NSA: Były radca prawny nadal podlega kontroli społecznej

Prawnicy

Informacja o przebiegu postępowania dyscyplinarnego wskazanego z imienia i nazwiska radcy prawnego stanowi informację publiczną. Właściwy organ samorządu radcowskiego obowiązany jest ją udostępnić, choćby wnioskodawca nie miał szczególnego interesu w jej poznaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi jednak wyłącznie o zapadłe w sprawie orzeczenia, a nie protokoły rozpraw.

12.07.2024

TSUE: Zakaz polowania na wilki w Austrii jest ważny

Środowisko Prawo europejskie

Z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wynika jednoznacznie - odstępstwo od zakazu polowania, w celu zapobieżenia szkodom majątkowym, może zostać przyznane tylko wtedy, gdy populacja wilków znajduje się we właściwym stanie ochrony. Taka sytuacja nie ma jednak miejsca w Austrii. Wyrok ma istotne znaczenie także dla Polski.

11.07.2024

TSUE: Dyrektywa o zwolnieniach grupowych ważna również przy przejściu pracodawcy na emeryturę

Prawo pracy Prawo europejskie

W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

11.07.2024

NSA: Oddanie zarządzania spółką nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z obowiązków członka zarządu jest prowadzenie spraw spółki, w tym finansowych. Obowiązek ten ma osobisty charakter, więc oddanie zarządzania spółką osobie spoza zarządu lub godzenie się na to, nie zwalnia z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji i odpowiedzialności za ich niedopełnienie. Okoliczność ta nie może więc stanowić przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności za zaległości podatkowe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.07.2024

SN: Nie można dzielić lokalu, gdy zniesienie współwłasności nie zostało wykonane

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.

11.07.2024

TSUE rozstrzygnie sprawę polskiego podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.

09.07.2024

WSA: Szczególnego rodzaju choroby uzasadniają przywrócenie terminu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego

Choroba psychiczna stanowi szczególny typ schorzenia, której stwierdzenie uzasadnia z reguły przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jeżeli organ ma wątpliwości odnośnie tej okoliczności, powinien podjąć działania z urzędu, np. zażądać od strony specjalistycznej dokumentacji medycznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

09.07.2024

NSA: Rejestr przedsiębiorców jest jawny, ale strona musi dostarczyć odpis

Spółki Prawo gospodarcze

Osoby uprawnione do działania w imieniu osób prawnych powinny wykazać to prawo stosownym dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Dokumentem tym w przypadku spółki prawa handlowego jest co do zasady odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten jest jawny, ale nie oznacza to, że sąd może zastępować stronę i uzupełniać za nią braki formalne składanych pism.

08.07.2024

SN: Pytanie do Trybunału to nie gra na przewlekłość

Złożenie przez Sąd Najwyższy wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie można uznać za przewlekłość. Nawet jeśli zdaniem skarżącego pytanie było zbędne. Skoro więc postępowanie jest zawieszone, nie można mówić o bezczynności sądu. Skorzystanie przez sąd z ustawowych uprawnień nie może powodować negatywnych konsekwencji w postaci zarzutu prowadzenia postępowania w sposób przewlekły.

08.07.2024

SN: Sędzia Skoczkowska jest sędzią niezawisłym, choć powołana w PRL

Prawnicy

Sędzia Krzysztof Staryk nie uwzględnił wniosku zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i nie wyłączył sędzi Sądu Najwyższego Barbary Skoczkowskiej od rozpoznania sprawy dyscyplinarnej innego sędziego. Rzekomo negatywny stosunek sędzi Skoczkowskiej wobec Michała Lasoty i Przemysława Radzika nie może stanowić skutecznej podstawy wyłączenia.

05.07.2024

SN: Nie ma jasności, czy bank może zatrzymać kwoty, gdy umowa kredytu nieważna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nadal mają wątpliwości, czy zarzut zatrzymania jest skuteczny na wypadek unieważnienia umowy kredytu. Izba Cywilna Sądu Najwyższego przekazała rozszerzonemu składowi siedmiu sędziów zagadnienie prawne wymagające podjęcia uchwały, aby definitywnie rozstrzygnął czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej.

