Sprzedaż artykułów jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej oraz nabywcom indywidualnym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 6 marca 1963 r.
w sprawie sprzedaży artykułów jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej oraz nabywcom indywidualnym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 2 zarządzenia nr 100 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 października 1962 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów w zakresie sprzedaży przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 77, poz. 355) zarządza się, co następuje:

1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Odbiorcami pozarynkowymi w rozumieniu zarządzenia są jednostki gospodarki uspołecznionej, jednostki budżetowe, organizacje społeczne oraz inne jednostki uspołecznione, utrzymywane z budżetu Państwa, z funduszów publicznych lub wpływów osiąganych z działalności gospodarczej, jeżeli zakupywane artykuły przeznaczają do własnego użytku, a nie do odprzedaży.
§  2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"przedsiębiorstwo handlowe" – rozumie się państwowe przedsiębiorstwa handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego oraz państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i przedsiębiorstwa spółdzielcze prowadzące handel detaliczny lub przemysł gastronomiczny,
2)
"placówki handlu detalicznego" – rozumie się sklepy i zakłady gastronomiczne jednostek określanych w pkt 1.
§  3.
Jednostkami gospodarki nie uspołecznionej w rozumieniu zarządzenia są osoby (przedsiębiorstwa) prowadzące na podstawie właściwego uprawnienia przemysłowego (zezwolenia, potwierdzenia zgłoszenia, karty rzemieślniczej) działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłu, rzemiosła i usług oraz handlu i przemysłu gastronomicznego, jeżeli zakupywane artykuły przeznaczają do użytku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie do odprzedaży.

2.

Sprzedaż odbiorcom pozarynkowym.

