SO: Sędzia Gąciarek ma być przywrócony do pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi orzekł, że sędzia Piotr Gąciarek ma być przywrócony do pracy przez prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Tak orzekł 10 października sąd w postanowieniu, które jest prawomocne, nie przysługuje już od niego odwołanie. Sędzia Gąciarek uważa, że nie potrzebuje już żadnej procedury oczyszczającej przed nową "prezydencką Izbą Odpowiedzialności Zawodowej".

11.10.2022

Sędzia Zawistowski pyta TSUE o ważność zarządzenia prezes Misztal-Koneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już dwa lata czeka na rozstrzygnięcie zagadnienie prawne dotyczące przedawnienia roszczenia w sytuacji wezwania do próby ugodowej. Trójkowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w październiku 2020 r. przedstawił swoje wątpliwości rozszerzonemu składowi z udziałem tzw. neo-sędziów. Sędzia Zawistowski skierował więc pytanie do TSUE, czy zarządzenie o utworzeniu nieprawidłowego składu wywołuje skutki prawne.

11.10.2022

Według najlepszej wiedzy - co to znaczy według prawa i dla sądu?

Wymiar sprawiedliwości

'Według najlepszej wiedzy' - to fraza, która nierzadko znajduje zastosowanie w stosunkach cywilnoprawnych. Bywa, że jedna ze stron przedstawia określone twierdzenia czyniąc jednoczesne zastrzeżenia, że odnosi się to do jej najlepszej wiedzy. Co w praktyce oznacza użycie tego sformułowania?

11.10.2022

Nowa Izba wraca do rozpoznawania kasacji oraz odwołań sędziów i prokuratorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W tym tygodniu Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozpozna sprawy dyscyplinarne sędziów, które były zawieszone na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2020 roku. Trybunał nakazał wstrzymanie przez Izbę Dyscyplinarną postępowań w sprawie odwołań od orzeczeń Sądów Apelacyjnych - Sądów Dyscyplinarnych II instancji. Teraz na wokandę wracają odwołania Ministra Sprawiedliwości oraz obwinionych i ich obrońców.

10.10.2022

Jest wniosek o uchylenie immunitetu sędzi TK Krystynie Pawłowicz

Wymiar sprawiedliwości

Poseł Lewicy Tomasz Trela złożył wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz sędzi Trybunału Konstytucyjnego, powód to jej wpisy na Twitterze. Polityk wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia w tej sprawie, zarzucając sędzi zniewagę i zniesławienie. A tłem sprawy jest utajnienie przed kilkoma miesiącami przez prezes TK Julię Przyłębską oświadczeń majątkowych pięciorga sędziów Trybunału.

10.10.2022

#tylko Tak #oznacza Zgodę - już wkrótce ruszy kampania edukacyjna dotycząca zmiany definicji gwałtu

Wymiar sprawiedliwości

Konieczność zmiany definicji gwałtu była jednym z tematów XIV Kongresu Kobiet, który w tym roku odbył się we Wrocławiu. Projekt już jest, tyle że w sejmowej zamrażalce. W czasie tegorocznych 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet ma ruszyć przybliżająca go kampania edukacyjna. A prawniczki podkreślają, że same przepisy nie wystarczą, konieczne jest przestrzeganie procedur i szkolenia także dla sędziów.

10.10.2022

SN: Rabaty i ulgi w ramach OC - uwzględnić, gdy są uzasadnione ekonomicznie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Odszkodowanie przysługujące od zakładu ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów obejmuje wyłącznie niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy na wniosek Sądu Okręgowego.

10.10.2022

Wyrok ETPC to odszkodowanie dla Juszczyszyna i zachęta dla innych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bezpośrednią konsekwencją orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Juszczyszyna jest wypłata odszkodowania przez państwo za stosowane wobec niego represje. A pośrednią, kolejne oddalenie nas od pieniędzy z Unii, jeśli polskie władze nie zmienią swej praktyki. A co więcej - wyrok dał dużą broń do ręki obywatelom i adwokatom, którą będzie można wykorzystać w sądach.

10.10.2022

SN: Podpis pod sentencją i pod uzasadnieniem, inaczej orzeczenie jest nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym jest orzeczeniem nieistniejącym w sytuacji, gdy podpis został złożony wyłącznie pod całym dokumentem obejmującym sentencję i zasadnicze powody rozstrzygnięcia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zagadnienie przedstawiła sędzia z sądu okręgowego rozpoznająca zażalenie na postanowienie, które było niezwykle zwięzłe.

08.10.2022

Pokojowy Nobel dla obrońców praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali w tym roku białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. - Są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli - przekazał Norweski Komitet Noblowski w ogłoszonej w piątek decyzji.

