Współdziałanie urzędów pocztowych z organami administracji celnej w związku z obliczaniem, poborem i przekazywaniem należności celnych od towarów wywożonych za granicę w przesyłkach pocztowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 6 maja 1970 r.
w sprawie współdziałania urzędów pocztowych z organami administracji celnej w związku z obliczaniem, poborem i przekazywaniem należności celnych od towarów wywożonych za granicę w przesyłkach pocztowych.

Na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 159 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1962 r. w sprawie współdziałania organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczeń tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej (Monitor Polski Nr 42, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Następujące urzędy pocztowe, zwane "uprawnionymi urzędami pocztowymi", wyznacza się do obliczania należności celnych wywozowych od towarów nadawanych do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych i do pobierania tych należności od nadawców na rzecz organów administracji celnej:
1)
Białystok 1,
2)
Bolesławiec Śląski 1,
3)
Bydgoszcz 1,
4)
Bytom 1,
5)
Bytów,
6)
Ciechanów 1,
7)
Częstochowa 1,
8)
Elbląg 1,
9)
Ełk 1,
10)
Gliwice 1,
11)
Głogów 1,
12)
Gorzów Wielkopolski 1,
13)
Grudziądz 1,
14)
Inowrocław 1,
15)
Jasło,
16)
Jelenia Góra 1,
17)
Kalisz 1,
18)
Kielce 1,
19)
Kłodzko 1,
20)
Koło,
21)
Konin 1,
22)
Koszalin 1,
23)
Legnica 2,
24)
Leszno 1,
25)
Lublin 1,
26)
Łuków 1,
27)
Nowy Targ 1,
28)
Oleśnica Śląska 1,
29)
Olsztyn 1,
30)
Opole 1,
31)
Piła 1,
32)
Płock 4,
33)
Przeworsk 2,
34)
Radom 9,
35)
Rzeszów 1,
36)
Sandomierz 1,
37)
Sanok 1,
38)
Szczecinek 1,
39)
Tarnów 1,
40)
Toruń 1,
41)
Wałbrzych 1,
42)
Warszawa 4,
43)
Warszawa 10,
44)
Warszawa 81,
45)
Włocławek 1,
46)
Zamość 1,
47)
Zielona Góra 1,
48) 1
Busko Zdrój 1,
49) 2
Chełm Lubelski 1,
50) 3
Drawsko Pomorskie,
51) 4
Gniezno,
52) 5
Gryfice,
53) 6
Kraśnik Lubelski 1,
54) 7
Łowicz,
55) 8
Milicz,
56) 9
Myślibórz,
57) 10
Nowy Sącz 1,
58) 11
Nowy Tomyśl,
59) 12
Nysa 1,
60) 13
Ostrołęka 1,
61) 14
Ostrowiec Świętokrzyski 1,
62) 15
Ostrów Wielkopolski,
63) 16
Pińczów,
64) 17
Puławy,
65) 18
Radomsko,
66) 19
Siedlce 1,
67) 20
Stalowa Wola 1,
68) 21
Tomaszów Mazowiecki,
69) 22
Wieluń.
§  2.
Tryb postępowania urzędów pocztowych i organów administracji celnej w razie nadawania towarów do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych określa instrukcja stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Kontrolę celną przesyłek z zawartością towarów nadawanych do wywozu za granicę w urzędach pocztowych, a nie odprawionych przez organy administracji celnej, sprawdzanie i zatwierdzanie prowizorycznie ustalonych i zainkasowanych przez uprawnione urzędy pocztowe należności celnych wywozowych dokonują: Urząd Celny Poczta w Warszawie i Urząd Celny Poczta w Gdyni.
2.
Urzędy celne wymienione w ust. 1 mogą sprawdzać w uprawnionych urzędach pocztowych, czy urzędy te właściwie stosują przepisy dotyczące obrotu towarowego z zagranicą.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministrów Łączności i Handlu Zagranicznego z dnia 21 października 1957 r. w sprawie trybu postępowania z nadawanymi za granicę przesyłkami pocztowymi z zawartością towarów (Dziennik Łączności Nr 26, poz. 182).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1970 r.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU POSTĘPOWANIA URZĘDÓW POCZTOWYCH I ORGANÓW ADMINISTRACJI CELNEJ W RAZIE NADAWANIA TOWARÓW DO WYWOZU ZA GRANICĘ W PRZESYŁKACH POCZTOWYCH

§  1.
1.
