Egzaminy wstępne i regulamin uczelnianych komisji do spraw rekrutacji i wydziałowych komisji dla doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKONICTWA WYŻSZEGO, OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 25 maja 1954 r.
w sprawie egzaminów wstępnych i regulaminu uczelnianych komisji do spraw rekrutacji i wydziałowych komisji dla doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych.

Nawiązując do okólnika nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 marca 1963 r. w sprawie zadań i organizacji doboru kandydatów na studia w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-29, poz. 363 oraz z 1954 r. Nr A-24, poz. 399) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy okólnika powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy okólnika nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 marca 1953 r. w sprawie zadań i organizacji doboru kandydatów na studia w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-29, poz. 363 oraz z 1954 r. Nr A-24, poz. 399).

Wyrażenia "komisja uczelniana" bądź "komisja wydziałowa", użyte w niniejszym zarządzeniu, oznaczają odpowiednio: uczelnianą komisję do spraw rekrutacji bądź wydziałową komisję dla doboru kandydatów na I rok studiów.

§  2.
Komisja uczelniana w terminie do dnia 1 sierpnia podejmie decyzję o dopuszczeniu do egzaminu wstępnego kandydatów zgłoszonych na I rok studiów oraz powiadomi zainteresowanych o terminie egzaminu.

Wykaz kandydatów dopuszczonych do egzaminu na danym wydziale wraz z załącznikami komisja uczelniana przekazuje właściwej komisji wydziałowej.

§  3.
Komisje wydziałowe ustalą do dnia 5 sierpnia listę osób, które podlegają przyjęciu bez egzaminu wstępnego.

Przyjęciu bez egzaminu wstępnego z zastrzeżeniem wynikającym z § 4 niniejszego zarządzenia podlegają:

a)
absolwenci studiów przygotowawczych, którzy w danym roku szkolnym złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
absolwenci szkół średnich ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, techników zawodowych, posiadający dyplomy przodowników nauki i pracy społecznej wydane przez właściwe władze szkolne w bieżącym roku szkolnym,
c) 1
absolwenci szkół średnich ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, techników zawodowych - zwycięzcy "Olimpiady Matematycznej" i "Olimpiady Fizycznej" - na wydziały matematyki, fizyki i chemii uniwersytetów, wydziały matematyki, fizyki i chemii wyższych szkół pedagogicznych oraz na dowolne wydziały wyższych szkół technicznych zwycięzcy "Olimpiady Chemicznej" - na chemię i geologię uniwersytetów; na chemię wyższych szkół pedagogicznych; na wydziały chemii, chemii spożywczej, ceramiczny, metalurgiczny, odlewnictwa, włókiennictwa, inżynierii sanitarnej, geologii wyższych szkół technicznych; na wydziały rolne (z uwzględnieniem oddziałów technologii rolno-spożywczej), mleczarski wyższych szkół rolniczych; na wydziały technologii żywienia zbiorowego, towaroznawstwa, inżynieryjno-ekonomiczny przemysłu rolno-spożywczego wyższych szkół ekonomicznych; na wydziały farmacji akademii medycznych.
§  4.
Kandydaci wymienieni w § 3 lit. a) obowiązani są złożyć:
a)
egzamin z rysunku, jeśli się ubiegają o przyjęcie na studia w zakresie architektury, historii sztuki i sztuk pięknych,
b)
egzamin ustny z teorii muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju, jeśli ubiegają się o przyjęcie na muzykologię.

Kandydaci wymienieni w § 3 lit. b) obowiązani są złożyć:

a)
egzamin pisemny z matematyki, jeśli ubiegają się o przyjęcie na wydziały: sprzętu mechanicznego, budowy okrętów, lotniczy, budownictwa lądowego, chemii, łączności oraz leśne,
b)
egzamin pisemny z literatury polskiej, jeśli ubiegają się o przyjęcie na dziennikarstwo,
c)
egzamin ustny z literatury polskiej lub historii, lub biologii, lub fizyki (do wyboru przez kandydata), jeśli ubiegają się o przyjęcie na filozofię,
d) 2
egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego (do wyboru: rosyjski, niemiecki, francuski lub angielski), jeśli ubiegają się o przyjęcie na Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki lub do Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie;
e)
egzamin z rysunku, jeśli ubiegają się o przyjęcie na studia w zakresie architektury, historii sztuki, historii kultury materialnej oraz sztuk pięknych,
f)
egzamin z teorii muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju, jeśli ubiegają się o przyjęcie na muzykologię,
g)
egzamin ustny z chemii, jeśli się ubiegają o przyjęcie na wydział lekarski i farmaceutyczny.

