Rozporządzenie 2016/1718 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 582/2011 w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności w zakresie przepisów dotyczących badań przy użyciu przenośnych systemów pomiaru emisji (PEMS) oraz procedury badania trwałości urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/1718
z dnia 20 września 2016 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 582/2011 w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności w zakresie przepisów dotyczących badań przy użyciu przenośnych systemów pomiaru emisji (PEMS) oraz procedury badania trwałości urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. dotyczące homologacji typu pojazdów silnikowych i silników w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (Euro VI) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i dyrektywę 2007/46/WE oraz uchylające dyrektywy 80/1269/EWG, 2005/55/WE i 2005/78/WE 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 3, art. 5 ust. 4 i art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Badanie zgodności eksploatacyjnej stanowi jeden z fundamentów procedury homologacji typu i umożliwia weryfikację działania układów kontroli emisji zanieczyszczeń w całym okresie eksploatacji pojazdów. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 582/2011 2 badania przeprowadza się przy użyciu przenośnych systemów pomiaru emisji (PEMS) umożliwiających ocenę emisji podczas normalnej eksploatacji. Podejście PEMS stosuje się również w celu weryfikacji emisji nieobjętych cyklem badawczym w procesie homologacji typu.

(2) Rozporządzenie (UE) nr 582/2011 stanowi, że wszelkie dodatkowe wymogi dotyczące procedury badań eksploatacyjnych emisji nieobjętych cyklem badawczym należy wprowadzić po dokonaniu oceny procedury badania określonej w tym rozporządzeniu.

(3) Komisja przeprowadziła zatem dogłębną analizę procedury badania. Analiza ta wykazała szereg braków, które osłabiają skuteczność prawodawstwa europejskiego w zakresie homologacji typu i które należy usunąć w celu zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony środowiska.

(4) Obecnie nie bada się działania pojazdów w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń w czasie rozgrzewania w ramach badania demonstracyjnego do celów homologacji typu ani w ramach badania zgodności eksploatacyjnej. Aby uzupełnić istniejące braki wiedzy oraz przygotować nową procedurę badania z rozruchem zimnego silnika, należy wprowadzić fazę monitorowania, w trakcie której gromadzone będą dane z badań homologacyjnych i badań zgodności eksploatacyjnej.

(5) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 582/2011 urządzenia kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące części zamienne mają podlegać homologacji typu zgodnie z wymogami dotyczącymi emisji zawartymi w normie Euro VI dopiero po wprowadzeniu w tym rozporządzeniu szczegółowych wymogów dotyczących badań trwałości.

(6) Konieczne jest zatem określenie procedury, która umożliwi właściwą ocenę trwałości tych części zamiennych wprowadzanych na rynek Unii oraz zapewni spełnianie przez nie wymogów środowiskowych zgodnych z wymogami ustalonymi dla podobnych układów wyprodukowanych jako oryginalne części pojazdów.

(7) Procedura badania w oparciu o przyspieszone starzenie urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne spowodowane efektami cieplnymi i skutkami zużycia środka smarującego służy realizacji celu, jakim jest zapewnienie trwałości urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne w sposób dokładny i obiektywny, oraz nie jest nadmiernie uciążliwa dla przemysłu.

(8) W rozporządzeniu (UE) nr 582/2011 ustanowiono wymogi dotyczące środków, jakie muszą zostać wprowadzone przez producentów pojazdów w celu zapobieżenia ingerencji osób niepowołanych w działanie układów kontroli emisji zanieczyszczeń. Wymogi te powinny skutecznie zapobiegać najbardziej powszechnym sposobom ingerencji osób niepowołanych bez nakładania nadmiernych obciążeń na przemysł.

(9) Należy uaktualnić odniesienia do norm międzynarodowych w rozporządzeniu (UE) nr 582/2011.

(10) Aby zapewnić producentom pojazdów wystarczającą ilość czasu na modyfikację ich produktów zgodnie z nowym wymogiem dotyczącym progu mocy; wymóg ten powinien obowiązywać od dnia 1 września 2018 r. dla nowych typów, a od dnia 1 września 2019 r. dla wszystkich nowych pojazdów.

(11) Nowe wymogi dotyczące badań eksploatacyjnych nie powinny być stosowane z mocą wsteczną w odniesieniu do silników i pojazdów, które nie zostały homologowane zgodnie z tymi wymogami. Dlatego też nowe przepisy określone w załączniku II mają zastosowanie wyłącznie do badania zgodności eksploatacyjnej nowych typów silników i pojazdów, które zostały homologowane zgodnie ze zmienioną wersją rozporządzenia (UE) nr 582/2011.

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 582/2011.

(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 14 skreśla się ust. 3;
2)
w art. 15 skreśla się ust. 5;
3)
dodaje się art. 17a w brzmieniu:

"Artykuł 17a

Przepisy przejściowe dotyczące niektórych homologacji typu i świadectw zgodności

1. Ze skutkiem od dnia 1 września 2018 r. organy krajowe odmawiają, z powodów związanych z emisją zanieczyszczeń, udzielania homologacji typu WE lub krajowej homologacji typu w odniesieniu do nowych typów pojazdów lub silników badanych przy użyciu procedur, które nie spełniają wymogów pkt 4.2.2.2, 4.2.2.2.1, 4.2.2.2.2, 4.3.1.2, 4.3.1.2.1 i 4.3.1.2.2 dodatku 1 do załącznika II.

2. Ze skutkiem od dnia 1 września 2019 r. organy krajowe, w przypadku nowych pojazdów, które nie spełniają wymogów pkt 4.2.2.2, 4.2.2.2.1, 4.2.2.2.2, 4.3.1.2, 4.3.1.2.1 i 4.3.1.2.2 dodatku 1 do załącznika II, uznają świadectwa zgodności wydane w odniesieniu do tych pojazdów za nieważne do celów art. 26 dyrektywy 2007/46/WE oraz, ze względów dotyczących emisji zanieczyszczeń, zabraniają rejestracji, sprzedaży i dopuszczania do ruchu takich pojazdów.

Ze skutkiem od dnia 1 września 2019 r. i z wyjątkiem przypadku silników zamiennych przeznaczonych do użytkowanych pojazdów, organy krajowe zakazują sprzedaży lub stosowania nowych silników, które nie spełniają wymogów określonych w pkt 4.2.2.2, 4.2.2.2.1, 4.3.1.2 i 4.3.1.2.1 dodatku 1 do załącznika II.";

4)
w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;
5)
w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;
6)
w załączniku VI wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia;
7)
w załączniku XI wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia;
8)
w załączniku XIII wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem V do niniejszego rozporządzenia;
9)
w załączniku XIV wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem VI do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Z wyjątkiem pkt 8 lit. c), który ma zastosowanie do wszystkich pojazdów od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, załącznik II stosuje się od dnia 1 stycznia 2017 r. w odniesieniu do nowych typów pojazdów.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 września 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W

załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:
1)
pkt 1.1.2 otrzymuje brzmienie:

"1.1.2. Jeśli producent zezwoli na zastosowanie w przypadku rodziny silników paliw rynkowych niezgodnych z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady * ani z normą CEN EN 228:2012 (w przypadku benzyny bezołowiowej) lub normą CEN EN 590:2013 (w przypadku oleju napędowego), na przykład zastosowanie B100 (EN 14214), producent, oprócz spełnienia wymogów zawartych w pkt 1.1.1:

a) deklaruje, jakie paliwa mogą być stosowane dla rodziny silników w pkt 3.2.2.2.1 dokumentu informacyjnego określonego w części 1 dodatku 4, poprzez odniesienie do normy urzędowej lub specyfikacji produkcji paliwa rynkowego określonej marki niespełniającego żadnych norm urzędowych wymienionych w pkt 1.1.2. Producent oświadcza również, że użycie zadeklarowanego paliwa nie ma wpływu na funkcjonalność systemu OBD;

b) wykazuje, że silnik macierzysty spełnia wymogi określone w załączniku III i w dodatku 1 do załącznika VI do niniejszego rozporządzenia z zastosowaniem deklarowanych paliw; organ udzielający homologacji może zażądać rozszerzenia wymogów w zakresie demonstracji do wymogów określonych w załączniku VII i załączniku X;

c) ma obowiązek spełnienia wymogów dotyczących zgodności eksploatacyjnej, określonych w załączniku II w odniesieniu do deklarowanych paliw, w tym do mieszanki deklarowanych paliw i paliw rynkowych uwzględnionych w dyrektywie 98/70/WE i właściwych normach CEN.

Na wniosek producenta wymogi określone w niniejszym punkcie stosuje się do paliw wykorzystywanych do celów wojskowych.

Do celów lit. a) akapitu pierwszego, jeżeli badania emisji przeprowadzane są w celu wykazania zgodności z wymogami niniejszego rozporządzenia, sprawozdanie dotyczące analizy paliwa badawczego jest załączane do sprawozdania z badań i obejmuje co najmniej parametry określone w oficjalnej specyfikacji przez producenta tego paliwa.

2)
pkt 1.1.5 otrzymuje brzmienie:

"1.1.5. W przypadku silników na gaz ziemny/biometan współczynnik wyników emisji »r« ustala się dla każdego zanieczyszczenia w następujący sposób:

lub

oraz

3)
pkt 3.1 otrzymuje brzmienie:

"3.1. W przypadku silnika, który uzyskał homologację typu jako oddzielny zespół techniczny, lub typu pojazdu, który uzyskał homologację w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń oraz dostępu do informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów, na silniku umieszcza się:

a) znak towarowy lub nazwę handlową producenta silnika;

b) opis handlowy silnika podany przez producenta.";

4)
dodaje się pkt 3.2.1.1-3.2.1.6 w brzmieniu:

"3.2.1.1. w przypadku silnika zasilanego gazem ziemnym/biometanem jednego z poniższych oznaczeń umieszczanych po znaku homologacji typu WE:

a) H w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla zakresu gazów H;

b) L w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla zakresu gazów L;

c) HL w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego zarówno dla zakresu gazów H, jak i dla zakresu gazów L;

d) Ht w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla określonego składu gazu w zakresie gazów H i umożliwiającego przejście na inny określony gaz w zakresie gazów H po precyzyjnej regulacji układu paliwowego silnika;

e) Lt w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla określonego składu gazu w zakresie gazów L i umożliwiającego przejście na inny określony gaz w zakresie gazów L po precyzyjnej regulacji układu paliwowego silnika;

f) HLt w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla określonego składu gazu w zakresie gazów H lub w zakresie gazów L oraz umożliwiającego przejście na inny określony gaz w zakresie gazów H lub w zakresie gazów L po precyzyjnej regulacji układu paliwowego silnika;

g) CNGfr we wszystkich innych przypadkach, gdy silnik jest zasilany CNG/biometanem i jest przeznaczony do eksploatacji w jednym ograniczonym zakresie składu gazu;

h) LNGfr w przypadkach, gdy silnik jest zasilany LNG i jest przeznaczony do eksploatacji w jednym ograniczonym zakresie składu gazu;

i) LPGfr w przypadkach, gdy silnik jest zasilany LPG i jest przeznaczony do eksploatacji w jednym ograniczonym zakresie składu gazu;

j) LNG20 w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla określonego składu LNG, dla którego współczynnik zmiany λ nie różni się o więcej niż 3 % od współczynnika zmiany λ dla paliwa G20 określonego w załączniku IX i który nie zawiera więcej niż 1,5 % etanu;

k) LNG w przypadku silnika homologowanego i skalibrowanego dla jakiegokolwiek innego składu LNG;

3.2.1.2. w przypadku silników dwupaliwowych znak homologacji zawiera po oznaczeniu kraju ciąg znaków, którego celem jest określenie dla jakiego typu silnika dwupaliwowego i w jakim zakresie gazów udzielono homologacji. Ciąg znaków składa się z dwóch znaków identyfikujących typ silnika dwupaliwowego zgodnie z art. 2, po których następują litery określone w pkt 3.2.1.1, odpowiednio do składu gazu ziemnego/ biometanu stosowanego w przypadku danego silnika. Dwa znaki identyfikujące typ silnika dwupaliwowego zgodnie z art. 2 są następujące:

a) 1A dla silników dwupaliwowych typu 1A;

b) 1B dla silników dwupaliwowych typu 1B;

c) 2A dla silników dwupaliwowych typu 2A;

d) 2B dla silników dwupaliwowych typu 2B;

e) 3B dla silników dwupaliwowych typu 3B;

3.2.1.3. dla silników o zapłonie samoczynnym zasilanych olejem napędowym znak homologacji zawiera po oznaczeniu kraju literę »D«;

3.2.1.4. dla silników o zapłonie samoczynnym zasilanych etanolem (ED95) znak homologacji zawiera po oznaczeniu kraju litery »ED«;

3.2.1.5. dla silników o zapłonie iskrowym zasilanych etanolem (E85) znak homologacji zawiera po oznaczeniu kraju oznaczenie »E85«;

3.2.1.6. dla silników o zapłonie iskrowym zasilanych benzyną znak homologacji zawiera po oznaczeniu kraju literę »P«.";

5)
w pkt 4.2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) w odniesieniu do zgodności systemu zapewniającego właściwe działanie środków kontroli NOx instalacja, zgodnie z dodatkiem 4 do załącznika 11 do regulaminu nr 49 EKG ONZ, spełnia wymogi producenta w zakresie instalacji podane w części 1 załącznika 1 do tego regulaminu.";

6)
w dodatku 4 akapity czwarty, dziesiąty i jedenasty otrzymują brzmienie:

"W przypadku wniosku o udzielenie homologacji typu WE silnika lub rodziny silników jako oddzielnego zespołu technicznego, wypełnia się część ogólną oraz części 1 i 3.

