Izrael-Polska. Plan Współpracy do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny na lata 2011-2015. Jerozolima.2011.02.24.

PLAN WSPÓŁPRACY
do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny na lata 2011-2015,
podpisany w Jerozolimie dnia 24 lutego 2011 r.

Plan Współpracy

do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej

a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny

na lata 2011-2015

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Państwa Izrael, zwane dalej "Stronami",

działając zgodnie z Artykułem 1 zdanie drugie oraz Artykułem 6 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny, podpisanej w Jerozolimie w dniu 11 września 2006 r., co odpowiada 18 dniu miesiąca Elul 5766 r., uzgodniły następujący Plan Współpracy na lata 2011-2015:

Artykuł  1

Strony będą rozwijać oraz wspierać współpracę w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych w zakresie określonym w niniejszym Planie Współpracy.

Artykuł  2
1.
Strony będą współpracować w następujących dziedzinach:
1)
jakość usług zdrowotnych;
2)
finansowanie ochrony zdrowia;
3)
epidemiologia chorób występujących w obu krajach;
4)
priorytetowy program ochrony zdrowia;
5)
prewencja i leczenie chorób zakaźnych.
2.
Zakres współpracy określony w ustępie 1 nie wyklucza możliwości podejmowania współpracy w innych dziedzinach zdrowia i medycyny ustalonych za obopólną zgodą Stron.
Artykuł  3

Współpraca, o której mowa w Artykule 2, będzie realizowana przez:

1)
wymianę ekspertów w celu prowadzenia badań i konsultacji, zgodnie z zasadami określonymi poniżej w Artykule 5 i 6;
2)
wymianę informacji dotyczących konferencji naukowych, seminariów oraz innych wydarzeń organizowanych na terytoriach obu Państw.
Artykuł  4

Strony będą wspierać rozwój bezpośredniej współpracy między szpitalami i instytutami naukowo-badawczymi obu Państw. Taka forma współpracy będzie finansowana przez współpracujące jednostki. Informacje na temat powyższej współpracy będą przekazywane do Ministerstw Zdrowia obu Państw. Artykuł 5 ustęp 2 stosuje się odpowiednio.

Artykuł  5
1.
Wymiana ekspertów, o której mowa w Artykule 3 punkt 1, będzie finansowana w następujący sposób:
1)
Strona Wysyłająca pokryje koszty podróży do stolicy Państwa przyjmującego i z powrotem;
2)
Strona Przyjmująca pokryje koszty zakwaterowania zgodnie z przepisami obowiązującymi na jej terytorium;
3)
Strona Przyjmująca pokryje koszty podróży delegowanych ekspertów na jej terytorium, w takim zakresie, w jakim koszty te wynikają z realizowanego i zatwierdzonego programu pobytu.
2.
Strona Wysyłająca zapewni, że osoba delegowana w ramach niniejszego Planu Współpracy będzie posiadać polisę ubezpieczeniową, spełniającą kryteria przewidziane w przepisach prawa obowiązującego na terytorium Państwa przyjmującego, gwarantującą pokrycie kosztów niezbędnego leczenia w przypadkach nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, jak również pokrycie kosztów transportu sanitarnego do Państwa zamieszkania.
Artykuł  6

Wszystkie działania prowadzone w ramach niniejszego Planu Współpracy będą realizowane zgodnie z prawem wewnętrznym każdej ze Stron oraz w ramach budżetów, jakimi Strony dysponują.

Artykuł  7

Wygaśnięcie terminu realizacji niniejszego Planu Współpracy nie naruszy przedsięwzięć rozpoczętych w okresie jego obowiązywania, chyba że Strony postanowią inaczej.

Artykuł  8
1.
Niniejszy Plan Współpracy wchodzi w życie w dniu jego podpisania i pozostanie w mocy do dnia 31 grudnia 2015 r. Jego obowiązywanie zostanie automatycznie przedłużone do czasu podpisania kolejnego Planu Współpracy, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.
2.
Niniejszy Plan Współpracy może zostać wypowiedziany na piśmie przez każdą ze Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 30 dni od daty otrzymania przez drugą Stronę wypowiedzenia.

Podpisano w Jerozolimie dnia 24 lutego 2011 r., co odpowiada 20 Adar A 5771 roku, w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim, hebrajskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2011.85.885

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Izrael-Polska. Plan Współpracy do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny na lata 2011-2015. Jerozolima.2011.02.24.
Data aktu: 24/02/2011
Data ogłoszenia: 20/09/2011
Data wejścia w życie: 24/02/2011