PiS chce lustrować majątki najważniejszych funkcjonariuszy publicznych do 10 lat wstecz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wszyscy ministrowie obejmując swoją funkcję mają ujawniać źródła dochodów z ostatnich 10 lat. Jawna ma być też wysokość zarobków osób zarządzających w spółkach Skarbu Państwa i spółkach komunalnych – zakłada projekt ustawy poszerzającej jawność oświadczeń majątkowych najważniejszych osób w państwie, który do Sejmu złożył klub PiS. To kolejny już projekt poselski dotyczący transparentności.

29.12.2023

EY: Jedynie 6 proc. polskich firm wprowadza AI w obszarze compliance

Compliance

Poziom wdrożenia rozwiązań z zakresu AI nie jest w Polsce jednolity. Wyniki badania EY – "Jak polskie firmy wdrażają AI" - pokazują, że rodzime przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z rozwiązań AI w obszarze obsługi klienta (50 proc.) i sprzedaży (40 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdują się kwestie compliance oraz prawno-proceduralne. Zaledwie 6 proc. respondentów wprowadziło sztuczną inteligencję dla tej funkcji biznesowej.

21.11.2023

Nabór w programie „Cyberbezpieczny Samorząd” przedłużony

Samorząd terytorialny Prawo AI RODO Compliance

Do 30 listopada 2023 roku gminy, powiaty i województwa mogą wnioskować o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wydłużając termin naboru wniosków wprowadzono też kilka zmian w regulaminie projektu.

09.10.2023

Raport: Drastyczny spadek kondycji psychicznej polskich pracowników na przestrzeni ostatnich trzech lat

Prawo pracy HR Compliance

Niemal 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62 proc. z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute.

06.10.2023

Poznaliśmy Liderów Zmian w Ochronie Zdrowia 2023 r.

Zarządzanie Compliance

Tytuł "Lidera Zmian w Ochronie Zdrowia" w V edycji tego konkursu kapituła przyznała za: model zarządzania szpitalem, który pozwolił na trzykrotne zwiększenie liczby pacjentów, terapię genową mózgu dzieci, skoordynowaną opiekę psychiatryczną i okołoporodową, kompleksową profilaktykę raka piersi oraz przebudowę szpitala, która pozytywnie wpływa na proces leczenia. Laureatów ogłoszono podczas finałowej gali Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023".

29.09.2023

Kamasa: Spojrzeliśmy na szpital jako na całość i szukaliśmy rozwiązań kompleksowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

- Wyszliśmy z założenia, że remonty muszą być połączone z reorganizacją działalności szpitala. Przeanalizowaliśmy drogi, które musi pokonać pacjent od szpitalnego oddziału ratunkowego do poszczególnych oddziałów czy stref diagnostyki. Analizowaliśmy także funkcje medyczne i ich rozproszenie w szpitalu. Postanowiliśmy ograniczyć koszty energii, co przyniosło oszczędności w rachunkach za prąd elektryczny około miliona złotych rocznie - mówi Prawo.pl Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

28.09.2023

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia" już 29 września

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Już w piątek, 29 września, w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023". Tym razem pod hasłem: "Jakość przede wszystkim". Uczestnicy paneli będą dyskutować o zarządzaniu jakością, ale także o trendach w rozwoju kadr, korzyściach z integracji nowoczesnych technologii czy ESG w sektorze medycznym. Podczas finałowej gali poznamy laureatów V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"

25.09.2023

Za błędy organizacyjne i systemowe na końcu i tak odpowie medyk

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Jedna pielęgniarka na dyżurze w szpitalu zamiast dwóch to nieprawidłowość, którą personel powinien zgłaszać. Natomiast nie mieści się w definicji zdarzenia niepożądanego. Nieprawidłowość nie zawsze ma znaczenie w postępowaniach sądowych. Sądy uznają bowiem, że w ich przypadku lekarz czy pielęgniarka powinni odmówić pełnienia dyżuru. Skoro jednak pracowali, to ponoszą odpowiedzialność.

19.09.2023

Paweł Paczkowski: Jakość buduje bezpieczeństwo kadry medycznej

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

Ważne jest, aby budowanie jakości zacząć w obszarach bezpośrednio wzmacniających pozycję kadry oraz szpitala, np. opieki nad pacjentem, farmakoterapii, zakażeń. To są tematy istotne dla personelu  – mówi w rozmowie z Prawo.pl, Paweł Paczkowski, prezes zarządu Grupy NU-MED. Uważa, że należy znaleźć wspólną potrzebę w budowaniu jakości. – To jest ciągły dialog, w którym pojawia się mnóstwo tematów i problemów, ale tak się poznajemy – zaznacza.

18.09.2023

TSUE: Dane osobowe zatrzymane przez dostawców mogą być wykorzystywane w sprawach korupcji w służbie publicznej

Administracja publiczna RODO Compliance Prawo europejskie Służba cywilna

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

10.09.2023

Nowa rzeczywistość MDR: Przedmiot kontroli czy mechanizm do typowania kontroli?