Kandydaci wymienieni w § 3 lit. c) obowiązani są złożyć egzamin z rysunku, jeśli ubiegają się o przyjęcie na architekturę.

§  5.
Komisje wydziałowe do dnia 5 sierpnia ustalą listę kandydatów zwolnionych od opłat egzaminacyjnych zgodnie z zarządzeniem Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sztuki oraz Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 1951 r. w sprawie opłat przy przyjmowaniu kandydatów do państwowych szkół wyższych.
§  6.
Egzamin wstępny obejmuje egzaminy pisemne i ustne (według załączonego do niniejszego zarządzenia wykazu egzaminów wstępnych obowiązujących kandydatów na I rok studiów).

Egzamin wstępny ma wykazać, czy kandydat jest przygotowany do studiów w obranym przez siebie kierunku. Tematy egzaminów pisemnych ustala ministerstwo, któremu szkoła podlega.

§  7. 3
Egzaminy wstępne odbywają się w terminie od dnia 6 do dnia 20 sierpnia. Egzamin pisemny we wszystkich szkołach, wydziałach (kierunkach studiów) odbywa się dnia 6 sierpnia z wyjątkiem egzaminów z języka obcego na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki oraz w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Egzaminy te, jak również egzamin z rysunku na wydziałach architektury, sztuk pięknych, historii sztuki i historii kultury materialnej odbywają się w dniu 7 sierpnia. Jeżeli na wymienione wyżej daty przypada dzień wolny od pracy, egzamin ulega przesunięciu o jeden dzień.

Terminy egzaminów ustnych wyznacza przewodniczący komisji wydziałowej.

W razie potrzeby właściwy minister zarządzi w poszczególnych szkołach i wydziałach egzamin w terminie dodatkowym, ustalając termin egzaminu oraz warunki, na jakich kandydaci mogą być dopuszczeni do ich zdawania. Tematy egzaminów pisemnych w terminie dodatkowym oraz tematy z rysunku odręcznego ustala przewodniczący wydziałowej komisji w porozumieniu z delegatem rektora i egzaminatorami.

§  8.
W dniu egzaminu pisemnego bezpośrednio przed jego rozpoczęciem przewodniczący komisji wydziałowej otwiera w obecności członków komisji i egzaminatorów kopertę zawierającą tematy z przedmiotów wyznaczonych na dany dzień i ogłasza zdającym nadesłane tematy.

Egzaminy pisemne mogą się odbywać w grupach, o ile warunki lokalowe nie pozwalają na łączne przeegzaminowanie kandydatów.

W tym przypadku przewodniczący komisji wydziałowej powinien dla każdej grupy zdających przydzielić członków komisji i egzaminatorów w ilości zapewniającej dostateczną kontrolę i prawidłowy przebieg egzaminu.

Wszystkie grupy wyznaczone na dany dzień zdają egzamin pisemny jednocześnie.

§  9.
Z matematyki, fizyki i chemii kandydaci opracowują jeden podany temat, z pozostałych przedmiotów wybierają jeden z trzech ogłoszonych tematów. Tematy egzaminacyjne - aż do ujawnienia na sali - są tajemnicą służbową.
§  10.
Kandydaci opracowują ogłoszone im tematy w odpowiednio przygotowanych salach pod ścisłą kontrolą. Egzamin pisemny trwa 4 godziny bez wliczenia czasu przeznaczonego na podyktowanie i przepisanie tematu. Przewodniczący czuwa nad prawidłowym przebiegiem całości egzaminu. Zdającym nie wolno przynosić ze sobą na egzamin papieru ani pomocy naukowych z wyjątkiem przyborów rysunkowych i tablic logarytmicznych.

Zdający otrzymuje z rąk komisji na sali egzaminacyjnej papier z pieczęcią szkoły. Przed opuszczeniem sali powinien zdający zwrócić wszystkie otrzymane arkusze.

§  11.
Jeśli podczas egzaminu kandydat korzysta z cudzej pomocy albo posługuje się środkami pomocniczymi lub innym w tym pomaga, przewodniczący skreśla go z listy zdających.
§  12.
Dyżurujący wpisuje dokładny czas oddania wypracowania. Jeśli kandydat wychodzi z sali w czasie egzaminu, dyżurujący powinien na wypracowaniu zaznaczyć czas wyjścia i powrotu kandydata. Kandydaci, którzy skończyli wypracowanie powinni natychmiast wręczyć je przewodniczącemu i opuścić salę.
§  13.
Z przebiegu egzaminu należy spisać protokół, który powinien zawierać w szczególności:
a)
nazwiska i imiona zdających,
b)
tematy wybrane przez kandydatów,
c)
czas oddania pracy egzaminacyjnej.
§  14.
Wypracowanie egzaminacyjne ocenia właściwy egzaminator, podając jego zalety i braki, a umotywowaną ocenę wyraża jednym ze stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny. Błędy i ich rodzaje należy zaznaczyć na marginesie wypracowania.
§  15.
Wypracowanie powinien przeglądać poza egzaminatorem co najmniej jeden z członków komisji i stwierdzić to własnoręcznym podpisem. Może przy tym poczynić własne uwagi bądź zaproponować zmianę oceny. W razie sprzeczności opinii ocenę ostateczną ustala przewodniczący komisji wydziałowej, który może ocenę egzaminatora zmienić; zmianę taką jednak powinien umotywować pisemnie przy ustalonej przez siebie ocenie.
§  16.
Egzamin ustny odbywa się wobec wszystkich członków komisji. Poza przewodniczącym i egzaminatorami prawo stawiania pytań mają wszyscy członkowie komisji. Pytania na egzaminie nie powinny wykraczać poza materiał ustalony programem szkoły średniej.
§  17. 4
Dla kandydatów, którzy otrzymali na egzaminie pisemnym ocenę niedostateczną z jednego przedmiotu, przewodniczący może wyznaczyć termin egzaminu ustnego z tego przedmiotu. W przypadku wątpliwości przy ustalaniu poziomu przygotowania naukowego kandydata komisja może wezwać do egzaminu ustnego również tych kandydatów, których egzamin pisemny został oceniony pozytywnie. Łączna ocena egzaminu pisemnego i ustnego jest oceną ostateczną, braną pod uwagę przy kwalifikowaniu kandydata. Kandydat, który otrzymał z dwóch wypracowań egzaminu pisemnego oceny niedostateczne, nie może być dopuszczony do egzaminu ustnego.
§  18.
Tematy egzaminu ustnego z każdego przedmiotu powinny być przygotowane na oddzielnych kartkach przeznaczonych dla kandydatów do losowania. Egzamin ustny jednego kandydata z jednego przedmiotu powinien trwać od 15 do 20 minut bez wliczenia czasu, który komisja może dać na przygotowanie odpowiedzi. Na sali egzaminacyjnej może być najwyżej 4 zdających, z tym że jeden odpowiada, inni przygotowują odpowiedzi przy oddzielnych stolikach. O ile kandydat nie umiał zadowalająco odpowiedzieć na tematy z kartki pierwszej, w wyjątkowym przypadku komisja może zezwolić na powtórne losowanie kartki z tematem egzaminu.

Uprawnienie to nie przysługuje zdającym egzamin w trybie poprawkowym po otrzymaniu oceny niedostatecznej na egzaminie pisemnym.

Należy żądać od kandydatów odpowiedzi samodzielnych i zwięzłych oraz unikać drobiazgowych pytań pomocniczych.

Podczas egzaminu komisja powinna zbadać zarówno obecny stan wiadomości kandydata, jak również właściwą ich interpretację, jego zdolności i zamiłowania, oraz przekonać się, czy kandydat nadaje się do studiowania obranego kierunku. Egzamin powinien być wykorzystany do przeprowadzenia z kandydatem rozmowy, zmierzającej do wyrobienia sobie na jej podstawie - łącznie z posiadanymi materiałami - pełnej opinii o uzdolnieniach, zamiłowaniach, charakterze i postawie moralno-politycznej kandydata.

