Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - nie tylko przy czynach niedozwolonych

Wymiar sprawiedliwości

Strony umów zasadniczo ponoszą odpowiedzialność opartą na winie. Odpowiedzialność ta może być jednak również oparta na ryzyku. Przykładem jest odpowiedzialność banku za działania pośrednika, który wprowadza w błąd osoby zainteresowane zawarciem umowy o pożyczkę.

18.10.2022

Fałszywe sugestie w kwestii wyznaczania sędziów i ławników do nowej Izby SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent nie powołuje sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, lecz wyznacza do orzekania w tej Izbie sędziów już uprzednio powołanych do poszczególnych izb, w których ci niezmiennie orzekają, a zatem kontrasygnata premiera nie jest potrzebna - wyjaśnia Biuro Prasowe SN. Zaś ławnicy nie są w żaden sposób przypisani do jednej izby, nie mogą zatem przejść z jednej izby do innej - czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej sądu.

17.10.2022

Protest 30 sędziów Sądu Najwyższego, ale nie wszystkie wokandy są zagrożone

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie widzimy możliwości wspólnego orzekania z osobami powołanymi w wadliwej procedurze - oświadczyło 30 tzw. starych sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia nie może świadomie naruszać prawa obywateli do sądu i narażać Państwa Polskiego na obowiązek wypłacania wysokich odszkodowań - takiej treści pismo wręczyli Pierwszej Prezes SN legalnie wybrani prezesi Izb.

17.10.2022

SN: Orzeczenie jest ważne, nawet gdy nie wyłączyli się sędziowie rozpoznający sprawę rodziny swego kolegi

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rozpoznanie sprawy przez sąd, w którym pełni służbę sędzia, podlegający wyłączeniu z mocy ustawy, który nie zasiada w składzie tego sądu, nie skutkuje nieważnością postępowania - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo że nowy przepis procedury w takich sytuacjach nakazuje wystąpić do sądu nad nim przełożonego o wyznaczenie innego sądu do rozpoznania sprawy.

17.10.2022

Kuratorzy sądowi chcą dodatku z tytułu uciążliwości pracy w terenie

Wymiar sprawiedliwości

Praca kuratora sądowego jest stresująca, niebezpieczna, wiąże się z różnego rodzaju uciążliwościami wynikającymi choćby ze środowiska i sytuacji podopiecznych - wskazują od dawna kuratorzy sądowi. Postulują nie tylko, by zapisać w ustawie, że wykonują zawód o szczególnym charakterze, ale chcieliby też dostawać dodatek z tytułu uciążliwości pracy w terenie w wysokości 20 proc. wynagrodzenia i 7 proc. dla kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej.

17.10.2022

Opieka naprzemienna nad dzieckiem coraz częstsza, a przepisów nadal brak

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.

15.10.2022

Odmowa składania zeznań przez najbliższych oskarżonego może pogrążyć sprawę o znęcanie

Wymiar sprawiedliwości

Zdarza się, że w sprawach o znęcanie akt oskarżenia opiera się wyłącznie na zeznaniach osób mu najbliższych i są one uprawnione do skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań. Gdy z niego skorzystają, może się okazać, że nie ma innej opcji niż uniewinnienie oskarżonego, choćby wcześniejsze zeznania świadków jednoznacznie wskazywały na fakt popełnienia przestępstwa.

15.10.2022

Zasady kontroli osadzonych muszą być jasne - uwagi RPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie jest uzasadniona kontrola osobista osadzonego przez co najmniej trzech funkcjonariuszy. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich duża liczba funkcjonariuszy potęguje bowiem stres, może prowokować niewłaściwe reakcje kontrolujących oraz być wykorzystywana jako forma zastraszania więźnia. Wątpliwości rzecznika budzi także brak regulacji sprawdzania miejsc intymnych więźniów.

14.10.2022

SN: Kierowca ukarany za ten sam czyn dwa razy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie nakazowe bez udziału obwinionych powoduje niekiedy dość przykre pomyłki sądowe. I tak w sprawie kierowcy, który popełnił oczywiste wykroczenie drogowe, zapadły w zeszłym roku dwa wyroki w odstępie niespełna dwóch miesięcy - wydane przez ten sam Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Gdyby nie kasacja Prokuratora Generalnego, mężczyzna płaciłby grzywnę dwa razy.

14.10.2022

Już 21 października Radomskie Spotkania Prawników, temat odpowiedzialność dyscyplinarna prawnika

Wymiar sprawiedliwości

Już po raz trzeci, 21 października 2021 r., odbędą się Radomskie Spotkania Prawników. Tym razem poświęcone będą odpowiedzialności dyscyplinarnej prawników i nauczycieli akademickich. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o dyscyplinarkach sędziowskich, w kontekście konstytucji i prawa europejskiej, ale też o problemach z jakimi mierzą się w tym zakresie samorządy radcowski i adwokacki.

