Wodne urządzenia pomiarowe oraz znaki żeglugowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 11 lipca 1979 r.
w sprawie wodnych urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa rodzaje wodnych urządzeń pomiarowych, warunki ich ustawiania i utrzymywania oraz warunki ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych.
§  2.
1.
Wodne urządzenia pomiarowe, zwane dalej "urządzeniami pomiarowymi", służą do kontroli przestrzegania warunków pozwolenia wodnoprawnego oraz do prowadzenia hydrograficznej obserwacji wód.
2.
Przez urządzenia pomiarowe rozumie się:
1)
znaki wodne wskazujące najwyższy lub najniższy dozwolony stan wody oraz najwyższy stan wód, jaki wystąpił w danym przekroju wody, a w szczególności bolce, pale, klamry, tabliczki informacyjne,
2)
urządzenia służące do pomiarów poziomu, przepływów i filtracji wody oraz ilości, składu, temperatury, odczynu i skażeń promieniotwórczych wody i ścieków, a w szczególności wodowskazy, limnigrafy, telelimnigrafy, piezometry, wodomierze, kanały i przelewy pomiarowe.
§  3.
1.
Zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach i w sposób określony w operacie wodnoprawnym oraz w nawiązaniu do reperów państwowej sieci niwelacyjnej.
2.
Jeżeli operat wodnoprawny nie jest wymagany, zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach łatwo dostępnych i w sposób zapewniający ich obserwację oraz ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub innym działaniem utrudniającym odczytywanie pomiarów.
§  4.
1.
Przy urządzeniu służącym do piętrzenia wody zakład ustawia urządzenia pomiarowe od strony wody spiętrzonej i poniżej spiętrzenia.
2.
Jeżeli urządzenie służące do poboru wody znajduje się w odległości większej niż 500 m od urządzenia służącego do piętrzenia wody albo jest utrudnione wykonanie niwelacji między tymi urządzeniami, zakład ustawia w miejscu poboru wody dodatkowe urządzenie pomiarowe.
3.
Jeżeli z wody korzysta kilka zakładów za pomocą urządzeń wodnych stanowiących jeden obiekt budowlany, zakład główny ustawia urządzenia pomiarowe dla każdego zakładu.
4.
Jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym określono najniższy dozwolony stan wody, terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne może zobowiązać zakład do ustawienia dodatkowego urządzenia pomiarowego.
5.
Terenowy organ administracji państwowej, w zależności od warunków miejscowych, może ustalić w pozwoleniu wodnoprawnym inny sposób ustawiania urządzeń pomiarowych niż określony w ust. 1-3.
§  5.
1.
Zakład jest obowiązany korzystać z urządzenia pomiarowego zgodnie z przeznaczeniem, prowadzić systematyczne jego obserwacje oraz notować i przechowywać wyniki tych obserwacji, a także utrzymywać urządzenia pomiarowe w należytym stanie technicznym i chronić je przed niszczeniem, uszkadzaniem i utrudnianiem odczytywania pomiarów.
2.
Warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na urządzeniu wodnym ustala terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne na wykonanie tego urządzenia, a jeżeli pozwolenie takie nie jest wymagane, warunki te ustala organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ustalają warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej oraz na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi.
§  6.
1.
Znaki żeglugowe na wodach śródlądowych ustawiają i utrzymują jednostki organizacyjne, do których należy oznakowanie szlaku żeglownego. Jednostki te oraz rodzaje i wzory znaków żeglugowych określają odrębne przepisy.
2.
Znaki żeglugowe ustawia się i utrzymuje w sposób pozwalający na ich odczytanie z odległości niezbędnej do prawidłowego uprawiania żeglugi.
3.
Do ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych na urządzeniach wodnych oraz na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej lub na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi, stosuje się odpowiednio przepisy § 5.
§  7.
Oznakowanie morskich wód wewnętrznych na potrzeby żeglugi oraz utrzymywanie znaków na tych wodach określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o zakładach, rozumie się przez to państwowe i inne uspołecznione jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące zakładów stosuje się odpowiednio do osób fizycznych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 1 lipca 1964 r. w sprawie znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych (Monitor Polski Nr 45, poz. 223).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1979 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024