§  19.
Z przebiegu egzaminów pisemnych i ustnych każdego kandydata spisuje się oddzielny protokół w karcie kandydata, nadto komisja wydziałowa wypełnia rubryki 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17 na str. 1 karty każdego kandydata na 1 rok studiów.

W protokole wpisuje się treść pytań egzaminu ustnego. Oceny należy wpisywać słowami. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji i zaopatrzony w datę. Wszelkie skreślenia, zmiany i poprawki dokonywane w protokole powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy z zaznaczeniem dokonania zmiany.

§  20.
Komisja wydziałowa po przeprowadzeniu egzaminu - nie ogłaszając wyników - sporządza:
a)
listę kandydatów, których zakwalifikowała do przyjęcia na dany wydział, stosując kolejność ustaloną w okólniku (cz. IV ust. E lit. b) i uwzględniając możliwości zamieszkania kandydatów w miejscu studiów (przyznanie mieszkania w domu studenckim, stypendium mieszkaniowego, mieszkanie u rodziny i inne możliwości mieszkaniowe kandydata),
b)
listę kandydatów, którzy zdali egzamin, lecz nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia z powodu braku miejsca,
c)
listę kandydatów, którzy nie zdali egzaminu.

Jednocześnie komisje wydziałowe rozpatrują podania kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na dany wydział o stypendia i miejsca w domach studenckich w ramach przydzielonego limitu.

Decyzja w sprawie przyznania stypendium i miejsca w domu studenckim należy do komisji uczelnianej.

Wymienione wyżej listy kandydatów sporządzać należy na przesłanych do szkół formularzach "Protokół wydziałowej komisji dla doboru kandydatów na I rok studiów".

§  21.
Przewodniczący komisji wydziałowej do dnia 21 sierpnia przekazuje listy kandydatów wymienione w § 20 przewodniczącemu komisji uczelnianej celem zatwierdzenia.

Przewodniczący komisji uczelnianej przesyła w ciągu trzech dni zatwierdzone przez komisję uczelnianą listy przewodniczącemu komisji wydziałowej celem niezwłocznego ogłoszenia.

§  22.
Rektor szkoły nie później niż 7 dnia po zatwierdzeniu przez komisję uczelnianą listy kandydatów przyjętych (nie przyjętych) na I rok studiów zawiadomi właściwe resortowo ministerstwo lub centralny (główny) urząd, które wydały decyzję o odroczeniu skierowania do pracy, o nieprzyjęciu na studia kandydatów ze szkół objętych ustawą z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  23.
Kandydaci, którzy zdali egzamin z wynikiem pomyślnym, a nie zostali przyjęci z powodu braku miejsc na dany wydział (oddział, kierunek studiów) bądź do danej szkoły wyższej, mogą ubiegać się w myśl okólnika (cz. IV ust. E lit. b) o przyjęcie do tych szkół i na te kierunki studiów, na których właściwy minister zarządzi egzamin w terminie dodatkowym (§ 7 zarządzenia). W tym przypadku szkoła wyższa, w której kandydat składał egzamin, wyda zaświadczenie z wykazem ocen zdanych egzaminów. Akta takiego kandydata szkoła wyższa, w której zdawał on egzamin w terminie głównym, przekaże wybranej przez kandydata szkole wyższej w ciągu trzech dni od wystawienia zaświadczenia o zdaniu egzaminu. Kandydat będzie zobowiązany do zdania w dodatkowym terminie egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązujących na nowoobranym kierunku studiów z wyjątkiem tych, z których w pierwotnym egzaminie otrzymał oceną lepszą niż dostateczną.
§  24.
Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do szkoły wyższej zgodnie ze złożonym wnioskiem mimo złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym, mogą wnieść do rektora w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników prośbę o rewizję decyzji. W tym przypadku rektor rozpatrzy sprawę, w ciągu 10 dni i zawiadomi kandydata o decyzji. Decyzja rektora jest ostateczna.
§  25.
Kandydaci przyjęci na I rok studiów, którzy nie dokonają zapisu w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyniku, zostają skreśleni z listy kandydatów przez dziekana właściwego wydziału. Przepisy § 22 niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio.
§  26.
Komisje wydziałowe i uczelniane działają na podstawie okólnika nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 marca 1953 r. (cz. IV ust. E lit. a) i b). Wszyscy członkowie komisji lub ich zastępcy obowiązani są do brania udziału we wszystkich posiedzeniach. Do ważności uchwał komisji wydziałowej konieczna jest obecność co najmniej trzech członków komisji, w tym przewodniczącego, delegata rektora oraz sekretarza komisji. Uchwały komisji zapadają większością głosów obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. W posiedzeniach komisji wydziałowej może brać udział wyznaczony w porozumieniu z rektorem delegat zakładowej organizacji związkowej w charakterze obserwatora z prawem wypowiadania swojego zdania.
§  27. 5
Funkcję sekretarza komisji powierza przewodniczący komisji wydziałowej jednemu z członków komisji - pomocniczemu pracownikowi nauki.

