Tłumienie krytyki przez ściganie zniesławienia trudniejsze, ale kary mają zostać

Wymiar sprawiedliwości

Przygotowany właśnie przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekt przewiduje ograniczenia w wytaczaniu procesów o zniesławienie, których głównym celem jest tłumienie krytyki. Mają jednak zostać kary za zniesławienie, choć już bez pozbawienia wolności. Budzi to obawy w środowisku mediów i organizacji pozarządowych, które przewidują szersze teraz wykorzystywanie drogi karnej do walki z osobami uczestniczącymi w debacie publicznej. Argumentem za pozostawieniem karalności jest jednak ochrona zwykłych ludzi przed fake-newsami.

01.02.2025

NRA: Akt wyborczy to nie uchwała - brak podstaw unieważnienia wyborów

Wymiar sprawiedliwości

NRA nie ma podstaw do tego, by uchylić wybory w krakowskiej izbie, bo zgromadzenia izb adwokackich - dokonując wyboru dziekana, rzecznika dyscyplinarnego, czy np. członków organów izby adwokackiej i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury - nie czynią tego w formie uchwały, ale w ramach aktu wyborczego. A NRA, zgodnie z przepisami, na wniosek prezydium może uchylić sprzeczną z prawem uchwałę - wynika z odpowiedzi Rady na wniosek krakowskich adwokatów.

31.01.2025

Zbigniew Ziobro zatrzymany przez policję i doprowadzony na komisję śledczą

Wymiar sprawiedliwości

Policja zatrzymała w piątek w Warszawie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zgodnie z decyzją sądu, Ziobro miał zostać doprowadzony na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Polityk został zatrzymany po zakończeniu wywiadu na żywo i opuszczeniu studia Telewizji Republika. Wcześniej policja usiłowała go zatrzymać w jego domu w Jeruzalu oraz pod warszawskim adresem. Sama komisja chce jego aresztu.

31.01.2025

SN: Żądania powoda rozstrzyga się po kolei

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

​Jeżeli powód, obok roszczenia głównego, zdecyduje się także na sformułowanie roszczeń ewentualnych, musi liczyć się z tym, że sąd będzie związany kolejnością zgłoszonych przez niego żądań. Nawet wówczas, gdy roszczenie ewentualne wydaje się korzystniejsze dla powoda niż to, które zostało wskazane jako główne.

31.01.2025

Wyrok WSA nie cofnie upadłości Getin Noble Banku, ale frankowicze mają szansę na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący Getin Noble Bank nie odwróci losów tego banku. Decyzja o ogłoszeniu upadłości i ustanowieniu syndyka jest już niewzruszalna. Nie wpłynie też na prowadzone przez syndyka postępowania sądowe z udziałem frankowiczów ani proces związany z ustalaniem listy wierzytelności. Daje jednak szansę kredytobiorcom na odszkodowanie.

31.01.2025

Sędzia Markiewicz: Wkrótce dwa projekty ustawy dla sądów, do uchwalenia w lipcu

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższych dniach będziemy gotowi z dwoma projektami ustawy mającej uporządkować sytuację w sądach – informuje prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. I wyjaśnia, że politycy będą musieli wybrać z nich jeden – albo szybszy, rozwiązujący problem tzw. neo-sędziów z mocy ustawy, albo wolniejszy, przewidujący, że to KRS będzie organem decyzyjnym.

31.01.2025

Ostry sprzeciw prof. Manowskiej wobec segregacji sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska sprzeciwia się zamiarom dokonywania segregacji sędziów orzekających w pionie karnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Nie ma wątpliwości, że planowane przeniesienie sędziów bez ich zgody do nowo organizowanej sekcji, może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Według I Prezes działania takie stanowić będą manipulację składami sędziowskimi.

30.01.2025

Prezes NRA apeluje o cofnięcie aktu oskarżenia wobec aktywistów z Hajnówki

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego o skorzystanie z uprawnienia wynikającego z Prawa o prokuraturze i wydanie polecenia cofnięcia aktu oskarżenia w sprawie piątki aktywistów odpowiadających za „ułatwianie pobytu na terytorium RP wbrew przepisom”. Jedna z kobiet oskarżona jest także o dostarczenie migrantom jedzenia i ubrań podczas ich pobytu w lesie oraz udzielenia im schronienia i odpoczynku.

30.01.2025

Nieważność planu nie wpływa na pozwolenie na budowę

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Czy nieważność miejscowego planu pociąga za sobą nieważność pozwoleń na budowę wydanych na podstawie tego planu? Czy niczym kostki domina decyzje upadają wraz z planem? Okazuje się, że orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednolite. Część sądów dopuszcza możliwość unieważnienia pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności miejscowego planu, na podstawie którego wydano pozwolenie. Inne uważają, że jest to niedopuszczalne.

30.01.2025

SN: Urodziny sędziego na sali rozpraw bez kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie z okazji 50. urodzin sędziego, zorganizowane na sali rozpraw w godzinach urzędowania sądu, lecz bez alkoholu, jest znikomo szkodliwe społecznie. Nawet jeśli obok toczy się rozprawa w sprawie obowiązku noszenia maseczek, a uczestnicy uroczystości ich nie mają. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała odwołanie byłego ministra Ziobro za chybione i uchyliła wyrok sądu dyscyplinarnego wydany w pierwszej instancji. Zadecydowały względy kulturowe.