Wymienione niżej przesyłki z towarami mogą być wysyłane za granicę zarówno w uprawnionych urzędach pocztowych, jak i w innych urzędach pocztowych:
1)
przesyłki, które przed nadaniem zostały odprawione i dopuszczone do wywozu przez urząd celny, jeżeli są zamknięte i zabezpieczone plombą tego urzędu oraz zaopatrzone w nalepkę z napisem "Odprawa celna dokonana. Dowód odprawy celnej nr ... z dnia ........." i odciskiem pieczęci urzędu celnego;
2)
przesyłki zawierające towary zwolnione od należności celnych wywozowych decyzją Głównego Urzędu Ceł;
3)
przesyłki zawierające towary wymienione w taryfie celnej wywozowej jako wolne od cła.
2.
Przesyłki, o których mowa w ust. 1, nadaje się w urzędzie pocztowym w zamkniętym opakowaniu.
3.
Przy przyjmowania przesyłek wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 urząd pocztowy uprzedza nadawcę, że przesyłka będzie mu zwrócona, jeżeli podczas kontroli celnej zostanie stwierdzone, że zawiera ona towary podlegające cłu lub nie objęte decyzją Głównego Urzędu Ceł.
4.
Nie uprawnione urzędy pocztowe nie przyjmują do wysłania za granicę przesyłek innych niż wymienione w ust. 1, a nadawców kierują do najbliższego uprawnionego urzędu pocztowego lub do najbliższego urzędu celnego.
§  2.
1.
Przesyłka z towarem, od którego przypadają należności celne wywozowe, powinna być przez nadawcę przy nadawaniu do wywozu za zagranicę w uprawnionym urzędzie pocztowym rozpakowana. Nie dotyczy to przesyłek, które przed nadaniem w urzędzie pocztowym zostały odprawione i dopuszczone do wywozu za granicę przez urząd celny (§ 1 ust. 1 pkt 1).
2.
Wstępne czynności uprawnionego urzędu pocztowego w razie nadawania towarów do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych polegają na:
1)
ustaleniu rodzaju i ilości towarów zawartych w przesyłce,
2)
sprawdzeniu, czy przesyłkę można przyjąć do wywozu ze względu na zakazy przywozu i obrotu obowiązujące w kraju przeznaczenia,
3)
określeniu dla towarów wymienionych w obowiązującej taryfie celnej wywozowej pozycji i stawki tej taryfy oraz obliczeniu należności celnych,
4)
sprawdzeniu, czy do przesyłki zawierającej towary, których wywóz za granicę uzależniony jest od uprzedniego uzyskania pozwolenia wywozu Głównego Urzędu Ceł, dołączony jest oryginał pozwolenia wywozu i czy zachowano warunki wskazane w tym pozwoleniu,
5)
sprawdzeniu, czy zachowano warunki, od których w myśl przepisów dewizowych lub innych przepisów szczególnych uzależniony jest wywóz towarów zawartych w przesyłce.
3.
Jeżeli w wyniku wstępnych czynności okaże się, że przesyłkę można przyjąć do wywozu, uprawniony urząd pocztowy pobiera należności celne wywozowe, a w wypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, nadto zatrzymuje oryginał pozwolenia wywozu, po czym sporządza na właściwym formularzu tymczasowy dowód odprawy celnej, zwany dalej "dowodem odprawy".
§  3.
1.
Dowód odprawy wypełnia się ołówkiem kopiowym (kulkowym) według treści poszczególnych kolumn i wierszy formularza. W nagłówku dowodu odprawy umieszcza się wyraźny odcisk stempla z nazwą uprawnionego urzędu pocztowego lub wpisuje się czytelnie tę nazwę, a w miejscu przeznaczonym na odcisk okrągłej pieczęci umieszcza się wyraźny odcisk datownika. W razie dokonywania drobnych poprawek omawia się je w dowodzie odprawy, a omówienie potwierdza się podpisem pracownika pocztowego i odciskiem datownika.
2.
Łączne kwoty obliczonych należności celnych wywozowych podaje się w dowodzie odprawy cyframi i słownie. Kwoty te powinny być zgodne i nie mogą być poprawiane. W razie błędnego obliczenia tych kwot należy unieważnić dowód odprawy i wystawić nowy. Unieważnienia dowodu odprawy dokonuje się przez przekreślenie wpisów ołówkiem kolorowym, dwiema kreskami, podłużną i poprzeczną, przez całą powierzchnię formularza na wszystkich jego egzemplarzach oraz przez umieszczenie napisu "unieważniono".
3.