W przypadku wniosku o udzielenie homologacji typu WE pojazdu z homologowanym silnikiem w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń oraz dostępu do informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów, wypełnia się część ogólną i część 2.

W przypadku wniosku o udzielenie homologacji typu WE pojazdu w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń oraz dostępu do informacji dotyczących naprawy i obsługi technicznej pojazdów, wypełnia się część ogólną oraz części 1, 2 i 3.";

7)
dodatek 9 otrzymuje brzmienie:

"Dodatek 9

System numeracji świadectw homologacji typu WE

Sekcja 3 numeru homologacji typu WE, wydanego zgodnie z art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 10 ust. 1, składa się z numeru wykonawczego aktu prawnego lub ostatniego zmieniającego aktu prawnego, mającego zastosowanie do homologacji typu WE. Po tym numerze następuje litera alfabetu oznaczająca wymogi odnoszące się do systemów OBD i SCR zgodnie z tabelą 1.

Tabela 1

Litera Wartość graniczna OBD dla NOx(1) Wartość graniczna OBD dla cząstek stałych (2) Wartość graniczna OBD dla CO (6) IUPR (13) Jakość odczynnika Dodatkowe układy monitorujące OBD (12) Wymogi dotyczące progu mocy (14) Daty wdrożenia: nowe typy Daty wdrożenia: wszystkie pojazdy Ostateczny termin rejestracji
A(9)(10)

B(10)

Wiersz »etap wprowadzenia« w tabeli 1 lub tabeli 2 Monitorowanie wydajności (3) n.d. Etap wprowadzenia (7) Etap wprowadzenia (4) n.d. 20 % 31.12.2012 31.12.2013 31.8.2015 (9)

30.12.2016 (10)

B(11) Wiersz »etap wprowadzenia« w tabeli 1 i 2 n.d. Wiersz »etap wprowadzenia« w tabeli 2 n.d. Etap wprowadzenia (4) n.d. 20 % 1.9.2014 1.9.2015 30.12.2016
C Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 1 lub tabeli 2 Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 1 Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 2 Ogólne (8) Ogólne (5) Tak 20 % 31.12.2015 31.12.2016 31.12.2018
D Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 1 lub tabeli 2 Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 1 Wiersz »wymogi ogólne« w tabeli 2 Ogólne (8) Ogólne (5) Tak 10 % 1.9.2018 1.9.2019
Objaśnienie:

(1) Wymogi w zakresie monitorowania »wartości granicznej OBD dla NOx« określone w tabeli 1 załącznika X dla silników i pojazdów o zapłonie samoczynnym i dwupaliwowych oraz w tabeli 2 załącznika X dla silników i pojazdów o zapłonie iskrowym.

(2) Wymogi w zakresie monitorowania »wartości granicznej OBD dla cząstek stałych« określone w tabeli 1 załącznika X dla silników i pojazdów o zapłonie samoczynnym i dwupaliwowych.

(3) Wymogi w zakresie »monitorowania wydajności« określone w pkt 2.1.1 załącznika X.

(4) Wymogi dotyczące jakości odczynnika »na etapie wprowadzenia« określone w pkt 7.1 załącznika XIII.

(5) Wymogi »ogólne« dotyczące jakości odczynnika określone w pkt 7.1.1 załącznika XIII.

(6) Wymogi w zakresie monitorowania »wartości granicznej OBD dla CO« określone w tabeli 2 załącznika X dla silników i pojazdów o zapłonie iskrowym.

(7) Wymogi dotyczące współczynników IUPR »na etapie wprowadzenia« określone w sekcji 6 załącznika X.

(8) Wymogi »ogólne« dotyczące IUPR określone w sekcji 6 załącznika X.

(9) Dla silników o zapłonie iskrowym i pojazdów wyposażonych w takie silniki.

(10) Dla silników o zapłonie samoczynnym i dwupaliwowych oraz pojazdów wyposażonych w takie silniki.

(11) Dotyczy wyłącznie silników o zapłonie iskrowym i pojazdów wyposażonych w takie silniki.

(12) Dodatkowe przepisy dotyczące wymogów w zakresie monitorowania określone w pkt 2.3.1.2 załącznika 9 A do regulaminu nr 49 EKG ONZ.

(13) Specyfikacje dotyczące IUPR określono w załączniku X. Silniki o zapłonie iskrowym i pojazdy wyposażone w takie silniki nie podlegają wymogom dotyczącym IUPR.

(14) Wymóg dotyczący ISC określony w dodatku 1 do załącznika II.

n.d. Nie dotyczy.".

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 2.1 otrzymuje brzmienie:

"2.1. Zgodność użytkowanych pojazdów lub silników należących do rodziny silników wykazuje się w drodze badania pojazdów na drodze, użytkowanych zgodnie z normalnymi wzorcami jazdy, w normalnych warunkach jazdy i przy normalnych obciążeniach użytkowych. Badanie zgodności eksploatacyjnej jest reprezentatywne dla pojazdów użytkowanych na prawdziwych trasach przejazdów, przy normalnym obciążeniu użytkowym i z zawodowym kierowcą, który zwykle używa pojazdu. Kiedy pojazd jest użytkowany przez kierowcę innego niż zawodowy kierowca zwykle używający tego konkretnego pojazdu, alternatywny kierowca musi posiadać odpowiednie umiejętności i przeszkolenie w zakresie użytkowania pojazdów należących do kategorii poddawanej badaniu.";

2)
pkt 2.3 otrzymuje brzmienie:

"2.3. Producent wykazuje organowi udzielającemu homologacji, że wybrany pojazd, wzorce jazdy i warunki są reprezentatywne dla rodziny silników. W celu określenia, czy wzorce jazdy są akceptowalne do celów badania zgodności eksploatacyjnej, stosuje się wymogi określone w pkt 4.5.";

3)
pkt 4.1 otrzymuje brzmienie:

"4.1. Obciążenie użytkowe pojazdu

Normalne obciążenie użytkowe wynosi między 10 a 100 % maksymalnego obciążenia użytkowego.

Maksymalne obciążenie użytkowe jest równe różnicy między technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu a masą pojazdu gotowego do jazdy określoną zgodnie z załącznikiem I do dyrektywy 2007/46/WE.

Do celów badania zgodności eksploatacyjnej można odtworzyć obciążenie użytkowe oraz użyć sztucznego obciążenia.

Organy udzielające homologacji mogą wystąpić o badanie pojazdu o dowolnym obciążeniu użytkowym mieszczącym się w zakresie 10-100 % maksymalnego obciążenia użytkowego pojazdu. W przypadku gdy masa sprzętu PEMS koniecznego do pracy przekracza 10 % maksymalnego obciążenia użytkowego pojazdu, masę tę można uznać za minimalne obciążenie użytkowe.

Pojazdy kategorii N3 należy badać, w stosownych przypadkach, z naczepą.";

4)
pkt 4.4.1-4.5.5 otrzymują brzmienie:

"4.4.1. Olej smarowy stosowany w trakcie badania musi być olejem rynkowym i musi być zgodny ze specyfikacjami producenta silnika.

Pobiera się próbki oleju.

4.4.2. Paliwo

Paliwem badawczym jest paliwo uwzględnione w dyrektywie 98/70/WE i właściwych normach CEN lub paliwo wzorcowe określone w załączniku IX do niniejszego rozporządzenia. Pobiera się próbki paliwa.

Producent może wnioskować o niepobieranie próbek paliwa z silnika gazowego.

4.4.2.1. Jeśli producent zgodnie z sekcją 1 załącznika I do niniejszego rozporządzenia zadeklarował zdolność do spełnienia wymogów niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do paliw rynkowych podanych w pkt 3.2.2.2.1 dokumentu informacyjnego określonego w dodatku 4 do załącznika I do niniejszego rozporządzenia, co najmniej jedno badanie prowadzi się na każdym z deklarowanych paliw rynkowych.

4.4.3. W przypadku układów oczyszczania spalin wykorzystujących odczynnik w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń odczynnikiem jest odczynnik rynkowy zgodny ze specyfikacjami producenta silnika. Pobiera się próbkę odczynnika. Odczynnik nie może być zamrożony.

4.5. Wymogi dotyczące przejazdu

Udziały sposobów użytkowania wyraża się jako procent łącznego czasu trwania przejazdu.

Przejazd obejmuje jazdę przez teren miejski, a następnie przez teren wiejski i po autostradzie, zgodnie z udziałami określonymi w pkt 4.5.1-4.5.4. Jeśli ze względów praktycznych uzasadniona jest inna kolejność badania, za zgodą organu udzielającego homologacji można zastosować inną kolejność, jednak badanie musi się zawsze rozpocząć od jazdy przez teren miejski.

Do celów niniejszej sekcji wyrażenie »w przybliżeniu« oznacza docelową wartość ± 5 %.

Części przejazdu w terenie miejskim, wiejskim i po autostradzie można ustalić na podstawie:

- współrzędnych geograficznych (za pomocą mapy), lub

- metody pierwszego przyspieszenia.

W przypadku określenia struktury przejazdu za pomocą współrzędnych geograficznych pojazd nie powinien przekroczyć, w łącznym okresie dłuższym niż 5 % całkowitego czasu trwania każdej części przejazdu, następujących prędkości:

- 50 km/h w części miejskiej,

- 75 km/h w części wiejskiej (90 km/h w przypadku pojazdów kategorii M1 i N1).

Jeżeli strukturę przejazdu ustala się za pomocą metody pierwszego przyspieszenia, pierwsze przyspieszenie powyżej 55 km/h (70 km/h w przypadku pojazdów kategorii M1 i N1) wskazuje początek części wiejskiej, a pierwsze przyspieszenie powyżej 75 km/h (90 km/h w przypadku pojazdów kategorii M1 i N1) wskazuje początek części autostradowej.

Kryteria rozróżnienia pomiędzy jazdą w terenie miejskim, wiejskim i po autostradzie są uzgadniane z organem udzielającym homologacji przed rozpoczęciem badania.

Średnia prędkość podczas jazdy w terenie miejskim wynosi między 15 a 30 km/h.

Średnia prędkość podczas jazdy w terenie wiejskim wynosi między 45 a 70 km/h (60 a 90 km/h w przypadku pojazdów kategorii M1 i N1).

Średnia prędkość podczas jazdy po autostradzie wynosi ponad 70 km/h (90 km/h w przypadku pojazdów kategorii M1 i N1).

4.5.1. W przypadku pojazdów kategorii M1 i N1 przejazd obejmuje w przybliżeniu 34 % jazdy w terenie miejskim, 33 % jazdy w terenie wiejskim i 33 % jazdy po autostradzie.

4.5.2. W przypadku pojazdów kategorii N2, M2 i M3 przejazd obejmuje w przybliżeniu 45 % jazdy w terenie miejskim, 25 % jazdy w terenie wiejskim i 30 % jazdy po autostradzie. Pojazdy kategorii M2 i M3 należące do klasy I, II lub klasy A zdefiniowane w regulaminie nr 107 EKG ONZ bada się podczas przejazdu obejmującego w przybliżeniu 70 % jazdy w terenie miejskim i 30 % jazdy w terenie wiejskim.

4.5.3. W przypadku pojazdów kategorii N3 przejazd obejmuje w przybliżeniu 20 % jazdy w terenie miejskim, 25 % jazdy w terenie wiejskim i 55 % jazdy po autostradzie.

4.5.4. Do celów oceny struktury przejazdu czas trwania danego udziału oblicza się od chwili osiągnięcia przez płyn chłodzący temperatury wynoszącej 343 K (70 °C) po raz pierwszy lub po ustabilizowaniu się temperatury płynu chłodzącego w zakresie +/- 2 K w okresie 5 minut, zależnie od tego, co nastąpi najpierw, lecz nie później niż 15 minut po uruchomieniu silnika. Zgodnie z pkt 4.5 okres, który upłynął do osiągnięcia przez płyn chłodzący temperatury wynoszącej 343 K (70 °C), odpowiada warunkom jazdy w mieście.

Zabrania się sztucznego rozgrzewania układów kontroli emisji przed rozpoczęciem badania.

4.5.5. Jako dodatkowe wytyczne w zakresie oceny przejazdu może służyć następujący rozkład charakterystycznych parametrów przejazdu z bazy danych WHDC:

a) przyspieszanie: 26,9 % czasu;

b) zwalnianie: 22,6 % czasu;

c) jazda z prędkością podróżną: 38,1 % czasu;

d) zatrzymanie (prędkość pojazdu = 0): 12,4 % czasu.";

5)
pkt 4.6.5 otrzymuje brzmienie:

"4.6.5. Czas trwania badania musi być wystarczająco długi, aby wykonać od czterech do siedmiu razy pracę wykonywaną podczas cyklu WHTC lub wytworzyć od czterech do siedmiu razy masę odniesienia CO2 w kg/ cykl z cyklu WHTC, stosownie do przypadku.";

6)
pkt 4.6.10 otrzymuje brzmienie:

"4.6.10. Jeżeli w trakcie przejazdu w układzie oczyszczania spalin z cząstek stałych następuje epizod nieciągłej regeneracji lub podczas badania występuje nieprawidłowe działanie klasy A lub B systemu OBD, producent może wystąpić o unieważnienie przejazdu.";

7)
pkt 5.1.2.2 otrzymuje brzmienie:

"5.1.2.2. Zgodność impulsu momentu obrotowego ECU uznaje się za wystarczającą, jeśli obliczony moment obrotowy mieści się w granicach tolerancji momentu obrotowego pełnego obciążenia określonych w pkt 5.2.5 załącznika I.";

8)
w dodatku 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1. WPROWADZENIE

W niniejszym dodatku opisano procedurę określania emisji zanieczyszczeń gazowych na podstawie pomiarów przeprowadzonych w pojeździe znajdującym się na drodze przy użyciu przenośnych systemów pomiaru emisji (zwanych dalej »PEMS«). Emisje zanieczyszczeń mierzone w spalinach silnika obejmują następujące składniki: tlenek węgla, suma węglowodorów i tlenki azotu w przypadku silników o zapłonie samoczynnym oraz tlenek węgla, węglowodory niemetanowe, metan i tlenki azotu w przypadku silników o zapłonie iskrowym. Ponadto mierzy się emisje dwutlenku węgla w celu umożliwienia wykonania procedur obliczeniowych opisanych w sekcji 4 i 5.