14.10.2022

Sądy nie ułatwiają kuratorom dostępu do PESEL osób poszukiwanych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy często próbują uzyskać dane osobowe rodziny poszukiwanego - np. dzieci dłużnika. Chodzi o rzetelne wykonanie przyjętej funkcji powierzonej przez sąd. Jednak sądy administracyjne i organy niechętnie udostępniają dane PESEL kuratorom, żądając wykazania przez nich interesu prawnego.

14.10.2022

Dzieci pokrzywdzone przestępstwem nadal potrzebują wsparcia w systemie i w prawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jak w praktyce wygląda opieka szpitalna nad dziećmi w kryzysie zdrowia psychicznego? Jak pomóc nastolatkom, którzy przejawiają nieprawidłowe zachowania seksualne? Czy Polacy uważają klapsy za przemoc i czy sami stosują je wobec swoich dzieci? - to niektóre tematy 19. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”

14.10.2022

Chcesz pozwać bank o franki - sprawdź, ile zapłacisz prawnikowi

Wymiar sprawiedliwości

Dług aż po sufit wymarzonego mieszkania motywuje frankowiczów do pozwania banku. Zysk może być ogromny, ale trzeba się liczyć także z kosztami. Kancelarie z powodu popytu i inflacji podwyższają ceny, są firmy, na których usługach można wyjść jak Zabłocki na mydle. W praktyce stawki zaczynają się od kilkunastu tysięcy zł, do tego często dochodzi procent od wygranej - bywa, że i kilkaset tys. zł. Ewentualna przegrana też tania nie jest - to nawet 40 tys. zł dla banku.

14.10.2022

Prof. Gersdorf: Po upadku Sądu Najwyższego nie będzie już żadnego autorytetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Martwi mnie, że Sąd Najwyższy chyli się ku upadkowi, co już stało się z Trybunałem Konstytucyjnym i prokuraturą, bo nie będzie już żadnych autorytetów - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, która właśnie świętuje jubileusz 45-lecia pracy naukowej. A o osobach powoływanych ostatnio do SN mówi, że powinny być pozbawione urzędu, i to raczej bez stanu spoczynku. Jej zdaniem przyjęcie wadliwej nominacji nie powinno dawać takiego przywileju.

13.10.2022

Testament podróżny niestosowany - MS chce go usunąć z przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Podróżny znajdujący się na pokładzie samolotu lub statku, może - pod pewnymi warunkami - przekazać swoją ostatnią wolę dotyczącą spadku dowódcy, pierwszemu pilotowi lub ich zastępcom. To rozwiązanie - w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości - jest jednak praktycznie martwą instytucją, a w dodatku obarczoną sporym ryzykiem nadużyć. Resort chce więc usunąć je z przepisów. Pozostać ma natomiast testament wojskowy, ale będzie rozszerzony.

13.10.2022

Frankowicze poczekają na wyrok TSUE, w lutym opinia Rzecznika Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość, TSUE zaczął zajmować się sprawą wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy, jednak finał - w postaci orzeczenia - nastąpi dopiero w 2023 r., być może w pierwszym kwartale. Ważną datą będzie 16 lutego, bo wtedy swoją opinię przedstawi Rzecznik Generalny. Sektor bankowy aktywnie wspiera przed Trybunałem przewodniczący KNF podnosząc, że prokonsumencki wyrok pogrąży polski rynek finansowy.

12.10.2022

SO: Powikłania po zabiegu to zdarzenie losowe, choć doszło do uszkodzenia nerwu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pacjent, któremu uszkodzono nerw i mięśnie podczas zabiegu koronarografii, nie otrzyma odszkodowania od placówki medycznej. Sądy obu instancji uznały, że to przypadek losowy. A informacja o możliwych powikłaniach była prawidłowa, choć nie wskazywała wprost na możliwe uszkodzenia nerwu pośrodkowego, ale na powikłania dalej idące, takie jak zawał czy nawet zgon.

12.10.2022

Przed TSUE batalia o frankowiczów, banki na tym stracą

Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oczekiwania TSUE weźmie dziś pod lupę to, co spędza sen z powiek frankowiczów, czyli problem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. Prawnicy spodziewają się prokonsumenckiego wyroku, ale nawet jeśli będzie inaczej, banki niekoniecznie na tym zyskają. Jeśli Trybunał uzna, że wynagrodzenie im się należy, to będzie należeć się też frankowiczom, i to nawet wyższe, za... korzystanie przez banki z płaconych przez nich rat.

12.10.2022

Kuratorzy chcą, by kurator sądowy był zawodem podwyższonego ryzyka na stres i mobbing

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kuratorzy sądowi chcą, by w ustawie o kuratorach sądowych zapisano, że ich zawód ma szczególny charakter. To wynika zresztą z badań, które na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych przeprowadził Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. A moment wydaje się dobry, bo nowela ich ustawy jest w pracach sejmowej podkomisji.

12.10.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski