Zasady finansowania budowy lokali handlowych i usługowych w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym.

UCHWAŁA Nr 233
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1960 r.
w sprawie zasad finansowania budowy lokali handlowych i usługowych w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym. *

W celu zapewnienia harmonijnego i pełnego wykonania budowy lokali handlowo-usługowych w osiedlowym i rozproszonym budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym, realizowanym przez jednostki gospodarki uspołecznionej - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Do lokali handlowych i usługowych w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały zalicza się:
1)
pomieszczenia dla placówek handlu detalicznego,
2)
pomieszczenia dla placówek zakładów gastronomicznych,
3)
pomieszczenia dla zakładów usługowych rzemieślniczych,
4)
pomieszczenia, w których świadczone są usługi dla ludności, jak np. biura podróży i obsługi turystycznej, biura ogłoszeń, urzędy pocztowe, agencje PKO itp.
2.
Lokale handlowe i usługowe wymienione w ust. 1 mogą być lokalizowane w budynkach mieszkalnych i w budynkach administracyjnych lub w odrębnych pawilonach handlowo-usługowych.
§  2.
1.
Inwestorzy (inwestorzy zastępczy) realizujący budownictwo mieszkaniowe bądź administracyjne zobowiązani są do uwzględnienia w swych programach, planach inwestycyjnych i dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy lokali handlowych i usługowych.
2.
Lokalizacja, ilość, wielkość, standard wykończenia oraz przeznaczenie i tryb przydziału lokali, o których mowa w § 1 ust. 1, wynikają z odrębnych przepisów oraz decyzji terenowych organów administracji.
§  3.
1.
Inwestorzy (inwestorzy zastępczy) realizujący budownictwo mieszkaniowe z funduszów mieszkaniowych (prezydia rad narodowych, zakłady pracy) oraz spółdzielnie mieszkaniowe typu lokatorskiego i budowlano-mieszkaniowe zobowiązani są do finansowania budowy lokali handlowych i usługowych w drodze długoterminowego kredytu bankowego.
2.
Na budowę lokali handlowych i usługowych banki udzielać będą kredytów:
1)
prezydiom rad narodowych na zwiększenie środków miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych,
2)
zakładom pracy na zwiększenie środków zakładowych funduszów mieszkaniowych,
3)
spółdzielniom na zwiększenie środków na zapewnienie realizacji inwestycji mieszkaniowych.
§  4.
Inwestorzy (inwestorzy zastępczy) nie wymienieni w § 3 ust. 1 (urzędy i instytucje państwowe, organizacje społeczne itp.) realizujący budownictwo mieszkaniowe oraz wszyscy inwestorzy realizujący budownictwo administracyjne zobowiązani są do finansowania budowy lokali handlowych i usługowych w ramach własnych środków i planów inwestycyjnych.
§  5.
1.
Inwestorzy (inwestorzy zastępczy), o których mowa w §§ 3 i 4, podejmują finansowanie budowy lokali handlowo-usługowych opierając się na zawartej na etapie założeń projektowych umowie przedwstępnej (przyrzeczeniu) najmu z przyszłym użytkownikiem lokalu, uwzględniającej wytyczne wynikające z niniejszej uchwały i zatwierdzonej przez jednostkę nadrzędną użytkownika.
2.
W razie gdy zarządca (administrator budynku) przejmuje budynek od inwestora - zarządca jako następca prawny inwestora obowiązany jest do zawarcia umów z użytkownikami lokali handlowych i usługowych oraz do spłaty kredytu bankowego (§ 7).
3.
W razie gdy zajdzie uzasadniona konieczność zmiany użytkownika lokalu handlowo-usługowego, nowy użytkownik przejmie wszelkie zobowiązania powstałe w wyniku zawartej umowy przez poprzedniego użytkownika z inwestorem bądź z zarządcą budynku.
§  6.
1.
Właściwy bank finansujący budowę domu mieszkalnego udziela kredytu na budowę lokali handlowych i usługowych do wysokości kosztów budowy wyżej wymienionych lokali w stanie pełnym, tzn. uwzględniających koszt wszystkich robót budowlano-montażowych i instalacyjnych (bez ruchomego wyposażenia). Wysokość kredytu przewidzianego na budowę lokalu handlowego i usługowego oblicza się przyjmując za podstawę średni koszt wykonania 1 m3 całego budynku, wynikający z zatwierdzonego kosztorysu.
2.
W przypadkach uzasadnionych specjalnymi wymaganiami w zakresie robót instalacyjnych i wykończenia wnętrz niektórych lokali handlowych i gastronomicznych kredyt może być podwyższony w granicach do 15%.
