Znamy 35. nominowanych w XIII edycji Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo gamingowe, hazardowe, medyczne, bioetyka, AI, nowe technologie, prawa człowieka, prawa mam, ochrona dóbr osobistych, wolność mediów, spory gospodarcze czy wdrażanie polityk antydyskryminacyjnych - to tylko niektóre dziedziny, w których specjalizuje się tegoroczna grupa 35 prawników i prawniczek nominowanych w konkursie Rising Stars 2024 r. Łączy ich ogromna wiedza, talent, pracowitość i działalność pro bono.

07.10.2024

Mikołaj Kozak: Kręte ścieżki wyroków nakazowych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok nakazowy można zaskarżyć, złożyć wnioski dowodowe i przedstawić swoje racje, jednak tę instytucję trawi wiele uproszczeń, dróg na skróty i rozstrzygnięć przedwczesnych, a na pewno nieprzemyślanych. Mówi się, że niezbadane są wyroki boskie i to jeszcze można zrozumieć. Trudniej jest zrozumieć niezbadane wyroki nakazowe. A jest ich naprawdę wiele - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.10.2024

Brak przedawnienia karalności w kontekście praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Przy realizacji ekstradycji lub Europejskiego Nakazu Aresztowania przesłanka wskazująca na możliwość łamania praw człowieka jest obligatoryjnym elementem wskazującym na niedopuszczalność wydania osoby. Istota tego rozwiązania wskazuje, że możliwość naruszenia praw człowieka w państwie, które wnioskuje o ekstradycję, to automatycznie negatywna przesłanka do realizacji wydania ściganej osoby - pisze radca prawny Paweł Gołębiowski, szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego Kancelarii Kopeć Zaborowski.

05.10.2024

Prokuratura powtórzy przesłuchanie i zarzuty dla b. wiceministra Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski został już wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego i wyznaczono mu dwa terminy przesłuchania - poinformował o tym sam prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jeden z tym terminów to 7 października. Ma to związek z tym, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu politykowi immunitetu.

04.10.2024

Pirat drogowy sądom umyka, sędzia łatwo nie sprawdzi, ile ma zakazów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w naszym kraju nie funkcjonuje żaden system, w którym sędzia mógłby sprawdzić, jakie postępowania toczą się równolegle przeciwko danej osobie. Posiłkuje się więc informacjami zawartymi w Krajowym Rejestrze Karnym, w który są tylko i wyłącznie te o prawomocnych wyrokach skazujących. To trzeba zmienić – uważa Artur Dubelt, prawnik z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

03.10.2024

Jest petycja w sprawie nieusuwalności sędziów powołanych po 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” przygotowało petycję, która wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz medialnej postulatami uznania za nieważne powołań sędziów, powołanych do pełnienia urzędu po 2018 roku. Wskazano w niej, że wszystkie propozycje dotyczące wymiaru sprawiedliwości muszą respektować zasady konstytucyjne i szanować prerogatywy prezydenta.

02.10.2024

Immunitet byłego wiceministra Marcina Romanowskiego uchylony

Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu immunitetu posła na Sejm i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Immunitet delegata uniemożliwiał aresztowanie polityka w ramach toczącego się śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie skierował w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar.

02.10.2024

NIK: Wymiar sprawiedliwości w kryzysie, reformy pogorszyły sytuację

Wymiar sprawiedliwości

Na przestrzeni ostatniej dekady sądownictwo powszechne funkcjonowało w warunkach permanentnych zmian, które nie rozwiązały żadnego z jego istotnych problemów. Ingerencja w tak wrażliwy obszar funkcjonowania państwa wymagała szczególnej ostrożności i precyzji w formułowaniu środków zaradczych oraz transparentności działania - w ocenie NIK tak się jednak nie stało, a konsekwencja to największy od 1989 r. kryzys, który może wywierać negatywny wpływ na prawa obywateli w kolejnych latach.

02.10.2024

Masowe wnioski kredytobiorców Getinu o odwieszenie spraw

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Do sądów trafiła pierwsza fala wniosków o odwieszenie spraw frankowczów z Getin Noble Bank oraz pozwy. Kredytobiorcy liczą na wygraną. Hurraoptymizm nie bierze się znikąd. To efekt najnowszej uchwały Sądu Najwyższego korzystnej dla frankowiczów z tego banku. Syndyk GNB studzi jednak emocje - także niektórzy prawnicy uważają, że wcale tak różowo nie będzie. 

02.10.2024

Sędzia Laskowski: Barski nie może wrócić do prokuratury, ale nie wszystkie wyroki neo-sędziów do podważenia

Wymiar sprawiedliwości

To prawda, że zakwestionowanie uchwały trzech neo-sędziów Sądu Najwyższego w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego to poważny problem w kontekście uznawania innych, „niepolitycznych” orzeczeń tych sędziów – mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes SN kierujący Izbą Karną. I przyznaje, że będzie to podstawowy dylemat w trakcie przywracania ładu konstytucyjnego w wymiarze sprawiedliwości.

