Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od aktualnie obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tę zasadę w nowej ustawie ma się oczywiście utrzymać, ale z istotną różnicą w zakresie tego, co w wynagrodzeniu jest uwzględniane. Zmiany w tym zakresie będą niezmiernie istotne dla pracodawców.
Czytaj również: Jest projekt nowej ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę>>
Wynagrodzenie minimalne pracownika
Obecnie do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika w kontekście przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się jedynie:
- nagrody jubileuszowej;
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
- dodatki za staż pracy,
- dodatki za szczególne warunki pracy.
Samo wynagrodzenie zasadnicze może być określone w kwocie nawet zacznie niższej niż wynagrodzenie minimalne, o ile umowa przewiduje inne składniki wynagrodzenia, które łącznie mogą potencjalnie dawać co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia miesięcznie poza wymienionymi w sześciu powyższych punktach). Może to być np. premia, nagroda.
Przykład: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3500 zł i ma prawo do premii miesięcznej od 1500 do 3000 zł. Nawet wypłata minimalnej przewidzianej w umowie premii daje kwotę wyższą niż obecna stawka wynagrodzenia minimalnego – sytuacja taka jest zgodna z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Zobacz również procedury:
Przechowywanie dokumentacji związanej z zapewnieniem minimalnej stawki godzinowej >
Tylko wynagrodzenie zasadnicze
W założeniach wskazanych w projekcie – te zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. - wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie zasadnicze ma zostać zaś zdefiniowane i oznaczać będzie: podstawowy i obligatoryjny składnik wynagrodzenia pracownika bez dodatkowych składników do wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą, bez względu na system wynagradzania.
Przykład: Przy ustalaniu czy pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne nie będzie się po wejściu w życie zmian przyjmować np. nagród, premii.
Czytaj też w LEX: Płaca minimalna - podwyżka od 1 stycznia 2025 r. >
- Celem wprowadzenia ww. zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, premii, nagrodzie, dodatkowi specjalnemu i innym dodatkom), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takich przypadkach dodatki te przestały pełnić rolę gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego np. doświadczenie zawodowe, sprawowanie dodatkowych funkcji czy też uzyskane wyniki w pracy - napisano w uzasadnieniu do projektu.
Wejście w życie tych zmian wymusi poważną analizę stosowanych przez pracodawców systemów wynagradzania, zmianę regulaminów wynagradzania oraz umów o pracę.
Czytaj też w LEX:
Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2024 >
Ochrona sygnalistów od 25.09.2024 r. >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.