Wzmożenie walki z hałasem i wibracjami w zakładach pracy.

UCHWAŁA Nr 169
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1971 r.
w sprawie wzmożenia walki z hałasem i wibracjami w zakładach pracy.

W celu poprawy warunków pracy w zakresie ograniczenia lub likwidacji w zakładach pracy hałasów i wibracji ujemnie wpływających na zdrowie i efektywność pracy człowieka Rada Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i prezydia wojewódzkich rad narodowych podejmą - przy wykorzystaniu własnych środków i możliwości - działalność w zakresie wzmożenia walki z hałasem i wibracjami w podległych im zakładach pracy.
2.
Kierownicy przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych i usługowych opracują w uzgodnieniu z radami zakładowymi - w terminie 4 miesięcy od daty wejścia w życie uchwały - plany przedsięwzięć, zapewniających wydatne ograniczenie bądź likwidację nadmiernego hałasu i wibracji w tych przedsiębiorstwach i zakładach, na lata 1972-1975 i roczne harmonogramy ich realizacji. W jednostkach, w których działa samorząd robotniczy plany tych przedsięwzięć oraz harmonogramy powinny być zatwierdzone przez konferencję samorządu robotniczego.
3.
Dyrektorzy zjednoczeń i jednostek równorzędnych:
1)
dokonają na kolegiach zjednoczeń wspólnie z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych oceny realizacji zakładowych planów przedsięwzięć, o których mowa w ust. 2, oraz wyboru najbardziej typowego dla branży zakładu lub wydziału, w którym zaprogramowano zastosowanie najlepszych i najskuteczniejszych metod i sposobów zwalczania hałasu i wibracji; realizacja zatwierdzonego na kolegium planu przedsięwzięć wytypowanego zakładu lub wydziału powinna być kontrolowana i upowszechniana w podległych zakładach bezpośrednio przez zjednoczenia. Informacje w tym zakresie powinny być przekazywane i upowszechniane również przez ośrodki informacji;
2)
na kolegiach, o których mowa w pkt 1, przeanalizują realizację planów badań naukowych i postępu technicznego w podległych jednostkach zaplecza naukowo-badawczego i rozwojowego dla ewentualnego uzupełnienia ich tematyką związaną z ograniczeniem hałasu i wibracji.
4.
Oceny i analizy wyników uzyskanych w realizacji planów przedsięwzięć dotyczących wyciszania hałasów i ograniczenia wibracji należy omawiać na kolegiach zjednoczeń i jednostek równorzędnych co roku, każdorazowo na przykładzie innego zakładu pracy lub przedsiębiorstwa.
§  2.
Prace naukowo-badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie zwalczania hałasu i wibracji w zakładach pracy należy prowadzić opierając się na "Założeniach programowych zwalczania hałasu i wibracji", zwanych dalej "Założeniami programowymi", które ustala Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki.
§  3.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych, prezydia wojewódzkich rad narodowych) oraz Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk zobowiążą podległe im jednostki do opracowania w terminie do dnia 31 grudnia 1971 r. szczegółowych zadań w zakresie prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, dotyczących zwalczania hałasu i wibracji na lata 1972-1975 na podstawie "Założeń programowych", o których mowa w § 2.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, należy włączyć do planów badań i rozwoju technicznego i finansować ich realizację zgodnie z ustalonymi zasadami finansowania tych planów.
§  4.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych, prezydia wojewódzkich rad narodowych) zobowiążą podległych im producentów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz sprzętu budowlanego i transportowego do przeprowadzania ocen produkowanych wyrobów pod względem hałasu i wibracji na zasadach i w trybie określonych przez Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki i Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar. Przy ustalaniu szczegółowych kryteriów oceny poziomu technicznego wyrobów w zakresie bezpieczeństwa i higieny użytkowania oraz ochrony środowiska należy ustalać dopuszczalny poziom hałasu i wibracji dla danego wyrobu.
2.
Maszyny, urządzenia i narzędzia oraz sprzęt budowlany i transportowy, wywołujące hałas i wibrację, powinny być zaopatrywane przez producentów w charakterystyki poziomu hałasu i wibracji.