07.10.2022

Senat wybrał 30 ławników do Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Senat wybrał w czwartek 6 października na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Dokonany w czwartek wybór był konieczny z uwagi na upływającą pierwszą kadencję ławników SN. Wyniki głosowania będą przesłane do Sądu Najwyższego - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

07.10.2022

Naukowcy tworzą narzędzie pomocne w przesłuchiwaniu nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchanie małoletniego, który jest świadkiem jakiegoś zdarzenia albo może posiadać informacje potrzebne dla śledztwa, często pozostawia trwały ślad w jego psychice. Dlatego zespół badawczy Uniwersytetu SWPS w Katowicach tworzy narzędzie do oceny poziomu funkcjonowania dziecka, aby przesłuchanie odbyło się w przyjaznej atmosferze zarówno dla dziecka, jak i przesłuchującego.

07.10.2022

Strasburg: Bezprawne zawieszenie sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydanie orzeczenia sądowego naruszyło jego prawa - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. I dodał, że ta izba nie była legalnym i prawidłowo ustanowionym sądem.

06.10.2022

Pierwsze sądy "przeciw" planowanym wynagrodzeniom sędziów w 2023

Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przyjęło uchwałę, w której stanowczo sprzeciwia się łamaniu przepisów Konstytucji oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych, gwarantujących sędziom wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej godności urzędu oraz zakresowi obowiązków. Chodzi o projekt ustawy okołobudżetowej, w którym wskazano kwotę/podstawę do wyliczenie przyszłorocznych wynagrodzeń sędziowskich.

06.10.2022

NSA gotowy do przejścia na rozprawy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie LegalTech

Rośnie liczba skarg na organy państwa, wpływających do sądów administracyjnych. Sądy te radzą sobie jednak z postępowaniami m.in. dzięki stosowaniu rozpraw zdalnych. Takie są wnioski z raportu o funkcjonowaniu sądów administracyjnych w pandemicznych latach 2020-21, przedstawionego w Sejmie.

05.10.2022

Tea time w celi więziennej? Osadzony zapłaci za korzystanie z czajnika

Wymiar sprawiedliwości

20 zł miesięcznie ma kosztować każdego osadzonego dostęp do sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc jednostkom penitencjarnym w czasie kryzysu energetycznego, a Helsińska Praw Człowieka alarmuje, że to łamanie praw człowieka i uderzenie w sam proces readaptacji.

05.10.2022

Rząd miesza w sędziowskich wynagrodzeniach, inflacja mocno w nie uderzy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ile powinien zarabiać sędzia? To pytanie zaczyna coraz bardziej wybrzmiewać w kontekście budżetu na 2023 r. Dlatego, że rząd po raz kolejny nie przestrzega Prawa o ustroju sądów powszechnych, tylko planuje podwyżki tak jak mu pasuje. Zdaniem prawników to paradoks, bo państwo źle traktuje tych, którzy orzekają w sprawach obywateli. Jak mówią, takie oszczędności nikomu się nie przysłużą.

05.10.2022

SN: Nowa izba wypowie się w sprawie zbrodni sądowej z PRL z uwzględnieniem zmienionych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zbrała się w tym tygodniu tylko raz. We wtorek 4 października, miała zdecydować o uchyleniu immunitetu sędzi w stanie spoczynku Ewy G. z powodu przyczynienia się do skazania w 1982 roku dwóch związkowców NSZZ "Solidarność". Sędzia Wiesław Kozielewicz odroczył posiedzenie do 9 listopada br. , aby wezwać świadka i rozstrzygnąć, czy nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać 15 lipca br. pozwalają na ściganie sędziego za wydanie wyroku.

04.10.2022

Już ponad 400 tys. podpisów - projekt o obronie religii trafi do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zebrano już ponad 400 tys. podpisów pod inicjatywą "W obronie chrześcijan", która ma na celu m.in. ochronę symboli religijnych – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Projekt, według autorów ma na celu doprecyzowanie przepisów o wolności wyznania, aby prokuratura i sąd nie mieli wątpliwości, czy dany czyn jest zabroniony. Projekt jeszcze we wtorek ma trafić do Sejmu.

04.10.2022

Czarne chmury nad wymiarem sprawiedliwości - pracownicy sądów wychodzą na ulicę

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pracownicy sądów i prokuratur będą walczyć o 20-proc. podwyżki wynagrodzeń. W najbliższą sobotę - 8 października - wyjdą na ulicę w Warszawie. To może być jednak dopiero preludium do kolejnych akcji. A tymczasem wśród sędziów, prokuratorów coraz głośniej mówi się o pozwach, także w sprawie wynagrodzeń.

04.10.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski