WSA: Ekwiwalent za urlop musi zostać wypłacony pomimo problemów pracodawcy

Prawo pracy HR

Pracodawca zaskarżył nakaz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podnosząc, że otworzono postępowanie układowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy, chyba że pracownik wyraził na to zgodę. Natomiast przyczyny braku terminowej realizacji bezspornych należności są nieistotne dla wydania nakazu.

31.07.2024

MRPiPS pracuje nad zmianą przepisów regulujących pracę w upale

Prawo pracy BHP

Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.

30.07.2024

Sąd: Wulgarne zachowanie pracownicy uzasadniało wypowiedzenie umowy

Prawo pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy. Naruszenie tego obowiązku może polegać na wulgarnym odnoszeniu się do współpracowników oraz wyzywającym, niegrzecznym i obraźliwym zachowaniu. Z zeznań świadków wynikało, że postępowanie powódki było naganne, więc wypowiedzenie jej umowy o pracę nie mogło zostać uznane za nieuzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

30.07.2024

Układy zbiorowe pracy po nowemu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy, chociaż zawiera pewne korzystne zmiany, nie wpłynie znacząco na ożywienie porozumień zbiorowych w naszym kraju. Proponuje też zapisy uderzające w wolność rokowań zbiorowych, jedną z kluczowych wartości – uważa Konfederacja Lewiatan.

29.07.2024

ZUS: W 2023 roku 52,9 proc. pracujących rencistów stanowiły kobiety

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność Rynek pracy

W grudniu 2023 roku 293,2 tys. osób z ustalonym prawem do renty podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie rencistą. Spośród tych osób 251,1 tys. podlegało także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu zmalała – o ponad 19 proc. w 2023 r. w stosunku do 2015 r., a w stosunku do 2022 r. – o 3,1 proc. – wynika z danych ZUS.

29.07.2024

Odmowa urlopu na żądanie w okresie intensywnego zapotrzebowania na pracę

Prawo pracy

Możliwe jest przyjęcie nawet znaczących ograniczeń dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych w pewnych okresach. Nie można jednak z góry, bez odniesienia do konkretnie istniejącej sytuacji, wyłączyć możliwości korzystania w regularnych okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracę z urlopów na żądanie.

29.07.2024

Sąd: Błędne zapisy w szpitalnej karcie nie uzasadniały odmowy przyznania zasiłku

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.

27.07.2024

Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania płacy minimalnej

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.

26.07.2024

SN: Odprawa dla funkcjonariusza służby więziennej

Prawo pracy

Funkcjonariuszowi Służby Więziennej należy się odprawa po ustaniu stosunku pracy pod rządami ustawy obecnie obowiązującej, jak i ustawy wcześniejszej. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że literalna wykładnia ówczesnych przepisów prowadzi do mało racjonalnych wniosków. Doszło tu więc do zaniechania legislacyjnego, naprawionego nowelizacją z 2022 roku.

26.07.2024

Ubiór przesądzi o tym, czy ktoś jest pracownikiem

Prawo pracy

Główny Inspektorat Pracy chce zmienić definicję stosunku pracy, rozszerzając do sześciu-siedmiu przesłanek kryteria pozwalające ustalić stosunek pracy. Do dotychczasowego podporządkowania, czyli możliwości wydawania poleceń i decydowania o miejscu i czasie pracy, doszłoby decydowanie przez pracodawcę m.in. o ubraniu. W ten sposób za pracowników uznani zostaliby m.in. lekarze i pielęgniarki, ochroniarze i portierzy, sprzątaczki, aktorzy a nawet adwokaci, którzy nie mogą pracować na etacie.

26.07.2024

Szef PIP: Skrócenie czasu pracy to zmiana, która niewątpliwie nas czeka

Prawo pracy

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynęłoby na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika. Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, uważa, że to zmiana, która niewątpliwie nas czeka.

25.07.2024

SN: Nieprecyzyjna przyczyna rozwiązania umowy nie zawsze stanowi naruszenie

Prawo pracy

W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca. Niemniej brak precyzji w tym zakresie nie narusza prawa, jeżeli w okolicznościach danej sprawy, uwzględniając informacje podane pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, doszło do dostatecznego sprecyzowania tej przyczyny.