Dowód odprawy sporządza się w 3 egzemplarzach przy użyciu kalki. Oryginał dowodu umieszcza się w zamkniętej kopercie przymocowanej w sposób trwały do przesyłki. Drugi egzemplarz dowodu wydaje się nadawcy przesyłki po uiszczeniu przez niego należności celnych; egzemplarz ten jest jednocześnie potwierdzeniem ich odbioru. Trzeci egzemplarz dowodu dołącza się do wykazu pobranych należności celnych wywozowych.
4.
Jeżeli wywóz następuje na podstawie pozwolenia wydanego przez Główny Urząd Ceł, uprawniony urząd pocztowy wpisuje do dowodu odprawy numer i datę pozwolenia, a do oryginału pozwolenia - rodzaj i ilość towaru wykazanego w dowodzie odprawy, po czym dołącza oryginał pozwolenia na trwałe do oryginału dowodu odprawy.
§  4.
Zapakowania i zamknięcia przesyłki po pobraniu należności celnych dokonuje nadawca pod dozorem pracownika pocztowego przyjmującego przesyłkę.
§  5.
1.
Urząd pocztowy po przyjęciu przesyłki kieruje ją według właściwości do Urzędu Wymiany Poczty Warszawa 3 lub do Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego Gdynia 2, które dostarczają ją do kontroli celnej odpowiednio: w Urzędzie Celnym Poczta w Warszawie lub w Gdyni.
2.
Na opakowaniu przesyłki, od której uprawniony urząd pocztowy pobrał należności celne wywozowe, urząd ten umieszcza ołówkiem kolorowym lub odciskiem stempla następującą adnotację: "pobrano cło wywozowe w kwocie ..... według dowodu odprawy celnej nr ....". Adnotacja powinna być podpisana przez pracownika pocztowego i zaopatrzona w wyraźny odcisk datownika.
§  6.
Uprawniony urząd pocztowy zarachowuje pobrane należności celne w kolumnie 9 wykazu pobranych należności celnych, używając w tym celu druku nr 285a.
§  7.
1.
Jeżeli przy kontroli celnej wywozowej urząd celny stwierdzi niedobór należności celnych lub brak danych o pobraniu ich od nadawcy przesyłki, Urząd Wymiany Poczty Warszawa 3 albo Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 2 zatrzymuje przesyłkę i natychmiast zawiadamia pisemnie uprawniany urząd pocztowy nadawczy, że należy wezwać nadawcę do wpłacenia w terminie 3 dni nie uiszczonych należności celnych.
2.
Po wpłaceniu przez nadawcę nie uiszczonych uprzednio należności celnych uprawniony urząd pocztowy na zawiadomieniu otrzymanym z Urzędu Wymiany Poczty Warszawa 3 lub z Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego Gdynia 2 dokonuje adnotacji o pobraniu i zarachowaniu tych należności z wyszczególnieniem ich kwoty (cyframi i słownie) oraz daty i pozycji ich zarachowania w wykazie pobranych należności celnych wywozowych. Po podpisaniu adnotacji przez pracownika pocztowego i zaopatrzeniu jej w odcisk datownika, zawiadomienie zwraca się odpowiednio - Urzędowi Wymiany Poczty Warszawa 3 lub Urzędowi Pocztowo-Telekomunikacyjnemu Gdynia 2.
3.
Uprawniony urząd pocztowy zalicza dopłacone należności celne w oddzielnej pozycji wykazu pobranych należności celnych wywozowych w sposób podany w § 6, przy czym w rubryce "Uwagi" wpisuje wyraz " dopłata". Adnotacji o dopłacie dokonuje również w trzecim egzemplarzu sporządzonego uprzednio dowodu odprawy.
4.
Jeżeli w ciągu 10 dni od dnia wysłania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie ono zwrócone z adnotacją o zapłaceniu i zarachowaniu należności celnych, Urząd Wymiany Poczty Warszawa 3 lub Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 2 przekazuje zatrzymaną przesyłkę do uprawnionego urzędu pocztowego nadawczego z odpowiednią adnotacją na jej opakowaniu w celu zwrócenia tej przesyłki nadawcy.
5.
Jeżeli przy kontroli celnej wywozowej zostanie stwierdzona nadpłata należności celnych lub na skutek braku wymaganego pozwolenia wywozu zarządzony zwrot przesyłki, od której pobrano należności celne, zwrotu należności celnych pobranych przez uprawnione urzędy pocztowe dokonują: Urząd Celny Poczta w Warszawie lub Urząd Celny Poczta w Gdyni bezpośrednio na rzecz nadawcy przesyłki.
§  8.
1.