3.
Okres spłaty kredytu nie może przekraczać w zasadzie 25 lat.
4.
Wysokość kwoty odprowadzonej na spłatę kredytu ustala się w granicach do 60% stawki czynszowej pobieranej za użytkowany lokal handlowy lub usługowy. W razie zwiększenia kosztu budowy lokali handlowo-usługowych i niemożności dokonania spłaty kredytu - przy odprowadzaniu ustalonej wysokości czynszu - w okresie 25 lat, mogą być odpowiednio zwiększone stawki czynszowe za lokale handlowe i usługowe na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe i wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. Nr 50, poz. 245).
5.
W razie korzystania przez użytkowników lokali handlowych i usługowych z ulg w opłatach czynszowych oraz w razie niemożności pokrycia bieżących kosztów eksploatacji i remontów z pozostałej po spłacie części kredytu nadwyżki (ust. 4), jak również w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego - okres spłaty kredytu może być dłuższy, jednak nie może przekraczać 40 lat.
6.
Bank pobiera oprocentowanie od udzielonego kredytu w wysokości 1% w stosunku rocznym, chyba że inwestor jest uprawniony do korzystania z kredytu bezprocentowego na podstawie przepisów szczególnych.
§  7.
1.
Spłata kredytu następuje z części czynszów płaconych przez użytkowników lokali handlowych i usługowych.
2.
Część czynszów wydzielona i przeznaczona na spłatę kredytów podlega odprowadzeniu przez jednostki administrujące budynkami na rzecz miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
3.
Obowiązek opłacania czynszów i spłaty kredytów powstaje z chwilą przekazania lokalu w użytkowanie w trybie obowiązujących przepisów, z tym jednak że spłata kredytów nie może rozpocząć się później niż w 2 lata, a w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w 3 lata - od daty zaciągnięcia kredytu na roboty budowlano-montażowe. W razie nieprzekazania w tym okresie lokali handlowych i usługowych do użytku, spłata kredytu następuje ze środków inwestora.
4.
Z chwilą przekazania lokalu handlowego lub usługowego w użytkowanie - użytkownik jest zobowiązany do opłaty czynszów bez względu na termin rozpoczęcia użytkowania lokalu.
5.
W razie niespłacenia kredytu w ustalonych terminach spłata kredytu nastąpi w ciężar ogólnych środków właściwych funduszów mieszkaniowych.
6.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do opracowania projektu zmiany przepisów o rozliczeniach, przewidującego, że w razie nieuiszczenia czynszów w terminach ustalonych - bank może na wniosek pożyczkobiorcy przystąpić do ściągnięcia zaległych rat ze środków obrotowych użytkownika.
§  8.
Globalna wielkość nakładów na budowę lokali handlowych i usługowych w budownictwie mieszkaniowym, podlegająca finansowaniu w drodze kredytu bankowego, ustalana jest w narodowych planach gospodarczych. Wnioski w sprawie ujęcia w narodowym planie gospodarczym wymienionych nakładów dotyczących zarówno budownictwa rad narodowych, jak i zakładów pracy oraz spółdzielni mieszkaniowych, składają prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  9.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek Ministra Handlu Wewnętrznego i Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości dokonywać będzie przy ustalaniu limitu inwestycyjnego na budowę lokali handlowych i usługowych odpowiednich przesunięć tych limitów w planach rocznych z terenowego planu inwestycyjnego rad narodowych do planu kredytowego.
2.
Minister Finansów na podstawie ustaleń Ministra Handlu Wewnętrznego i Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości przekazywać będzie w każdym roku podział kredytów na finansowanie budowy lokali handlowych i usługowych między poszczególne województwa - bankom finansującym.
§  10.
1.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Finansów, Ministrowi Handlu Wewnętrznego, Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości, zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Z dniem wejścia w życie uchwały tracą moc odpowiednie przepisy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 151 z dnia 24 września 1955 r. w sprawie ramowych zasad planowania budownictwa mieszkaniowego - sprzeczne z przepisami niniejszej uchwały.
§  11.
Zasady finansowania budowy lokali handlowych i usługowych, o których mowa w niniejszej uchwale, mają zastosowanie począwszy od dnia 1 stycznia 1961 r.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 1961 r. zawiesza się na 1961 rok moc obowiązującą nin. uchwały, zgodnie z uchwałą nr 72 z dnia 18 lutego 1961 r. o zawieszeniu na 1961 rok mocy obowiązującej uchwały nr 233 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1960 r. w sprawie zasad finansowania budowy lokali handlowych i usługowych w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym (M.P.61.38.173) z·dniem·1·stycznia·1961·r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024