25.07.2024

Stanowiska kierownicze w Polsce – czy kobiety mają równe szanse na awans? Raporty

Prawo pracy Rynek pracy

56 proc. kobiet uważa, że ze względu na swoją płeć nie mają równych szans na awans - wynika z najnowszego raportu Hays Poland. Choć dążenia równościowe przynoszą kolejne sukcesy, dysproporcje wciąż pozostają widoczne. Mimo tego Polska jest europejskim wiceliderem w udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych.

24.07.2024

Mec. Żytkowska: Rady pracowników w polskich firmach nie przyjęły się

Prawo pracy

Mija prawie 20 lat od implementacji do polskiego prawa Dyrektywy 2002/14/WE ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Pomimo zacnego stażu ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, z zaskoczeniem stwierdzić można, że rozwiązania nią wprowadzone nie tylko nie są często stosowane, ale właściwie – że brak jest powszechnej wiedzy o ich obowiązywaniu – pisze adwokat Mirosława Żytkowska.

24.07.2024

Sygnalista kolejną kategorią osób szczególnie chronionych?

Prawo pracy Sygnaliści

Pracodawcy zastanawiają się, czy pracownik-sygnalista będzie osobą szczególnie chronioną w rozumieniu k.p.c., w stosunku do którego sąd będzie mógł orzec zabezpieczenie, a pracodawca nie będzie mógł z nim rozwiązać umowy o pracę do czasu ostatecznego orzeczenia w sprawie. Zdaniem prawników nie będzie, choć – jak twierdzą - sygnaliści tak pewnie będą uważali. Dla pracodawców będzie to wiązało się z obowiązkiem wykazania, że rozwiązanie umowy o pracę nie miało związku ze zgłoszeniem.

24.07.2024

Firma musi ułatwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Prawo pracy

Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. Konsekwencją regulacji zawartej w kodeksie pracy jest konieczność zapłaty normalnego wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za czas szkolenia, które odbywało się poza normalnymi godzinami pracy.

23.07.2024

Odwoływani dyrektorzy i naczelnicy w KAS z trzymiesięcznym zwolnieniem ze świadczenia pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Odwoływani ze stanowisk kierowniczych w administracji skarbowej oraz celno-skarbowej, w okresie wypowiedzenia, byli zwalniani ze świadczenia pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów podało nam, że w okresie od 13 grudnia 2023 r. do 5 czerwca br. odwołano w sumie 204 osoby. Ile z ich nie świadczyło w tym czasie pracy, otrzymując przez trzy miesiące swoją np. dyrektorską pensję – nie wiadomo. MF nie podało nam ani liczby zwolnionych ze świadczenia pracy, ani tego, ile pieniędzy w ten sposób wypłacono.

23.07.2024

Wakacje na L4: Nowy trend wśród pracowników - picie alkoholu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich w czerwcu 2024 roku stanowiły 35 proc. – wynika z danych zebranych przez firmę doradczą Conperio. Ale aż 20 proc. skontrolowanych pracowników przebywało na L4, będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy z nich podczas kontroli chwiali się na nogach i nie byli w stanie utrzymać pionu.

22.07.2024

Dzielenie urlopu wypoczynkowego na krótkie okresy ryzykowne dla pracodawcy

Prawo pracy

Wśród pracowników pojawił się nowy trend wykorzystywania pojedynczych dni z przysługującego im w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego i łączenia ich z weekendami. Wolą brać po kilka dni wolnego, ale za to częściej niż wykorzystać dwa tygodnie łącznie. Prawnicy ostrzegają pracodawców przed taką praktyką. Zwłaszcza, że stanowisko MRPiPS oraz PIP w tej sprawie nie budzi wątpliwości.

22.07.2024

Pracując na emeryturze, nadal można oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Uczestnicy PPK po przejściu na emeryturę mogą kontynuować oszczędzanie w PPK. Oczywiście jeśli nadal są aktywni zawodowo. Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS, czy np. emeryturę mundurową. Bezpiecznie oszczędzać w PPK mogą też tzw. wcześniejsi emeryci, dorabiający sobie do otrzymywanego świadczenia. Wpłaty do PPK nie mają bowiem wpływu na obowiązujące ich limity zarobków.

20.07.2024