ZUS ostrzega: Zły wniosek o świadczenie wspierające skutkuje brakiem pieniędzy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

1 stycznia weszły w życie przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Za przyznanie i wypłatę świadczeń odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby jednak ZUS pieniądze wypłacał, trzeba najpierw dostarczyć zaświadczenie z wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa. Wniosek osoby z niepełnosprawnością, która złoży go do ZUS nie mając wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, Zakład pozostawi bez rozpatrzenia.

03.01.2024

Zawodowe plany na 2024 - badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Aż 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 roku. Spodziewają się trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Wszystko dlatego, że poprzedni rok pod względem pracy ankietowani oceniają raczej przeciętnie.

03.01.2024

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w godzinach a zmiana wymiaru czasu pracy

Prawo pracy

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane w godzinach podlega przeliczeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Od 26 kwietnia 2023 roku jest ono również uzależnione od obowiązującej pracownika normy czasu pracy. Oznacza to, że przykładowo osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 14, a nie 16 godzin zwolnienia rocznie.

03.01.2024

Firmy czekają problemy - na pomostówki mogą odejść dobrzy pracownicy

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Zmieniające się od 1 stycznia 2024 r. przepisy o emeryturach pomostowych umożliwią skorzystanie z tego świadczenia pracownikom wykonującym pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze – i to także tym, którzy rozpoczęli pracę po 1 stycznia 1999 r. Zdaniem prawników nowe prawo nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku pracy, choć niektórzy pracodawcy powinni przygotować się na ruchy kadrowe.

02.01.2024

Opiekun ze świadczeniem pielęgnacyjnym nie straci go zaraz po śmierci osoby wspieranej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie mógł pobierać je jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.

30.12.2023

Stan likwidacji w mediach publicznych odbije się czkawką sądom pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Ogłoszenie likwidacji pracodawcy uchyla przepisy dotyczące ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. To oznacza, że ochronę tracą np. kobiety na urlopie macierzyńskim czy pracownicy w wieku przedemerytalnym. Zdaniem prawników teraz nad tym, czy zlikwidowanie takiej spółki jak Telewizja Polska jest możliwe, głowić się będą sądy pracy w całym kraju. Bo sprawy pracowników zwalnianych w ośrodkach TVP trafiać będą do nich niekoniecznie według siedziby TVP jako pracodawcy, lecz… miejsca świadczenia pracy.

29.12.2023

TSUE: Matka pozostająca na utrzymaniu pracownika migrującego UE może wystąpić o świadczenie z zakresu pomocy społecznej

Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Bezpośredni wstępny pozostający na utrzymaniu pracownika będącego obywatelem Unii jest pośrednim beneficjentem równego traktowania, które powinno być przyznane temu pracownikowi. Uregulowanie krajowe, które umożliwia odmowę przyznania świadczenia z zakresu pomocy społecznej takiemu bezpośredniemu wstępnemu, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

29.12.2023

Wtorek dniem wolnym w niektórych firmach i urzędach za Święto Trzech Króli

Administracja publiczna Prawo pracy

2 stycznia 2024 r. nie jest dniem wolnym od pracy, ale w niektórych firmach może to być dzień wolny, jeśli pracodawca wyznaczy go jako dzień wolny za przypadające w sobotę, 6 stycznia Święto Trzech Króli. Zła wiadomość jest jednak taka, że osoby, które na ten dzień zaplanowały sobie załatwienie spraw urzędowych, mogą odejść z kwitkiem spod drzwi wielu urzędów. 2 stycznia dla służby cywilnej będzie bowiem dniem wolnym od pracy.

29.12.2023

Nie każde zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Elementy te muszą wystąpić łącznie. Jeśli zabraknie chociaż jednego z nich, dane zdarzenie nie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Okoliczności i przyczyny ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy.

29.12.2023

2024 rok: W PPK większy limit wynagrodzenia uprawniający do obniżenia wpłaty podstawowej

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Dla uczestnika PPK zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego oznacza, że zmienia się kwota, jaka musi trafić na jego rachunek PPK, aby nabył prawo do dopłaty rocznej za rok, w którym wynagrodzenie to obowiązuje. Pracownik korzystający z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK powinien sprawdzić, ile - po tej podwyżce - może miesięcznie zarobić, aby nadal korzystać z tego obniżenia.