W przypadku silników zasilanych gazem ziemnym producent, upoważniona placówka techniczna lub organ udzielający homologacji typu zamiast pomiaru emisji węglowodorów metanowych i niemetanowych mogą wybrać pomiar jedynie łącznej emisji węglowodorów (THC). W takim przypadku wartość graniczna emisji dla łącznej emisji węglowodorów jest taka sama, jak określono w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 595/2009 dla emisji metanu. Do celów obliczenia współczynników zgodności zgodnie z pkt 4.2.3 i 4.3.2 właściwą wartością graniczną jest w tym przypadku jedynie wartość graniczna dla emisji metanu.

W przypadku silników innych niż zasilane gazem ziemnym producent, upoważniona placówka techniczna lub organ udzielający homologacji typu zamiast pomiaru emisji węglowodorów niemetanowych mogą wybrać pomiar łącznej emisji węglowodorów (THC). W takim przypadku wartość graniczna emisji dla łącznej emisji węglowodorów jest taka sama, jak określono w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 595/2009 dla emisji węglowodorów niemetanowych. Do celów obliczenia współczynników zgodności zgodnie z pkt 4.2.3 i 4.3.2 właściwą wartością graniczną jest w tym przypadku wartość graniczna dla emisji węglowodorów niemeta-nowych.";

b)
w pkt 2.2 zdanie "Dokonuje się pomiaru parametrów podsumowanych w tabeli 1 i rejestruje się je:" otrzymuje brzmienie:

"Dokonuje się pomiaru parametrów określonych w tabeli 1 i rejestruje się je ze stałą częstotliwością 1,0 Hz lub wyższą. Producent przechowuje oryginalne dane pierwotne i udostępnia je na żądanie organowi udzielającemu homologacji oraz Komisji.";

c)
dodaje się pkt 2.2.1 w brzmieniu:

"2.2.1. Format przekazywania danych

Wartości emisji, a także wszelkie inne stosowne parametry są przekazywane i wymieniane za pomocą pliku danych w formacie CSV. Wartości parametrów oddziela się przecinkiem, kod ASCII #h2C. Separatorem dziesiętnym dla wartości liczbowych jest kropka, kod ASCII #h2E. Wiersze muszą być zakończone znakiem powrotu karetki, kod ASCII #h0D. Nie stosuje się separatorów tysięcy.";

d)
pkt 2.6.1 i 2.6.2 otrzymują brzmienie:

"2.6.1. Rozpoczęcie badania

Pobieranie próbek poziomów emisji zanieczyszczeń, pomiar parametrów spalin oraz rejestrację danych dotyczących silnika i otoczenia rozpoczyna się przed uruchomieniem silnika. Temperatura płynu chłodzącego nie może przekraczać 303 K (30 °C) na początku badania. Jeżeli na początku badania temperatura otoczenia przekracza 303 K (30 °C), temperatura płynu chłodzącego nie może przekroczyć temperatury otoczenia o więcej niż 2 °C. Ocena danych rozpoczyna się po osiągnięciu przez płyn chłodzący temperatury wynoszącej 343 K (70 °C) po raz pierwszy lub po ustabilizowaniu się temperatury płynu chłodzącego w zakresie +/- 2 K w okresie 5 minut, zależnie od tego, co nastąpi najpierw, lecz nie później niż 15 minut po uruchomieniu silnika.

2.6.2. Przejazd badawczy

Pobieranie próbek poziomów emisji zanieczyszczeń, pomiar parametrów spalin oraz rejestrację danych dotyczących silnika i otoczenia kontynuuje się przez cały czas normalnej eksploatacji silnika. Silnik można zatrzymać i uruchomić, lecz pobieranie próbek poziomów emisji zanieczyszczeń kontynuuje się przez cały czas trwania badania.

Okresowe kontrole wyzerowania analizatorów gazów PEMS można przeprowadzać co 2 godziny, a ich wyniki można wykorzystać do dokonania korekcji pełzania zera. Dane zarejestrowane podczas kontroli oznacza się odpowiednio i nie wykorzystuje się ich w obliczeniach poziomów emisji zanieczyszczeń.

W przypadku przerwania sygnału GPS dane GPS można obliczyć na podstawie danych z ECU dotyczących prędkości pojazdu oraz mapy, dla następujących po przerwaniu sygnału okresów krótszych niż 60 s. Jeżeli skumulowany czas utraty sygnału GPS przekracza 3 % łącznego czasu trwania przejazdu, przejazd należy unieważnić.";

e)
pkt 3.2.1 otrzymuje brzmienie:

"3.2.1. Dane z analizatorów i EFM

Spójność danych (natężenie przepływu spalin zmierzone przez EFM i stężenia gazu) weryfikuje się z wykorzystaniem korelacji między zmierzonym przepływem paliwa z ECU i przepływem paliwa obliczonym według wzoru zawartego w pkt 8.4.1.7 załącznika 4 do regulaminu nr 49 EKG ONZ. Dla wartości zmierzonego i obliczonego natężenia przepływu paliwa wykonuje się regresję liniową. Stosuje się metodę najmniejszych kwadratów o równaniu wyjściowym pierwszego stopnia w postaci:

y = mx + b

gdzie:

- y - to obliczony przepływ paliwa [g/s],

- m - to spadek linii regresji,

- x - to zmierzony przepływ paliwa [g/s],

- b - to punkt przecięcia linii regresji z osią y.

Dla każdej linii regresji oblicza się spadek (m) i współczynnik wyznaczania (r2). Zaleca się wykonanie tej analizy w zakresie od 15 % maksymalnej wartości do maksymalnej wartości i przy częstotliwości równej 1 Hz lub większej. Aby badanie można było uznać za ważne, należy ocenić następujące dwa kryteria:

Tabela 2

Tolerancje

Spadek linii regresji, m 0,9 do 1,1 - zalecane
Współczynnik wyznaczania r2 min. 0,90 - obowiązkowo";
f)
pkt 4.1 otrzymuje brzmienie:

"4.1. Zasada okna uśredniania

Emisje zanieczyszczeń łączy się, stosując metodę ruchomego okna uśredniania, na podstawie masy odniesienia CO2 lub pracy odniesienia. Zasada tego obliczenia jest następująca: emisji masowych nie oblicza się dla kompletnego zbioru danych, lecz dla podzbiorów kompletnego zbioru danych, przy czym długość takich podzbiorów ustala się w taki sposób, aby odpowiadały masie CO2 z silnika lub pracy zmierzonej w laboratorium odniesienia w warunkach nieustalonych. Obliczenia ruchomej średniej przeprowadza się przy przyroście czasowym Δt równym okresowi pobierania próbek danych. Te podzbiory służące do uśredniania danych dotyczących emisji zanieczyszczeń nazywa się w poniższych punktach »oknami uśredniania«.

W obliczeniach pracy lub masy CO2 i emisji zanieczyszczeń w oknie uśredniania nie uwzględnia się żadnych unieważnionych danych.

Za dane nieważne uważa się następujące dane:

a) kontrola pełzania zera instrumentów;

b) dane nieobjęte warunkami określonymi w pkt 4.2 i 4.3 załącznika II.

Emisję masową (mg/okno) określa się zgodnie z opisem zawartym w pkt 8.4.2.3 załącznika 4 do regulaminu nr 49 EKG ONZ.

Rysunek 1

Prędkość pojazdu względem czasu oraz uśrednione emisje zanieczyszczeń z pojazdu, począwszy od pierwszego okna uśredniania, względem czasu

grafika

g)
pkt 4.2.2 otrzymuje brzmienie:

"4.2.2. Wybór ważnych okien

4.2.2.1. Pkt 4.2.2.1.1-4.2.2.1.4 stosuje się przed datami, o których mowa w art. 17a.

4.2.2.1.1. Ważne okna to okna, których średnia moc przekracza próg mocy równy 20 % maksymalnej mocy silnika. Odsetek ważnych okien musi wynosić 50 % lub więcej.

4.2.2.1.2. Jeśli odsetek ważnych okien wynosi mniej niż 50 %, ocenę danych powtarza się z zastosowaniem niższych progów mocy. Próg mocy obniża się etapami równymi 1 % do czasu, gdy odsetek ważnych okien osiągnie wartość 50 % lub większą.

4.2.2.1.3. W każdym przypadku niższy próg nie może być niższy niż 15 %.

4.2.2.1.4. Jeśli przy progu mocy wynoszącym 15 % odsetek ważnych okien jest mniejszy niż 50 %, badanie jest nieważne.

4.2.2.2. Po upływie terminów, o których mowa w art. 17a, stosuje się pkt 4.2.2.2.1 i 4.2.2.2.2.

4.2.2.2.1. Ważne okna to okna, których średnia moc przekracza próg mocy równy 10 % maksymalnej mocy silnika.

4.2.2.2.2. Badanie jest nieważne, jeżeli odsetek ważnych okien wynosi mniej niż 50 %, lub jeżeli przy jeździe tylko w terenie miejskim nie pozostały żadne ważne okna po zastosowaniu zasady 90. percentyla.";

h)
pkt 4.3.1 otrzymuje brzmienie:

"4.3.1. Wybór ważnych okien

4.3.1.1. Przed datami, o których mowa w art. 17a, stosuje się pkt 4.3.1.1.1-4.3.1.1.4.

4.3.1.1.1. Ważne okna to okna, których czas trwania nie przekracza maksymalnego czasu trwania obliczonego według wzoru:

gdzie:

- D max to maksymalny czas trwania okna, s,

- P max to maksymalna moc silnika, kW.

4.3.1.1.2. Jeśli odsetek ważnych okien jest mniejszy niż 50 %, ocenę danych powtarza się z zastosowaniem dłuższych czasów trwania okna. Osiąga się to, obniżając wartość 0,2 we wzorze podanym w pkt 4.3.1 stopniowo co 0,01 do momentu, gdy odsetek ważnych okien osiągnie wartość 50 % lub większą.

4.3.1.1.3. W każdym przypadku obniżona wartość w powyższym wzorze nie może być niższa niż 0,15.

4.3.1.1.4. Jeśli przy maksymalnym czasie trwania okna obliczonym zgodnie z pkt 4.3.1.1, 4.3.1.1.2 i 4.3.1.1.3 odsetek ważnych okien jest mniejszy niż 50 %, badanie jest nieważne.

4.3.1.2. Po upływie terminów, o których mowa w art. 17a, stosuje się pkt 4.3.1.2.1 i 4.3.1.2.2.

4.3.1.2.1. Ważne okna to okna, których czas trwania nie przekracza maksymalnego czasu trwania obliczonego według wzoru:

gdzie:

- D max to maksymalny czas trwania okna, s,

- P max to maksymalna moc silnika, kW

4.3.1.2.2. Jeśli odsetek ważnych okien jest mniejszy niż 50 %, badanie jest nieważne.";

9)
w dodatku 2 pkt 3.1 otrzymuje brzmienie:

"3.1. Podłączenie przepływomierza spalin (EFM) w rurze wydechowej

Instalacja EFM nie może zwiększać ciśnienia wstecznego o wartość większą od zalecanej przez producenta silnika ani zwiększać długości rury wydechowej o więcej niż 2 m. W odniesieniu do wszystkich części systemów PEMS instalacja EFM musi być zgodna z mającymi zastosowanie w danej lokalizacji przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu drogowego i wymogami w zakresie ubezpieczeń.".

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku VI do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8. DOKUMENTACJA

Pkt 11 załącznika 10 do regulaminu nr 49 EKG ONZ rozumie się w następujący sposób:

Organ udzielający homologacji wymaga, aby producent przedłożył pakiet dokumentacji. Zestaw ten powinien zawierać opisy każdego elementu projektu i strategii kontroli emisji układu silnika, a także środków kontroli zmiennych wyjściowych oraz informację, czy kontrola jest pośrednia czy bezpośrednia.

Informacje te muszą zawierać pełen opis strategii kontroli emisji. Informacje muszą również dotyczyć działania wszystkich AES i BES, w tym opis parametrów modyfikowanych przez dowolne AES oraz warunków granicznych działania AES, jak również wskazanie, które AES i BES działają w warunkach przeprowadzania procedur badania opisanych w niniejszym załączniku.

Taki pakiet dokumentacji przedkłada się zgodnie z przepisami sekcji 8 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.";

2)
w dodatku 1 wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się pkt 2.3 w brzmieniu:

"2.3. Producenci zapewniają możliwość badania pojazdów za pomocą PEMS przez podmiot niezależny na drogach publicznych, udostępniając odpowiednie łączniki do rur wydechowych, zapewniając dostęp do sygnałów ECU oraz dokonując niezbędnych uzgodnień administracyjnych. Producent może pobierać uzasadnioną opłatę określoną w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 715/2007.";

b)
pkt 3.1 otrzymuje brzmienie:

"3.1. Obciążenie użytkowe pojazdu

Do celów badania demonstracyjnego PEMS można odtworzyć obciążenie użytkowe oraz użyć sztucznego obciążenia.

