawirus

Obowiązek noszenia maseczek od początku pandemii ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci drudzy kwestionują podstawę prawną jego wprowadzenia i odmawiają przyjęcia mandatów. Wszystko przez to, że obowiązek wprowadzono rozporządzeniem, bez podstawy prawnej w ustawie. Niebawem ma się to zmienić, bo odpowiednie zapisy mają trafić właśnie do ustawy.

16.10.2020

Jest rozporządzenie - od czwartku godziny dla seniorów w sklepach

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy mają obowiązywać od 15 października do odwołania.

15.10.2020

MSWiA: Nie można niepełnosprawnemu utrudniać odbioru dowodu osobistego

Administracja publiczna

Obecne przepisy uzależniają możliwość dostarczenia dowodu osobistego do domu wnioskodawcy m.in. od niepełnosprawności, która powstała po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że rozważy zmianę tej regulacji podczas nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

14.10.2020

Rachunek rodzinny może chronić pieniądze przed egzekucją

Prawo cywilne Pomoc społeczna

Prawo pozwala wpłacać na specjalne rachunki rodzinne, wolne od opłat bankowych i prowizji, środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Jak jednak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, nie są one jeszcze popularne. M.in. dlatego, że prowadzenie takiego rachunku nie jest obowiązkiem banku – to jeden z wielu produktów, które może on oferować według uznania.

13.10.2020

Nie będzie powszechnej ulgi dla łapiących deszczówkę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo finansów nie planuje wprowadzenia ustawowych ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które zbierają wody deszczowe. Zwolnienia mogą wprowadzić natomiast uchwalać lokalne samorządy. - W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewidziano takie uprawnienie dla rad gmin - wyjaśnia resort.

12.10.2020

Spór o psa i kota rasowego rozstrzyga się w Senacie

Środowisko Prawo gospodarcze

Prace nad nową ustawą o prawach zwierząt wywołały spór o definicję psa i kota rasowego. Ustawa uchwalona przez Sejm 18 września br. stanowi, że rodowody będą wydawane tylko przez jedną organizację. A to oznacza, że po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt może okazać się, że większość właścicieli "rasowych" psów ma zwykłe kundelki.

10.10.2020

Cały kraj żółtą strefą i zero tolerancji dla chodzenia bez maseczek

Prawo karne Koronawirus

Od soboty obowiązuje nakaz noszenia w strefach czerwonej i żółtej, która obejmuje cały kraj, maseczek. Ma to być kontrolowane, a surowe kary mają być dla tych, którzy nie będą tego przestrzegać. W całym kraju obowiązywać mają też ostrzejsze ograniczenia dotyczące m.in. zgromadzeń, imprez okolicznościowych i gastronomii.

10.10.2020

RPO: Zakazać terapii "leczących" homoseksualistów

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Już 30 lat temu homoseksualizm usunięto z klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia, a wcześniej organizacje naukowe i eksperci wskazywali, że orientacji seksualnej i tożsamości płciowej nie można „wyleczyć”. Tymczasem w Polsce takie terapie konwersyjne są prowadzone, mimo ich sprzeczności z wiedzą medyczną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

09.10.2020

NIK: System ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest mało efektywny

Prawo cywilne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak działa system wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych. Okazuje się, że wciąż niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo iż część z nich ma taki obowiązek, a wsparcie państwa w tym zakresie jest mało skuteczne. Zamiast się ubezpieczyć, rolnicy liczą, że w razie szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (głównie suszą), dostaną pomoc finansową od państwa niezależną od systemu ubezpieczenia.

07.10.2020

Duży wzrost zakażeń - rząd mobilizuje się do walki z pandemią

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

Reakcją na skokowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a ostatnio także liczby zgonów, jest zapowiedź polityki "zero tolerancji" dla naruszających zasady bezpieczeństwa oraz kolejna zmiana zasad leczenia COVID-19. Teraz ponownie mają się tym zająć specjalne szpitale, a osoby chodzące bez maseczek mają być surowo karane.

07.10.2020

Doradcy Rzecznika Finansowego: Likwidacja uderzy w prawa konsumentów

Rynek i konsument

Likwidacja urzędu Rzecznika Finansowego zdestabilizuje system ochrony konsumentów i stworzy przestrzeń dla kolejnych afer finansowych - uważają członkowie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym. Swoje uwagi przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, bo ich zdaniem tryb procedowania ustawy uniemożliwia społeczną dyskusję o niej.

06.10.2020