Zagospodarowanie zbędnych powierzchni produkcyjnych i usługowych państwowych zakładów przemysłowych i handlowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1962 r.
w sprawie zagospodarowania zbędnych powierzchni produkcyjnych i usługowych państwowych zakładów przemysłowych i handlowych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 287 Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie należytego zagospodarowania powierzchni produkcyjnej i składowej państwowych zakładów przemysłowych i handlowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się "Wytyczne w sprawie należytego zagospodarowania zbędnych powierzchni produkcyjnych i usługowych państwowych zakładów przemysłowych i handlowych", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE NALEŻYTEGO ZAGOSPODAROWANIA ZBĘDNYCH POWIERZCHNI PRODUKCYJNYCH I USŁUGOWYCH PAŃSTWOWYCH ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH I HANDLOWYCH

W celu zapewnienia realizacji uchwały nr 287 Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie należytego zagospodarowania powierzchni produkcyjnej i składowej państwowych zakładów przemysłowych i handlowych, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powinny kierować się następującymi zasadami i zaleceniami:
1.
Jedną z form koordynacji terenowej gospodarki narodowej na terenie województwa są czynności podejmowane dla prawidłowego i pełnego wykorzystania istniejących powierzchni produkcyjnych i usługowych (składowych). Prezydia wojewódzkich rad narodowych (WRN) powinny w szczególności czuwać nad zagospodarowaniem zbędnych lub niewłaściwie wykorzystywanych powierzchni produkcyjnych albo usługowych państwowych zakładów przemysłowych i handlowych.
2.
Przez powierzchnię zbędną należy rozumieć powierzchnię nie wykorzystaną albo przekraczającą normy, ustalone dla danego rodzaju zakładów, a w braku ustalonych norm - powierzchnię, która na podstawie komisyjnego stwierdzenia przekracza potrzeby związane z działalnością zakładu. Powierzchnią zbędną jest również powierzchnia wykorzystywana okresowo przez użytkownika prowadzącego działalność sezonową. W tym wypadku należy dążyć do zagospodarowania tych powierzchni w okresach nie użytkowanych lub w pełni nie wykorzystywanych przez zainteresowane zakłady pracy. Przez powierzchnię niewłaściwie wykorzystaną należy rozumieć powierzchnię wykorzystywaną niezgodnie z jej przeznaczeniem, np. wykorzystywanie części powierzchni produkcyjnej na pomieszczenia składowe, biurowe itp.
3.
Dane o zbędnych lub niewłaściwie wykorzystywanych powierzchniach produkcyjnych i usługowych nie powinny być uzyskiwane przez wprowadzenie odrębnej sprawozdawczości lub w formie dodatkowej ankietyzacji zakładów, lecz powinny one wynikać z materiałów analitycznych, sprawozdawczych i statystycznych prezydiów WRN oraz informacji uzyskiwanych od prezydiów rad narodowych niższego szczebla, organów kontrolnych i innych organów administracji państwowej i gospodarczej. W szczególności dane te można uzyskać z:
1)
ankiet sporządzonych przez zakłady zgodnie z zarządzeniem nr 78 Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1962 r. w sprawie przeprowadzenia przez prezydia WRN jednorazowego badania ankietowego zakładów przemysłowych objętych planem centralnym,
2)
dokumentów lub opracowań przedstawianych przez przedsiębiorstwa prezydiom rad narodowych, a zwłaszcza sprawozdań sporządzanych zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i założeń inwestycji przedstawianych w związku z uzgadnianiem lokalizacji inwestycji,
3)
bezpośrednich kontaktów prezydiów rad narodowych z poszczególnymi zakładami i przedsiębiorstwami,
4)
informacji uzyskiwanych w wyniku funkcji kontrolnych sprawowanych przez organy prezydiów rad narodowych zgodnie z odrębnymi przepisami (np. w zakresie gospodarki wodnej, działalności podatkowej, prawa budowlanego itp.),
5)
informacji udzielanych przez inne jednostki gospodarcze o istniejących zbędnych powierzchniach,
6)
materiałów i protokołów kontroli przeprowadzonych przez aparat Najwyższej Izby Kontroli i bankowy,
7)
materiałów Głównego Urzędu Statystycznego i powszechnej inwentaryzacji,
8)
analizy danych zawartych w projektach planów lub w ich wycinkach, przedstawianych przez przedsiębiorstwa kluczowe prezydiom rad narodowych do zaopiniowania, a zwłaszcza z analizy kształtowania się wskaźników produkcji (wartość, asortyment), zatrudnienia i wydajności w porównaniu do posiadanej przez przedsiębiorstwo powierzchni (informacje z ankiety - pkt 1).
4.
Dane co do istnienia zbędnych lub niewłaściwie wykorzystanych powierzchni produkcyjnych i usługowych powinny być sprawdzone w drodze wizji lokalnych przeprowadzonych przez pracownika prezydium WRN z udziałem użytkownika.
5.
Prezydium WRN po stwierdzeniu istnienia zbędnej lub niewłaściwie wykorzystanej powierzchni produkcyjnej lub usługowej powinno wezwać zainteresowany zakład do złożenia wyjaśnień i prawidłowego zagospodarowania tej powierzchni w stosownym okresie czasu, a odpisy ustaleń i wezwania przesłać jednostce nadrzędnej nad przedsiębiorstwem (zjednoczeniu - jednostce równorzędnej) dla podjęcia przez nią kroków zmierzających do prawidłowego zagospodarowania powierzchni produkcyjnej lub usługowej.
6.
W razie nie złożenia uzasadnionych wyjaśnień i nie zagospodarowania w określonym terminie zbędnej powierzchni przez dotychczasowego użytkownika, prezydium WRN w stosunku do jednostek objętych planem terenowym we własnym zakresie, a w stosunku do jednostek objętych planem centralnym po pozytywnym zaopiniowaniu propozycji prezydium WRN przez jednostkę nadrzędną (zjednoczenie - jednostkę równorzędną) użytkownika powinny wydać decyzję zobowiązującą do oddania wskazanemu przez siebie użytkownikowi zbędnej powierzchni w dzierżawę lub najem.
7.
W razie negatywnej opinii jednostki nadrzędnej (zjednoczenia - jednostki równorzędnej) użytkownika objętego planem centralnym lub niewłaściwie wykorzystanej co do należytego zagospodarowania zbędnej powierzchni prezydium WRN powinno sprawę przedstawić właściwemu organowi naczelnemu. W razie niemożności uzgodnienia stanowisk właściwego organu niepełnego i prezydium WRN sprawy sporne przedstawia się Prezesowi Rady Ministrów.
8.
Decyzje o zagospodarowaniu zbędnej powierzchni powinny być wydawane na piśmie przez prezydium WRN. Decyzja powinna określać:

- dotychczasowego i przyszłego użytkownika,

- wielkość powierzchni oddawanej w dzierżawę lub najem,

- okres dzierżawy lub najmu,

- przeznaczenie użytkowe oddawanej powierzchni,

- termin przekazania i przejęcia powierzchni zbędnej.

9.
Prezydia WRN przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu powierzchni zbędnej powinny rozpatrzyć możliwość prawidłowego wykorzystania przez zakład aktualnie nie wykorzystanej powierzchni oraz przy doborze użytkowników powierzchni zbędnych zwrócić uwagę na odpowiedni wybór projektowanego użytkownika ze względu na dotychczasową działalność zakładu, jak również na potrzeby sąsiadujących zakładów pracy w zakresie powierzchni produkcyjnej lub usługowej. W szczególności należy dbać o to, by wprowadzenie nowego użytkownika powierzchni zbędnej nie powodowało zakłóceń w działalności gospodarczej dotychczasowego użytkownika. Prezydia WRN powinny ponadto przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu powierzchni zbędnej kierować się przepisami uchwały nr 95 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie programu i terminów niektórych prac dotyczących zagadnień zatrudnienia i płac oraz gospodarki materiałowej. Jeżeli powierzchnie usługowe nie mogą być w pełni wykorzystane przez użytkownika, a częściowe ich przekazanie nie jest możliwe ze względów technicznych, prezydia WRN powinny zbadać możliwość wykorzystania tych powierzchni w ten sposób, aby za zgodą użytkownika wskazana przez prezydium WRN centrala handlowa kierowała do niego przesyłki wagonowe zawierające oprócz materiałów dla niego przeznaczonych również materiały dla innych odbiorców w tej samej miejscowości. Materiały te użytkownik powierzchni usługowej powinien wydawać wskazanym przez centralę handlową jednostkom. Taka forma wykorzystania powierzchni usługowych stosowana być powinna w szczególności w obrocie wyrobami hutniczymi.
10.
Zaleca się prezydiom WRN powierzenie czynności związanych z zagospodarowaniem zbędnych lub niewłaściwie wykorzystanych powierzchni wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego (miejskim komisjom planowania gospodarczego miast wyłączonych z województw).
11.
Dane dotyczące zbędnych lub niewłaściwie wykorzystanych powierzchni produkcyjnych i usługowych istniejących na terenie województwa powinny być wykorzystywane przez prezydia WRN również przy podejmowaniu decyzji gospodarczych oraz przy opiniowaniu projektów planów przedsiębiorstw nie podporządkowanych radom narodowym, opracowywaniu terenowych bilansów ekonomicznych, opiniowaniu założeń projektowych i projektów planów inwestycyjnych itp.
12.
Prezydia WRN w razie stwierdzenia niemożności właściwego zagospodarowania zbędnych lub niewłaściwie wykorzystywanych powierzchni produkcyjnych i usługowych zawiadamiają o tym właściwego ministra i Komisję Planowania przy Radzie Ministrów.
13.
Ilekroć jest mowa w niniejszych wytycznych o prezydiach WRN. należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw.
14.
Wytyczne nie mają zastosowania do pomieszczeń znajdujących się w użytkowaniu Urzędu Rezerw Państwowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024