Obciążenie użytkowe pojazdu wynosi 50-60 % maksymalnego obciążenia użytkowego pojazdu. Stosuje się wymogi dodatkowe określone w załączniku II.".

ZAŁĄCZNIK  IV

W załączniku XI do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 4.3.2.4 otrzymuje brzmienie:

"4.3.2.4. Trwałość działania w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń

Układ oczyszczania spalin badany zgodnie z pkt 4.3.2.2 i obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną poddaje się procedurom badania trwałości opisanym w dodatku 3.";

2)
dodaje się pkt 4.3.5 w brzmieniu:

"4.3.5. Paliwa

W przypadku opisanym w pkt 1.1.2 załącznika I procedurę badań określoną w pkt 4.3.1-4.3.2.7 niniejszego załącznika przeprowadza się z użyciem paliw zadeklarowanych przez producenta oryginalnego układu silnika. Jednak w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu procedurę dotyczącą trwałości określoną w dodatku 3, i o której mowa w pkt 4.3.2.4, można przeprowadzać jedynie z użyciem paliwa stanowiącego najgorszy przypadek pod względem starzenia się.";

3)
dodaje się pkt 4.6-4.6.5 w brzmieniu:

"4.6. Wymogi dotyczące zgodności ze środkami kontroli NOx (mające zastosowanie tylko do urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne przeznaczonych do montażu w pojazdach wyposażonych w czujniki dokonujące bezpośredniego pomiaru stężenia NOx w spalinach)

4.6.1. Demonstracja zgodności ze środkami kontroli NOx jest wymagana tylko w przypadku, gdy oryginalne urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń monitorowano w oryginalnej konfiguracji.

4.6.2. W przypadku urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne, przeznaczonych do montażu w silnikach lub pojazdach, które uzyskały homologację typu zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 595/2009 i niniejszym rozporządzeniem, zgodność urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną ze środkami kontroli NOx demonstruje się zgodnie z procedurami opisanymi w załączniku XIII do niniejszego rozporządzenia.

4.6.3. Nie mają zastosowania przepisy regulaminu nr 49 EKG ONZ dotyczące części innych niż urządzenia kontrolujące emisję zanieczyszczeń.

4.6.4. Producent urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną może zastosować takie same procedury wstępnego kondycjonowania i badania, jakie zastosowano podczas pierwotnej homologacji typu. W takim przypadku organ udzielający homologacji, który udzielił pierwotnej homologacji typu dla silnika pojazdu, udostępnia, na żądanie i na zasadzie niedyskryminacji, dokument informacyjny w formie dodatku do dokumentu informacyjnego przewidzianego w dodatku 4 do załącznika I, określający liczbę i typ cykli wstępnego kondycjonowania oraz typ cyklu badania zastosowanego przez producenta oryginalnego urządzenia do badania zgodności urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń ze środkami kontroli NOx.

4.6.5. Pkt 4.5.5 stosuje się do środków kontroli NOx monitorowanych przez system OBD.";

4)
dodatek 3 otrzymuje brzmienie:

"Dodatek 3

Procedura badania trwałości stosowana do oceny działania urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną w odniesieniu do emisji

1. Niniejszy dodatek określa procedurę dotyczącą trwałości, o której mowa w pkt 4.3.2.4 załącznika XI, w celu oszacowania działania urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną w odniesieniu do emisji.

2. Opis procedury dotyczącej trwałości

2.1. Procedura badania trwałości składa się z etapu gromadzenia danych oraz planu akumulacji godzin pracy.

2.2. Etap gromadzenia danych

2.2.1. Wybrany silnik wyposażony w kompletny układ oczyszczania spalin obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną schładza się do temperatury otoczenia i przeprowadza jeden cykl badania WHTC z rozruchem zimnego silnika, zgodnie z pkt 7.6.1 i 7.6.2 załącznika 4 do regulaminu nr 49 EKG ONZ.

2.2.2. Bezpośrednio po cyklu badania WHTC z rozruchem zimnego silnika przeprowadza się kolejno dziewięć cykli badania WHTC z rozruchem gorącego silnika zgodnie z pkt 7.6.4 załącznika 4 do regulaminu nr 49 EKG ONZ.

2.2.3. Sekwencję badania określoną w pkt 2.2.1 i 2.2.2 przeprowadza się zgodnie z instrukcjami określonymi w pkt 7.6.5 załącznika 4 do regulaminu nr 49 EKG ONZ.

2.2.4. Alternatywnie stosowne dane mogą być gromadzone poprzez jazdę w pełni obciążonego pojazdu wyposażonego w wybrany układ oczyszczania spalin obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną. Badanie może być przeprowadzone na drodze zgodnie z wymogami dotyczącymi przejazdu zawartymi w pkt 4.5-4.5.5 załącznika II do niniejszego rozporządzenia przy szczegółowej rejestracji danych dotyczących jazdy lub na odpowiedniej hamowni podwoziowej. W przypadku wyboru badania drogowego pojazd musi przejść cykl badawczy z rozruchem zimnego silnika, określony w dodatku 5 do niniejszego załącznika, a następnie dziewięć cykli badawczych z rozruchem gorącego silnika, identycznych z cyklem z rozruchem zimnego silnika, w taki sposób, aby praca silnika była taka sama jak jego praca w pkt 2.2.1 i 2.2.2. W przypadku wyboru hamowni podwoziowej symulowane nachylenie drogi podczas cyklu badań w dodatku 5 należy dostosować do pracy silnika w trakcie WHTC.

2.2.5. Organ udzielający homologacji typu odrzuca dane dotyczące temperatury uzyskane zgodnie z pkt 2.2.4, jeśli uzna je za nierealistyczne, i zwraca się o powtórzenie badania lub przeprowadzenie badania zgodnie z pkt 2.2.1, 2.2.2 i 2.2.3.

2.2.6. Temperatury urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną rejestruje się w trakcie całej sekwencji badań, w miejscu o najwyższej temperaturze.

2.2.7. W przypadkach gdy miejsce o najwyższej temperaturze zmienia się w czasie, lub jeżeli trudno jest je określić, temperaturę złoża należy rejestrować w wielu odpowiednich miejscach.

2.2.8. Liczbę i umiejscowienie pomiarów temperatury wybiera producent w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu na podstawie najlepszej praktyki inżynierskiej.

2.2.9. Za zgodą organu udzielającego homologacji typu można zastosować jednolitą temperaturę złoża katalizatora lub temperaturę wlotu katalizatora, jeżeli pomiar temperatury złoża w wielu miejscach jest niemożliwy lub zbyt trudny.

Rysunek 1

Przykład lokalizacji czujników temperatury w typowym urządzeniu do oczyszczania spalin

grafika

Rysunek 2

Przykład lokalizacji czujników temperatury w filtrze cząstek stałych

grafika

2.2.10. Podczas sekwencji badawczej temperaturę należy mierzyć i rejestrować co najmniej raz na sekundę (z minimalną częstotliwością 1 Hz).

2.2.11. Zmierzone wartości temperatury należy zestawić w histogram z przedziałami temperatury nie większymi niż 10 °C. W przypadku wspomnianym w pkt 2.2.7 w histogramie odnotowuje się najwyższą temperaturę w każdej sekundzie. Każda kolumna histogramu odpowiada skumulowanej częstotliwości w sekundach zmierzonych temperatur należących do danego zakresu.

2.2.12. Czas w godzinach odpowiadający każdemu zakresowi temperatury należy określić, a następnie ekstrapolować na cały okres eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną zgodnie z wartościami określonymi w tabeli 1. Ekstrapolacja opiera się na założeniu, że jeden cykl WHTC odpowiada 20 km jazdy.

Tabela 1

Cały okres eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną dla każdej kategorii pojazdu oraz równoważne cykle badania WHTC i godziny pracy

Kategoria pojazdu Przebieg (km) Równoważna liczba cykli badania WHTC Równoważna liczba godzin
Układy silnika zamontowane w pojazdach kategorii M1, N1 i N2 114 286 5 714 2 857
Układy silnika zamontowane w pojazdach kategorii N2 lub N3 o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 16 ton oraz w pojazdach kategorii M3 klasy I, klasy II, klasy A i klasy B o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony 214 286 10 714 5 357
Układy silnika zamontowane w pojazdach kategorii N3 o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton oraz w pojazdach kategorii M3 klasy III i klasy B o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony 500 000 25 000 12 500

2.2.13. Dopuszcza się gromadzenie danych dla różnych urządzeń jednocześnie.

2.2.14. W przypadku układów eksploatowanych przy regeneracji aktywnej rejestruje się liczbę, długość i temperatury regeneracji występujących podczas sekwencji badania określonej w pkt 2.2.1 i 2.2.2. Jeżeli nie wystąpiła regeneracja aktywna, sekwencję w wysokiej temperaturze określoną w pkt 2.2.2 należy rozszerzyć, aby objąć co najmniej dwie regeneracje aktywne.

2.2.15. Łączna masa środka smarującego zużytego podczas gromadzenia danych, w g/godz., jest rejestrowana przy użyciu dowolnej odpowiedniej metody, np. procedury spuszczenia i ważenia opisanej w dodatku 6. W tym celu silnik należy eksploatować przez 24 godziny, przeprowadzając kolejne cykle badania WHTC. W przypadkach gdy nie można dokładnie zmierzyć zużycia oleju, producent, w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu, może stosować następujące opcje w celu określenia zużycia środka smarującego:

a) wartość domyślną wynoszącą 30 g/godz.;

b) wartość podaną przez producenta, w oparciu o rzetelne dane i informacje, uzgodnioną z organem udzielającym homologacji typu.

2.3. Obliczanie równoważnego czasu starzenia odpowiadającego temperaturze odniesienia

2.3.1. Temperatury zarejestrowane zgodnie z pkt 2.2-2.2.15 muszą ograniczać się do temperatury odniesienia Tr, wymaganej przez producenta w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu, w przedziale temperatur zarejestrowanych na etapie gromadzenia danych.

2.3.2. W przypadku określonym w pkt 2.2.13 wartość Trdla każdego z urządzeń może być różna.

2.3.3. Równoważny czas starzenia odpowiadający temperaturze referencyjnej oblicza się dla każdego z przedziałów, o których mowa w pkt 2.2.11, zgodnie z poniższym równaniem:

Równanie 1:

gdzie:

R = reaktywność termiczna urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną.

Stosuje się następujące wartości:

- Katalizator utleniający dla silników diesla (DOC): 18 050

- Katalizowany filtr cząstek stałych: 18 050

- Katalizator SCR lub katalizator utleniający amoniak (AMOX) żelazowo-zeolitowy (Fe-Z): 5 175

- Katalizator SCR miedziowo-zeolitowy (Cu-Z): 11 550

- Katalizator SCR wanadowy (V): 5 175

- LNT (pochłaniacz ubogich NOx): 18 050

= temperatura odniesienia w K.

= temperatura (w K) mieszcząca się w połowie przedziału temperatur i, na które narażone jest urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną na etapie gromadzenia danych, zarejestrowana na histogramie temperatury.

= czas, w godzinach, odpowiadający temperaturze , dostosowany do pełnego okresu eksploatacji, np. jeżeli histogram obejmuje 5 godzin, a cały okres eksploatacji zgodnie z tabelą 1 wynosi 4 000 godzin, wszystkie wartości czasowe histogramu należy pomnożyć przez= 800.

= równoważny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia temperaturze w czasie .

i = numer przedziału, gdzie 1 jest numerem dla przedziału o najniższej temperaturze, a n wartością przedziału o najwyższej temperaturze.

2.3.4. Całkowity równoważny czas starzenia jest obliczany zgodnie z następującym równaniem:

Równanie 2:

gdzie:

AT = całkowity równoważny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia, w całym okresie jego eksploatacji, temperaturze w czasie każdego z przedziałów i zarejestrowanych w histogramie.

= równoważny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia temperaturze w czasie .

i = numer przedziału, gdzie 1 jest numerem dla przedziału o najniższej temperaturze, a n wartością przedziału o najwyższej temperaturze.

n = łączna liczba przedziałów temperatury.

2.3.5. W przypadku, o którym mowa w pkt 2.2.13, AT oblicza się dla każdego urządzenia.

2.4. Plan akumulacji godzin pracy

2.4.1. Wymogi ogólne

2.4.1.1. Plan akumulacji godzin pracy umożliwia przyspieszenie starzenia urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną, w oparciu o informacje zebrane na etapie gromadzenia danych określonym w pkt 2.2.

2.4.1.2. Plan akumulacji godzin pracy obejmuje plan akumulacji termicznej i plan akumulacji zużycia środka smarującego zgodnie z pkt 2.4.4.6. Producent, w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu, może zrezygnować z realizacji planu akumulacji zużycia środka smarującego, jeżeli urządzenia kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące części zamienne są umieszczone za częścią stanowiącą filtr oczyszczania spalin (np. filtrem cząstek stałych). Zarówno plan akumulacji termicznej, jak i plan akumulacji zużycia środka smarującego, składają się z powtarzających się serii sekwencji odpowiednio termicznych i zużycia środka smarującego.

2.4.1.3. W przypadku urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne działających przy regeneracji aktywnej sekwencja termiczna uzupełniana jest trybem regeneracji aktywnej.

2.4.1.4. W przypadku akumulacji godzin pracy obejmującej plan akumulacji termicznej i plan akumulacji zużycia środka smarującego ich odpowiednie sekwencji występują na przemian, tak aby po każdej sekwencji termicznej, którą należy wykonać, następowała sekwencja zużycia środka smarującego.

