Zwiększenie zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.

UCHWAŁA Nr 68
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1971 r.
w sprawie zwiększania zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w odniesieniu do jednostek planu centralnego oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w odniesieniu do jednostek planu terenowego wydadzą w terminie do dnia 30 kwietnia 1971 r. wytyczne w sprawie zwiększania zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, powinny - przy uwzględnieniu przepisów niniejszej uchwały - zawierać w szczególności:
1)
określenie stanowisk pracy, na których w zależności od specyfiki danej branży, potrzeb organizacyjnych i warunków pracy należałoby przede wszystkim stwarzać możliwości zatrudniania kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy,
2)
sugestie co do rozkładu czasu pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin przy uwzględnieniu potrzeb produkcji bądź usług wykonywanych na danym stanowisku pracy, na przykład: 4 godziny każdego dnia, 3 dni pracy w tygodniu w pełnym wymiarze godzin przy pozostałych 3 dniach wolnych, praca co drugi dzień w pełnym wymiarze czasu,
3)
orientacyjne minimalne wskaźniki udziału kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy,
4)
zobowiązanie zakładów pracy do konsultowania z właściwymi dla miejsca położenia zakładów wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych przewidywanego zasięgu organizowania miejsc pracy dla kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy, jak również metod rekrutacji kandydatek do tych prac.
§  2.
1.
Kobiety mogą być zatrudniane w niepełnym wymiarze czasu pracy we wszystkich działach gospodarki narodowej i na wszystkich stanowiskach pracy z wyjątkiem prac wzbronionych kobietom.
2.
W przemyśle należy zwiększać zatrudnienie kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy nie tylko w działach pomocniczych i w administracji, ale przede wszystkim w działach produkcyjnych, w miarę możliwości przy pracach akordowych, organizując w tym celu wymienne brygady robocze.
§  3.
1.
Czas pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien wynosić w zasadzie połowę czasu pracy obowiązującego w pełnym wymiarze w stosunku miesięcznym.
2.
Rozkład czasu pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien być elastyczny i zróżnicowany w zależności od potrzeb zakładów pracy i możliwości pracownic.
3.
Zmiana zatrudnienia kobiet pracujących dotychczas w pełnym wymiarze czasu pracy na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy może nastąpić na wniosek lub za zgodą pracownicy w drodze odpowiedniej zmiany umowy o pracę.
§  4.
Kobiety zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują wynagrodzenie:
1)
przy miesięcznym systemie wynagradzania - proporcjonalnie do wynagrodzenia ustalonego za tę pracę w pełnym wymiarze czasu pracy,
2)
przy godzinowym systemie wynagradzania - za czas przepracowany.
§  5.
1.
Kobietom zatrudnionym co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy przysługuje prawo do zasiłków rodzinnych na ogólnie obowiązujących w tym zakresie zasadach. Zasiłek rodzinny nie przysługuje jednak, gdy kobieta lub jej małżonek są podatnikami podatku dochodowego, obrotowego lub gruntowego.
2.
Kobiety zatrudnione w instytucjach, w których przysługują zniżki kolejowe, mają prawo do tych zniżek, jeżeli są zatrudnione co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.
3.
Kobietom zatrudnionym co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy przysługują świadczenia w naturze lub ekwiwalent pieniężny według norm stosowanych w danym zakładzie pracy, w wymiarze proporcjonalnym do czasu pracy. Właściwi ministrowie określą, w miarę potrzeby, szczegółowe zasady udzielania tych świadczeń.
§  6.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do przedkładania Prezesowi Rady Ministrów, a w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, szczegółowej informacji dotyczącej zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy według stanu w dniu 31 grudnia, w układzie wojewódzkim w terminie do dnia 15 lutego i w układzie resortowym w terminie do dnia 28 lutego każdego roku.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie przepisów zawartych w niniejszej uchwale.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024