3.
Producenci wyrobów przekraczających dopuszczalny poziom hałasu i wibracji zobowiązani są do usunięcia przyczyn nadmiernego hałasu i wibracji lub wycofania tych wyrobów z produkcji w terminie określonym przez właściwego ministra.
4.
Kryteria dopuszczalności poziomu hałasu i wibracji należy stosować również do maszyn, urządzeń i narzędzi oraz sprzętu budowlanego i transportowego nabywanych za granicą na potrzeby krajowe.
§  5.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych, prezydia wojewódzkich rad narodowych) nadzorujący jednostki projektujące obiekty przemysłowe i jednostki produkujące maszyny i urządzenia, narzędzia oraz sprzęt transportowy i budowlany spowodują wyznaczenie specjalistów w podległych im biurach konstrukcyjnych i biurach projektów do dokonywania oceny prawidłowości wykonywanej w tych biurach dokumentacji technicznej z punktu widzenia zabezpieczenia przed hałasem i wibracjami.
§  6.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych:
1)
zapewni we współpracy z zainteresowanymi ministrami opracowanie w ciągu 4 miesięcy od daty wejścia w życie uchwały programu rozwoju produkcji odpowiedniej jakości typowych materiałów i ustrojów dźwiękochłonnych, dźwiękoizolacyjnych i antywibracyjnych w asortymencie niezbędnym do realizacji zabezpieczeń przeciwhałasowych i antywibracyjnych w zakładach pracy;
2)
wyznaczy bądź utworzy przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji typowych materiałów, elementów i ustrojów dźwiękochłonnych, dźwiękoizolacyjnych i antywibracyjnych,
3)
wyznaczy w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały biura studiów i projektów, które będą się specjalizowały w zakresie zabezpieczeń przed hałasem i wibracjami typowych obiektów budownictwa przemysłowego i ogólnego oraz opracowywały nowe rozwiązania techniczne, jak również kryteria doboru i oceny ekonomicznej tych zabezpieczeń.
2.
Właściwi ministrowie wprowadzą obowiązek uwzględniania zabezpieczeń przeciwhałasowych i antywibracyjnych w dokumentacji projektowo-kosztorysowej, sporządzanej dla obiektów przemysłowych przez nadzorowane przez nich biura projektów.
§  7.
Minister Przemysłu Maszynowego w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały zawrze porozumienia z Ministrami Przemysłu Lekkiego i Przemysłu Chemicznego oraz Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości w sprawie rozwoju i koordynacji produkcji indywidualnych środków ochrony przeciwhałasowej i antywibracyjnej odpowiedniej jakości, w ilości i asortymencie niezbędnym do sukcesywnego zaspokojenia potrzeb krajowych w tym zakresie.
§  8.
Minister Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z właściwymi ministrami zapewni w latach 1972-1975 rozwój produkcji podstawowej aparatury kontrolno-pomiarowej do pomiaru hałasu i wibracji oraz niezbędnej aparatury diagnostycznej do badań lekarskich pracowników narażonych na działanie hałasu i wibracji, w ilości i asortymencie niezbędnym do sukcesywnego zaspokojenia potrzeb w tym zakresie.
§  9.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego we współpracy z zainteresowanymi ministrami opracuje w terminie do końca 1971 r. program prac normalizacyjnych w zakresie:
1)
dopuszczalnego poziomu hałasu i wibracji dla poszczególnych typów maszyn, urządzeń, narzędzi oraz sprzętu transportowego i budowlanego, jak również związanych z tym metod pomiaru;
2)
ustalenia podstawowej klasyfikacji, rodzajów materiałów, elementów i ustrojów dźwiękochłonnych, dźwiękoizolacyjnych i antywibracyjnych, wymagań jakościowych dla nich oraz metod badania ich właściwości;
3)
wymagań jakościowych w odniesieniu do indywidualnych środków ochrony przed hałasem i wibracjami oraz metod badania ich skuteczności

i po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki włączy poszczególne zadania programu do 5-letniego planu prac normalizacyjnych na lata 1971-1975.