Do zadań sekretarza komisji należy:

1)
przygotowanie potrzebnych materiałów do prac komisji,
2)
prowadzenie protokołów z posiedzeń komisji.

Czynności swoje pełni sekretarz komisji od dnia 1 lipca.

§  28.
Egzaminy wstępne kandydatów na I rok studiów szkół wyższych przeprowadza komisja przy pomocy egzaminatorów powołanych przez komisję spośród samodzielnych lub pomocniczych pracowników nauki lub osób posiadających kwalifikacje do nauczania w szkołach średnich. Komisja może powierzyć funkcję egzaminatorów również członkom komisji.
§  29.
Wynagrodzenie dla osób biorących udział w komisjach uczelnianych i wydziałowych jest ustalone zarządzeniem Ministrów: Szkolnictwa Wyższego, Oświaty i Zdrowia z dnia 18 grudnia 1952 r. (Monitor Polski ł 1952 r. Nr A-106, poz. 1652 oraz z 1953 r. Nr A-42, poz. 507).
§  30.
Celem zapewnienia odpowiednich warunków pracy komisji rektorzy szkół przydzielą do prac związanych z rekrutacją odpowiedzialnego pracownika administracyjnego wraz z odpowiednim personelem. Do zadań administracji szkoły należy ewidencjonowanie i porządkowanie podań kandydatów przesłanych przez powiatowe (miejskie, dzielnicowe) komisje rekrutacyjne, korespondencja, sporządzanie zestawień liczbowych kandydatów na I rok studiów oraz wszelkie inne prace sprawozdawczo-statystyczne. Nadto rektorzy przydzielą odpowiednie pomieszczenia do prac komisji i zabezpieczenia akt.
§  31.
Pracownicy, o których mowa w § 30, obowiązani są sprawdzić, czy do podań dołączone zostały załączniki wymienione w cz. V okólnika, a nadto czy do podań absolwentów objętych przepisami o planowym zatrudnianiu dołączono:

- decyzję o zwolnieniu absolwenta od obowiązku pracy bądź

- decyzję o odroczeniu skierowania do pracy.

Absolwenci objęci przepisami o planowym zatrudnianiu, pracujący na podstawie nakazu pracy, powinni dołączyć do podania:

a)
zaświadczenie władz centralnych, którym zakład pracy podlega, że w razie przyjęcia na studia uzyskają odroczenie nakazu pracy bądź
b)
zaświadczenie zakładu pracy, że termin, na jaki opiewał nakaz pracy, upłynął.
§  32.
W przypadku braku obowiązujących załączników szkoła wyższa powinna zażądać uzupełnienia dokumentów. Brakujące załączniki powinien kandydat przedłożyć w przeddzień egzaminu. Niewykonanie tego obowiązku może być powodem niedopuszczenia do egzaminu wstępnego.
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  6