§  4.
1.
Artykuły sprzedawane odbiorcom pozarynkowym dzielą się na:
1)
artykuły nie limitowane,
2)
artykuły limitowane.
2.
W razie wyczerpania ustalonego limitu placówka handlu detalicznego nie może dokonywać dalszej sprzedaży odbiorcom pozarynkowym.
§  5.
Listę artykułów limitowanych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, ustala Minister Handlu Wewnętrznego, z tym że listę limitowanych materiałów budowlanych Minister Handlu Wewnętrznego ustala w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  6.
1.
Odbiorcom pozarynkowym sprzedawane są artykuły w ilościach zwyczajowo nabywanych w detalu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w drodze wytycznych ustalić wielkość jednorazowej sprzedaży detalicznej określonych artykułów.
3.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do artykułów spożywczych zakupywanych przez kolonie letnie dla dzieci i młodzieży oraz ośrodki wczasowe i obozy, których okres trwania nie przekracza 3 miesięcy w roku, oraz placówki służby zdrowia, a ponadto do artykułów przemysłowych niezbędnych do zajęć praktycznych, zakupywanych przez szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze.
§  7.
Odbiorcy pozarynkowi przy wyborze oraz zakupie artykułów powinni być traktowani na równi z konsumentami indywidualnymi i nie korzystają z dodatkowych uprawnień (np. pierwszeństwo przy zakupie, rezerwowanie towarów).
§  8.
1.
Sprzedaż odbiorcom pozarynkowym prowadzą:
1)
w zakresie artykułów przemysłowych – placówki handlu detalicznego wyznaczone przez właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych,
2)
w zakresie artykułów spożywczych (z wyjątkiem mięsa i wędlin) – wszystkie placówki handlu detalicznego,
3)
w zakresie mięsa i wędlin – placówki handlu detalicznego wyznaczone przez jednostki określone w pkt 1.
2.
W przypadkach uzasadnionych właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych powinny wydzielić punkty detalicznej sprzedaży lub osobne stoiska w sklepach do prowadzenia sprzedaży jedynie odbiorcom pozarynkowym artykułów wyłącznie zaopatrzeniowych.
§  9.
Przedsiębiorstwa handlowe obowiązane są do informowania odbiorców o placówkach handlu detalicznego upoważnionych do sprzedaży pozarynkowej przez wyraźne oznaczenie tych jednostek. W pozostałych placówkach powinien znajdować się wykaz placówek handlu detalicznego uprawnionych do prowadzenia sprzedaży pozarynkowej.
§  10.
Do przedsiębiorstw handlowych wymienionych w załączniku do zarządzenia nie mają zastosowania ograniczenia wynikające z § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1 pkt 1.
§  11.
1.
Maksymalny limit sprzedaży pozarynkowej dla kraju z podziałem na poszczególne województwa (miasta wyłączone z województw) ustala Minister Handlu Wewnętrznego. Limit sprzedaży pozarynkowej materiałów budowlanych Minister Handlu Wewnętrznego ustala w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w ramach limitów wojewódzkich (ust. 1) określają limity sprzedaży pozarynkowej dla poszczególnych wojewódzkich organizacji handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego, działających na terenie danego województwa (np. zjednoczenia przedsiębiorstw handlowych, oddziału okręgowego Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", wojewódzkiego związku gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska", przedsiębiorstw detalicznych planowanych centralnie).
3.
W ramach limitów, o których mowa w ust. 2, organy do spraw handlu po porozumieniu z organami do spraw przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają ilości artykułów typowo zaopatrzeniowych dla działalności usługowej, przeznaczonych do sprzedaży dla uspołecznionych zakładów usługowych.
4.
Jednostki wojewódzkie, o których mowa w ust. 2, w ramach przyznanego im limitu sprzedaży pozarynkowej (ust. 2 i 3) określają limity sprzedaży dla poszczególnych przedsiębiorstw handlowych. Podziału limitu sprzedaży na poszczególne placówki handlu detalicznego dokonują przedsiębiorstwa handlowe.
§  12.
1.
Placówki handlu detalicznego prowadzące sprzedaż odbiorcom pozarynkowym wystawiają na sprzedane artykuły rachunki na drukach powszechnego użytku.
2.
Odbiorca otrzymuje oryginał rachunku. Kopie rachunku łącznie z raportem sklepowym placówka handlu detalicznego przekazuje przedsiębiorstwu handlowemu, a drugą zachowuje w kopiale rachunków.
3.
Formularze rachunków dostarczonych placówkom handlu detalicznego przez przedsiębiorstwa powinny być ponumerowane.
4.
Na formularzu rachunku powinna być odciśnięta pieczątka stwierdzająca, iż placówka uprawniona jest do prowadzenia sprzedaży pozarynkowej.
§  13.
W razie dużej częstotliwości zakupów przez tego samego odbiorcę pozarynkowego (np. zakup artykułów spożywczych przez żłobki, przedszkola, kolonie i placówki służby zdrowia) placówka handlu detalicznego może wystawiać zbiorcze rachunki obejmujące sprzedaż artykułów w okresie uzgodnionym z odbiorcą, nie dłuższym jednak niż jeden miesiąc. W okresie poprzedzającym wydanie rachunku placówka handlu detalicznego prowadzi ewidencję sprzedaży zawierającą następujące dane: nazwę i adres odbiorcy, datę sprzedaży, nazwę, ilość, cenę jednostkową i wartość sprzedanych artykułów, pokwitowanie odbioru oraz datę wystawienia i zapłacenia rachunku.
§  14.
1.
Placówki handlu detalicznego, na podstawie kopii rachunków, prowadzą rejestr sprzedaży pozarynkowej, zawierający następujące dane:
1)
liczbę porządkową, numer i datę rachunku,
2)
kwotę rachunku, z podziałem na sprzedaż gotówkową i bezgotówkową,

a ponadto w razie sprzedaży artykułów limitowanych

3)
wartość sprzedaży pozarynkowej artykułów limitowanych w podziale na poszczególne artykuły oraz z wydzieleniem w każdym artykule sprzedaży dla uspołecznionych punktów usługowych.
2.
Rejestru, o którym mowa w ust. 1, nie prowadzą placówki handlu detalicznego wyznaczone w trybie określonym w § 8 ust. 2. Cały obrót tych punktów zaliczany jest do sprzedaży odbiorcom pozarynkowym.
§  15.
Przy sprzedaży odbiorcom pozarynkowym przez komisowe placówki handlu detalicznego mają zastosowanie jedynie przepisy o prowadzeniu rejestru sprzedaży pozarynkowej (§ 14 ust. 1).