W razie nadejścia przesyłki z towarami, od których cło wywozowe nie zostało ustalone i pobrane przez uprawniony urząd pocztowy lub które nie zostały odprawione i dopuszczone do wywozu przez urząd celny albo co do których brak jest wymaganego pozwolenia wywozu Głównego Urzędu Ceł, Urząd Wymiany Poczty Warszawa 3 lub Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 2 przesyłkę taką zwraca do urzędu pocztowego nadawczego, podając powód zwrotu. Przesyłka nie zostanie zwrócona nadawcy w razie zatrzymania jej w postępowaniu karnym skarbowym.
2.
Urząd pocztowy nadawczy, po otrzymaniu zwróconej przesyłki, zwraca ją nadawcy i kieruje go do najbliższego urzędu celnego lub uprawnionego urzędu pocztowego w celu obliczenia i pobrania cła wywozowego, a w razie zwrotu z powodu braku pozwolenia wywozu, informuje go o konieczności zwrócenia się do Głównego Urzędu Ceł o wydanie takiego pozwolenia. Jednocześnie urząd pocztowy nadawczy zwraca nadawcy przesyłki, za pokwitowaniem, różnicę opłat pocztowych za nie wykorzystany przewóz za granicę, zaliczając sumę zwróconych opłat w wykazie unieważnionych należności w gotówce, dołączając pokwitowanie nadawcy o zatrzymaniu należności. Nadawca w takich wypadkach opłaca: przy przesyłkach listowych - koszty przewozu według taryfy wewnętrznej dla danej kategorii przesyłki, a przy paczkach - koszty według taryfy dla paczek obrotu wewnętrznego za przewóz paczki. W razie powstania różnicy na niekorzyść nadawcy, nie należy żądać od niego dopłaty.
§  9.
1.
Tymczasowe dowody odprawy celnej wywozowej są drukami ścisłego zarachowania i podlegają ilościowej kontroli zużycia. Uprawnione urzędy pocztowe prowadzą ścisłą ewidencję przychodu i rozchodu tych druków. Unieważnione dowody odprawy celnej przesyłają one do Urzędu Celnego Poczta w Warszawie.
2.
Uprawnione urzędy pocztowe zapotrzebowują i otrzymują formularze dowodów odprawy celnej wywozowej bezpośrednio z Urzędu Celnego Poczta w Warszawie. Odbiór otrzymanych formularzy potwierdza się na egzemplarzu zlecenia wydania ich z magazynu celnego, po czym zlecenie to zwraca się do Urzędu Celnego Poczta w Warszawie.
§  10.
1.
Urząd Wymiany Poczty Warszawa 3 wspólnie z Urzędem Celnym Poczta w Warszawie, a Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 2 wspólnie z Urzędem Celnym Poczta w Gdyni prowadzą odrębną ewidencję należności celnych wywozowych odroczonych zarządowi poczty. Ewidencję tę prowadzi się w wykazie wymierzonych należności celnych wywozowych.
2.
Ewidencję wszystkich druków ścisłego zarachowania przesyłanych uprawnionym urzędom pocztowym prowadzi Urząd Celny Poczta w Warszawie, zakładając osobne konto dla każdego urzędu pocztowego i wpisując na nim numery druków przesyłanych oraz druków zużytych. Podstawą wpisu na rozchód jest egzemplarz druku nadesłany przy przesyłce nadanej do wywozu za granicę, a jeżeli chodzi o przesyłki wysłane przez Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 2, wymienione w ust. 1, kopia wykazu szczegółowego.
1 § 1 pkt 48 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
2 § 1 pkt 49 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
3 § 1 pkt 50 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
4 § 1 pkt 51 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
5 § 1 pkt 52 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
6 § 1 pkt 53 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
7 § 1 pkt 54 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
8 § 1 pkt 55 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
9 § 1 pkt 56 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
10 § 1 pkt 57 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
11 § 1 pkt 58 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
12 § 1 pkt 59 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
13 § 1 pkt 60 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
14 § 1 pkt 61 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
15 § 1 pkt 62 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
16 § 1 pkt 63 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
17 § 1 pkt 64 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
18 § 1 pkt 65 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
19 § 1 pkt 66 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
20 § 1 pkt 67 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
21 § 1 pkt 68 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.
22 § 1 pkt 69 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 października 1971 r. (M.P.71.52.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 listopada 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.15.128

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Współdziałanie urzędów pocztowych z organami administracji celnej w związku z obliczaniem, poborem i przekazywaniem należności celnych od towarów wywożonych za granicę w przesyłkach pocztowych.
Data aktu: 06/05/1970
Data ogłoszenia: 26/05/1970
Data wejścia w życie: 26/05/1970