WYKAZ EGZAMINÓW WSTĘPNYCH OBOWIĄZUJĄCYCH KANDYDATÓW NA I ROK STUDIÓW

Wyższe szkoły techniczne
Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
górnictwo matematyka nauka o konstytucji fizyka
mechanizacja górnictwa i hutnictwa " " "
elektryfikacja górnictwa i hutnictwa " " "
geologia " " "
geodezja " " "
mechanizacja rolnictwa " " "
Mechanika budowa maszyn, sprzęt mechaniczny, samochody i ciągniki " " "
budowa okrętów " " "
lotnictwo " " "
energetyka " " "
metalurgia " " "
odlewnictwo " " "
budownictwo (lądowe wodne i przemysłowe) " " "
Inżynieria sanitarna " " "
komunikacja " " "
architektura " rysunek " "
chemia " " "
ceramika " " "
włókiennictwo " " "
elektryczność " " "
łączność " " "
inżynieryjno-ekonomiczne " " "

Uniwersytety i wyższe szkoły pedagogiczne

Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
filologia polska literatura polska nauka o konstytucji historia
filologia rosyjska język rosyjski " literatura polska
" słowiańska " " " " "
" romańska " francuski " " "
" germańska " niemiecki " " "
" orientalna język obcy (do wyboru: rosyjski, niemiecki, angielski, francuski lub łaciński) " " "
filologia klasyczna język łaciński nauka o konstytucji literatura polska
dziennikarstwo literatura polska " historia
psychologia " " " biologia
filozofia język polski lub historia, lub biologia, lub fizyka (do wyboru przez kandydata) " z przedmiotu egzaminu pisemnego
ekonomia polityczna literatura polska " historia
pedagogika " " " historia lub biologia (do wyboru przez kandydata)
historia historia " literatura polska
historia sztuki historia rysunek " " "
historia kultury materialnej " " " geografia
muzykologia literatura polska " teoria muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju
sztuki piękne historia, rysunek "
prawo historia " geografia
matematyka matematyka " fizyka
astronomia " " "
fizyka fizyka " matematyka
geofizyka " " "
chemia matematyka " fizyka
biologia biologia " chemia
geografia geografia " fizyka
geologia geologia " chemia
mineralogia " " "

Wyższe szkoły rolnicze

Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
inżynieryjno-ekonomiczny rolnictwa biologia nauka o konstytucji matematyka
rolnictwo (wydziały rolne) " " chemia
ogrodnictwo " " "
zootechnika " " "
rybactwo " " "
weterynaria " " "
mleczarstwo fizyka " "
melioracje rolne matematyka " fizyka
leśnictwo " " biologia
technologia drewna " " fizyka

Wyższe szkoły ekonomiczne

Wydział Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
przemysłu temat związany z kierunkiem studiów nauka o konstytucji matematyka
morski a) temat związany z kierunkiem studiów " geografia
b) język obcy (do wyboru: rosyjski, niemiecki, angielski lub francuski) "
handlu temat związany z kierunkiem studiów " matematyka
finansów temat związany z kierunkiem studiów " "
handlu zagranicznego a) temat związany z kierunkiem studiów " geografia
b) język obcy (do wyboru: rosyjski, niemiecki, angielski lub francuski) " matematyka
technologii żywienia temat związany i kierunkiem studiów " chemia
dyplomatyczno-konsularny a) temat związany z kierunkiem studiów " historia
b) język obcy (do wyboru rosyjski, niemiecki, angielski lub francuski)
ogólno-ekonomiczny temat związany z kierunkiem studiów nauka o konstytucji matematyka
rolnictwa -"- -"- -"-
ekonomiki żywienia zbiorowego -"- -"- -"-
towaroznawstwa -"- -"- chemia
transportu kolejowego -"- -"- matematyka
transportu drogowego -"- -"- -"-
transportu wodnego -"- -"- -"-
inżynieryjno-ekonomiczny przemysłu rolno-spożywczego matematyka -"- fizyka

Akademie medyczne

Egzamin pisemny z fizyki

Egzamin ustny z nauki o konstytucji i z chemii.

1 § 3 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 czerwca 1955 r. (M.P.55.63.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1955 r.
2 § 4 ust. 2 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 czerwca 1955 r. (M.P.55.63.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1955 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 czerwca 1955 r. (M.P.55.63.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1955 r.
4 § 17 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 5 sierpnia 1955 r. (M.P.55.73.910) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 1955 r.
5 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 22 czerwca 1955 r. (M.P.55.63.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1955 r.
6 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 22 czerwca 1955 r. (M.P.55.63.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024