2.4.1.5. Dopuszcza się realizację planu akumulacji godzin pracy równocześnie dla różnych urządzeń. W takim przypadku określa się jeden plan akumulacji godzin pracy dla wszystkich urządzeń.

2.4.2. Plan akumulacji termicznej

2.4.2.1. Plan akumulacji termicznej symuluje wpływ starzenia termicznego na działanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną do końca okresu jego użytkowania.

2.4.2.2. Silnik używany do realizacji planu akumulacji godzin pracy, wyposażony w układ oczyszczania spalin obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, jest użytkowany przez co najmniej trzy kolejne sekwencje termiczne, jak określono w dodatku 4.

2.4.2.3. Należy rejestrować temperatury przez co najmniej dwie sekwencje termiczne. Pierwszej sekwencji, przeprowadzanej w celu rozgrzania, nie uwzględnia się do celów gromadzenia danych dotyczących temperatury.

2.4.2.4. Temperatury należy rejestrować w odpowiednich miejscach, wybranych zgodnie z pkt 2.2.6-2.2.9, co najmniej raz na sekundę (z minimalną częstotliwością 1 Hz).

2.4.2.5. Efektywny czas starzenia odpowiadający sekwencji termicznej, o której mowa w pkt 2.4.2.3, oblicza się zgodnie z następującym równaniem:

Równanie 3:

Równanie 4:

gdzie:

= efektywny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia temperaturze w sekundzie i.

= temperatura, w K, mierzona w sekundzie i w każdej z sekwencji termicznych.

R = reaktywność termiczna urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną. Producent uzgadnia z organem udzielającym homologacji typu wartość R jaką należy stosować. Alternatywnie można również stosować następujące wartości domyślne:

- Katalizator utleniający dla silników diesla (DOC): 18 050.

- Katalizowany filtr cząstek stałych: 18 050

- Katalizator SCR lub katalizator utleniający amoniak (AMOX) żelazowo-zeolitowy (Fe-Z): 5 175

- Katalizator SCR miedziowo-zeolitowy (Cu-Z): 11 550

- Katalizator SCR wanadowy (V): 5 175

- LNT (pochłaniacz ubogich NOx): 18 050

Tr= temperatura odniesienia, w K, o takiej samej wartości jak w równaniu 1.

AE = efektywny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia temperaturze podczas sekwencji termicznej.

AT = całkowity równoważny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia, w całym okresie jego eksploatacji, temperaturze w czasie każdego z przedziałów i zarejestrowanych w histogramie.

i = numer pomiaru temperatury.

p = łączna liczba pomiarów temperatury.

nc = numer sekwencji termicznej spośród sekwencji przeprowadzonych w celu zgromadzenia danych dotyczących temperatury zgodnie z pkt 2.4.2.3.

C = łączna liczba sekwencji termicznych przeprowadzonych w celu zgromadzenia danych dotyczących temperatury.

2.4.2.6. Łączną liczbę sekwencji termicznych ujmowanych w planie akumulacji godzin pracy ustala się, stosując następujące równanie:

Równanie 5:

gdzie:

= łączna liczba sekwencji termicznych przeprowadzonych w ramach planu akumulacji godzin pracy

AT = całkowity równoważny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia, w całym okresie jego eksploatacji, temperaturze w czasie każdego z przedziałów i zarejestrowanych w histogramie.

AE = efektywny czas starzenia, w godzinach, potrzebny do uzyskania, poprzez poddanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną temperaturze Tr, takiego samego efektu starzenia, jak w przypadku poddania tego urządzenia temperaturze podczas sekwencji termicznej.

2.4.2.7. Dozwolone jest zmniejszenie , a zatem skrócenie okresu objętego planem akumulacji godzin pracy, zwiększając temperatury, którym poddawane jest każde urządzenie w każdym trybie cyklu starzenia, poprzez zastosowanie jednego lub kilku z następujących środków:

a) izolacja rury wydechowej;

b) przybliżenie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną do kolektora wydechowego;

c) sztuczne zwiększenie temperatury spalin;

d) optymalizacja ustawień silnika bez istotnej zmiany działania silnika pod względem emisji.

2.4.2.8. Kiedy stosuje się środki, o których mowa w pkt 2.4.4.6 i 2.4.4.7, całkowity czas starzenia obliczony na podstawie wynosi nie mniej niż 10 % całego okresu eksploatacji pojazdu wymienionego w tabeli 1, np. dla pojazdu kategorii wartość nie może wynosić mniej niż 286 sekwencji termicznych, przy założeniu, że każda sekwencja trwa 1 godzinę.

2.4.2.9. Dozwolone jest zwiększenie , a zatem okresu objętego planem akumulacji godzin pracy, zmniejszając temperatury w każdym trybie cyklu starzenia poprzez zastosowanie jednego lub kilku z następujących środków:

a) oddalenie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną od kolektora wydechowego;

b) sztuczne zmniejszenie temperatury spalin;

c) optymalizacja ustawień silnika.

2.4.2.10. W przypadku, o którym mowa w pkt 2.4.1.5, zastosowanie mają następujące przepisy:

2.4.2.10.1. Wartość musi być jednakowa dla każdego urządzenia, tak aby można było ustalić jeden plan akumulacji godzin pracy.

2.4.2.10.2. Aby osiągnąć jednakową wartość dla każdego urządzenia, dla każdego urządzenia należy obliczyć pierwszą wartość , z własnymi wartościami AT i AE.

2.4.2.10.3. Jeżeli obliczone wartości NTSsię różnią, można zastosować jeden lub więcej środków określonych w pkt 2.4.2.7-2.4.2.10 dla urządzenia lub urządzeń, dla których należy zmodyfikować , w sekwencjach termicznych, o których mowa w pkt 2.4.2.3, aby wpłynąć na zmierzoną temperaturę Ti, odpowiednio przyspieszając lub opóźniając sztuczne starzenie danego urządzenia lub urządzeń.

2.4.2.10.4. Należy obliczyć nowe wartości odpowiadające nowym temperaturom Tiuzyskanym w pkt 2.4.2.10.3.

2.4.2.10.5. Kroki określone w pkt 2.4.2.10.3 i 2.4.2.10.4 powtarza się, aż do dopasowania wartości uzyskanych dla każdego urządzenia w układzie.

2.4.2.10.6. Wartości Tr stosowane w celu uzyskania różnych w pkt 2.4.2.10.4 i 2.4.2.10.5 muszą być takie same jak wartości stosowane w pkt 2.3.2 i 2.3.5 do obliczenia AT dla każdego urządzenia.

2.4.2.11. W przypadku urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne, będących układem w rozumieniu art. 3 pkt 25 dyrektywy 2007/46/WE, można rozpatrzyć jedną z następujących dwóch opcji starzenia termicznego urządzeń:

2.4.2.11.1. Urządzenia wchodzące w skład zespołu mogą być poddawane starzeniu razem lub oddzielnie, zgodnie z pkt 2.4.2.10.

2.4.2.11.2. Jeżeli budowa zespołu uniemożliwia oddzielenie urządzeń (np. DOC + SCR w puszce), termiczne starzenie termiczne zespołu przeprowadza się, stosując najwyższą wartość

2.4.3. Zmodyfikowany plan akumulacji termicznej dla urządzeń pracujących przy regeneracji aktywnej

2.4.3.1. Zmodyfikowany plan akumulacji termicznej dla urządzeń pracujących przy regeneracji aktywnej symuluje skutki starzenia urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną spowodowanego zarówno obciążeniem cieplnym, jak i regeneracją aktywną, na koniec całkowitego okresu jego eksploatacji.

2.4.3.2. Silnik używany do realizacji planu akumulacji godzin pracy, wyposażony w układ oczyszczania spalin obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, jest użytkowany przez co najmniej trzy zmodyfikowane sekwencje termiczne, z których każda składa się z sekwencji termicznej określonej w dodatku 4, po której następuje pełna regeneracja aktywna, podczas której temperatura szczytowa w układzie oczyszczania spalin nie może być niższa od temperatury szczytowej odnotowanej na etapie gromadzenia danych.

2.4.3.3. Należy rejestrować temperatury przez co najmniej dwie zmodyfikowane sekwencje termiczne. Pierwszej sekwencji, przeprowadzanej w celu rozgrzania, nie uwzględnia się do celów gromadzenia danych dotyczących temperatury.

2.4.3.4. Aby jak najbardziej skrócić czas między sekwencjami termicznymi określonymi w dodatku 4 i późniejszą regeneracją aktywną, producent może sztucznie wywołać regenerację aktywną, eksploatując silnik, po każdej sekwencji termicznej określonej w dodatku 4, przy stałej prędkości obrotowej umożliwiającej wytwarzanie przez silnik znacznej ilości sadzy. W takim przypadku tryb pracy ze stałą prędkością obrotową również traktuje się jako część zmodyfikowanej sekwencji termicznej określonej w pkt 2.4.3.2.

2.4.3.5. Efektywny czas starzenia odpowiadający każdej zmodyfikowanej sekwencji termicznej oblicza się, stosując równania 3 i 4.

2.4.3.6. Łączną liczbę zmodyfikowanych sekwencji termicznych, jakie należy przeprowadzić w planie akumulacji godzin pracy, oblicza się, stosując równanie 5:

2.4.3.7. Dozwolone jest zmniejszenie , a zatem okresu objętego planem akumulacji godzin pracy, zwiększając temperatury w każdym trybie zmodyfikowanej sekwencji termicznej poprzez zastosowanie jednego lub kilku środków określonych w pkt 2.4.2.7.

2.4.3.8. Oprócz środków, o których mowa w pkt 2.4.3.7, można również zmniejszyć poprzez zwiększenie temperatury szczytowej regeneracji aktywnej w zmodyfikowanej sekwencji termicznej, nie przekraczając jednak w żadnym wypadku temperatury złoża wynoszącej 800 °C.

2.4.3.9. Wartość nie może być nigdy mniejsza niż 50 % liczby regeneracji aktywnych, którym poddaje się urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną w całym okresie eksploatacji, obliczanej zgodnie z następującym równaniem:

Równanie 5:

gdzie:

= liczba sekwencji regeneracji aktywnej w całym okresie eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną.

= równoważna liczba godzin odpowiadająca kategorii pojazdu, dla którego przeznaczone jest urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, uzyskana z tabeli 1.

= czas trwania, w godzinach, regeneracji aktywnej.

= czas, w godzinach, między dwiema kolejnymi regeneracjami aktywnymi.

2.4.3.10. Jeżeli w konsekwencji zastosowania minimalnej liczby zmodyfikowanych sekwencji termicznych określonych w pkt 2.4.3.9 wartość AE × obliczona przy pomocy równania 4 przekracza wartość AT obliczoną przy pomocy równania 2, czas trwania każdego trybu sekwencji termicznej określonej w dodatku 4 i włączonej do zmodyfikowanej sekwencji termicznej określonej w pkt 2.4.3.2 może zostać proporcjonalnie zmniejszony, aby uzyskać AE × = AT.

2.4.3.11. Dozwolone jest zwiększenie , a zatem okresu objętego planem akumulacji godzin pracy, zmniejszając temperatury w każdym trybie sekwencji termicznej połączonej z regeneracją aktywną poprzez zastosowanie jednego lub kilku środków określonych w pkt 2.4.2.9.

2.4.3.12. W przypadku, o którym mowa w pkt 2.4.1.5, zastosowanie mają pkt 2.4.2.10 i 2.4.2.11

2.4.4. Plan akumulacji zużycia środka smarującego

2.4.4.1. Plan akumulacji zużycia środka smarującego symuluje wpływ starzenia spowodowanego skażeniem chemicznym lub tworzeniem się osadu w wyniku zużycia środka smarującego na działanie urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną na koniec całkowitego okresu jego użytkowania.

2.4.4.2. Zużyty środek smarujący, w g/godz., ustala się dla co najmniej 24 sekwencji termicznych lub odpowiadającej im liczby zmodyfikowanych sekwencji termicznych, przy użyciu dowolnej odpowiedniej metody, np. procedury spuszczenia i ważenia opisanej w dodatku 6. Stosuje się świeży środek smarujący.

2.4.4.3. Silnik musi być wyposażony w miskę olejową o stałej objętości, aby uniknąć konieczności uzupełniania, ponieważ poziom oleju wpływa na tempo zużycia oleju. Można zastosować dowolną odpowiednią metodę, np. metodę opisaną w normie ASTM D7156-09.

2.4.4.4. Teoretyczny czas, w godzinach, w którym należałoby zastosować odpowiedni plan akumulacji termicznej lub zmodyfikowany plan akumulacji termicznej, w celu uzyskania takiego samego zużycia środka smarującego jak odpowiadające całemu okresowi eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną, oblicza się, stosując następujące równanie:

Równanie 6:

gdzie:

= teoretyczny czas trwania, w godzinach, planu akumulacji godzin pracy konieczny do uzyskania takiego samego zużycia środka smarującego jak odpowiadające całemu okresowi eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną, pod warunkiem że plan akumulacji godzin pracy składa się tylko z szeregu kolejnych sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych.

= tempo zużycia środka smarującego, w g/godz., określone zgodnie z pkt 2.2.15.

= równoważna liczba godzin odpowiadająca kategorii pojazdu, dla którego przeznaczone jest urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, uzyskana z tabeli 1.

= tempo zużycia środka smarującego, w g/godz., określone zgodnie z pkt 2.4.4.2.

2.4.4.5. Liczbę sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych odpowiadającą oblicza się, stosując następujący wskaźnik:

Równanie 7:

gdzie:

N = liczba sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych odpowiadająca .