30.01.2025

Uregulowanie statusu tzw. nowych sędziów - w dwa albo cztery lata

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury zakończyła prace nad propozycjami weryfikacji sędziów powołanych po 2018 roku. Ministerstwo dostało dwa projekty - jeden zakłada, że o statusie tych sędziów zdecyduje ustawa, drugi proponuje weryfikację przez KRS. W pierwszym wariancie cały proces może zakończyć się w 2027 roku, a minister sprawiedliwości niemal od razu mógłby publikować obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich. W drugim może potrwać nawet do 2029 r., a nowe konkursy mogłyby się rozpocząć dopiero po prawomocnej decyzji weryfikacyjnej.

30.01.2025

Asesor wspomoże wydział rodzinny, wina w rozwodach przejdzie do lamusa - plany MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usprawnić orzekanie w wydziałach rodzinnych. Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zapowiedziała, że resort planuje m.in. wprowadzenie asesorów do orzekania w sprawach rodzinnych, ale też zniesienie lub ograniczenie orzekania o winie oraz obowiązkowe postępowanie pojednawcze dla tych rodzin, w których jest dziecko lub dzieci.

30.01.2025

Prof. Safjan: Brak polskiego sędziego TSUE niczego nie blokuje, ale to niekorzystne

Wymiar sprawiedliwości

Już piąty rok trwa impas w procedurze powoływania polskiego sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – przypomina prof. Marek Safjan, sędzia TSUE w latach 2009 – 2024. Jak podkreśla, wyroki w TSUE bez polskiego sędziego będą zapadać, ale to nie jest dobra sytuacja dla Polski i dla Trybunału. - Podejrzewam, że kandydat zostanie wyłoniony dopiero po wyborach prezydenckich - dodaje.

30.01.2025

Wewnętrzna "policja" Służby Więziennej do likwidacji, rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła projekt likwidujący Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który został powołany w lipcu 2022 r. do rozpoznawania i wykrywania przestępstw, zapobiegania im oraz uzyskiwania i utrwalania ich dowodów, gdy popełnili je osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych, funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych, oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych. Zapowiadała to w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

29.01.2025

TK: Przymus adwokacki, radcowski przed NSA konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł właśnie, że przymus adwokacki i radcowski przy skardze kasacyjnej sporządzanej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest zgodny z Konstytucją. W skardze wnoszono również o zbadanie, czy konstytucyjne są uprawnienia referendarza sądowego do orzekania w przedmiocie ustanowienia pełnomocnika z urzędu - w tym zakresie postępowanie zostało umorzone.

29.01.2025

Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroków TK z 2016 r.

Wymiar sprawiedliwości

Podjęte zostały na nowo trzy sprawy dotyczące niedopełnienia obowiązków m.in. przez ówczesną premier Beatę Szydło w związku z nieopublikowaniem wyroków TK zapadłych w 2016 r. Sprawy będą teraz prowadzone w jednym śledztwie. Poinformowała o tym Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, a decyzja ma związek z pracami specjalnego zespołu prokuratorów w Prokuraturze Krajowej do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej, prowadzonych i zakończonych w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy w latach 2016-2023.

29.01.2025

TK: Skarga nadzwyczajna nie dla czynszu dzierżawnego

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Skarga nadzwyczajna w sporze o czynsz dzierżawny nie przysługuje. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę konstytucyjną spółki, której Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną ze względu na to, że nie była dopuszczalna. TK nie dopatrzył się też naruszenia prawa do sądu tej spółki.

29.01.2025

Sankcją kredytu darmowego zajmie się SN, są pierwsze pytania

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Nie tylko Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale teraz też i Sąd Najwyższy zajmie się problemem sankcji kredytu darmowego. Właśnie trafiły do niego trzy ważne pytania dotyczące tej kwestii. Czy będzie więc podobnie, jak było w wypadku kredytów frankowych? Czy wyroki TSUE oraz SN przetrą szlak kolejnym kredytobiorcom i ruszy lawina pozwów?

29.01.2025

NSA: Dane oskarżyciela prywatnego pozyskane nielegalnie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO

Posiadanie upoważnienia do przetwarzania danych osobowych przez pracowników urzędu miejskiego nie oznacza, iż mają oni autonomię w decydowaniu o celach, w jakich dane innych pracowników urzędu będą przetwarzane i udostępniane. Mogą oni bowiem przetwarzać dane osobowe pracowników tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło o udostępnienie danych przed sądem w sprawie karnej.

29.01.2025

Sama zmiana definicji gwałtu nie wystarczy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

13 lutego br. wejdzie w życie zmiana definicji zgwałcenia, znamiona zostaną rozszerzone o brak zgody. Jednak - jak podkreślają prawnicy - sama zmiana przepisów nie wystarczy, bo dziś zawodzi głównie praktyka. Brakuje kampanii informacyjnych, szkoleń i edukacji. Ich zdaniem potrzebne byłyby też standardy ochrony pokrzywdzonych, wprowadzone na wzór tych obowiązujących w przypadku przemocy wobec dzieci.

29.01.2025