Regulamin dotyczący wyłączania neo-sędziów zaskarżony przez KRS do Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r., zgodnie z którym sędziowie powołani przy udziale KRS ukształtowanej po 2018 r., nie mogą rozpatrywać wniosków o wyłączenie sędziów z takiej samej przyczyny. W ocenie Rady to narusza zasadę niezawisłości sędziów. KRS wnioskuje równocześnie o zabezpieczenie, czyli wstrzymanie działania rozporządzenia.

14.02.2024

Prof. Dziurda: Jednoosobowe składy w apelacji powodują trudności w praktyce

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana przepisów o składach sądu w postępowaniu apelacyjnym i zażaleniowym, dokonana znienacka pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu, spowodowała ogromne trudności w praktyce. Dotyczą one m.in. tzw. spraw uchwałowych – o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały organu stanowiącego spółki kapitałowej, spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej - wskazuje prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

14.02.2024

Sędzia arbitrem, nie dodatkowym oskarżycielem - kontradyktoryjny proces do przywrócenia?

Wymiar sprawiedliwości

W połowie 2015 roku wprowadzono zmianę nadającą procesowi karnemu bardziej kontradyktoryjny charakter, czyli zrównującą pozycję oskarżenia i obrony, z sądem w roli arbitra. Po kilku miesiącach nowa władza cofnęła tamtą reformę, a teraz jednym z tematów dnia jest jej przywrócenie. Prawnicy - obrońcy są za, obawy mają konsekwentnie prokuratorzy.

14.02.2024

Neo-sędzia chce być sędzią - brak systemowych rozwiązań komplikuje sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Dwie pierwsze sędzie, awansowane przez neo-KRS poinformowały, że chcą przejść weryfikację lub wrócić na poprzednio zajmowane stanowisko. Przestały też orzekać, by nie pogłębiać problemu związanego z wadliwością ich awansów. Rozwiązanie ich sprawy - jak mówią prawnicy - nie jest jednak wcale takie proste i może spowodować... kolejne problemy prawne. Brak systemowego uregulowania pogłębia się stan niepewności prawnej.

14.02.2024

Jest już uzasadnienie postanowienia w sprawie mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odwołujący się Mariusz Kamiński został prawomocnie skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ściągane z urzędu, co stanowi zdarzenie powodujące wygaśniecie z mocy prawa mandatu posła - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN opublikowała we wtorek pisemne uzasadnienie w sprawie odwołania od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni, stwierdzającej wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.

13.02.2024

SN: Odmowa rejestracji komitetu wyborczego - niesłuszna

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Państwowa Komisja Wyborcza nie może zabronić organizacji realizacji celu, jakim jest wspieranie obywateli w wykonywaniu ich biernego prawa wyborczego poprzez udział w wyborach. Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę pełnomocnika Komitetu Wyborczego Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, w której odmówiono jego rejestracji.

13.02.2024

Prokurator Dariusz Korneluk zastępcą prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny Adam Bodnar powierzył prokuratorowi Dariuszowi Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego. Prokurator startuje również w konkursie na prokuratora krajowego, w tym przypadku do 16 lutego można zgłaszać kandydatów, następnie oceni ich specjalny zespół.

13.02.2024

Prokurator Barski to nie zwykły Kowalski – Trybunał przyjął jego skargę i w szczegóły nie wnikał

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.

13.02.2024

Osiem wad Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, w której sześcioro z jedenastu sędziów, nie może utworzyć sądu niezawisłego i bezstronnego, jest organem wadliwym strukturalnie i ustrojowo. Dlatego sędzia Barbara Skoczkowska zawiesiła postępowanie w sprawie prokurator, która ujawniła dane ze śledztwa w sprawie kierowcy autobusu, który spowodował wypadek.

13.02.2024

Ponad 30 organizacji apeluje o przegląd i zakończenie politycznych śledztw

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 organizacji pozarządowych zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o powołanie zespołu prokuratorów i przegląd toczących się śledztw o podłożu politycznym. Liczą, że w przypadku spraw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia podjęte zostaną kroki, w kierunku ich zakończenia.

13.02.2024

NSA: Udzielanie porad gratis wymaga wiedzy. Obywatel może się dowiedzieć, kto zdał egzamin

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich nie wykonuje zadań publicznych i nie musi podawać, kto uzyskał uprawnienie do udzielania porad obywatelom. Inaczej jednak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że wydawanie zaświadczeń o szkoleniu i egzaminy tego związku to informacja, którą należy się podzielić.