04.07.2024

SN odchodzi od linii orzeczniczej w sprawie potrącenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia na podstawie art. 203(1) k.p.c. i odbioru takiego oświadczenia wystarczające jest pełnomocnictwo procesowe - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uchwała ta stanowi odejście Sądu Najwyższego od jego dotychczasowej linii orzeczniczej, jak również od wieloletniej i ugruntowanej linii orzeczniczej sądów powszechnych.

04.07.2024

Nielegalne delegacje i awanse do wyższej instancji utrudniają skazywanie

Droga awansu sędziego, a zwłaszcza łączenie delegacji zależnej od ministra sprawiedliwości z funkcją wiceprezesa sądu, powierzoną przez tego samego ministra, narusza gwarancje niezależności i bezstronności sądu. Delegacja i potem awans wskazuje na istnienie "szczególnej” relacji sędziego z władzą wykonawczą, która nie pozwala uznać go za bezstronnego i niezawisłego. Konsekwecją jest uchylenie orzeczenia lub wznowienie postępowania.

04.07.2024

Kod PKWiU a nierozpatrzenie wniosku o interpretację - temat wciąż budzi spory

PIT

Organy podatkowe nadal potrafią pozostawić wniosek o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia, z uwagi na niewskazanie przez podatnika kodu PKWiU. Po latach sporów i zwycięstwie podatników przed Naczelnym Sądem Administracyjnym okazuje się, że - z niezrozumiałych powodów - problem wciąż istnieje. Co gorsza, na wokandy trafia temat wydawałoby się już ostatecznie wyjaśniony, czyli interpretacja ustaw niestanowiących przepisów prawa podatkowego.

04.07.2024

SN: Jeśli sąd rozstrzyga roszczenie główne, to nie może orzec o ewentualnym

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Jeśli sąd drugiej instancji, w wyniku rozpoznania apelacji od wyroku uwzględniającego żądanie główne, uznaje to żądanie za niezasadne, powinien zmienić zaskarżony wyrok, oddalając żądanie główne i oznaczając zmieniony wyrok jako częściowy oraz uchylić zawarte w nim rozstrzygnięcie o kosztach procesu – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej SN z 3 lipca br.

03.07.2024

SN: Śmierć przy odśnieżaniu drogi - odszkodowanie dla żony

Prawo pracy

Odszkodowanie za śmiertelny wypadek męża przy wykonywaniu pracy, należy się żonie. Nawet jeśli mąż w dniu zdarzenia miał wystawione zwolnienie lekarskie. Uszkodzenie ciała - w sytuacji, gdy nastąpiło na tle stwierdzonych u pracownika schorzeń samoistnych, nie wyłącza samo przez się możliwości uznania zdarzenia za wypadek przy pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

03.07.2024

NSA: Zbieg świadczenia pielęgnacyjnego i opiekuńczego

Prawo rodzinne Niepelnosprawność

Aby świadczenie pielęgnacyjne mogła uzyskać osoba, która ma już przyznany np. specjalny zasiłek opiekuńczy, musi albo wstrzymać się z nowym wnioskiem do momentu wygaśnięcia terminowej decyzji przyznającej jej prawo do tego zasiłku, albo wystąpić o uchylenie tego rodzaju decyzji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.07.2024

SN: Zaległości sędziego powodują zawieszenie i drastyczne obniżenie wynagrodzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziego, który od kilku lat nie wykonuje obowiązków służbowych i był już za opieszałość karany, należy zawiesić w czynnościach służbowych i przekazać jego referat innym sędziom. Dlatego, że stan zaległości obciążających sędziego jest długotrwały, a stosunek do poleceń zmierzających do poprawy sytuacji – lekceważący. Sąd Dyscyplinarny uznał, że w tej sytuacji zachodzi konieczność obniżenia uposażenia o 40 procent.

01.07.2024

SN masowo oddala kasacje banków dotyczące ryzyka walutowego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Abuzywne klauzule indeksacyjne są od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy. Problem sformułowany w skardze przez bank udzielający kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich został już wyjaśniony – orzekł Sąd Najwyższy i skargę banku oddalił. Tak zresztą, jak i inne skargi banków kwestionujące niekorzystne dla nich wyroki.

29.06.2024