= teoretyczny czas trwania, w godzinach, planu akumulacji godzin pracy konieczny do uzyskania takiego samego zużycia środka smarującego jak odpowiadające całemu okresowi eksploatacji urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną, pod warunkiem że plan akumulacji godzin pracy składa się tylko z szeregu kolejnych sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych.

= czas trwania, w godzinach, pojedynczej sekwencji termicznej lub zmodyfikowanej sekwencji termicznej.

2.4.4.6. Wartość N porównuje się z wartością obliczoną zgodnie z pkt 2.4.2.6 lub, dla urządzeń pracujących przy regeneracji aktywnej, zgodnie z pkt 2.4.3.5. Jeżeli N nie jest konieczne dodanie planu akumulacji zużycia środka smarującego do planu akumulacji termicznej. Jeżeli N , plan akumulacji zużycia środka smarującego należy dodać do planu akumulacji termicznej.

2.4.4.7. Dodanie planu akumulacji zużycia środka smarującego może nie być konieczne, jeżeli zwiększając zużycie środka smarującego, jak opisano w pkt 2.4.4.8.4, uzyskano już niezbędne zużycie środka smarującego, realizując odpowiedni plan akumulacji termicznej polegający na przeprowadzeniu sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych.

2.4.4.8. Opracowanie planu akumulacji zużycia środka smarującego

2.4.4.8.1. Plan akumulacji zużycia środka smarującego obejmuje szereg sekwencji zużycia środka smarującego powtarzanych kilkakrotnie, przy czym każda sekwencja zużycia środka smarującego występuje naprzemiennie z każdą sekwencją termiczną lub każdą zmodyfikowaną sekwencją termiczną.

2.4.4.8.2. Każda sekwencja zużycia środka smarującego odbywa się przy stałej prędkości obrotowej, stałym obciążeniu i stałej prędkości, przy czym obciążenie i prędkość dobiera się w taki sposób, aby zużycie środka smarującego było jak największe, a efektywne starzenie termiczne jak najmniejsze. Tryb określa producent w porozumieniu z organem udzielającym homologacji typu na podstawie najlepszej praktyki inżynierskiej.

2.4.4.8.3. Czas trwania każdej sekwencji zużycia środka smarującego określa się następująco:

2.4.4.8.3.1. Silnik pracuje przez odpowiedni czas przy parametrach obciążenia i prędkości określonych przez producenta zgodnie z pkt 2.4.4.8.2, a zużycie środka smarującego, w g/godz., określa się przy użyciu dowolnej odpowiedniej metody, np. procedury spuszczenia i ważenia opisanej w dodatku 6. Środek smarujący należy wymieniać w zalecanych odstępach czasu.

2.4.4.8.3.2. Czas trwania każdej sekwencji zużycia środka smarującego oblicza się według następującego równania:

Równanie 8:

gdzie:

= czas trwania, w godzinach, pojedynczej sekwencji zużycia środka smarującego

= tempo zużycia środka smarującego, w g/godz., określone zgodnie z pkt 2.2.15.

= równoważna liczba godzin odpowiadająca kategorii pojazdu, dla którego przeznaczone jest urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, uzyskana z tabeli 1.

= tempo zużycia środka smarującego, w g/godz., określone zgodnie z pkt 2.4.4.2.

= tempo zużycia środka smarującego, w g/godz., określone zgodnie z pkt 2.4.4.8.3.1.

= czas trwania, w godzinach, pojedynczej sekwencji termicznej określonej w dodatku 4 lub zmodyfikowanej sekwencji termicznej określonej w pkt 2.4.3.2.

= łączna liczba sekwencji termicznych lub zmodyfikowanych sekwencji termicznych przeprowadzonych w ramach planu akumulacji godzin pracy.

2.4.4.8.4. Tempo zużycia środka smarującego musi pozostawać zawsze poniżej 0,5 % poziomu zużycia paliwa przez silnik, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się popiołu na powierzchni czołowej urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną.

2.4.4.8.5. Dozwolone jest dodawanie starzenia termicznego spowodowanego stosowaniem sekwencji zużycia środka smarującego do wartości AE obliczonej zgodnie z równaniem 4.

2.4.5. Opracowanie pełnego planu akumulacji godzin pracy

2.4.5.1. Plan akumulacji godzin pracy tworzy się, stosując naprzemiennie sekwencję termiczną lub zmodyfikowaną sekwencję termiczną, stosownie do przypadku, z sekwencją zużycia środka smarującego. Wspomniany model powtarza się razy, przy czym wartość oblicza zgodnie z pkt 2.4.2 lub pkt 2.4.3, zależnie od przypadku. Przykład pełnego planu akumulacji godzin pracy podano w dodatku 7. Schemat obrazujący opracowanie pełnego planu akumulacji godzin pracy podano w dodatku 8.

2.4.6. Wykonanie planu akumulacji godzin pracy

2.4.6.1. Silnik wyposażony w układ oczyszczania spalin obejmujący urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną jest eksploatowany przez okres objęty planem akumulacji godzin pracy określony w pkt 2.4.5.1.

2.4.6.2. Silnik używany do realizacji planu akumulacji godzin pracy może być inny niż silnik zastosowany na etapie gromadzenia danych, przy czym ten drugi jest zawsze silnikiem, dla którego zaprojektowano urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń stanowiące część zamienną, i przeznaczonym do badania emisji zgodnie z pkt 2.4.3.2.

2.4.6.3. Jeżeli silnik używany do realizacji planu akumulacji godzin pracy ma pojemność o co najmniej 20 % większą niż silnik zastosowany na etapie gromadzenia danych, układ wydechowy pierwszego silnika należy wyposażyć w obejście, aby jak najściślej powielić natężenie przepływu spalin w drugim silniku w wybranych warunkach starzenia.

2.4.6.4. W przypadku, o którym mowa w pkt 2.4.6.2, silnik używany do realizacji planu akumulacji godzin pracy musi posiadać homologację typu zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 595/2009. Ponadto jeżeli badane urządzenie lub urządzenia mają być zamocowane w układzie silnika z recyrkulacją spalin (EGR), układ silnika stosowany w ramach planu akumulacji godzin pracy musi być również wyposażony w układ EGR. Jeżeli badane urządzenie lub urządzenia nie mają być zamocowane w układzie silnika z układem EGR, układ silnika stosowany w ramach planu akumulacji godzin pracy również nie może być wyposażony w układ EGR.

2.4.6.5. Środek smarujący i paliwo wykorzystywane w ramach planu akumulacji godzin pracy muszą być jak najbardziej zbliżone do tych stosowanych na etapie gromadzenia danych określonym w pkt 2.2. Środek smarujący musi być zgodny z zaleceniami producenta silnika, dla którego zaprojektowano urządzenie kontrolujące emisję zanieczyszczeń. Użyte paliwa powinny być paliwami rynkowymi spełniającymi odpowiednie wymogi dyrektywy 98/70/WE. Na wniosek producenta można również stosować paliwa wzorcowe zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

2.4.6.6. Środek smarujący należy wymieniać w celu konserwacji, w odstępach czasu ustalonych przez producenta silnika stosowanego na etapie gromadzenia danych.

2.4.6.7. W przypadku SCR wtrysk mocznika przeprowadza się zgodnie ze strategią określoną przez producenta urządzenia kontrolującego emisję zanieczyszczeń stanowiącego część zamienną.";

5)
dodaje się dodatki 4-8 w brzmieniu:

"Dodatek 4

Sekwencja starzenia termicznego

Tryb Prędkość (% podwyższonej

prędkości obrotowej biegu

jałowego)

Obciążenie (% dla danej prędkości) Czas (s)
1 2,92 0,58 626
2 45,72 1,58 418
3 38,87 3,37 300
4 20,23 11,36 102
5 11,37 14,90 62
6 32,78 18,52 370
7 53,12 20,19 410
8 59,53 34,73 780
9 78,24 54,38 132
10 39,07 62,85 212
11 47,82 62,94 188
Tryb regeneracji (jeżeli dotyczy) Należy określić (zob. pkt 2.4.3.4) Należy określić (zob. pkt 2.4.3.4) Należy określić (zob. pkt 2.4.3.4)
Tryb zużycia środka smarującego (jeżeli dotyczy) Należy określić zgodnie z pkt 2.4.4.8.2 Należy określić zgodnie z pkt 2.4.4.8.2 Należy określić zgodnie z pkt 2.4.4.8.3

Uwaga: Kolejność trybów 1-11 ustalono według rosnącego obciążenia w celu zmaksymalizowania temperatury spalin w trybach wysokiego obciążenia. Za zgodą organu udzielającego homologacji typu kolejność ta może zostać zmieniona w celu optymalizacji temperatury spalin, jeżeli może to pomóc w skróceniu rzeczywistego czasu starzenia.

