Prof. Safjan: Projekt szybkich zmian w prawie cywilnym prawie gotowy, ale wejście w życie niepewne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt tzw. ustawy naprawczej, mającej usunąć największe deformacje wprowadzone do postępowania cywilnego w ostatnich latach, jest już prawie gotowy i może być wkrótce uchwalony – mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Ma jednak wątpliwości, czy jest szansa na uchwalenie i podpisane tej ustawy jeszcze w trakcie obecnej kadencji prezydenta.

21.01.2025

Sprawy frankowe nabiorą tempa, jeśli proponowane zmiany wejdą w życie

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W końcu ukazał się długo wyczekiwany projekt regulacji, zmierzający do przyśpieszenia spraw sądowych, dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, jest szansa, że sprawy frankowe nabiorą tempa. Bo teraz główną bolączką kredytobiorców jest przewlekłość postępowania - pisze Agnieszka Sobczyk, radca prawny w K&L Legal.

21.01.2025

TSUE zajmie się wyznaczaniem składów w sądzie apelacyjnym w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia Przemysław Feliga z Sądu Apelacyjnego w Warszawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie dotyczące wyznaczania składów sędziowskich w tymże sądzie. Konkretnie chodzi o to, czy sądem unijnym jest sąd krajowy, którego skład orzekający został ukształtowany na podstawie pisemnej decyzji organu administracyjnego sądu - przewodniczącego wydziału, wydanej - jak wskazano - z rażącym naruszeniem przepisów prawa krajowego o przydziale spraw oraz wyznaczaniu i zmianie składu sądu oraz zasadą niezmienności składu sądu.

20.01.2025

Sędzia Zbigniew Miczek: Gdzie (nie)powinien orzekać asesor sądowy

Wymiar sprawiedliwości

Rozważając kwestie kategorii spraw, w których mogliby orzekać asesorzy, nie można ograniczać się do sądów rodzinnych. Potrzebna jest całościowa reforma przygotowania do zawodu sędziego, już na etapie studiów wyższych, a potem aplikacji i asesury, przy uwzględnieniu konieczności szkolenia specjalistycznego z innych dziedzin przydatnych do wykonywania tego zawodu. Godne rozważenia pomysły wyłączenia sądownictwa rodzinnego wymagałyby również reformy służby kuratorskiej - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

20.01.2025

Prof. Romanowski: Projekt ustawy frankowej budzi wątpliwości konstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Prof. Michał Romanowski, prawnik, sceptycznie wypowiedział się o projektowanych regulacjach mających usprawnić pracę sądów w sprawach frankowych. - Konstytucja nakazuje chronić konsumentów, ale jednocześnie chroni zasady wolnego rynku i prawa obydwu stron do prowadzenia postępowań sądowych – wskazał. Część ekspertów ocenia jednak propozycje pozytywnie.

19.01.2025

SN: Następca prawny strony nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego

Wymiar sprawiedliwości

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego, zamiast utraconego, może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu po przeprowadzeniu rozprawy. Wniosek w tym przedmiocie okazał się niezasadny. Kluczowe było to, że tytuł wykonawczy wcześniej został wydany innemu podmiotowi - stronie postępowania cywilnego. Następca prawny takiego podmiotu nie mógł uzyskać nowego tytułu wykonawczego - orzekł Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

18.01.2025

Prof. Dziurda: Potrzeba przepisów, które poprawią uporządkowanie i strukturyzację pism procesowych

Wymiar sprawiedliwości

W realiach polskich pisma procesowe – także wnoszone przez zawodowych pełnomocników – często nie są właściwie ustrukturyzowane ani nawet w elementarny sposób uporządkowane. Niekiedy nawet przypominają strumień świadomości. Przepis art. 128[1] k.p.c., który odnosi się do tej problematyki, został jednak zredagowany w sposób niefortunny i wymaga uchylenia - wskazuje prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

17.01.2025

Sprawa Kamilka - RPD interweniuje, wiceministra chce wyjaśnień od prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Monika Horna-Cieślak RPD, zapowiada poparcie zażalenia pełnomocników na umorzenie śledztwa dotyczącego odpowiedzialności służb pomocowych w sprawie śmierci Kamila M. z Częstochowy. Sprawa chłopca była podstawą zmian w przepisach wprowadzających m.in. standardy ochrony małoletniego. Samo umorzenie ma być też ponownie przeanalizowane przez Prokuraturę Krajową, a wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zwróciła się do prokuratury o wyjaśnienia.

16.01.2025

Miał pomóc - komplikuje, przepis porządkujący pisma procesowe do poprawki

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

W 2023 roku do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono art. 128[1], który nakłada na profesjonalnych pełnomocników szereg obowiązków przy redagowaniu pism procesowych, m.in. wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione. Jak zauważają prawnicy, regulacja, choć miała usprawnić postępowanie, w praktyce wymusza przygotowywanie rozbudowanych pism i dublowanie niektórych treści. Dlatego przepis powinien zostać uchylony, tym bardziej, że sankcje za jego naruszenie są dotkliwe.

16.01.2025

Budżet 2025 - spór sporem, a sędziom TK i tak trzeba będzie zapłacić

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Koalicja rządząca chciała rozwiązać problem z Trybunałem Konstytucyjnym, zakręcając w budżecie na 2025 r. kurek z wynagrodzeniami dla sędziów. To z kolei - jak wynika z sygnałów płynących z kancelarii prezydenta - może doprowadzić do braku prezydenckiego podpisu i skierowania ustawy do TK, a wyroki Trybunału nie są publikowane przez rząd. Prawnicy zgodnie twierdzą, że w takiej sytuacji budżet będzie obowiązywać - pytanie jednak w jakiej wersji.

