W dobie koronawirusa, gdy ulega pogorszeniu sytuacja finansowa wielu osób, alimenty natychmiastowe są na zabezpieczenie potrzeb dzieci - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i popierając postulaty Rzecznika Praw Dziecka występuje do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2020
Prawo rodzinne

Rząd autopoprawką wprowadza e-rozprawy, bieg terminów administracyjnych też do "odwieszenia"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 3
Projekt kolejnej noweli tarczy antykryzysowej zmienia się jak w kalejdoskopie. Ku zaskoczeniu prawników - w wersji, która trafiła do Sejmu, nie było pakietu zmian dotyczących e-rozpraw. Jednak we wtorek, późnym wieczorem, rząd wniósł autopoprawkę - a w niej m.in. przepis umożliwiający wideokonferencje, również spoza budynku sądu. Mają też biec terminy administracyjne.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 3
Komisja Europejska zamierza w środę uruchomić procedurę naruszeniową w stosunku do Polski w związku z ustawą o środkach dyscyplinarnych wobec sędziów. Pierwszym krokiem ma być wezwanie do usunięcia uchybienia, a Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE. Na razie nie obejmie to problemu wyboru nowego I prezesa Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Kryzys związany z epidemią pokazuje to, o czym mówiło się od dłuższego czasu. Lepiej radzą sobie kancelarie wieloosobowe, nastawione na różne obszary działalności i inwestujące w nowe technologie. W najtrudniejszej sytuacji są ci prawnicy, którzy skupiali się głównie na sprawach sądowych. Publikujemy pełny raport z badań na ten temat.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie udało się zatrzymać destrukcji państwa prawa, ale udało się dopomóc wielu ludziom w zrozumieniu, jak wielkie znaczenie dla obrony ich praw ma Konstytucja i sędziowie - stwierdza prof. Małgorzata Gersdorf w liście do pracowników, opublikowanym w związku ze zbliżającym się końcem jej kadencji (30 kwietnia) na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Troje sędziów SN przeszło w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od poniedziałku 27 kwietnia br. trójka sędziów Sądu Najwyższego - Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Jacek Gudowski (fot.) i Wojciech Katner orzekający w Izbie Cywilnej - przeszła w stan spoczynku.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Im więcej zakazów i obostrzeń, tym większa frustracja. A może by tak pozbyć się uciążliwych przepisów i w końcu zakosztować prawdziwej wolności? Pomysł atrakcyjny na pierwszy rzut oka, ale jego skutki mogą być opłakane, o czym na własnej skórze przekonała się pewna księżniczka w bajce przygotowanej przez Fundację Edukacji Prawnej „Iustitia”
Monika Sewastianowicz
28.04.2020
Prawnicy Zarządzanie oświatą
Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął szczególne środki ostrożności w związku z pandemią wirusa Covid-19. 6-miesięczny termin na wnoszenie skarg indywidualnych został wydłużony, począwszy od 16 kwietnia, o kolejne dwa miesiące, czyli łącznie - do 16 czerwca 2020 r. Trybunał zdecydował również o opóźnieniu publikacji wszystkich swych rozstrzygnięć, poza pilnymi, na czas nieokreślony
Katarzyna Warecka
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sytuacja prawników nie jest łatwa. Nie można jednak się poddawać. W czasie zmniejszonego napływu zleceń należy pomagać klientom, działać aktywnie w obszarze marketingu, wykorzystać czas na naukę nowych kompetencji oraz reorganizację, która już wkrótce przyniesie poprawę efektywności - mówi profesor Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
367 spośród blisko 3600 kancelarii notarialnych jest obecnie zamkniętych z powodu zagrożenia koronawirusem. Kolejnych 769 - ograniczyło swoje działanie - wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl. Notariusze przyznają, że problemem zaczyna być brak klientów - wycofują się z transakcji i umów, szacując w kryzysie m.in. swoje zobowiązania finansowe i niepewność zatrudnienia.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2020
Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Sytuacja adwokatów w czasie epidemii COVID-19 jest niezaprzeczalnie trudna. Na ich sytuację finansową wpływa m.in. mniejsza liczba klientów i praktycznie zamknięcie sądów. Szansą jest oczywiście ich "otwarcie", ale też zmiany w działaniu samych kancelarii, choćby poprzez oferowanie usług w zakresie prawa pracy czy odszkodowań - mówi adwokat Jacek Trela,
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Być może zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej 3 zmierzać będą do „odmrożenia” sądownictwa. W tym kontekście ze zdumieniem odnotowuję podnoszone od co najmniej 10 lat uwagi o niedostosowaniu i nieprzygotowaniu do elektronicznej komunikacji czy to pełnomocników, czy też sędziów, a także pracowników kancelarii i sądów - pisze dr hab prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.
Dariusz Szostek
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Protestujemy przeciwko żądaniu przez Prokuraturę Krajową wyjaśnień od Pierwszego Prezesa SN, dlaczego wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I dodaje, że poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej.
Krzysztof Sobczak
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła bazę porad prawnych dla osób i firm, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Na specjalnej stronie internetowej zamieszczane są eksperckie, darmowe porady dotyczące rozwiązań z tarczy antykryzysowej.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na naszym wydziale większość egzaminów ma formę pisemną i przeprowadzenie ich zdalnie stwarza problemy natury organizacyjnej i technicznej - tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że trzeba stworzyć procedury, ustalić co z ochroną danych osobowych oraz stworzyć narzędzia, które pozwolą na przeprowadzenie egzaminów.
Monika Sewastianowicz
27.04.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe RODO

COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Są kolejne nowelizacje tarczy antykryzysowej

Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 3 Tarcza Antykryzysowa 4
Rząd pracuje nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Jeden pakiet, zwany tarczą 4, przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych, branży budowlanej, ale także duże odstępstwa od prawa pracy. Mają się w niej również znaleźć przepisy umożliwiające rządowi walkę z wrogimi przejęciami polskich firm.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 3 Tarcza Antykryzysowa 4
Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Choć zasadnicza część ostatniej noweli tarczy antykryzysowej dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców to znalazły się w niej zmiany prawne, które regulują rozpoznawanie wniosków o udzielenie lub zmianę zabezpieczenia w sprawach rozpoznawanych według Kpc. Nowe prawo obejmie zatem zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - pisze adwokat Joanna Szewczyk- Stępień.
Joanna Szewczyk-Stępień
26.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Jak podkreślają prawnicy, w dobie koronawirusa ma to szczególne znaczenie bo liczba przypadków ograniczania kontaktów z dzieckiem - z powodu strachu lub konfliktu - znacznie wrosła. Szansą mogą być wnioski o ich zabezpieczenie - daje ją ostatnia nowela tarczy antykryzysowej.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie kredytu frankowego zasugerował bankom, że mogą występować z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie. Jego zdaniem prawo unijne i wyrok TSUE takiej koncepcji nie wyklucza. Jednak wielu prawników ma odmienne zdanie. Ich zdaniem SN myli się w tej kwestii.
Jolanta Ojczyk
25.04.2020
Kredyty frankowe

Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.
Karolina Wrąbel
25.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości co do sposobu wykładni art. 209 kk dotyczący uchylania się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego, którego nowelizacja została dokonana w sposób nieprzemyślany i bez konsultacji z praktykami - ocenia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2020
Prawnicy Prawo rodzinne
Szef Prokuratury Krajowej Bohdan Święczkowski skierował do pierwszej prezes Sądu Najwyższego pismo z pytaniem o podstawę prawną wydania przez nią zarządzenia nakazującego Izbie Dyscyplinarnej przekazanie do izb Karnej i Pracy SN wszystkich prowadzonych spraw. Prof. Małgorzata Gersdorf jest tym wystąpieniem zaskoczona i stwierdza, że prokuratura nie ma prawa stawiać Sądowi Najwyższemu takich pytań.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.
Grzegorz Prigan Karol Pachnik
24.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, 23 kwietnia br., że stawki wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu zawarte w rozporządzeniu z 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniach cywilnych są złamaniem konstytucyjnej zasady równości i ochrony własności. Orzekał jednomyślnie trzyosobowy skład sędziowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.
Krzysztof Sobczak
24.04.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2020
Wymiar sprawiedliwości