Dodatek 5

Cykl badań na hamowni podwoziowej lub gromadzenie danych w ruchu drogowym

Czas Prędkość Czas Prędkość Czas Prędkość Czas Prędkość Czas Prędkość Czas Prędkość Czas Prędkość
s km/h s km/h s km/h s km/h s km/h s km/h s km/h
1 0 261 22,38 521 35,46 781 18,33 1 041 39,88 1 301 66,39 1 561 86,88
2 0 262 24,75 522 36,81 782 18,31 1 042 41,25 1 302 66,74 1 562 86,7
3 0 263 25,55 523 37,98 783 18,05 1 043 42,07 1 303 67,43 1 563 86,81
4 0 264 25,18 524 38,84 784 17,39 1 044 43,03 1 304 68,44 1 564 86,81
5 0 265 23,94 525 39,43 785 16,35 1 045 44,4 1 305 69,52 1 565 86,81
6 0 266 22,35 526 39,73 786 14,71 1 046 45,14 1 306 70,53 1 566 86,81
7 2,35 267 21,28 527 39,8 787 11,71 1 047 45,44 1 307 71,47 1 567 86,99
8 5,57 268 20,86 528 39,69 788 7,81 1 048 46,13 1 308 72,32 1 568 87,03
9 8,18 269 20,65 529 39,29 789 5,25 1 049 46,79 1 309 72,89 1 569 86,92
10 9,37 270 20,18 530 38,59 790 4,62 1 050 47,45 1 310 73,07 1 570 87,1
11 9,86 271 19,33 531 37,63 791 5,62 1 051 48,68 1 311 73,03 1 571 86,85
12 10,18 272 18,23 532 36,22 792 8,24 1 052 50,13 1 312 72,94 1 572 87,14
13 10,38 273 16,99 533 34,11 793 10,98 1 053 51,16 1 313 73,01 1 573 86,96
14 10,57 274 15,56 534 31,16 794 13,15 1 054 51,37 1 314 73,44 1 574 86,85
15 10,95 275 13,76 535 27,49 795 15,47 1 055 51,3 1 315 74,19 1 575 86,77
16 11,56 276 11,5 536 23,63 796 18,19 1 056 51,15 1 316 74,81 1 576 86,81
17 12,22 277 8,68 537 20,16 797 20,79 1 057 50,88 1 317 75,01 1 577 86,85
18 12,97 278 5,2 538 17,27 798 22,5 1 058 50,63 1 318 74,99 1 578 86,74
19 14,33 279 1,99 539 14,81 799 23,19 1 059 50,2 1 319 74,79 1 579 86,81
20 16,38 280 0 540 12,59 800 23,54 1 060 49,12 1 320 74,41 1 580 86,7
21 18,4 281 0 541 10,47 801 24,2 1 061 48,02 1 321 74,07 1 581 86,52
22 19,86 282 0 542 8,85 802 25,17 1 062 47,7 1 322 73,77 1 582 86,7
23 20,85 283 0,5 543 8,16 803 26,28 1 063 47,93 1 323 73,38 1 583 86,74
24 21,52 284 0,57 544 8,95 804 27,69 1 064 48,57 1 324 72,79 1 584 86,81
25 21,89 285 0,6 545 11,3 805 29,72 1 065 48,88 1 325 71,95 1 585 86,85
26 21,98 286 0,58 546 14,11 806 32,17 1 066 49,03 1 326 71,06 1 586 86,92
27 21,91 287 0 547 15,91 807 34,22 1 067 48,94 1 327 70,45 1 587 86,88
28 21,68 288 0 548 16,57 808 35,31 1 068 48,32 1 328 70,23 1 588 86,85
29 21,21 289 0 549 16,73 809 35,74 1 069 47,97 1 329 70,24 1 589 87,1
30 20,44 290 0 550 17,24 810 36,23 1 070 47,92 1 330 70,32 1 590 86,81
31 19,24 291 0 551 18,45 811 37,34 1 071 47,54 1 331 70,3 1 591 86,99
32 17,57 292 0 552 20,09 812 39,05 1 072 46,79 1 332 70,05 1 592 86,81
33 15,53 293 0 553 21,63 813 40,76 1 073 46,13 1 333 69,66 1 593 87,14
34 13,77 294 0 554 22,78 814 41,82 1 074 45,73 1 334 69,26 1 594 86,81
35 12,95 295 0 555 23,59 815 42,12 1 075 45,17 1 335 68,73 1 595 86,85
36 12,95 296 0 556 24,23 816 42,08 1 076 44,43 1 336 67,88 1 596 87,03
37 13,35 297 0 557 24,9 817 42,27 1 077 43,59 1 337 66,68 1 597 86,92
38 13,75 298 0 558 25,72 818 43,03 1 078 42,68 1 338 65,29 1 598 87,14
39 13,82 299 0 559 26,77 819 44,14 1 079 41,89 1 339 63,95 1 599 86,92
40 13,41 300 0 560 28,01 820 45,13 1 080 41,09 1 340 62,84 1 600 87,03
41 12,26 301 0 561 29,23 821 45,84 1 081 40,38 1 341 62,21 1 601 86,99
42 9,82 302 0 562 30,06 822 46,4 1 082 39,99 1 342 62,04 1 602 86,96
43 5,96 303 0 563 30,31 823 46,89 1 083 39,84 1 343 62,26 1 603 87,03
44 2,2 304 0 564 30,29 824 47,34 1 084 39,46 1 344 62,87 1 604 86,85
45 0 305 0 565 30,05 825 47,66 1 085 39,15 1 345 63,55 1 605 87,1
46 0 306 0 566 29,44 826 47,77 1 086 38,9 1 346 64,12 1 606 86,81
47 0 307 0 567 28,6 827 47,78 1 087 38,67 1 347 64,73 1 607 87,03
48 0 308 0 568 27,63 828 47,64 1 088 39,03 1 348 65,45 1 608 86,77
49 0 309 0 569 26,66 829 47,23 1 089 40,37 1 349 66,18 1 609 86,99
50 1,87 310 0 570 26,03 830 46,66 1 090 41,03 1 350 66,97 1 610 86,96
51 4,97 311 0 571 25,85 831 46,08 1 091 40,76 1 351 67,85 1 611 86,96
52 8,4 312 0 572 26,14 832 45,45 1 092 40,02 1 352 68,74 1 612 87,07
53 9,9 313 0 573 27,08 833 44,69 1 093 39,6 1 353 69,45 1 613 86,96
54 11,42 314 0 574 28,42 834 43,73 1 094 39,37 1 354 69,92 1 614 86,92
55 15,11 315 0 575 29,61 835 42,55 1 095 38,84 1 355 70,24 1 615 87,07
56 18,46 316 0 576 30,46 836 41,14 1 096 37,93 1 356 70,49 1 616 86,92
57 20,21 317 0 577 30,99 837 39,56 1 097 37,19 1 357 70,63 1 617 87,14
58 22,13 318 0 578 31,33 838 37,93 1 098 36,21 1 358 70,68 1 618 86,96
59 24,17 319 0 579 31,65 839 36,69 1 099 35,32 1 359 70,65 1 619 87,03
60 25,56 320 0 580 32,02 840 36,27 1 100 35,56 1 360 70,49 1 620 86,85
61 26,97 321 0 581 32,39 841 36,42 1 101 36,96 1 361 70,09 1 621 86,77
62 28,83 322 0 582 32,68 842 37,14 1 102 38,12 1 362 69,35 1 622 87,1
63 31,05 323 0 583 32,84 843 38,13 1 103 38,71 1 363 68,27 1 623 86,92
64 33,72 324 3,01 584 32,93 844 38,55 1 104 39,26 1 364 67,09 1 624 87,07
65 36 325 8,14 585 33,22 845 38,42 1 105 40,64 1 365 65,96 1 625 86,85
66 37,91 326 13,88 586 33,89 846 37,89 1 106 43,09 1 366 64,87 1 626 86,81
67 39,65 327 18,08 587 34,96 847 36,89 1 107 44,83 1 367 63,79 1 627 87,14
68 41,23 328 20,01 588 36,28 848 35,53 1 108 45,33 1 368 62,82 1 628 86,77
69 42,85 329 20,3 589 37,58 849 34,01 1 109 45,24 1 369 63,03 1 629 87,03
70 44,1 330 19,53 590 38,58 850 32,88 1 110 45,14 1 370 63,62 1 630 86,96
71 44,37 331 17,92 591 39,1 851 32,52 1 111 45,06 1 371 64,8 1 631 87,1
72 44,3 332 16,17 592 39,22 852 32,7 1 112 44,82 1 372 65,5 1 632 86,99
73 44,17 333 14,55 593 39,11 853 33,48 1 113 44,53 1 373 65,33 1 633 86,92
74 44,13 334 12,92 594 38,8 854 34,97 1 114 44,77 1 374 63,83 1 634 87,1
75 44,17 335 11,07 595 38,31 855 36,78 1 115 45,6 1 375 62,44 1 635 86,85
76 44,51 336 8,54 596 37,73 856 38,64 1 116 46,28 1 376 61,2 1 636 86,92
77 45,16 337 5,15 597 37,24 857 40,48 1 117 47,18 1 377 59,58 1 637 86,77
78 45,64 338 1,96 598 37,06 858 42,34 1 118 48,49 1 378 57,68 1 638 86,88
79 46,16 339 0 599 37,1 859 44,16 1 119 49,42 1 379 56,4 1 639 86,63
80 46,99 340 0 600 37,42 860 45,9 1 120 49,56 1 380 54,82 1 640 86,85
81 48,19 341 0 601 38,17 861 47,55 1 121 49,47 1 381 52,77 1 641 86,63
82 49,32 342 0 602 39,19 862 49,09 1 122 49,28 1 382 52,22 1 642 86,77
83 49,7 343 0 603 40,31 863 50,42 1 123 48,58 1 383 52,48 1 643 86,77
84 49,5 344 0 604 41,46 864 51,49 1 124 48,03 1 384 52,74 1 644 86,55
85 48,98 345 0 605 42,44 865 52,23 1 125 48,2 1 385 53,14 1 645 86,59
86 48,65 346 0 606 42,95 866 52,58 1 126 48,72 1 386 53,03 1 646 86,55
87 48,65 347 0 607 42,9 867 52,63 1 127 48,91 1 387 52,55 1 647 86,7
88 48,87 348 0 608 42,43 868 52,49 1 128 48,93 1 388 52,19 1 648 86,44
89 48,97 349 0 609 41,74 869 52,19 1 129 49,05 1 389 51,09 1 649 86,7
90 48,96 350 0 610 41,04 870 51,82 1 130 49,23 1 390 49,88 1 650 86,55
91 49,15 351 0 611 40,49 871 51,43 1 131 49,28 1 391 49,37 1 651 86,33
92 49,51 352 0 612 40,8 872 51,02 1 132 48,84 1 392 49,26 1 652 86,48
93 49,74 353 0 613 41,66 873 50,61 1 133 48,12 1 393 49,37 1 653 86,19
94 50,31 354 0,9 614 42,48 874 50,26 1 134 47,8 1 394 49,88 1 654 86,37
95 50,78 355 2 615 42,78 875 50,06 1 135 47,42 1 395 50,25 1 655 86,59
96 50,75 356 4,08 616 42,39 876 49,97 1 136 45,98 1 396 50,17 1 656 86,55
97 50,78 357 7,07 617 40,78 877 49,67 1 137 42,96 1 397 50,5 1 657 86,7
98 51,21 358 10,25 618 37,72 878 48,86 1 138 39,38 1 398 50,83 1 658 86,63
99 51,6 359 12,77 619 33,29 879 47,53 1 139 35,82 1 399 51,23 1 659 86,55
100 51,89 360 14,44 620 27,66 880 45,82 1 140 31,85 1 400 51,67 1 660 86,59
101 52,04 361 15,73 621 21,43 881 43,66 1 141 26,87 1 401 51,53 1 661 86,55
102 51,99 362 17,23 622 15,62 882 40,91 1 142 21,41 1 402 50,17 1 662 86,7
103 51,99 363 19,04 623 11,51 883 37,78 1 143 16,41 1 403 49,99 1 663 86,55
104 52,36 364 20,96 624 9,69 884 34,89 1 144 12,56 1 404 50,32 1 664 86,7
105 52,58 365 22,94 625 9,46 885 32,69 1 145 10,41 1 405 51,05 1 665 86,52
106 52,47 366 25,05 626 10,21 886 30,99 1 146 9,07 1 406 51,45 1 666 86,85
107 52,03 367 27,31 627 11,78 887 29,31 1 147 7,69 1 407 52 1 667 86,55
108 51,46 368 29,54 628 13,6 888 27,29 1 148 6,28 1 408 52,3 1 668 86,81
109 51,31 369 31,52 629 15,33 889 24,79 1 149 5,08 1 409 52,22 1 669 86,74
110 51,45 370 33,19 630 17,12 890 21,78 1 150 4,32 1 410 52,66 1 670 86,63
111 51,48 371 34,67 631 18,98 891 18,51 1 151 3,32 1 411 53,18 1 671 86,77
112 51,29 372 36,13 632 20,73 892 15,1 1 152 1,92 1 412 53,8 1 672 87,03
113 51,12 373 37,63 633 22,17 893 11,06 1 153 1,07 1 413 54,53 1 673 87,07
114 50,96 374 39,07 634 23,29 894 6,28 1 154 0,66 1 414 55,37 1 674 86,92
115 50,81 375 40,08 635 24,19 895 2,24 1 155 0 1 415 56,29 1 675 87,07
116 50,86 376 40,44 636 24,97 896 0 1 156 0 1 416 57,31 1 676 87,18
117 51,34 377 40,26 637 25,6 897 0 1 157 0 1 417 57,94 1 677 87,32
118 51,68 378 39,29 638 25,96 898 0 1 158 0 1 418 57,86 1 678 87,36
119 51,58 379 37,23 639 25,86 899 0 1 159 0 1 419 57,75 1 679 87,29
120 51,36 380 34,14 640 24,69 900 0 1 160 0 1 420 58,67 1 680 87,58
121 51,39 381 30,18 641 21,85 901 0 1 161 0 1 421 59,4 1 681 87,61
122 50,98 382 25,71 642 17,45 902 2,56 1 162 0 1 422 59,69 1 682 87,76
123 48,63 383 21,58 643 12,34 903 4,81 1 163 0 1 423 60,02 1 683 87,65
124 44,83 384 18,5 644 7,59 904 6,38 1 164 0 1 424 60,21 1 684 87,61
125 40,3 385 16,56 645 4 905 8,62 1 165 0 1 425 60,83 1 685 87,65
126 35,65 386 15,39 646 1,76 906 10,37 1 166 0 1 426 61,16 1 686 87,65
127 30,23 387 14,77 647 0 907 11,17 1 167 0 1 427 61,6 1 687 87,76
128 24,08 388 14,58 648 0 908 13,32 1 168 0 1 428 62,15 1 688 87,76
129 18,96 389 14,72 649 0 909 15,94 1 169 0 1 429 62,7 1 689 87,8
130 14,19 390 15,44 650 0 910 16,89 1 170 0 1 430 63,65 1 690 87,72
131 8,72 391 16,92 651 0 911 17,13 1 171 0 1 431 64,27 1 691 87,69
132 3,41 392 18,69 652 0 912 18,04 1 172 0 1 432 64,31 1 692 87,54
133 0,64 393 20,26 653 0 913 19,96 1 173 0 1 433 64,13 1 693 87,76
134 0 394 21,63 654 0 914 22,05 1 174 0 1 434 64,27 1 694 87,5
135 0 395 22,91 655 0 915 23,65 1 175 0 1 435 65,22 1 695 87,43
136 0 396 24,13 656 0 916 25,72 1 176 0 1 436 66,25 1 696 87,47
137 0 397 25,18 657 0 917 28,62 1 177 0 1 437 67,09 1 697 87,5
138 0 398 26,16 658 2,96 918 31,99 1 178 0 1 438 68,37 1 698 87,5
139 0 399 27,41 659 7,9 919 35,07 1 179 0 1 439 69,36 1 699 87,18
140 0 400 29,18 660 13,49 920 37,42 1 180 0 1 440 70,57 1 700 87,36
141 0 401 31,36 661 18,36 921 39,65 1 181 0 1 441 71,89 1 701 87,29
142 0,63 402 33,51 662 22,59 922 41,78 1 182 0 1 442 73,35 1 702 87,18
143 1,56 403 35,33 663 26,26 923 43,04 1 183 0 1 443 74,64 1 703 86,92
144 2,99 404 36,94 664 29,4 924 43,55 1 184 0 1 444 75,81 1 704 87,36
145 4,5 405 38,6 665 32,23 925 42,97 1 185 0 1 445 77,24 1 705 87,03
146 5,39 406 40,44 666 34,91 926 41,08 1 186 0 1 446 78,63 1 706 87,07
147 5,59 407 42,29 667 37,39 927 40,38 1 187 0 1 447 79,32 1 707 87,29
148 5,45 408 43,73 668 39,61 928 40,43 1 188 0 1 448 80,2 1 708 86,99
149 5,2 409 44,47 669 41,61 929 40,4 1 189 0 1 449 81,67 1 709 87,25
150 4,98 410 44,62 670 43,51 930 40,25 1 190 0 1 450 82,11 1 710 87,14
151 4,61 411 44,41 671 45,36 931 40,32 1 191 0 1 451 82,91 1 711 86,96
152 3,89 412 43,96 672 47,17 932 40,8 1 192 0 1 452 83,43 1 712 87,14
153 3,21 413 43,41 673 48,95 933 41,71 1 193 0 1 453 83,79 1 713 87,07
154 2,98 414 42,83 674 50,73 934 43,16 1 194 0 1 454 83,5 1 714 86,92
155 3,31 415 42,15 675 52,36 935 44,84 1 195 0 1 455 84,01 1 715 86,88
156 4,18 416 41,28 676 53,74 936 46,42 1 196 1,54 1 456 83,43 1 716 86,85
157 5,07 417 40,17 677 55,02 937 47,91 1 197 4,85 1 457 82,99 1 717 86,92
158 5,52 418 38,9 678 56,24 938 49,08 1 198 9,06 1 458 82,77 1 718 86,81
159 5,73 419 37,59 679 57,29 939 49,66 1 199 11,8 1 459 82,33 1 719 86,88
160 6,06 420 36,39 680 58,18 940 50,15 1 200 12,42 1 460 81,78 1 720 86,66
161 6,76 421 35,33 681 58,95 941 50,94 1 201 12,07 1 461 81,81 1 721 86,92
162 7,7 422 34,3 682 59,49 942 51,69 1 202 11,64 1 462 81,05 1 722 86,48
163 8,34 423 33,07 683 59,86 943 53,5 1 203 11,69 1 463 80,72 1 723 86,66
164 8,51 424 31,41 684 60,3 944 55,9 1 204 12,91 1 464 80,61 1 724 86,74
165 8,22 425 29,18 685 61,01 945 57,11 1 205 15,58 1 465 80,46 1 725 86,37
166 7,22 426 26,41 686 61,96 946 57,88 1 206 18,69 1 466 80,42 1 726 86,48
167 5,82 427 23,4 687 63,05 947 58,63 1 207 21,04 1 467 80,42 1 727 86,33
168 4,75 428 20,9 688 64,16 948 58,75 1 208 22,62 1 468 80,24 1 728 86,3
169 4,24 429 19,59 689 65,14 949 58,26 1 209 24,34 1 469 80,13 1 729 86,44
170 4,05 430 19,36 690 65,85 950 58,03 1 210 26,74 1 470 80,39 1 730 86,33
171 3,98 431 19,79 691 66,22 951 58,28 1 211 29,62 1 471 80,72 1 731 86
172 3,91 432 20,43 692 66,12 952 58,67 1 212 32,65 1 472 81,01 1 732 86,33
173 3,86 433 20,71 693 65,01 953 58,76 1 213 35,57 1 473 81,52 1 733 86,22
174 4,17 434 20,56 694 62,22 954 58,82 1 214 38,07 1 474 82,4 1 734 86,08
175 5,32 435 19,96 695 57,44 955 59,09 1 215 39,71 1 475 83,21 1 735 86,22
176 7,53 436 20,22 696 51,47 956 59,38 1 216 40,36 1 476 84,05 1 736 86,33
177 10,89 437 21,48 697 45,98 957 59,72 1 217 40,6 1 477 84,85 1 737 86,33
178 14,81 438 23,67 698 41,72 958 60,04 1 218 41,15 1 478 85,42 1 738 86,26
179 17,56 439 26,09 699 38,22 959 60,13 1 219 42,23 1 479 86,18 1 739 86,48
180 18,38 440 28,16 700 34,65 960 59,33 1 220 43,61 1 480 86,45 1 740 86,48
181 17,49 441 29,75 701 30,65 961 58,52 1 221 45,08 1 481 86,64 1 741 86,55
182 15,18 442 30,97 702 26,46 962 57,82 1 222 46,58 1 482 86,57 1 742 86,66
183 13,08 443 31,99 703 22,32 963 56,68 1 223 48,13 1 483 86,43 1 743 86,66
184 12,23 444 32,84 704 18,15 964 55,36 1 224 49,7 1 484 86,58 1 744 86,59
185 12,03 445 33,33 705 13,79 965 54,63 1 225 51,27 1 485 86,8 1 745 86,55
186 11,72 446 33,45 706 9,29 966 54,04 1 226 52,8 1 486 86,65 1 746 86,74
187 10,69 447 33,27 707 4,98 967 53,15 1 227 54,3 1 487 86,14 1 747 86,21
188 8,68 448 32,66 708 1,71 968 52,02 1 228 55,8 1 488 86,36 1 748 85,96
189 6,2 449 31,73 709 0 969 51,37 1 229 57,29 1 489 86,32 1 749 85,5
190 4,07 450 30,58 710 0 970 51,41 1 230 58,73 1 490 86,25 1 750 84,77
191 2,65 451 29,2 711 0 971 52,2 1 231 60,12 1 491 85,92 1 751 84,65
192 1,92 452 27,56 712 0 972 53,52 1 232 61,5 1 492 86,14 1 752 84,1
193 1,69 453 25,71 713 0 973 54,34 1 233 62,94 1 493 86,36 1 753 83,46
194 1,68 454 23,76 714 0 974 54,59 1 234 64,39 1 494 86,25 1 754 82,77
195 1,66 455 21,87 715 0 975 54,92 1 235 65,52 1 495 86,5 1 755 81,78
196 1,53 456 20,15 716 0 976 55,69 1 236 66,07 1 496 86,14 1 756 81,16
197 1,3 457 18,38 717 0 977 56,51 1 237 66,19 1 497 86,29 1 757 80,42
198 1 458 15,93 718 0 978 56,73 1 238 66,19 1 498 86,4 1 758 79,21
199 0,77 459 12,33 719 0 979 56,33 1 239 66,43 1 499 86,36 1 759 78,48
200 0,63 460 7,99 720 0 980 55,38 1 240 67,07 1 500 85,63 1 760 77,49
201 0,59 461 4,19 721 0 981 54,99 1 241 68,04 1 501 86,03 1 761 76,69
202 0,59 462 1,77 722 0 982 54,75 1 242 69,12 1 502 85,92 1 762 75,92
203 0,57 463 0,69 723 0 983 54,11 1 243 70,08 1 503 86,14 1 763 75,08
204 0,53 464 1,13 724 0 984 53,32 1 244 70,91 1 504 86,32 1 764 73,87
205 0,5 465 2,2 725 0 985 52,41 1 245 71,73 1 505 85,92 1 765 72,15
206 0 466 3,59 726 0 986 51,45 1 246 72,66 1 506 86,11 1 766 69,69
207 0 467 4,88 727 0 987 50,86 1 247 73,67 1 507 85,91 1 767 67,17
208 0 468 5,85 728 0 988 50,48 1 248 74,55 1 508 85,83 1 768 64,75
209 0 469 6,72 729 0 989 49,6 1 249 75,18 1 509 85,86 1 769 62,55
210 0 470 8,02 730 0 990 48,55 1 250 75,59 1 510 85,5 1 770 60,32
211 0 471 10,02 731 0 991 47,87 1 251 75,82 1 511 84,97 1 771 58,45
212 0 472 12,59 732 0 992 47,42 1 252 75,9 1 512 84,8 1 772 56,43
213 0 473 15,43 733 0 993 46,86 1 253 75,92 1 513 84,2 1 773 54,35
214 0 474 18,32 734 0 994 46,08 1 254 75,87 1 514 83,26 1 774 52,22
215 0 475 21,19 735 0 995 45,07 1 255 75,68 1 515 82,77 1 775 50,25
216 0 476 24 736 0 996 43,58 1 256 75,37 1 516 81,78 1 776 48,23
217 0 477 26,75 737 0 997 41,04 1 257 75,01 1 517 81,16 1 777 46,51
218 0 478 29,53 738 0 998 38,39 1 258 74,55 1 518 80,42 1 778 44,35
219 0 479 32,31 739 0 999 35,69 1 259 73,8 1 519 79,21 1 779 41,97
220 0 480 34,8 740 0 1 000 32,68 1 260 72,71 1 520 78,83 1 780 39,33
221 0 481 36,73 741 0 1 001 29,82 1 261 71,39 1 521 78,52 1 781 36,48
222 0 482 38,08 742 0 1 002 26,97 1 262 70,02 1 522 78,52 1 782 33,8
223 0 483 39,11 743 0 1 003 24,03 1 263 68,71 1 523 78,81 1 783 31,09
224 0 484 40,16 744 0 1 004 21,67 1 264 67,52 1 524 79,26 1 784 28,24
225 0 485 41,18 745 0 1 005 20,34 1 265 66,44 1 525 79,61 1 785 26,81
226 0,73 486 41,75 746 0 1 006 18,9 1 266 65,45 1 526 80,15 1 786 23,33
227 0,73 487 41,87 747 0 1 007 16,21 1 267 64,49 1 527 80,39 1 787 19,01
228 0 488 41,43 748 0 1 008 13,84 1 268 63,54 1 528 80,72 1 788 15,05
229 0 489 39,99 749 0 1 009 12,25 1 269 62,6 1 529 81,01 1 789 12,09
230 0 490 37,71 750 0 1 010 10,4 1 270 61,67 1 530 81,52 1 790 9,49
231 0 491 34,93 751 0 1 011 7,94 1 271 60,69 1 531 82,4 1 791 6,81
232 0 492 31,79 752 0 1 012 6,05 1 272 59,64 1 532 83,21 1 792 4,28
233 0 493 28,65 753 0 1 013 5,67 1 273 58,6 1 533 84,05 1 793 2,09
234 0 494 25,92 754 0 1 014 6,03 1 274 57,64 1 534 85,15 1 794 0,88
235 0 495 23,91 755 0 1 015 7,68 1 275 56,79 1 535 85,92 1 795 0,88
236 0 496 22,81 756 0 1 016 10,97 1 276 55,95 1 536 86,98 1 796 0
237 0 497 22,53 757 0 1 017 14,72 1 277 55,09 1 537 87,45 1 797 0
238 0 498 22,62 758 0 1 018 17,32 1 278 54,2 1 538 87,54 1 798 0
239 0 499 22,95 759 0 1 019 18,59 1 279 53,33 1 539 87,25 1 799 0
240 0 500 23,51 760 0 1 020 19,35 1 280 52,52 1 540 87,04 1 800 0
241 0 501 24,04 761 0 1 021 20,54 1 281 51,75 1 541 86,98
242 0 502 24,45 762 0 1 022 21,33 1 282 50,92 1 542 87,05
243 0 503 24,81 763 0 1 023 22,06 1 283 49,9 1 543 87,1
244 0 504 25,29 764 0 1 024 23,39 1 284 48,68 1 544 87,25
245 0 505 25,99 765 0 1 025 25,52 1 285 47,41 1 545 87,25
246 0 506 26,83 766 0 1 026 28,28 1 286 46,5 1 546 87,07
247 0 507 27,6 767 0 1 027 30,38 1 287 46,22 1 547 87,29
248 0 508 28,17 768 0 1 028 31,22 1 288 46,44 1 548 87,14
249 0 509 28,63 769 0 1 029 32,22 1 289 47,35 1 549 87,03
250 0 510 29,04 770 0 1 030 33,78 1 290 49,01 1 550 87,25
251 0 511 29,43 771 0 1 031 35,08 1 291 50,93 1 551 87,03
252 0 512 29,78 772 1,6 1 032 35,91 1 292 52,79 1 552 87,03
253 1,51 513 30,13 773 5,03 1 033 36,06 1 293 54,66 1 553 87,07
254 4,12 514 30,57 774 9,49 1 034 35,5 1 294 56,6 1 554 86,81
255 7,02 515 31,1 775 13 1 035 34,76 1 295 58,55 1 555 86,92
256 9,45 516 31,65 776 14,65 1 036 34,7 1 296 60,47 1 556 86,66
257 11,86 517 32,14 777 15,15 1 037 35,41 1 297 62,28 1 557 86,92
258 14,52 518 32,62 778 15,67 1 038 36,65 1 298 63,9 1 558 86,59
259 17,01 519 33,25 779 16,76 1 039 37,57 1 299 65,2 1 559 86,92
260 19,48 520 34,2 780 17,88 1 040 38,51 1 300 66,02 1 560 86,59

