Decyzja 2020/243 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na trzynastej sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej konwencji oraz cofnięcia zastrzeżenia zgłoszonego do tej konwencji

DECYZJA RADY (UE) 2020/243
z dnia 13 lutego 2020 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na trzynastej sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej konwencji oraz cofnięcia zastrzeżenia zgłoszonego do tej konwencji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (zwana dalej "konwencją") została zawarta przez Unię w drodze decyzji Rady 82/461/EWG 1  i weszła w życie w dniu 1 listopada 1983 r.

(2) Zgodnie z art. XI konwencji Konferencja Stron konwencji (zwana dalej "Konferencją Stron") może przyjąć decyzje dotyczące poprawek do załączników do konwencji.

(3) Podczas trzynastej sesji w dniach 15-22 lutego 2020 r. Konferencja Stron ma przyjąć decyzje dotyczące poprawek do załączników do konwencji.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Stron, ponieważ decyzje dotyczące poprawek do załączników do konwencji będą wiążące dla Unii.

(5) Unia zgłosiła propozycje dotyczące umieszczenia gatunku Tetrax tetrax w załączniku I do konwencji oraz gatunków Galeorhinus galeus, Tetrax tetrax i Sphyrna zygaena w załączniku II do konwencji. Te propozycje poprawek nie wymagają dokonania zmian prawa Unii.

(6) Inne Strony konwencji zgłosiły propozycje dotyczące umieszczenia Elephas maximus indicus, Panthera onca, Ardeotis nigriceps, Houbaropsis bengalensis bengalensis, Diomedea antipodensis i Carcharhinus longimanus w załączniku I do konwencji oraz umieszczenia Panthera onca, Ovis vignei i Sphyrna zygaena (regionalna populacja występująca w wyłącznych strefach ekonomicznych Brazylii, Urugwaju i Argentyny oraz przyległych wodach międzynarodowych) w załączniku II do konwencji.

(7) Unia powinna poprzeć swoją własną propozycję dotyczącą umieszczenia światowej populacji Sphyrna zygaena w załączniku II do konwencji, zamiast propozycji zgłoszonej przez inną Stronę konwencji dotyczącej umieszczenia jedynie regionalnej populacji występującej w wyłącznych strefach ekonomicznych Brazylii, Urugwaju i Argentyny oraz przyległych wodach międzynarodowych.

(8) Unia powinna poprzeć wszystkie pozostałe propozycje, ponieważ są one naukowo uzasadnione, zgodne z unijnymi zobowiązaniami do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zgodnie z art. 5 Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej, a także zgodne z decyzjami podjętymi na Konferencji Stron tej konwencji.

(9) Unia nie jest państwem strefy w przypadku gatunków Elephas maximus indicus, Ardeotis nigriceps i Houbaropsis bengalensis bengalensis, zatem dodanie tych gatunków do załącznika I do konwencji nie wymagałoby żadnych zmian w prawie Unii.

(10) Unia nie jest państwem strefy w przypadku gatunku Ovis vignei, zatem dodanie tego gatunku do załącznika II do konwencji nie wymagałoby żadnych zmian w prawie Unii.

(11) Gatunek Panthera onca występuje w Unia wyłącznie w Gujanie Francuskiej, która pozostaje poza zakresem dyrektywy Rady 92/43/EWG 2 , ponieważ ma ona zastosowanie wyłącznie do europejskiego terytorium państw członkowskich, do którego stosuje się traktat. W Gujanie Francuskiej ochronę gatunków, w tym Panthera onca, zapewniają przepisy krajowe. Dodanie tego gatunku do załącznika I do konwencji nie wymagałoby zatem żadnych zmian w prawie Unii.

(12) Gatunek ptaków Diomedea antipodensis nie występuje na terytorium Unii. Unijna wspólna polityka rybołówstwa oraz regulacja połowów przez stosowne regionalne organizacje ds. rybołówstwa gwarantują Unii odpowiednie instrumenty przyczyniające się do zarządzania ochroną tego gatunku. Dodanie tego gatunku do załącznika I do konwencji nie wymagałoby zatem żadnych zmian w prawie Unii.

(13) Unijna wspólna polityka rybołówstwa oraz regulacja połowów przez stosowne regionalne organizacje ds. rybołówstwa gwarantują Unii odpowiednie instrumenty przyczyniające się do zarządzania ochroną gatunku ryb Carcharhinus longimanus. Ponadto połowy i zatrzymywanie tego gatunku są zabronione na mocy rozporządzenia Rady (UE) 2019/124 3 . Dodanie tego gatunku do załącznika I do konwencji nie wymagałoby zatem żadnych zmian w prawie Unii.

(14) Połowy i zatrzymywanie umieszczonego w załączniku I do konwencji gatunku Cetorhinus maximus, którego umieszczenie stanowi jednak obecnie przedmiot obowiązującego zastrzeżenia zgłoszonego przez Unię, są zakazane na mocy rozporządzenia (UE) 2019/124. Cofnięcie tego zastrzeżenia nie wymagałoby zatem żadnych zmian w prawie Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na trzynastej sesji Konferencji Stron, jest następujące:

a)
poprzeć dodanie do załącznika I do konwencji następujących gatunków:
Tetrax tetrax,
Elephas maximus indicus,
Panthera onca,
Ardeotis nigriceps,
Houbaropsis bengalensis bengalensis,
Diomedea antipodensis,
Carcharhinus longimanus;
b)
poprzeć dodanie do załącznika II do konwencji następujących gatunków:
Tetrax tetrax,
Galeorhinus galeus,
Sphyrna zygaena (globalna populacja),
Panthera onca,
Ovis vignei.
Artykuł  2

Komisja, w imieniu Unii, przekazuje depozytariuszowi konwencji cofnięcie swojego zastrzeżenia dotyczącego umieszczenia Cetorhinus maximus w załączniku I do konwencji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 lutego 2020 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
A. METELKO-ZGOMBIĆ
1 Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (Dz.U. L 210 z 19.7.1982, s. 10).
2 Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).
3 Rozporządzenie Rady (UE) 2019/124 z dnia 30 stycznia 2019 r. ustalające uprawnienia do połowów na rok 2019 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii (Dz.U. L 29 z 31.1.2019, s. 1).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.53.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2020/243 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na trzynastej sesji Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt w odniesieniu do propozycji różnych stron dotyczących poprawek do załączników do tej konwencji oraz cofnięcia zastrzeżenia zgłoszonego do tej konwencji
Data aktu: 13/02/2020
Data ogłoszenia: 25/02/2020