Organizacja Zarządu Samorządowego Funduszu Wyrównawczego oraz zasady udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 3 kwietnia 1948 r.
w sprawie organizacji Zarządu Samorządowego Funduszu Wyrównawczego oraz zasad udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu.

Na podstawie art. 3 ust. (1) i (3) oraz art. 4 ust. (1) ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o Samorządowym Funduszu Wyrównawczym (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 111) - ustala się organizację Zarządu Samorządowego Funduszu Wyrównawczego, oraz zasady udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu.

CZĘŚĆ  I.

ORGANIZACJA ZARZĄDU FUNDUSZU.

1.
Zarząd Funduszu składu się z przewodniczącego i jego zastępcy, powołanych przez Radę Państwa, z przedstawicieli Ministrów: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu oraz powołanych przez Radę Państwa przedstawicieli tych komisyj sejmowych, których udział w Zarządzie Funduszu Rada Państwa uzna za pożądany.
2.
Rada Państwa może zwrócić się do zainteresowanego Ministra o zmianę przedstawiciela w Zarządzie Funduszu, jeżeli uzna, że wyznaczona osoba uchybia swym obowiązkom.

Każdy z zainteresowanych Ministrów może własną decyzją zmienić swego przedstawiciela w Zarządzie Funduszu.

3.
Zarząd Funduszu odbywa swe posiedzenia w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej, niż 2 razy w miesiącu.
4.
Zarząd Funduszu składa Radzie Państwa wnioski w zakresie swego działania, przewidzianym w art. 5 ustawy z dnia 9 marca 1948 r., a ponadto - sprawozdania okresowe ze swej działalności conajmniej raz na kwartał.
5.
Zarząd Funduszu przedstawia Radzie Państwa do zatwierdzenia roczny plan finansowy Funduszu przed początkiem okresu rocznego objętego planem.
8.
Pracami Zarządu Funduszu kieruje przewodniczący Zarządu lub jego zastępca.
7.
Dla ważności uchwał Zarządu Funduszu wymagana jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz conajmniej 2 członków Zarządu.

Uchwały zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zarządu, albo jego zastępcy, kierującego obradami Zarządu w nieobecności przewodniczącego.

8.
Za zgodą przewodniczącego poza członkami Zarządu Funduszu mogą być obecni na posiedzeniach Zarządu dla składania wyjaśnień: delegowani pracownicy Kancelarii Rady Państwa, zainteresowanych Ministerstw, przedstawiciele zainteresowanego związku samorządowego i prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej oraz przedstawiciel centralnej instytucji bankowej dla celów kredytu komunalnego, a do czasu jej utworzenia - przedstawiciel Polskiego Banku Komunalnego.
9.
Kancelaria Rady Państwa wykonuje czynności w zakresie obsługi kancelaryjnej i referendarskiej Zarządu Funduszu. Delegowani pracownicy Kancelarii Rady Państwa referują na posiedzeniach Zarządu Funduszu wnioski w przedmiocie udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu oraz przedstawiają Zarządowi Funduszu wszystkie niezbędne materiały w sprawach, znajdujących się na porządku dziennym.
10.
Członkowie Zarządu Funduszu pobierają za swe czynności wynagrodzenie według zasad, które ustali odrębna uchwała Rady Państwa.
11.
Na pokrycie wszelkich kosztów związanych z administrowaniem Funduszem, potrąca się 1/4% wpływów określonych w art. 6 pkt. 1 i 3-a), b), c) ustawy z dnia 9.III.1948 r. o Samorządowym Funduszu Wyrównawczym i prowadzi się potrącone kwoty na osobnym koncie. Koszty obsługi bankowej Funduszu będą pokrywane z tych kwot.
12.
Za czynności, związane z obsługą bankową Funduszu, Polski Bank Komunalny (pkt. 11) otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Radę Państwa na wniosek Zarządu Funduszu.
13.
Nadzór nad czynnościami Polskiego Banku Komunalnego (pkt. 11), związanymi z techniczną obsługą Funduszu, sprawuje Zarząd Funduszu.

CZĘŚĆ  II.

ZASADY UDZIELANIU DOTACYJ I POŻYCZEK Z FUNDUSZU.

