Ogólne warunki umów sprzedaży surowców wtórnych metali między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży surowców wtórnych metali między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży surowców wtórnych metali, wymienionych w załączniku nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej z dnia 22 maja 1974 r. w sprawie zakresu, zasad i organizacji gospodarowania surowcami wtórnymi metali (Monitor Polski Nr 21, poz. 126), między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży surowców wtórnych metali, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą odpadów metalurgicznych stali niestopowych, stopowych i żeliwa.
§  2.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży surowców wtórnych metali stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  3.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z strzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 28 lipca 1970 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży złomu w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 219).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY SUROWCÓW WTÓRNYCH METALI MIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ.

Rozdział  1

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Oferty sprzedaży surowców wtórnych metali, zwanych dalej "surowcami", należy składać właściwym miejscowo przedsiębiorstwom przerobu złomu metali lub innym jednostkom uprawnionym do skupu surowców określonego rodzaju, wymienionym w załączniku nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej z dnia 22 maja 1974 r. w sprawie zakresu, zasad i organizacji gospodarowania surowcami wtórnymi metali (Monitor Polski Nr 21, poz. 126).
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane do gromadzenia lub upoważnione do skupu surowców wymienionych pod lp. 1 i 2 załącznika nr 2 do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, powinny składać oferty sprzedaży tych surowców właściwym przedsiębiorstwom przerobu złomu metali podległym Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom", najpóźniej na 30 dni przed przewidzianym w ofercie terminem ich dostarczenia.
3.
W ofercie należy określić także rodzaj, ilość i postać zanieczyszczeń surowców.
§  2.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej uprawniona do skupu surowców powinna nabyć surowce wymienione w ofercie lub w odpowiedzi na ofertę wskazać sprzedawcy innego kupującego.
2.
Przedsiębiorstwo przerobu złomu metali jest obowiązane udzielić sprzedawcy odpowiedzi na ofertę sprzedaży surowców, o których mowa w § 1 ust. 2, w terminie 30 dni od otrzymania oferty. Jeżeli przedmiotem oferty są surowce trudno zbywalne, w szczególności ze względu na ich postać, skład chemiczny itp., przedsiębiorstwo przerobu złomu metali może w oświadczeniu złożonym sprzedawcy przed upływem terminu udzielenia odpowiedzi na ofertę przedłużyć ten termin do 6 miesięcy.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania, jeżeli na przedsiębiorstwo przerobu złomu metali został nałożony obowiązek zawarcia umowy ze sprzedawcą w uzgodnieniu dostaw.
4.
Przedsiębiorstwo przerobu złomu metali w odpowiedzi na ofertę sprzedaży surowców, o których mowa w § 1 ust. 2, może wskazać innego kupującego w formie udzielenia sprzedawcy dyspozycji dostarczenia surowców kupującemu, który zamówił te surowce. Dyspozycja dostarczenia surowców powinna zawierać dane, jakie zamieszcza się w umowach; udzielając dyspozycji należy jednocześnie przesłać jej odpis kupującemu.
5.
Jeżeli ani sprzedawca, ani kapujący nie zgłosi drugiej stronie zastrzeżeń do dyspozycji wymienionej w ust. 4 w ciągu 14 dni od jej otrzymania, między sprzedawcą a kupującym dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży na warunkach określonych w dyspozycji.
§  3.
1.
Jeżeli w przepisach wskazano jednostki organizacyjne, które sporządzają w skali ogólnokrajowej projekty bilansów pozyskiwania i zagospodarowania określonego rodzaju surowców, zamówienia na surowce należy składać w tych jednostkach.
2.
Jeżeli jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, nie sprzedają surowców, powinny one przekazać zamówienia właściwym sprzedawcom - jednostkom uprawnionym do skupu surowców, wskazując, jakich ilości surowców mogą dotyczyć umowy; jednocześnie zawiadamiają one o tym kupujących.
3.
W wypadku przewidzianym w ust. 2 określony przepisami termin udzielenia odpowiedzi na zamówienie biegnie od dnia otrzymania przez sprzedawcę przekazanego mu zamówienia.
4.
Jednostka uprawniona do skupu surowców w odpowiedzi na przekazane zamówienie może wskazać kupującemu jako sprzedawcę jednostkę gospodarki uspołecznionej, która złożyła ofertę sprzedaży surowców określonych w zamówieniu (§ 1). Jeżeli zamówienie dotyczy surowców, o których mowa w § 1 ust. 2, wskazanie sprzedawcy może nastąpić przez przesłanie kupującemu odpisu dyspozycji dostarczenia surowców (§ 2 ust. 4 i 5).
§  4.
Jednostka uprawniona do skupu surowców, zobowiązana do zawarcia umowy, jest zwolniona z tego obowiązku z chwilą zawarcia umowy ze sprzedawcą lub z kupującym przez inną wskazaną jednostkę gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  5.
1.
Sprzedawca, który dostarcza surowce za pośrednictwem przewoźnika, jest obowiązany sporządzić dla każdej partii surowców specyfikację określającą nazwę i adres sprzedawcy, datę i numer zamówienia lub dyspozycji dostarczenia surowców, rodzaj, postać, ilość i jakość surowców, oraz ilość, rodzaj i postać zawartych w nich zanieczyszczeń.
2.
Specyfikację, o której mowa w ust. 1, sprzedawca jest obowiązany załączyć do listu przewozowego i zamieścić w nim adnotację: "załączono specyfikację". W razie przewożenia surowców w wagonie krytym sprzedawca powinien ponadto umieścić specyfikację wewnątrz wagonu, a w wagonie niekrytym - oznaczyć jakość surowców oraz ilość, rodzaj i postać zanieczyszczeń na nalepce zamieszczonej na wagonie; w razie dostarczenia surowców przesyłką drobną w opakowaniu należy specyfikację umieścić wewnątrz każdego opakowania.
3.
Jeżeli kupujący odbiera surowce z magazynu sprzedawcy lub jeżeli wydanie surowców przez sprzedawcę następuje w magazynie kupującego, informacje, które powinna zawierać specyfikacja, należy zamieścić w dowodzie wydania.
4.
W razie niezałączenia do przesyłki (drobnej lub w wagonie krytym) specyfikacji, o której mowa w ust. 1 i 2, albo jej niezałączenia do listu przewozowego sprzedawca jest obowiązany zapłacić kupującemu karę umowną w wysokości 100 zł.
5.
Sprzedawca jest obowiązany zamieścić w liście przewozowym, w rubryce "nazwa towaru", oświadczenie następującej treści: "Przesyłka nie zawiera przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych".