12.02.2024

MS rozważa wnoszenie pism procesowych przez portal informacyjny sądu

Wymiar sprawiedliwości

14 marca na stałe wchodzą e-doręczenia przez portal informacyjny sądu. Oznacza to, że doręczanie pism procesowych dla m.in. adwokatów i radców prawnych będzie następowało poprzez umieszczenie korespondencji właśnie w portalu. Samorządy adwokackie i radcowskie od dawna postulują jednak wprowadzenie możliwości komunikacji w drugą stronę. Pytane o to Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że decyzji jeszcze nie ma, ale taka opcja jest rozważana.

12.02.2024

Prokurator jak nadsędzia - Adwokatura chce to zmienić

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacje procedury karnej z ostatnich lat na tyle wzmocniły pozycję prokuratora, że zaczął być określany swoistym nadsędzią. NRA chce to zmienić m.in. poprzez uchylenie przepisu, zgodnie z którym sprzeciw prokuratura przy poręczeniu majątkowym wstrzymuje możliwość opuszczenia aresztu. Prawnicy, także prokuratorzy, propozycję chwalą i wskazują, że obecny stan narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

12.02.2024

"Neosędzia" chce cofnięcia nominacji, jeszcze nie ma decyzji ministra

Wymiar sprawiedliwości

Anna Kalbarczyk to pierwsza sędzia awansowana przy udziale neoKRS, która sama wystąpiła do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o cofnięcie do poprzedniego sądu. Sędzia warszawskiego Sądu Apelacyjnego, karnistka, chce poddać się weryfikacji lub ponownie wystartować w legalnym konkursie. Jesienią 2023 r. zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota postawił jej zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia, w których stosowała wyroki ETPC i TSUE.

11.02.2024

Walka banków z frankowiczami o waloryzację skazana jest na porażkę

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Obecnie trwa kolejna fala pozwów banków. Żądają one wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz waloryzacji. Sądy zostały wręcz zasypane pozwami przeciwko konsumentom. W świetle orzeczeń TSUE powództwa banków są w sposób oczywisty bezzasadne i w moim przekonaniu zakończą się porażką banków - uważa Radosław Górski, radca prawny, pełnomocnik reprezentujący konsumentów w sporach z bankami, Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy sp.k.

10.02.2024

SN: Prokurator stosujący areszt w stanie wojennym – bez immunitetu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego przekroczył swoje uprawnienia, stosując wobec opozycjonistów tryb doraźny i areszt tymczasowy – orzekł Sąd Najwyższy i pozwolił na ściganie byłego funkcjonariusza PRL. Prokurator nie rozważał, czy zatrzymani popełnili przestępstwo, czy ulotki przez nich drukowane i rozprowadzane istotnie miały na celu zagrożenie bezpieczeństwa państwa, wpływały na obronność, ani czy znieważono naczelne organy państwa takie jak WRON.

10.02.2024

Do 22 lutego zgłoszenia na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba będzie mieć co najmniej trzyletni staż w kierowaniu instytucją publiczną, uczelnią wyższą lub organizacją pozarządową, doświadczenie w organizowaniu m.in. działalności szkoleniowej, znać język angielski i być sędzią, prokuratorem, profesorem lub doktorem hab. nauk prawnych - to wymagania dla kandydatów na stanowisko szefa KSSiP. Termin zgłoszeń upływa 22 lutego 2024 r.

09.02.2024

SN zmienia zasady gry w sprawie niewykonalności klauzuli arbitrażowej

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wydał precedensowe postanowienie dotyczące niewykonalności zapisu na sąd polubowny z powodu niemożności poniesienia kosztów postępowania arbitrażowego przez powoda. Wstrząsnęło ono środowiskiem arbitrażowym w Polsce. Może mieć daleko idące konsekwencje dla przyszłości arbitrażu krajowego, stawiając pod znakiem zapytania fundamentalne zasady dotyczące autonomii stron w wyborze metody rozstrzygania sporów - piszą Paweł Bukiel, adwokat i Vladyslav Semerynskyi, prawnik w kancelarii Squire Patton Boggs.

09.02.2024

Pierwsza rozprawa frankowa dopiero po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po zeszłorocznych zmianach w procedurze cywilnej wydawało się, że sprawy frankowiczów mogą, przynajmniej w Warszawie, ruszyć z kopyta. Pozwy w sprawach frankowych trzeba bowiem składać w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Efekt jest jednak taki, że im większe miasto, tym dłużej czeka się na pierwszą rozprawę. W najbardziej obłożonym warszawskim wydziale frankowym czas oczekiwania jest najdłuższy, ale dużo zależy od tego, do którego sędziego trafi sprawa.

08.02.2024