Ważne i korzystne zmiany w prawie pracy Polacy zawdzięczają Unii

Prawo pracy Prawo europejskie

1 maja 2024 roku upływa pod znakiem 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmienił się w tym czasie kodeks pracy i ile dobrych zmian dla pracowników wymusiło nie tylko przystąpienie Polski do Unii, ale i samo członkostwo. Zdaniem prawników, UE zawdzięczamy aż 95 proc. zmian w prawie pracy.

01.05.2024

Nowa era benefitów na nowe oczekiwania pracowników - badanie Pracuj.pl na Święto Pracy

Prawo pracy Rynek pracy

W czasach, gdy równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest coraz bardziej ceniona, firmy prześcigają się w kreowaniu środowisk pracy odpowiadających na te potrzeby. Święto Pracy pozwala przyjrzeć się tej ewolucji z większą uwagą. Podczas gdy samo święto historycznie nawiązuje do działań na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, to dziś obchodząc je, jesteśmy już znacznie dalej.

01.05.2024

Uspokajamy: Nie będzie żadnej zmiany terminów wypłaty emerytur i rent

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wbrew pojawiającym się informacjom o zmianie terminów wypłaty świadczeń emerytalnych i rentowych, uspokajamy: nie jest planowana żadna zmiana terminów, w których ZUS wypłaca emerytury i renty. Chyba, że termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, jak np. w długi majowy weekend. Wówczas świadczenie wypłacane jest wcześniej.

30.04.2024

Zbigniew Derdziuk oficjalnie prezesem ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Zbigniew Derdziuk we wtorek oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Akt powołania na to stanowisko wręczyli mu Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Liwiusz Laska, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS - poinformował ZUS na swojej stronie internetowej.

30.04.2024

2 maja ZUS czynny jak w każdy czwartek

Ubezpieczenia społeczne

W najbliższy czwartek, 2 maja, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 15:00. Do tej godziny dostępni będą też konsultanci z infolinii ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 – poinformował we wtorek Zakład. I przypomniał, że klienci mogą także zamówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę.

30.04.2024

Problemy z kadencjami komisji socjalnych

Prawo pracy

Pracodawca powinien monitorować kadencję komisji socjalnej i jej skład, gdyż jej zdekompletowanie może sparaliżować przyznawanie świadczeń załodze, np. „gruszy”, pomocy świąteczno-noworocznej albo zapomóg losowych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na szczęście nawet drobne zmiany w regulacjach wewnętrznych zmniejszają to ryzyko.

30.04.2024

Lewiatan: Oskładkowanie wszystkich umów zleceń. Więcej minusów niż korzyści?

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rząd zapowiada, że od nowego roku wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS. Pracodawcy z niepokojem przyjmują kolejne podwyższenie kosztów współpracy z osobami fizycznymi. Przy wprowadzaniu nowych kosztów brakuje dyskusji nad zmniejszeniem obecnych obciążeń pracodawców i pracowników.

29.04.2024

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Rośnie liczba ojców, którzy korzystają z urlopów rodzicielskich. W roku 2023 było ich 19 tys., podczas gdy rok wcześniej - 3,7 tys. Choć obserwujemy pozytywny trend, to jednak nadal jest to tylko 7 proc. uprawnionych mężczyzn – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi ZUS, jest to efekt wejścia w życie dyrektywy work-life balance.

29.04.2024

Mało urodzeń dziś to w przyszłości mniej osób pracujących na większą grupę emerytów

Prawo pracy Nowe technologie

Na koniec I kwartału br. ludność Polski liczyła 37 mln 595 tys. osób. To o blisko 133 tys. mniej niż przed rokiem i o ponad 40 tys. mniej niż w końcu 2023 r. W tym okresie zarejestrowano o prawie 7 tys. mniej urodzeń niż w analogicznym okresie 2023 r. – podał GUS. Populacja się zmniejsza, a ponieważ obecnie roczniki są coraz mniej liczne, to w przyszłości będzie to miało wpływ na sytuację na rynku pracy. Widmo postępującej automatyzacji i robotyzacji wymagać będzie wprowadzenia zachęt dla pracodawców. Dla pracowników będzie to równoznaczne z koniecznością edukacji.

