Pierwsza rozprawa frankowa dopiero po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po zeszłorocznych zmianach w procedurze cywilnej wydawało się, że sprawy frankowiczów mogą, przynajmniej w Warszawie, ruszyć z kopyta. Pozwy w sprawach frankowych trzeba bowiem składać w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Efekt jest jednak taki, że im większe miasto, tym dłużej czeka się na pierwszą rozprawę. W najbardziej obłożonym warszawskim wydziale frankowym czas oczekiwania jest najdłuższy, ale dużo zależy od tego, do którego sędziego trafi sprawa.

08.02.2024

Neosędzia nie może już rozpoznawać wniosku o wyłączenie neosędziego

Wymiar sprawiedliwości

Od czwartku - 8 lutego 2024 r. - obowiązuje zmiana Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, na mocy której sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego z powodu jego wadliwego powołania, nie będą przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko przy udziale neoKRS. Mają być z tego wyłączeni asesorzy sądowi oraz sędziowie, którzy np. wrócili na poprzednie sędziowskie stanowisko.

08.02.2024

Prof. Bodnar: KRS utraciła gwarancje niezależności od władzy ustawodawczej

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar zaapelował do sędziów, by w swojej pracy orzeczniczej mieli na względzie obowiązujące w Polsce prawo międzynarodowe, zaś dokonując jego wykładni brali pod uwagę orzecznictwo sądów polskich i trybunałów międzynarodowych, w tym również dotyczące statusu osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.

07.02.2024

Przy wyliczaniu emerytury funkcjonariuszom PRL stosuje się rozproszoną kontrolę konstytucyjną

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Były funkcjonariusz kontrwywiadu PRL może mieć wyższą emeryturę niż ustalona przez organ rentowy. Sąd Apelacyjny wskazał na dopuszczalność stosowania przez sąd powszechny rozproszonej kontroli konstytucyjnej i możliwość pominięcia określonego przepisu ustawy z uwagi na jego niekonstytucyjność, bez uprzedniego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

07.02.2024

Prof. Waltoś: Trzeba "odziobrzyć" prawo i proces karny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowa komisja kodyfikacyjna stanie przed zadaniem uporządkowania prawa karnego i stworzenia nowoczesnej procedury karnej. Ale wcześniej potrzebne jest szybkie wycofanie z kodeksu drakońskich kar, wprowadzonych przez poprzedni rząd. Przywrócić też trzeba kontradyktoryjność w procesie karnym i ograniczyć w nim rolę prokuratora - twierdzi prof. Stanisław Waltoś.

07.02.2024

Stosowanie systemów szpiegujących, w tym Pegasusa - tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sąd wskazał, że nie należy stosować oprogramowania szpiegującego (w tym Pegasus) do gromadzenia dowodów przez służby policyjne i specjalne. W polskich przepisach brakuje nie tylko zakazu stosowania takiego oprogramowania przez policję i ograniczenia jego stosowania przez służby specjalne, ale też realnej ochrony przed możliwością zmanipulowania komunikatu - pisze Jacek Kudła, biegły sądowy, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.

06.02.2024

Zbrodnie wojenne - jak słuchać i usłyszeć świadków, ofiary i ocalałych

Wymiar sprawiedliwości

Jak słuchać świadków, osoby poszkodowane zbrodniami w czasie wojny w Ukrainie? Jak chronić je przed powtórną traumą - tym kwestiom poświęcona będzie III część Webinarium Sprawiedliwość naprawcza, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 12 lutego 2024 r. Organizuje je m.in. Fundacja Sunflowers, która uruchomiła także aplikację do zbierania informacji o dowodach zbrodni prawa międzynarodowego popełnionych w Ukrainie i szkodach poniesionych w związku z trwającą tam wojną.

06.02.2024

RPO: Propozycja przerwania kadencji sędziów członków KRS budzi wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Propozycja zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o KRS dotycząca wygaszenia mandatów sędziowskich obecnych sędziów/członków Rady wiąże się z przerwaniem ich czteroletniej kadencji zagwarantowanej w art. 187 ust. 3 Konstytucji, co może budzić wątpliwości - wskazuje RPO, zaznaczając, że tym razem jest to uzasadnione, bo Rada, w obecnym składzie, nie jest zdolna do sprawnego wywiązywania się z roli strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

06.02.2024

Sędziowie i neo-sędziowie – ten dualizm niszczy godność prawa oraz sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości jest bezdyskusyjna – jeden zakres dotyczy usprawnienia i uproszczenia procedur, zaś druga - pilniejsza i znacznie ważniejsza kwestia, to uregulowanie statusu sędziów – tzw. neo-sędziów oraz wydanych przez nich orzeczeń. Trzeba do tego podejść pragmatycznie, inaczej czeka nas paraliż sądownictwa - pisze Ewa Pawłowska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie z tzw. wydziału frankowego, adwokat w latach 2010-2022.