29.12.2023

Prof. Męcina: Nie bezrobocie, a brak pracowników będzie największym problemem w 2024 r.

Prawo pracy Rynek pracy

Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

28.12.2023

RPO pisze w sprawie wliczania do stażu pracy m.in. działalności gospodarczej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by dowiedzieć się, czy resort podejmie działania, aby do pracowniczego stażu pracy wliczane były okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy pracy wykonywanej w formach pozapracowniczych. Rzecznik zabiega o to od kilku lat.

28.12.2023

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnością, które od 1 stycznia 2024 r. będą ubiegać się o świadczenie wspierające, najpierw muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Będzie ona wynikała m.in. z oceny funkcjonowania osoby w oparciu o określoną skalę przez skład ustalający. Decyzję będą wydawały wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

28.12.2023

Kto zgłasza opiekuna osoby pobierającej świadczenie wspierające do ubezpieczeń

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która nie będzie podejmowała zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, będzie mogła złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić siebie z tego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego – przypomina ZUS.

27.12.2023

Świadczenie wspierające – od czego zacząć

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych, mogą wnioskować o świadczenie wspierające. To nowy rodzaj świadczenia, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Ma ono częściowo pokryć wydatki wynikające z jej szczególnych potrzeb. W zależności od ilości potrzebnego wsparcia, zróżnicowana będzie kwota świadczenia powiązana z kwotą renty socjalnej. Jednak nie zastąpi ono tej renty, a będzie wypłacane uprawnionym równolegle z nią.

27.12.2023

Praca w niedziele i święta dopuszczalna, ale z ograniczeniami

Prawo pracy

Ograniczenie pracy w handlu w niedziele i święta – z wieloma zresztą wyjątkami, które w tym zakazie tworzą w praktyce znaczne wyłomy – jest powszechnie znane. Jest to także znacznie ograniczone u innych pracodawców. W te dni – a dokładniej w przedziałach czasowych, w których praca kwalifikowana jest jako praca w niedziele i święto – dopuszczalne jest wykonywanie jedynie prac wymienionych w katalogu zawartym w Kodeksie pracy.

25.12.2023

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy

Prawo pracy HR

Pracownikowi przysługuje 20 albo 26 dni corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu nie można się zrzec i co do zasady powinien on zostać wykorzystany w naturze. Wymiar wypoczynku zależy od stażu pracy, do którego wlicza się też okresy nauki oraz okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

23.12.2023

Wyjazd na Święta na L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wyjazdy na wakacje za granicę, prace remontowe czy dodatkowa praca zawodowa – to tylko niektóre z aktywności osób przyłapanych przez ZUS na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego. Zbliżające się Boże Narodzenie to dla wielu Polaków aktywnych zawodowo okazja na dodatkowy odpoczynek. Trzeba jednak uważać, bo gdy zdecydujemy się na taki wyjazd, będąc na L4, to po powrocie może czekać na nas zwolnienie z pracy.

23.12.2023

Konfederacja Lewiatan: Bezrobocie zatrzymało się

Prawo pracy Rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 roku utrzymała się na poziomie 5 proc. i pozostaje bez zmian od lipca tego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 773,4 tys. bezrobotnych, czyli o 3,4 tys. więcej m/m, ale o 26,8 tys. mniej niż rok wcześniej.

22.12.2023

Stawka minimalna przy zleceniach na przełomie roku

Prawo pracy

W przypadku realizowania zleceń na przełomie roku kalendarzowego, dla ustalenia stawki minimalnej istotny jest czas wykonywania usług, przypadający na pierwszy i drugi rok. Sprawa jest raczej prosta wówczas, gdy rozliczamy się stawką godzinową, chociaż w tych przypadkach należy także często pamiętać o zastosowaniu w umowie dwóch stawek. Może być to jednak nieco trudniejsze, gdy wynagrodzenie zostało określone jako kwota za zrealizowanie usługi.

22.12.2023