Ordynacja Doradca podatkowy Compliance

Odwieszenie terminów raportowania w zakresie tzw. schematów krajowych i tym samym przywrócenie funkcjonowania pełnego systemu MDR to dobra okazja na dokonanie wewnętrznej weryfikacji w tym zakresie. Chodzi nie tylko o „wyłapanie” zaległych schematów, ale także sprawdzenie, czy wewnętrzne procedury i mechanizmy pozwalają na bieżącą realizację obowiązków – piszą dr Łukasz Samojłowicz i Michał Seweryn z KPMG w Polsce.

30.08.2023

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej opublikowana

Pacjent Zawody medyczne Compliance

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada, że obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. Będą musiały go wdrożyć wszystkie podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

25.08.2023

Z publicznego systemu wycofują się kolejne poradnie i kliniki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Compliance

Trwa niekorzystny trend w ochronie zdrowia: w ubiegłym roku ubyło poradni specjalistycznych oraz placówek wykonujących świadczenia szpitalne. Wycofali się także kolejni stomatolodzy, leczący "na NFZ". Liczba świadczeń udzielanych w szpitalach, w ambulatoryjnej opiece, jak i pacjentów korzystających z publicznego systemu, nie wróciła jeszcze do stanu sprzed pandemii. Choć w porównaniu do roku 2020 i 2021 widać poprawę.

26.07.2023

Zmiany w prawie przytłaczają branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Compliance Polski Ład

Księgowi i doradcy podatkowi marzą o chwili odpoczynku od nowych przepisów. Cały czas ponoszą bowiem skutki ubiegłorocznego Polskiego Ładu. Dostrzegają jednak konieczność nauki i poszerzania kompetencji. Księgowi postulują dodatkowo uregulowanie dostępu do zawodu. Takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023. Kondycja branży księgowo-podatkowej.

15.06.2023

Brak procedur tax compliance może narazić firmy na kosztowny spór z fiskusem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Compliance

Firmy przywiązują coraz większą wagę do dochowywania należytej staranności w rozliczaniu podatków. Ograniczają w ten sposób ryzyko potencjalnego sporu z fiskusem. Na znaczeniu zyskują więc różnego rodzaju procedury zgodności. Opracowanie zasad niewiele jednak pomoże, jeśli nie będą one wprowadzone w życie i realizowane.

14.06.2023

Firmy nie muszą kontrolować swoich kontrahentów i wyręczać fiskusa

CIT VAT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Fiskus cały czas chętnie weryfikuje dochowywanie należytej staranności przez podatników. Przedsiębiorcy notorycznie muszą także udowadniać brak świadomości uczestnictwa w potencjalnym oszustwie. Weryfikacja kontrahenta tylko na początku współpracy to jednak dla fiskusa za mało. Skarbówka zmusza więc firmy do okresowych przeglądów. Zapomina jednak, że to nie podatnik ma przeprowadzać kontrole.

29.05.2023

Compliance & Integrity Days 2023 już w przyszłym tygodniu

Compliance

Już 30 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Compliance & Integrity Days. Podczas dwudniowego wydarzenia zostaną omówione najważniejsze i aktualne problemy, które stoją obecnie przed działami compliance. Istotnym elementem dyskusji ma być również kwestia wykorzystywania sztucznej inteligencji w firmach.

24.05.2023

Prusaczyk: Zarządzanie jakością to mniej skarg pacjentów i odejść z pracy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Niejednokrotnie dzięki zgłoszeniom zdarzeń niepożądanych, niekiedy drobnych, a czasem poważniejszych, uniknęliśmy negatywnego wpływu na diagnostykę i leczenie pacjentów, niepotrzebnych roszczeń, a co najważniejsze wszyscy uczyliśmy się, jak unikać błędów i poprawiać skuteczność organizacji - mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes spółki Centrum Medyczne.

24.05.2023

Stawki ryczałtowe kością niezgody między prawnikami a klientami

Prawnicy Doradca podatkowy Compliance

W przypadku współpracy między kancelarią a klientem na podstawie stawki ryczałtowej, zawsze ktoś traci a ktoś zyskuje. W sytuacji, gdy klient zleca nową, niestandardową sprawę, prawnik może pożałować takiego sposobu rozliczenia. Z drugiej strony, gdy zlecenia są powtarzalnie merytorycznie lub zajmują mniej czasu niż założono, to klient może mieć poczucie, że mógłby zapłacić mniej.

15.05.2023

Procedury compliance coraz ważniejsze dla doradców podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance

Praca doradców podatkowych staje się coraz bardziej ryzykowna. Ma to związek ze stale zmieniającymi się i coraz bardziej skomplikowanymi przepisami. Brak stabilności prawa podatkowego, a także niepewność co do jego interpretacji doprowadziły do sytuacji, że w zasadzie każda poważniejsza decyzja biznesowa wymaga analizy jej skutków podatkowych.

11.05.2023