06.02.2024

Formularze uzasadnień przejdą do lamusa? Adwokatura chce uchylenia przepisu

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 80 proc. ankietowanych adwokatów uważa, że sporządzanie uzasadnień wyroków w sprawach karnych na formularzu utrudnia przygotowanie m.in. apelacji, a blisko 85 proc., że taka forma może naruszać rzetelność procesu. Podobne wątpliwości mają sędziowie, którzy przyznają, że trudniej im uzasadnić wyrok, a formularze zamiast ułatwić - utrudniają. NRA, bazując na wynikach badań, wystąpiła właśnie z petycją o uchylenie przepisu.

06.02.2024

Prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu wystarczy do wykreślenia hipoteki

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Odpis prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu daje pełne prawo kredytobiorcy do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Sąd wieczystoksięgowy nie powinien go oddalić, powołując się na brak podstawy prawnej do jej wykreślenia a tym samym zmuszać wnioskodawcę do korzystania z dłuższego i bardziej złożonego postępowania - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

05.02.2024

SN: Nieumyślny wypadek spowodowany przez pieszego – dozór wykluczony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pieszy pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy, który skończył się poważnymi uszkodzeniami ciała motocyklisty. Sprawca został skazany na trzy lata w zawieszeniu i dano mu dozór kuratora. Sąd Najwyższy orzekł, że niesłusznie. Wyrok został uchylony. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy tylko przestępstwa umyślnego, a nie jak w tym wypadku – nieumyślnego.

05.02.2024

Postępowania przygotowawcze – kiedy pośpiech tylko przedłuża sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Ota Pavel zauważył, że sztuką jest iść powoli i rozglądać się wokół siebie, a nie gnać szybko i niczego nie rozumieć. Prostsza wersja tego przesłania głosi, że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Często piszę, że zmorą postępowań w Polsce jest długotrwałość, ale cóż po szybkości, która jest kosztem jakości - pisze Mikołaj Kozak, adwokat w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

05.02.2024

Rusza radcowski "Niebieski kompas" - ma wesprzeć młodzież, dzieci i rodziny

Wymiar sprawiedliwości

Konferencje, szkolenia dla prawników, edukacja prawna dzieci i młodzieży, rozpoczęcie publicznej debaty nad zmianami potrzebnymi w zakresie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - to plany związane z zainaugurowaną właśnie akcją "Niebieski kompas - radcowie rodzinom", organizowaną przez radczynie z warszawskiej Izby. W jej centrum ma znaleźć się dziecko i jego potrzeby.

05.02.2024

Sędzia Ryszard Sadlik p.o. dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sędzia Kamil Zaradkiewicz został odwołany w piątek z funkcji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Pełnienie obowiązków dyrektora KSSiP minister sprawiedliwości powierzył sędziemu Ryszardowi Sadlikowi. W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszony konkurs na nowego dyrektora szkoły.

02.02.2024

Uchwał w sprawie TK jeszcze nie ma, ale trwa szukanie rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Na stole nie ma dziś żadnej uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale jesteśmy zdeterminowani, by naprawić sytuację w TK i będziemy używać różnych narzędzi. Mogą to być uchwały, potrzebna będzie też ustawa - to słowa Krzysztofa Śmiszka, wiceministra w resorcie sprawiedliwości. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że analizowane jest też czy możliwe jest usunięcie z TK sędziów: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza oraz kto mógłby się znaleźć w prawidłowym składzie.

02.02.2024

Czy TSUE dostrzega różnicę między rekompensatą a waloryzacją?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Aktualnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, jakoby TSUE postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C-488/23 pozbawił banki możliwości domagania się żądania zwrotu kapitału w zwaloryzowanej wysokości. Taka teza wydaje się jednak zbyt daleko idąca - pisze Robert Wechaman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective.

02.02.2024

Prof. Łętowska: Trzeba "zestroić zegarki" z czasem Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Gdy ustawowa droga do przywracania praworządności jest chwilowo niedostępna, uprawnienie do niezbędnych działań można wywodzić wprost z Konstytucji - twierdzi prof. Ewa Łętowska. I wskazuje, że np. ład medialny czy zakaz piastowania mandatu przez osoby skazane, to wartości konstytucyjne. Minister Sienkiewicz nie mógł wprowadzić zmian w mediach ustawowo, bo takiej ustawy nie podpisałby prezydent.

01.02.2024

Mimo wyroków TSUE, z odsetkami w sprawach frankowych nadal bywa różnie

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sądy nie zawsze zasądzają odsetki od momentu wezwania banku przez kredytobiorcę o zapłatę. Zdarzają się składy sędziowskie, które nie stosują orzecznictwa trybunału i wciąż dają prawo do odsetek dopiero od chwili wydania wyroku. W opinii prawników taka praktyka nie powinna mieć miejsca.

01.02.2024