Zasady i tryb sporządzania wykazów gruntów przewidzianych do zalesienia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 6 lutego 1961 r.
w sprawie zasad i trybu sporządzania wykazów gruntów przewidzianych do zalesienia.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykazami gruntów nieleśnych przewidzianych do zalesienia powinny być objęte nadające się do zalesienia, a nie przeznaczone na inne cele grunty, wymienione w art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166).
2.
Ponadto wykazami wymienionymi w ust. 1 obejmuje się:
1)
na terenach, na których przeprowadzona została gleboznawcza klasyfikacja gruntów, stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 1956 r. Nr 19, poz. 97 i z 1957 r. Nr 5, poz. 21) - grunty, które zostały określone w ramach klasyfikacji jako przeznaczone do zalesienia i oznaczone w operatach klasyfikacyjnych symbolami "RZ VI" i "PsZ VI",
2)
na terenach, na których gleboznawcza klasyfikacja gruntów na podstawie rozporządzenia wymienionego w pkt 1 nie została jeszcze przeprowadzona:
a)
najgorsze grunty orne o bardzo niskiej produkcyjności, nie uprawiane zupełnie lub uprawiane raz na kilka lat, o glebach za suchych i niespójnych, na których udaje się tylko łubin, a żyto po łubinie raz na kilka lat,
b)
piaski słabo gliniaste, zawierające w podłożu piasek luźny oraz piaski wietrzeniowe bardzo płytkie, powstałe ze zwietrzenia piaskowców,
c)
najgorsze pastwiska, położone na glebach zbyt suchych i niespójnych, porośniętych szczotlichą siwą,
d)
najgorsze pastwiska, położone na glebach torfowych bardzo silnie zdegradowanych (zmurszałych - rozpylonych), na których roślinność nie tworzy zwartej darni, pozostawiając puste płaty bez porostu,
e)
pasy gruntów na terenach lessowych, położone wzdłuż wąwozów wytworzonych na skutek erozji (bez względu na klasę bonitacyjną), przy czym szerokość pasa gruntu do zalesienia nie może być większa od podwójnej głębokości wąwozu,
f)
grunty położone na terenach górskich, na stromych stokach o spadku ponad 30°,
g)
grunty kamieniste i przez to trudne do uprawy.
§  2.
1.
Grunty nieleśne, które powinny być objęte wykazami gruntów przewidzianych do zalesienia, ustala wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie oględzin dokonanych na gruncie przez pracownika tego wydziału (agronoma lub klasyfikatora gruntów) przy współudziale:
1)
przedstawiciela właściwego terenowo nadleśnictwa,
2)
przedstawiciela prezydium właściwej terenowo gromadzkiej rady narodowej,
3)
pracownika do spraw leśnictwa z wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Ustalając grunty, które powinny być objęte wykazami gruntów, należy opierać się na mapach ewidencyjnych i rejestrach ewidencji gruntów. W razie braku map ewidencyjnych należy wykorzystać inne odpowiednie podkłady mapowe, będące w dyspozycji składnicy materiałów geodezyjnych i kartograficznych prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Z dokonanych oględzin gruntów należy sporządzić protokół.
4.
Protokół powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwy miejscowości, wsi, gromady, osiedla, powiatu,
2)
wymienienie osób uczestniczących w oględzinach,
3)
określenie terenu poddanego oględzinom,
4)
nazwę mapy ewidencyjnej (obrębu) bądź innego podkładu mapowego oraz co do każdego gruntu, który ma być przeznaczony do zalesienia:
a)
oznaczenie położenia gruntu (nr działki lub inne cechy),
b)
dotychczasowy rodzaj użytku i klasę gruntu,
c)
powierzchnię gruntu przewidzianego do zalesienia (jeżeli nie jest wiadoma dokładnie, podaje się w przybliżeniu),
d)
nazwisko i imię właściciela bądź posiadacza.
5.
Odpis protokołu oględzin wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej przesyła do biura gromadzkiej rady narodowej.
§  3.
1.
Biuro gromadzkiej rady narodowej po otrzymaniu odpisu protokołu (§ 2 ust. 5) sporządza na podstawie ustaleń w nim zawartych wykaz gruntów przewidzianych do zalesienia, który powinien zawierać dane wymienione w § 2 ust. 4 pkt 1 i 4, i przedstawia go do zatwierdzenia prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
W zawiadomieniu o terminie i miejscu wyłożenia na okres 2 tygodni wykazu do publicznej wiadomości biuro gromadzkiej rady narodowej wskaże na przysługujące zainteresowanym prawo zgłoszenia w ciągu 1 miesiąca od upływu terminu wyłożenia wykazu zastrzeżeń z uzasadnieniem na piśmie.
§  4.
Przepisy dotyczące:
1)
prezydium powiatowej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa i prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat,
2)
prezydium gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej,
3)
biura gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do właściwego do spraw rolnych organu prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024