14.
Dotacje i pożyczki mogą być udzielane jedynie tym związkom samorządowym, które prowadzą prawidłową rachunkowość i budżetowanie oraz celową i oszczędną gospodarkę. Udzielenie dotacji lub pożyczki może być uzależnione od przeprowadzenia oszczędności lub innych zmian w gospodarce zainteresowanego związku samorządowego, w szczególności także od wykorzystania źródeł dochodowych, których związek samorządowy nie wykorzystuje lub wykorzystuje w stopniu niedostatecznym.
15.
Dotacje będą udzielane w pierwszej kolejności tym związkom samorządowym, które, mimo zachowania warunków, określonych w pkt. 14, nie mogą zrównoważyć swoich budżetów zwyczajnych, albo które z powodu klęsk żywiołowych lub innych nie dających się przewidzieć wypadków muszą ponieść w ciągu roku budżetowego nieprzewidziane wydatki lub nie mogą osiągnąć przewidzianych dochodów.
16.
W drugiej kolejności dotacje mogą być udzielane na częściowe, a w wypadkach wyjątkowych także na całkowite pokrycie wydatków, niezbędnych do wykonania zadań, których podjęcie lub nasilenie Rada Państwa uzna za wskazane w interesie ogólnopaństwowym.
17.
Pożyczki z Funduszu mogą być udzielane na:
a)
czasowe zasilenie funduszów kasowych w celu umożliwienia prowadzenia działalności, zanim wpłyną przewidziane w budżecie dochody,
b)
uzupełnienie nie dających się przewidzieć ubytków w dochodach, jeżeli można się spodziewać poprawy sytuacji, która w terminie płatności pożyczki pozwoli wyrównać ubytki dochodów własnych,
c)
na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, jeżeli można się spodziewać, że w terminie płatności pożyczki wydatki znajdą pokrycie w dochodach własnych,
d)
w wyjątkowych wypadkach na przygotowanie lub prowadzenie inwestycji.
18.
Pożyczek udziela się zasadniczo na czas do 12 miesięcy na skrypty dłużne. Wyjątkowo termin spłaty pożyczki może być dłuższy, nie może jednak przekraczać 3 lat. W zależności od okoliczności i sytuacji pożyczkobiorcy pożyczki mogą być bezprocentowe lub oprocentowano do 3% bez żadnych dodatkowych kosztów.
19.
Z dotacji i pożyczek z Funduszu korzystać mogą bezpośrednio wojewódzkie i powiatowe związki samorządowe oraz gminy miast wydzielonych. Natomiast gminy wiejskie i gminy miast niewydzielonych korzystać mogą z pomocy Funduszu jedynie za pośrednictwem powiatowych związków samorządowych, które w tym wypadku przeprowadzają przez swój budżet dotacje i pożyczki dla gmin.
20.
W wypadkach wyjątkowych mogą być udzielane z Funduszu związkom międzykomunalnym pożyczki na czasowe zasilenie funduszów kasowych.

CZĘŚĆ  III.

SKŁADANIE PODAŃ I WNIOSKÓW.

21.
Podanie o dotacje i pożyczki kierować należy do prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych, które są obowiązane podanie dokładnie zbadać i postawić odpowiedni wniosek wraz ze szczegółowym uzasadnieniem. Prezydia są odpowiedzialne wobec Rady Państwa za rzetelność wniosku i uzasadnienia, jak również za należyte zużytkowanie dotacji i pożyczek przez zainteresowany związek samorządowy. Jeżeli dotacji i pożyczek udziela się pod warunkiem przeprowadzenia odpowiednich zmian w gospodarce związku samorządowego (pkt. 14), w takim razie prezydium wojewódzkiej rady narodowej ????
22.
Do podania o dotację należy dołączyć:
a)
uzasadnienie wraz z krótkim opisem sytuacji i gospodarki związku samorządowego,
b)
preliminarz budżetowy na okres bieżący łącznie z budżetami zakładów i przedsiębiorstw oraz roczne sprawozdanie rachunkowe za okres ubiegły,
c)
bilans brutto księgi głównej na ostatni dzień ubiegłego miesiąca.
23.
Do podania o pożyczkę należy dołączyć dane, wymagane, w myśl pkt. 22. Ponadto zaś:
a)
wykaz majątku związku samorządowego,
b)
wykaz zobowiązań długo i krótkoterminowych z podaniem sum zadłużenia, terminu płatności i oprocentowania według stanu na ostatni dzień ubiegłego miesiąca,
c)
uchwałę rady narodowej o zaciągnięciu pożyczki, zatwierdzoną przez władzę nadzorczą.
24.
Jeżeli powiatowy związek samorządowy występuje o dotacje lub pożyczki dla gmin wiejskich lub miejskich (pkt. 19), w takim razie oprócz danych, dotyczących związku powiatowego, należy dołączyć do podania dane, dotyczące zainteresowanych gmin wiejskich i miejskich.
25.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych kierują podania wraz ze swoimi wnioskami (pkt. 21 i 22) do Kancelarii Rady Państwa, która przesyła odpisy wniosków zainteresowanym Ministerstwom.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024