3.

Sprzedał jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

§  16.
1.
Organy właściwe do spraw handlu, po porozumieniu z organami właściwymi do spraw przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) określają stosownie do istniejących możliwości i miejscowych potrzeb limity sprzedaży artykułów rynkowych przeznaczonych do sprzedaży jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Limit sprzedaży, o którym mowa w ust. 1, ustalony jest na artykuły o charakterze zaopatrzeniowym spośród artykułów określonych w trybie § 5.
3.
Ustalony limit (ust. 1 i 2) podlega podziałowi na zasadach i w trybie określonych w § 11 ust. 2 i 4.
§  17.
1.
Placówki handlu detalicznego na każdą sprzedaż jednostkom gospodarki nie uspołecznionej wystawiają rachunki na drukach powszechnego użytku. Rachunki na sprzedaż jednostkom gospodarki nie uspołecznionej powinny stanowić odrębny zbiór.
2.
Sprzedaży jednostce gospodarki nie uspołecznionej dokonuje się po okazaniu uprawnienia przemysłowego. Na rachunku należy wymienić imię i nazwisko (firmę), adres oraz rodzaj, numer i datę uprawnienia przemysłowego.
§  18.
Placówki handlu detalicznego, na podstawie kopii rachunków, prowadzą rejestr sprzedaży jednostkom gospodarki nie uspołecznionej, zawierający następujące dane:
1)
liczbę porządkową, numer i datę rachunku,
2)
kwoty rachunku z podziałem na sprzedaż gotówkową i bezgotówkową,
3)
wartość sprzedaży w podziale na poszczególne artykuły.
§  19.
Przepisy § 6 ust. 1 i 2, § 7, § 8 ust. 1, § 9, § 10 oraz § 12 ust. 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie do sprzedaży jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

4.

Sprzedaż nabywcom indywidualnym.

§  20.
Sprzedaż nabywcom indywidualnym (innym niż wymienieni w rozdziałach 2 i 3) odbywa się na zasadach określonych w § 6 ust. 1 i 2.
§  21.
1.
Na żądanie nabywców placówki handlu detalicznego obowiązane są wystawiać na sprzedane artykuły rachunki na drukach powszechnego użytku.
2.
Rachunki wystawiane są w dwóch egzemplarzach, z których oryginał otrzymuje nabywca, a kopia pozostaje w placówce handlu detalicznego.
3.
Kopie rachunków przechowywane są przez okres ustalony dla tego rodzaju dokumentów.
4.
Na oryginale rachunku należy zamieścić zastrzeżenie w brzmieniu: "Niniejszy rachunek nie stanowi dowodu zakupu do księgowania w księgach handlowych, rachunkowych i podatkowych lub w ewidencji rachunków na zakupione artykuły.".
5.
Przepisy końcowe.
§  22.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 lipca 1961 r. w sprawie prowadzenia przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego sprzedaży pozarynkowej (Monitor Polski Nr 61, poz. 264).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW HANDLOWYCH,

w których sprzedaż pozarynkowa nie podlega ograniczeniom określonym w § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1 pkt 1 zarządzenia.

1. Przedsiębiorstwa Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt".

2. Przedsiębiorstwa handlu sprzętem medycznym.

3. Biura sprzedaży Centrali Technicznej.

4. Przedsiębiorstwa zaopatrzenia szkół "Cezas".

5. Przedsiębiorstwa obrotu produktami naftowymi "CPN".

6. Morska Centrala Zaopatrzenia.

7. Centrala Handlowa Przemysłu Chemicznego "Chemia".

8. Biura zbytu drewna.

9. Spółdzielnie zrzeszone w Krajowym Związku Spółdzielni Transportu.

10. Zarządy aptek.

11. Zakłady zielarskie "Herbapol".

12. Centrala Zbytu Artykułów Technicznych.jhvc

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.20.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprzedaż artykułów jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej oraz nabywcom indywidualnym przez placówki uspołecznionego handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.
Data aktu: 06/03/1963
Data ogłoszenia: 14/03/1963
Data wejścia w życie: 14/03/1963