16.01.2025

MS: Tacierzyństwo to nie powód do odroczenia egzaminu adwokackiego lub radcowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że brak jest podstaw do kontynuowania prac nad zmianami legislacyjnymi wprowadzającymi możliwość odroczenia dla ojców na aplikacji adwokackiej lub radcowskiej terminu na przystąpienie do egzaminu, w związku z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich już za poprzedniego kierownictwa MS podnosił, że obowiązujące przepisy dyskryminują ojców, a macierzyństwo, jak i rodzicielstwo, znajdują się pod ochroną Konstytucji.

16.01.2025

W sądzie apelacyjnym w Krakowie Rada Współpracy Zawodów Prawniczych

Wymiar sprawiedliwości

Przy prezesie Sądu Apelacyjnego w Krakowie powstała Rada Współpracy Zawodów Prawniczych. Ma być forum konsultacyjnym - cel to diagnozowanie i sygnalizowanie problemów związanych z działaniem wymiaru sprawiedliwości. W skład organu wchodzą przedstawiciele Prokuratury Regionalnej w Krakowie, Okręgowej Izby Radców Prawnych, Krakowskiej Izby Adwokackiej, Izby Komorniczej w Krakowie oraz Izby Notarialnej w Krakowie.

15.01.2025

Prokuratorzy nie chcą czekać na podwyżki - szykuje się kolejna batalia o wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Przyjęty w ubiegłym tygodniu budżet czeka na decyzję prezydenta, który analizuje, czy nie skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem do szefów prokuratur napisał prokurator krajowy Dariusz Korneluk, przypominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku. Z tym z kolei nie zgadzają się prokuratorzy, podwyżki - na podstawie swojej ustawy ustrojowej - chcą już teraz.

15.01.2025

RPO: Ochrona przed mową nienawiści wymaga precyzji

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że nowelizacja kodeksu karnego, zakładająca ochronę różnych mniejszości przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, rozszerza zakres kryminalizacji na każde zachowanie, którego kontekst sytuacyjny powiązany jest z przynależnością narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową, bezwyznaniowością, niepełnosprawnością, wiekiem, płcią lub orientacją seksualną. Zaznacza, że choć krok jest dobry, to potrzeba starannego wyważenie opisu zachowań przestępczych oraz dóbr prawnie chronionych.

15.01.2025

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców sprzeciwia się likwidacji skargi nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do premiera i ministra sprawiedliwości w sprawie planowanej likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. Jej zdaniem instytucja skargi nadzwyczajnej pozwala naprawić wiele krzywd wyrządzonych polskim przedsiębiorcom przez błędne decyzje sądowe. Likwidacja skargi oznaczałaby pozbawienie przedsiębiorców ostatniej deski ratunku, w sytuacjach gdy w obrocie prawnym funkcjonują wyroki naruszające fundamentalne zasady sprawiedliwości społecznej.

14.01.2025

Kolejne pytania w sprawie sankcji kredytu darmowego w TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały skierowane kolejne pytania dotyczące sankcji kredytu darmowego (SKD). Tym razem pytającym był Sąd Rejonowy w Białymstoku. Na wcześniejsze pytania innych polskich sądów Trybunał jeszcze nie udzielił odpowiedzi. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii, jak szczegółowo pożyczkodawca powinien określić w umowie procedurę przedterminowej spłaty pożyczki.

14.01.2025

Pat z SN może skończyć się ponownymi wyborami prezydenckimi

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Kampania prezydencka dopiero się zaczyna, a konstytucjonaliści już alarmują, że jej finałem mogą być kolejne wybory prezydenckie. Większość z nich uważa, że do zaprzysiężenia prezydenta potrzebna jest uchwała o ważności wyborów, która zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, leży w kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Tej samej, która według m.in. strony rządowej, ale też zgodnie z uchwałą trzech połączonych Izb SN - sądem nie jest.

13.01.2025

Kożuchowska-Warywoda: Asesorzy do spraw rodzinnych i poprawa sytuacji pracowników priorytetami MS

Wymiar sprawiedliwości

Pat związany m.in. z KRS ukształtowaną po 2018 r. powoduje problemy kadrowe w sądach i obciążenie sędziów olbrzymią liczbą spraw i czynności, nie tylko orzeczniczych. Zmiany ustrojowe są niezbędne do przywrócenia ładu konstytucyjnego, ale niezależnie od tego konieczne są rozwiązania organizacyjne usprawniające pracę sądów - choćby zwiększenie liczby asystentów czy ograniczenie kognicji sądów - mówi Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

13.01.2025

Prof. Płatek: Trynkiewicz nie żyje, ale praktyki naruszające prawo nadal obecne

Wymiar sprawiedliwości

Nie żyje Mariusz Trynkiewicz, z powodu którego wprowadzono przepisy powołujące Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Inni pacjenci ośrodka zawiesili, rozpoczęty w listopadzie 2024 roku, strajk głodowy, bo obiecano poprawę warunków bytowych, ale przede wszystkim właściwy kontakt i informację, która ma im przywracać podmiotowość i godność - informuje prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, to nadal jednak nierozwiązany problem polskiej praworządności.

13.01.2025

Patostreaming wciąż czeka na kary, jak za pornografię

Wymiar sprawiedliwości

Obecne przepisy są niewystarczające do zwalczania patostreamingu. Po nieudanej próbie penalizacji tego zjawiska przez posłów większości rządzącej w ubiegłej kadencji, teraz Rzecznik Praw Obywatelskich zachęca obecny rząd do wprowadzenia kar za prezentowanie treści przemocowych małoletnim, na wzór rozwiązania w kodeksie karnym dotyczącego treści o charakterze pornograficznym.

11.01.2025