§  10.
1.
Zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej spowodują sukcesywne wyposażenie w latach 1972-1975 placówek przemysłowej służby zdrowia w aparaturę diagnostyczną, przeznaczoną do przeprowadzania badań lekarskich pracowników narażonych na działanie hałasu i wibracji.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:
1)
wyznaczy w terminie do dnia 30 listopada 1971 r. ośrodki do koordynowania działalności placówek przemysłowej służby zdrowia w zakresie profilaktyki lekarskiej oraz w zakresie diagnostyki i leczenia pracowników zatrudnionych w warunkach nadmiernego hałasu lub narażonych na szkodliwe wibracje;
2)
spowoduje sukcesywne wyposażenie w latach 1972-1975 stacji sanitarno-epidemiologicznych w aparaturę kontrolno-pomiarową do pomiaru hałasu i wibracji występujących w zakładach pracy;
3)
spowoduje rozwinięcie w latach 1972-1975 w podległych mu jednostkach naukowo-badawczych prac dotyczących wpływu hałasu i wibracji na ustrój człowieka, nowych metod profilaktyki, wczesnej diagnostyki zmian chorobowych i leczenia w tym zakresie.
§  11.
1.
Ministrowie Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Maszynowego, Górnictwa i Energetyki, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Prezes Centralnego Urzędu Jakości i Miar wyznaczą bądź zorganizują, po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki, jednostki właściwe do przeprowadzenia badań maszyn, urządzeń i narzędzi oraz sprzętu transportowego i budowlanego pod względem hałasu i wibracji i w terminie do końca 1973 r. wyposażą je w niezbędną aparaturę i sprzęt kontrolno-pomiarowy.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Jakości i Miar zapewni podjęcie w 1972 r. legalizacji narzędzi do pomiaru hałasu i wibracji przez organy administracji jakości i miar lub upoważni państwowe jednostki organizacyjne do działalności w tym zakresie.
§  12.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego spowoduje:
1)
sukcesywne wprowadzenie - począwszy od roku akademickiego 1972/1973 - do obowiązujących programów kształcenia w wybranych wyższych szkołach technicznych, na określonych kierunkach studiów, zagadnień w zakresie akustyki, metod pomiaru hałasu i wibracji oraz metod ograniczenia lub likwidacji hałasu i wibracji,
2)
zorganizowanie w wybranych szkołach wyższych studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych dla inżynierów specjalizujących się w dziedzinie walki z hałasem i wibracjami, zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez poszczególne resorty.
§  13.
Przy rozwiązywaniu poszczególnych zagadnień naukowo-badawczych i technicznych zaleca się korzystanie z osiągnięć i doświadczeń zagranicznych, a w szczególności krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.
§  14.
Wyznacza się Centralny Instytut Ochrony Pracy jako jednostkę koordynującą i współdziałającą w zakresie prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych wynikających z realizacji "Założeń programowych", o których mowa w § 2.
§  15.
1.
Zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych, prezydia wojewódzkich rad narodowych) przesyłają Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki w terminie do dnia 5 marca każdego roku sprawozdania z realizacji uchwały i "Założeń programowych" za rok ubiegły. Sprawozdania te powinny zawierać:
1)
informację o uzyskanych efektach poprawy stanu w zakresie likwidacji lub ograniczenia hałasu i wibracji;
2)
informację o wysokości środków przeznaczonych i wykorzystanych na realizację planowanych przedsięwzięć, w szczególności środków przewidzianych na prace naukowo-badawcze i rozwojowe, modernizację i poprawę stanu istniejącego.
2.
Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki składa Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącemu Centralnej Rady Związków Zawodowych w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku informacje o wykonaniu uchwały w roku ubiegłym oraz wnioski dotyczące dalszej realizacji zadań objętych "Założeniami programowymi".
§  16.
Ilekroć w uchwale jest mowa o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć także prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  17.
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, zainteresowanym ministrom, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024