Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

UCHWAŁA Nr 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1973 r.
w sprawie szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

Na podstawie art. 160 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1967 r. Nr 44, poz. 220 i z 1972 r. Nr 53, poz. 342) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony, zwane dalej "szkoleniem obronnym", polega na:
1)
szkoleniu podstawowym,
2)
uczestniczeniu w ćwiczeniach praktycznych.
2.
Szkolenie obronne ma na celu przygotowanie obywateli do samoobrony przed środkami masowego rażenia w warunkach indywidualnego i zespołowego działania.
§  2.
1.
Szkolenie podstawowe organizuje się i prowadzi w zakładach pracy oraz w miejscu zamieszkania obywateli.
2.
Szkolenie podstawowe prowadzi się w formie zajęć zorganizowanych.
§  3.
Szkolenie podstawowe organizują:
1)
dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy - kierownicy tych zakładów,
2) 1
dla osób nie zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy - terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  4. 2
Ćwiczenia praktyczne organizuje się dla wszystkich lub części obywateli określonego rejonu w miejscu zamieszkania lub w zakładach pracy, stosownie do zarządzenia przewodniczącego wojewódzkiego komitetu obrony.
§  5.
1.
Obywatele są obowiązani uczestniczyć:
1)
w szkoleniu podstawowym w wymiarze do 30 godzin - w okresie pięciu lat,
2)
w ćwiczeniach praktycznych - jednorazowo do 12 godzin - raz na dwa lata.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy odbywają szkolenie obronne w czasie wolnym od pracy. W uzasadnionych wypadkach szkolenie obronne może odbywać się także w czasie pracy, stosownie do decyzji kierownika zakładu pracy, jeżeli nie zakłóci to normalnej działalności zakładu. W razie odbywania szkolenia obronnego w czasie pracy pracownikom przysługuje prawo do wynagrodzenia, tak jak gdyby w tym czasie wykonywali pracę.
3.
W razie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i w czasie wojny szkolenie podstawowe może być prowadzone w wymiarze do 50 godzin, a ćwiczenia praktyczne w wymiarze do 24 godzin - w okresach wymienionych w ust. 1.
§  6.
1.
Szkolenie podstawowe prowadzą instruktorzy powszechnej samoobrony.
2.
Pracowników skierowanych na kursy szkoleniowe instruktorów powszechnej samoobrony, zatrudnionych w w zakładach pracy, zwalnia się na czas trwania kursu od obowiązków służbowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
3. 3
Instruktorzy powszechnej samoobrony zatrudnieni w zakładach pracy lub inne osoby upoważnione przez terenowe organy administracji państwowej mogą prowadzić szkolenie podstawowe w czasie godzin pracy w wymiarze do 6 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
4. 4
Instruktorom powszechnej samoobrony przysługuje wynagrodzenie za prowadzenie szkolenia ludności na zasadach określonych w przepisach w sprawie finansowania szkolenia obronnego i świadczeń przysługujących uczestnikom tego szkolenia.
§  7.
1.
Od obowiązku udziału w szkoleniu obronnym zwalnia się:
1)
osoby, które ukończyły sześćdziesiąt lat życia,
2)
osoby zaliczone do I lub II grupy inwalidów oraz inne osoby ułomne lub niezdolne ze względu na stan zdrowia do udziału w zorganizowanych zajęciach,
3)
kobiety od trzeciego miesiąca ciąży oraz w ciągu sześciu miesięcy po odbyciu porodu,
4)
kobiety i inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat ośmiu albo nad wspólnie z nimi zamieszkałymi osobami zaliczonymi do I grupy inwalidów, nieporadnymi lub obłożnie chorymi,
5)
osoby pobierające naukę lub odbywające studia w szkołach wszystkich typów - w systemie wieczorowym lub zaocznym.
2.
Uczniowie (słuchacze) szkół dziennych oraz studenci szkół wyższych odbywają szkolenie (przysposobienie) obronne na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  8.
1.
Osobom, które ukończyły szkolenie podstawowe, organizatorzy tego szkolenia (§ 3) wydają zaświadczenia stwierdzające spełnienie obowiązku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
Osobom, które tylko częściowo odbyły szkolenie podstawowe z powodu zmiany miejsca pracy lub miejsca zamieszkania albo z powodów określonych w § 7 ust. 1 pkt 3-5, wydaje się na ich żądanie zaświadczenie stwierdzające liczbę odbytych godzin szkolenia.
§  9.
1.
Wydatki państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego podlegają finansowaniu na zasadach przewidzianych dla finansowania wydatków obrony cywilnej.
2.
Wydatki organizacji społecznych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego są finansowane ze środków własnych, które w razie potrzeby mogą być uzupełnione dotacją budżetową.
§  10.
Uchwała, z zastrzeżeniem wynikającym z § 6, nie dotyczy żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek przewidzianych do militaryzacji lub do formacji samoobrony.
§  11. 5
Wykonanie uchwały porucza się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz centralnym organom związków spółdzielni i organizacji społecznych.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
3 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
4 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024