Szczegółowe zasady i tryb obniżania lub cofania dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego lekarzom i lekarzom dentystom za pracę w lecznictwie otwartym, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w stacjach krwiodawstwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1967 r.
w spranie szczegółowych zasad i trybu obniżania lub cofania dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego lekarzom i lekarzom dentystom za pracę w lecznictwie otwartym, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w stacjach krwiodawstwa.

Na podstawie § 10 ust. 5 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 1966 r. w sprawie uposażenia lekarzy, lekarzy dentystów oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 20, poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1.
Warunkiem pobierania dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego za pracę w lecznictwie otwartym bądź w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub w stacjach krwiodawstwa w wysokości określonej w § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 1966 r. w sprawie uposażenia lekarzy, lekarzy dentystów oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 20, poz. 122), jest należyte wykonywanie przez lekarza (lekarza dentystę) jego obowiązków.
§  2.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, może być cofnięte lub obniżone na okres od 1 do 3 miesięcy, jeżeli lekarz (lekarz dentysta) narusza swoje obowiązki, określone w regulaminie pracy, a zwłaszcza:
1)
opuszcza prace bez usprawiedliwienia,
2)
nie przestrzega ustalonego czasu pracy,
3)
nie wykonuje na odpowiednim poziomie swoich zadań z zakresu zapobiegania, rozpoznawania i leczenia, a ponadto w odniesieniu do lekarzy zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych - jeżeli nie wykonuje należycie obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów o szczegółowym zakresie działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz obowiązkach ich pracowników,
4)
narusza przepisy o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy,
5)
uchyla się od brania udziału w szkoleniu mającym na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
6)
nie dopełnia obowiązku należytego prowadzenia dokumentacji lekarskiej,
7)
nie dopełnia obowiązku wykonywania fachowego nadzoru i nadzoru nad orzecznictwem (w odniesieniu do lekarza lub lekarza dentysty zajmującego stanowisko kierownicze).
2.
Wobec lekarza (lekarza dentysty), który dopuścił się naruszenia określonego w ust. 1 po raz pierwszy, stosuje się co najwyżej obniżenie dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego o 50% na okres jednego miesiąca, a w razie powtórnego naruszenia obowiązków w okresie sześciu miesięcy - cofnięcie dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego co najmniej na okres jednego miesiąca.
§  3.
1.
O cofnięciu lub obniżeniu dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego decyduje - z własnej inicjatywy lub na wniosek organu określonego w § 4 ust. 1 - organ, który zawarł z lekarzem (lekarzem dentystą) umowę o pracę, po uzyskaniu pisemnej opinii rady zakładowej bądź delegata związkowego.
2.
Przed rozstrzygnięciem sprawy, o której mowa w ust. 1, należy wezwać lekarza (lekarza dentystę) do złożenia pisemnego wyjaśnienia na stawiane mu zarzuty.
3.
Nie należy podejmować rozstrzygnięć dotyczących cofnięcia lub obniżenia dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego po upływie jednego miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej cofnięcie lub obniżenie tego wynagrodzenia.
4.
O cofnięciu lub obniżeniu dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego należy powiadomić lekarza (lekarza dentystę) na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia.
§  4.
1.
Z wnioskiem o cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego może wystąpić:

- organ sprawujący nadzór nad organem, który zawarł z lekarzem umowę o pracę,

- kierownik zakładu społecznego służby zdrowia sprawującego nadzór fachowy nad zakładem, w którym lekarz jest zatrudniony,

- właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w wypadkach uzasadnionych konkretnymi faktami naruszenia przez lekarza (lekarza dentystę) przepisów o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.

2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być szczegółowo rozpatrywane przy uwzględnieniu oceny całokształtu pracy zawodowej lekarza (lekarza dentysty), a zwłaszcza jego stosunku do chorych i przestrzegania ustalonego czasu pracy.
§  5.
1.
Lekarz (lekarz dentysta) w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu powiadomienia o cofnięciu lub obniżeniu dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego może w drodze odwołania zwrócić się o zmianę rozstrzygnięcia w tym zakresie, z zachowaniem drogi służbowej, do kierownika wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej rady narodowej stopnia wojewódzkiego, a lekarz, (lekarz dentysta) zatrudniony w zakładzie kolejowej służby zdrowia do kierownika jednostki nadrzędnej nad organem kolejowej służby zdrowia, który rozstrzygnął sprawę.
2.
Kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego (kierownik jednostki nadrzędnej nad organem kolejowej służby zdrowia) nie później niż w ciągu 30 dni od dnia odwołania, w którym lekarz (lekarz dentysta) zwrócił się o zmianę rozstrzygnięcia, zgodnie z ust. 1, rozstrzyga co do cofnięcia lub obniżenia dodatkowego wynagrodzenia, po uprzednim zasięgnięciu opinii zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (zarządu okręgu Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych).
§  5a. 1
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do innych pracowników z wyższym wykształceniem zatrudnionych w lecznictwie otwartym bądź w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w stacjach krwiodawstwa, którym przyznane zostało dodatkowe wynagrodzenie na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 1966 r. w sprawie uposażenia lekarzy, lekarzy dentystów oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. z 1966 r. Nr 20, poz. 122 i z 1968 r. Nr 43, poz. 315).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1968 r. (M.P.68.54.391) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.51.258

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb obniżania lub cofania dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego lekarzom i lekarzom dentystom za pracę w lecznictwie otwartym, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w stacjach krwiodawstwa.
Data aktu: 25/07/1967
Data ogłoszenia: 20/09/1967
Data wejścia w życie: 20/09/1967