29.04.2024

W niedzielę Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Środowisko Prawo pracy BHP

Przypadający w niedzielę, 28 kwietnia, Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, będzie w tym roku obchodzony pod hasłem „Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne”. Coraz częstsze i bardziej dotkliwe w skutkach zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na kondycję zdrowotną oraz psychiczną pracowników, a tym samym na sytuację finansową przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że z powodu nadmiernego przegrzania rocznie dochodzi do 22,87 mln wypadków przy pracy.

26.04.2024

Pracodawca płaci coraz więcej, pracownik „na rękę” dostaje mało

Prawo pracy

W końcu marca 2024 roku siedem zakładów pracy z sektora publicznego zgłosiło do powiatowych urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące 265 osób, a z sektora prywatnego 152 firmy zgłosiły zwolnienia 16 781 osób - podał w środę GUS. Prawnicy i eksperci rynku pracy są zgodni: coraz bardziej wymagająca sytuacja na rynku pracy, zawiły system podatkowy i stale rosnące koszty produkcji i pracy powodują, że nasza gospodarka staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów.

26.04.2024

TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

25.04.2024

Indeks Lewiatana. Presja na wzrost płac podobna jak przed rokiem

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

53 proc. przedsiębiorców uważa, że presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń jest podobna jak rok temu. 39 proc. podkreśla, że jest zdecydowanie większa - wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

25.04.2024

ZUS: Ponad 3,5 mln formularzy RUD w latach 2021–2023 r.

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W latach 2021–2023 przekazano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło. W analizowanych latach liczba składanych formularzy RUD co roku wykazuje tendencję wzrostową, jednak liczba wykazywanych umów o dzieło spada – poinformował ZUS. Zakład co roku odnotowuje tendencję wzrostową w sposobie składania formularzy RUD za pośrednictwem platformy PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS.

25.04.2024

Czy student i uczeń może łączyć rentę rodzinną z dodatkową pracą?

Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne

Studenci i uczniowie, którzy dostają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, mogą dodatkowo pracować, ale muszą pamiętać o limitach. Od 1 marca mogą zarobić więcej, gdyż zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które obowiązują do końca maja - informuje ZUS. I przypomina, że zarobki do kwoty 5278,30 zł brutto miesięcznie, czyli do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wpływają na zmniejszenie renty rodzinnej.

25.04.2024

PE przyjął dyrektywę dotyczącą pracowników platformowych

Prawo pracy

Nadchodzą ważne zmiany dla osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe, czyli m.in. dostawców jedzenia czy kierowców taksówek, ale nie tylko - pracownicy platformowi to także np. tłumacze, kurierzy, copywriterzy czy graficy. Nowe przepisy mają poprawić warunki ich zatrudnienia, przede wszystkim nie będą już traktowani jako osoby samozatrudnione - tak wynika z dyrektywy ws. pracowników platform cyfrowych, którą w środę przyjął Parlament Europejski. Resort pracy zapowiada szybkie rozpoczęcie prac nad jej wdrożeniem do polskiego porządku prawnego.

25.04.2024

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów

Prawo pracy Finanse PPK

Nie każde kłopoty finansowe pracodawcy stanowią podstawę do zaprzestania finansowania przez niego wpłat do PPK. Taki skutek wywołuje np. ogłoszenie upadłości pracodawcy. Zaistnienie przesłanek niewypłacalności pracodawcy powoduje niefinansowanie przez niego wpłat do PPK za wszystkich uczestników tego programu.

25.04.2024

Praca w biurze - tak, ale w zamian za podwyżkę o minimum 20 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokalizacji miejsca pracy - ponad połowa chciałaby pracować hybrydowo. Niemal co piąta osoba rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w jej firmie zdecydowano się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia. 30 proc. ankietowanych byłoby też gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia dla zachowania obecnego trybu pracy - wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it.

24.04.2024

MZ: Od 1 stycznia 2025 roku zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne

Przeprowadzone w MZ oraz MF analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany na poziomie ustawowym - przekazała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. Jednocześnie poinformowała, że prace w parlamencie zaplanowane są na drugi kwartał br., a wejście proponowanych zmian w życie - na 1 stycznia 2025 roku.

24.04.2024