Oświadczenie takie należy również zamieścić na nalepce, o której mowa w ust. 2.

6.
Sprzedawca, wysyłając surowce, jest obowiązany zawiadomić o tym kupującego lub jednostkę przez niego wskazaną oraz jednostkę, która udzieliła dyspozycji dostarczenia surowców. Zawiadomienia jednostki, która udzieliła dyspozycji, należy dokonać listem poleconym, najpóźniej w dniu następnym po dniu wysyłki surowców.
§  6.
1.
Waga przesyłki surowców stwierdzona przez przewoźnika w liście przewozowym, a zaokrąglona w razie przesyłki wagonowej odpadów lub złomu stali niestopowej albo żeliwa do pełnych 100 kg (do 50 kg - w dół, a powyżej 50 kg - w górę), jest podstawą do przeprowadzenia przez strony rozliczenia.
2.
W razie odmowy zważenia przesyłki przez przewoźnika sprzedawca wskaże w liście przewozowym wagę przesyłki i poda sposób jej ustalenia w specyfikacji, o której mowa w § 5.
§  7.
Jeżeli kupujący stwierdził różnicę między wagą wskazaną przez sprzedawcę w liście przewozowym (§ 6 ust. 2) a wagą ustaloną po nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia, powinien w terminie 10 dni od dnia otrzymania przesyłki przesłać sprzedawcy odpis protokołu sporządzonego przez przewoźnika, a gdyby przewoźnik odmówił sporządzenia protokołu - odpis protokołu sporządzonego przez kupującego lub innego dokumentu, określającego wagę przesyłki. W razie niespełnienia przez kupującego tego obowiązku podstawę do przeprowadzenia przez strony rozliczenia stanowić będzie waga wskazana przez sprzedawcę.
§  8.
Jeżeli sprzedawca, wykonując umowę, dostarczył kupującemu zużyte akumulatory, kupujący jest obowiązany w terminie 5 dni od otrzymania przesyłki tych akumulatorów przesłać sprzedawcy pokwitowanie ich odbioru.
§  9.
1.
Sprzedawca zawiadomiony przez kupującego o dostrzeżonych wadach surowców powinien nie później niż w ciągu 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oświadczyć, czy reklamację uznaje, czy też ją odrzuca w całości lub w części.
2.
Nieudzielenie przez sprzedawcę odpowiedzi na reklamację w ciągu 5 dni od dnia jej otrzymania uważa się za uznanie reklamacji. W takim wypadku jakość dostarczonych surowców może być ustalona na podstawie protokołu komisyjnej oceny przeprowadzonej przez kupującego we własnym zakresie.
3.
W razie odrzucenia przez sprzedawcę reklamacji w całości lub w części kupujący powinien zwrócić się o przeprowadzenie ekspertyzy do właściwego instytutu naukowo-badawczego, gdy chodzi o skład chemiczny surowców, a do innego rzeczoznawcy, gdy chodzi o wady innego rodzaju.
§  10.
Kupujący, który z powodu wad dostarczonych mu surowców żąda dostarczenia surowców wolnych od wad zamiast surowców wadliwych albo odstępuje od umowy, nie może odesłać surowców sprzedawcy i jest obowiązany sprzedać je jednostce gospodarki uspołecznionej, wskazanej przez właściwą jednostkę uprawnioną do skupu surowców.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024