Zasady używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych.

OKÓLNIK NR 40
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 1952 r.
w sprawie zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych.

Jednym ze zjawisk marnotrawstwa środków rzeczowych jest stałe, bez względu na wagę i pilność sprawy, kierunek i odległość jazdy, używanie samochodów służbowych do przejazdów miejscowych. Niczym nie uzasadnione przyzwyczajenie to stwarza fikcyjną potrzebę dodatkowych etatów samochodowych, a w konsekwencji powoduje nadmierne wydatki ze Skarbu Państwa. Tymczasem publiczne środki lokomocji w czasie godzin urzędowych mają przebiegi nie wykorzystane (tramwaje, autobusy, trolleybusy) lub też przestoje (taksówki).
Zasadą powinno być, że do obsługi przejazdów miejscowych w miastach posiadających linie tramwajowe, autobusowe czy trolleybusowe służy w pierwszym rzędzie miejski tabor komunikacji publicznej. Szybki środek lokomocji - samochód służbowy lub taksówka - może być używany jedynie na trasach pozbawionych dogodnych połączeń komunikacji miejskiej, nadto zaś w sprawach szczególnie pilnych.

W celu uregulowania zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych ustala się, co następuje:

I.

W celu skrócenia manipulacji przy dokonywaniu zwrotów lub wypłat na przejazdy miejskimi środkami lokomocji (tramwajami, autobusami, trolleybusami) w miastach, posiadających miejskie linie komunikacyjne, jak również w celu uniknięcia przerzucania tych kosztów na pracownika, jednostki służbowe nabywać będą z przeznaczonych na ten cel kredytów w Miejskich Przedsiębiorstwach Komunikacyjnych bloczki jednorazowych biletów służbowych według wzoru, zatwierdzonego przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej.

Bilety te komórka finansowa lub inna, wyznaczona przez kierownika jednostki służbowej lub przewodniczącego prezydium rady narodowej, rozdzielać będzie co miesiąc na poszczególne komórki w zależności od potrzeb.

Dysponowanie biletami tramwajowymi (autobusowymi, trolleybusowymi) należy do kierowników poszczególnych komórek.

Pracownik, wyjeżdżający służbowo z miejsca pracy, obowiązany jest pokwitować ilość otrzymanych biletów w kontrolce, rejestrującej pracowników wychodzących z miejsca pracy celem pełnienia czynności w innym miejscu.

II.

Analogicznemu podziałowi na miesiące i na poszczególne komórki podlegają kredyty, przeznaczone na płacenie jazd taksówkowych.

Podział kredytów podany będzie do wiadomości zainteresowanym komórkom i rachubie.

Użycie taksówki może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy zachodzi brak samochodu służbowego.

Dysponować taksówkami mają prawo ci pracownicy, którzy upoważnieni są do dysponowania samochodami służbowymi.

Opłatę za taksówkę uiszcza pracownik z własnych funduszów.

Każda komórka, otrzymująca kredyt na opłacenie przejazdów taksówkowych, wyznaczy pracownika upoważnionego do dokonywania z kasą rozliczeń taksówkowych.

Pracownik, który użył do przejazdu miejscowego taksówki, wypełnia dane w "rozliczeniu taksówkowym", którego wzór stanowi załącznik do niniejszego okólnika.

"Rozliczenie taksówkowe" wypełnia się w 2 egzemplarzach.

Pierwszy egzemplarz "rozliczenia taksówkowego" przedstawia pracownik upoważniony do rozliczeń raz na dekadę:

1)
kierownikowi komórki dla potwierdzenia zasadności przejazdów taksówkowych,
2)
dyspozytorowi samochodowemu dla skontrolowania wysokości uiszczonych opłat z długością trasy,
3)
rachubie dla sprawdzenia, czy limit kredytowy, wyznaczony danej komórce w danym miesiącu, nie został przekroczony,
4)
kasie, która zatrzymując pierwszy egzemplarz "rozliczenia taksówkowego" jako dowód kasowy wypłaca należność.

Drugi egzemplarz "rozliczenia taksówkowego" pozostaje w komórce dla celów kontrolnych.

Otrzymane pieniądze pracownik upoważniony do rozliczeń wypłaca pracownikom, którzy odbiór ich kwitują na drugim egzemplarzu "rozliczenia taksówkowego".

III.

Wobec ustalenia zasady korzystania z taboru taksówkowego dla przejazdów służbowych odpada potrzeba organizowania stałych dyżurów samochodów służbowych poza godzinami urzędowania.

Dlatego też zabrania się organizowania stałych dyżurów samochodów służbowych po godzinach pracy.

W okresach szczególnego natężenia prac mogą być zarządzone przez właściwego ministra lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej stałe dyżury samochodów służbowych.

Zarządzenia te - z oznaczeniem czasokresu trwania dyżurów - powinny być podane do wiadomości Państwowej Komisji Etatów.

IV.

Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

(w druku na arkuszu A5)

ROZLICZENIE TAKSÓWKOWE

............................................... ................

(pieczątka komórki organizacyjnej) (za okres)

Lp. Dzień Nr taksówki Nazwisko i imię Trasa Cena Podpis Pokwitowanie odbioru kwoty pieniężnej
Razem zł

wyjazdy celowe

....................

(przełożony)

Cena zgodna z trasą

...................

(dyspozytor)

Limit nie przekroczony

......................

(rachuba)

Sumę otrzymałem(am) .......... data ..........

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024