TSUE wskazuje, jak dochować należytej staranności

VAT Prawo europejskie

Dochowanie należytej staranności w zakresie rozliczenia VAT posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowości i zgodności operacji gospodarczych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Staranne działanie podatnika przekłada się również na efektywność finansową przedsiębiorstwa oraz na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji gospodarczych.

12.02.2024

Coraz więcej firm deklaruje podejmowanie działań w obszarze ESG

Środowisko Prawo europejskie ESG

Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte wskazuje, że prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość. 49 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzonych transakcji. Na znaczeniu nadal także zyskują kwestie ESG, które w swoich strategiach inwestycyjnych uwzględnia ponad połowa ankietowanych.

09.02.2024

Algorytmy doczekają się jednak uregulowania w polskim prawie

Prawo pracy Prawo AI Prawo europejskie Rynek pracy

Sejmowa podkomisja zamierza rozpocząć prace nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mogą wpływać na warunki pracy i płacy. Jak ustalił serwis Prawo.pl, podstawą ma być projekt, który w poprzedniej kadencji Sejmu został zablokowany. Zdaniem pracodawców z pracą nad przepisami krajowymi należałoby się wstrzymać do czasu pojawienia się przepisów unijnych.

08.02.2024

KE chce obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r.

Środowisko Prawo europejskie

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Zaleca m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. (w porównaniu z poziomami z 1990 r.). Odpowiedni wniosek ustawodawczy ma zostać przedstawiony przedstawiony już po wyborach europejskich i zakończeniu uzgodnień z państwami.

06.02.2024

Parlament Europejski chce skończyć z bezkarnością za niebezpieczną jazdę

Prawo karne Prawo europejskie

Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej. Wynika to z przyjętej we wtorek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Posłowie sugerują także dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych. Chodzi tu m.in. o jazdę pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

06.02.2024

Badanie EY: Ryzyko podwójnego opodatkowania w wyniku globalnej reformy podatkowej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

84 proc. kadry kierowniczej wielonarodowych przedsiębiorstw wskazuje na ryzyko podwójnego opodatkowania w wyniku globalnej reformy podatkowej, a 71 proc. jest zdania, że globalne podatki minimalne wpłyną na politykę cen transferowych w ich firmach – wynika z międzynarodowego badania EY w obszarze Podatków i Cen Transferowych - The 2024 EY International Tax and Transfer Pricing Survey.

06.02.2024

Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Prawo europejskie

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

05.02.2024

Dr Mateusz Wąsik: Polskie prawo musi uznać związki jednopłciowe

Prawo europejskie

W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska, w odniesieniu do związków osób tej samej płci, obecnie nie spełnia minimalnych standardów, jakich wymaga od niej artykuł 8 EKPCz. Aby bowiem te standardy spełnić, nasz kraj musi zapewnić związkom jednopłciowym adekwatną ochronę - mówi dr Mateusz Wąsik, adwokat i doradca podatkowy, autor książki "Związki osób tej samej płci. Konsekwencje braku regulacji w prawie polskim".

03.02.2024

Stowarzyszenie Filmowców Polskich składa zawiadomienie w sprawie przepisów o tantiemach

Prawo europejskie

Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) poinformowało o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zaniechaniu przyjęcia dyrektywy unijnej wprowadzającej tantiemy z internetu, którego miał dopuścić się poprzedni rząd. Polska jest ostatnim krajem, który nie wywiązał się z obowiązku implementowania prawa.

02.02.2024

Resort rozwoju zachęca firmy do udziału w konsultacjach projektów ESG

Środowisko Prawo europejskie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że trwają konsultacje dotyczące projektów standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, organizowane przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Są one przeznaczone dla firm z sektora MŚP i potrwają do 21 maja br. Uwagi można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

02.02.2024

Prof. Adamski: Polska skorzysta z przynależności do Prokuratury Europejskiej

Prokuratura Prawo europejskie

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej suwerenności naszej nie ograniczy, a na pewno dobrze wpłynie na rzeczywiste zwalczanie przestępstw. Przystąpienie do tej instytucji to naturalny ruch dla rządu chcącego rzeczywiście przeciwdziałać przestępczości - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

31.01.2024

Implementacja przepisów o usługach cyfrowych coraz bliżej

Prawo AI Prawo europejskie

Precyzyjne wyznaczenie kompetencji, wdrożenie tylko niezbędnych elementów rozporządzenia - tak, by uniknąć przeregulowania, i wskazanie urzędów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków nałożonych przez rozporządzenie. To tylko część postulatów, które najczęściej powtarzały się w czasie opiniowania wdrożenia Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) na polskim gruncie. Czasu zostało niewiele, bo rozporządzenie zacznie obowiązywać już 17 lutego br.

31.01.2024

TSUE: Klocek LEGO nadal podlega ochronie na mocy prawa własności intelektualnej

Prawo europejskie Własność intelektualna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził, że klocki LEGO nadal korzystają z ochrony własności intelektualnej. Uznał, że prawo do wzoru unieważnia się tylko w przypadku, gdy wszystkie jego cechy są wyłączone z ochrony, a w tej sprawie taka sytuacja nie zachodziła. W grę wchodził również szczególny wyjątek w prawie unijnym.

30.01.2024

TSUE: Zakaz wykorzystywania znaku marki samochodu dotyczy także części zamiennych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Własność przemysłowa

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, gdy na samochodowej części zamiennej znajdzie się znak zbliżony do logo marki samochodu, istnieje ryzyko, że przeciętny konsument powiąże go z producentem aut. Jeśli jest on wykorzystywany bez zgody, można zatem mówić o naruszeniu funkcji znaku towarowego, polegającego w szczególności na zagwarantowaniu pochodzenia lub jakości towaru.

30.01.2024

TSUE: Za puste faktury odpowiada pracownik, który je wystawił

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W sytuacji gdy pracownik podatnika VAT wystawił fałszywą fakturę, posługując się tożsamością pracodawcy bez jego wiedzy i zgody, pracownika tego należy uznać za osobę wykazującą VAT w rozumieniu art. 203, chyba że firma nie dochowała należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań pracownika. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.01.2024

Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.

27.01.2024

Ochrona konsumentów na rynku finansowym coraz lepsza

Rynek i konsument Prawo europejskie

Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.01.2024

Sejm zapoznał się z Informacją o działalności RPO w 2022 roku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Posłowie zapoznali się w piątek z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Marcin Wiącek poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.

26.01.2024

Warto uwzględniać IP w swoich strategiach ESG oraz w przygotowywanych raportach

Środowisko Prawo europejskie Własność intelektualna ESG

Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

25.01.2024

Nie tylko firmy potrzebują więcej czasu na przepisy o sygnalistach

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Organizacje społeczne, które podpisały się pod stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o sygnalistach, spotykają się dziś w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by rozmawiać o projekcie – dowiedział się serwis Prawo.pl. Na razie nie wiadomo czy resort przystanie na przeprowadzenie konsultacji publicznych i czy zgodzi się na wykorzystanie projektu społecznego. Prawnicy zwracają uwagę na krótkie vacatio legis, które sprawi, że mało który pracodawca wprowadzi procedury na czas. Problemy będą miały też organy publiczne i samorządy.

24.01.2024