02.10.2024

Anna Adamska-Gallant sędzią z ramienia Polski w ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Została wyłoniona już w pierwszej rundzie. Prawniczka przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.

01.10.2024

Awaria systemów informatycznych MS

Wymiar sprawiedliwości

1 października doszło do awarii systemów informatycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował w krótkim komunikacie resort nie działa e-KRK, e-KRS i elektroniczne księgi wieczyste. Nie podano, co jest przyczyną problemów - jedynie, że chodzi o awarię infrastruktury IT i że trwają prace nad przywróceniem dostępu.

01.10.2024

Dowód z opinii biegłego sądowego – z czym to się je?

Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze środków dowodowych określonych w k.p.c. jest dowód z opinii biegłego sądowego. Jego przeprowadzaniu, jak też jego znaczeniu dla postępowania cywilnego, towarzyszy często wiele wątpliwości. Stanowi on niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bowiem nie służy w istocie wykazywaniu faktów, a jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. „wiadomości specjalnych”, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczający zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne - pisze Damian Michalski, radca prawny, Senior Associate w SMM Legal.

01.10.2024

Pomoc prawna tylko od adwokatów i radców? Koncepcja jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu kancelarii odszkodowawczych. Pomysł na zmiany w tym zakresie ma być gotowy jeszcze w tym roku. Za zmianami mocno obstają adwokaci, bo jak podkreślają - kancelarie odszkodowawcze, nawet współpracując z profesjonalnymi prawnikami, nie chronią wystarczająco interesów klienta. Z kolei przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych mówią, że taka narracja nie przystaje do obecnego stanu ich branży i jest "tematem zastępczym".

01.10.2024

Prokurator Dariusz Barski u prezydenta rozmawiał o przywróceniu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prokuratorem Dariuszem Barskim, w sprawie którego 27 września uchwałę wydał trzyosobowy skład SN. Wynika z niej, że Barski nadal jest prokuratorem krajowym - tak uważa też sam prezydent. Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny prof. Adam Bodnar uchwały SN nie uznaje, gdyż w składzie byli neo-sędziowie.

30.09.2024

Stowarzyszenia sędziowskie apelują do tzw. neo-sędziów o powrót na poprzednie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Żaden uczciwy prawnik nie może mieć najmniejszych wątpliwości, że wadliwie obsadzona Krajowa Rada Sądownictwa działa bezprawnie, a jej dalsze funkcjonowanie pogłębia chaos prawny i przynosi szkody ogółowi obywateli. Apelujemy do osób, które nieprawidłowo objęły kolejne stanowiska sędziowskie w wyniku postępowań przeprowadzonych przed KRS, o samodzielne i niezwłoczne złożenie do ministra sprawiedliwości wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska - wskazują zarządy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Sędziów Themis i Sędziów Rodzinnych.

30.09.2024

NSA: To administrator, a nie pracownik, ustala sposób zabezpieczenia danych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia 10 tys. złotych kary za brak odpowiednich zabezpieczeń. W sprawie chodziło o zgubiony, niezaszyfrowany pendrive z danymi osobowymi 400 osób.

30.09.2024

Czy Komisja Kodyfikacyjna powinna unowocześnić instytucję "wyjawienia majątku"?

Wymiar sprawiedliwości

W naszym kodeksie postępowania cywilnego poświęconym egzekucji świadczeń pieniężnych istnieje instytucja, która przypomina yeti. Mam na myśli „wyjawienie majątku”. Instytucja ta wprawdzie istnieje, niemniej jednak sensownych skutków jej istnienia w dostrzegalnej skali żaden praktyk nie widział - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

30.09.2024

Od 1 października więzień z ograniczonym dostępem do internetu

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej od 1 października osadzeni, pod nadzorem Służby Więziennej, będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych, by wejść np. na strony Biuletynu Informacji Publicznej, domeny gov.pl, wybrane strony internetowe instytucji odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka oraz korzystać ze zdalnego dostępu do akt postępowań przygotowawczych. Z takimi postulatami do wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

28.09.2024

Aplikant kuratorski w 2025 r. z niższym wynagrodzeniem niż płaca minimalna

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska alarmuje, że projektowany wzrost wynagrodzeń kuratorów i aplikantów kuratorskich na 2025 r. jest zbyt niski, do tego stopnia, że jeśli nie nastąpi w tym zakresie zmiana, aplikanci będą zarabiać mniej niż przewidziana płaca minimalna. Zaznaczają, że to prowadzi do dalszej pauperyzacji zawodu. Dla swojej grupy zawodowej postulują minimum 15 proc. podwyżki i powrót do dyskusji nad zmianą modelu wynagradzania.

28.09.2024