Dodatek 6

Procedura spuszczenia i ważenia

1. Silnik należy napełnić nowym olejem. Jeżeli stosuje się układ z miską olejową o stałej objętości (zgodnie z opisem w normie ASTM D7156-09) należy włączyć pompę olejową podczas napełniania silnika. Należy dodać wystarczającą ilość oleju, żeby napełnić zarówno silnik, jak i zewnętrzną miskę olejową.

2. Silnik uruchamia się i użytkuje w pożądanym cyklu badania (zob. pkt 2.2.15 i 2.4.4.8.3.1) przez co najmniej 1 godzinę.

3. Po zakończeniu cyklu należy umożliwić ustabilizowanie się temperatury oleju, pozostawiając silnik na stałych obrotach przed jego wyłączeniem.

4. Należy zważyć czystą pustą miskę na zużyty olej.

5. Należy zważyć wszelkie czyste materiały, które mają być wykorzystane podczas spuszczania oleju (np. szmaty).

6. Olej jest spuszczany przez 10 minut przy włączonej zewnętrznej pompie oleju (jeżeli jest zamontowana) i przez dziesięć kolejnych minut przy pompie wyłączonej. Jeżeli nie stosuje się układu z miską olejową o stałej objętości, olej należy spuszczać z silnika łącznie przez 20 minut.

7. Spuszczony olej należy zważyć.

8. Wagę określoną zgodnie z krokiem 7 odejmuje się od wagi określonej zgodnie z krokiem 4. Różnica odpowiada całkowitej masie oleju usuniętego z silnika i zebranego w misce na zużyty olej.

9. Olej należy starannie przelać z powrotem do silnika.

10. Należy zważyć pustą miskę na zużyty olej.

11. Wagę określoną zgodnie z krokiem 10 odejmuje się od wagi określonej zgodnie z krokiem 4. Wynik odpowiada masie oleju, który pozostał w misce na zużyty olej i nie został przelany z powrotem do silnika.

12. Należy zważyć wszelkie brudne materiały, które zostały uprzednio zważone zgodnie z krokiem 5.

13. Wagę określoną zgodnie z krokiem 12 odejmuje się od wagi określonej zgodnie z krokiem 5. Wynik odpowiada wadze oleju, który pozostał na brudnych materiałach i nie został przelany z powrotem do silnika.

14. Wagę pozostałego oleju obliczoną zgodnie z krokami 11 i 13 odejmuje się od łącznej wagi usuniętego oleju obliczonej zgodnie z krokiem 8. Różnica między tymi wagami odpowiada całkowitej masie oleju przelanego z powrotem do silnika.

15. Silnik użytkuje się w pożądanych cyklach badań (zob. pkt 2.2.15 i 2.4.4.8.3.1).

16. Kroki 3-8 powtarza się.

17. Wagę oleju spuszczonego zgodnie z krokiem 16 odejmuje się od wagi uzyskanej zgodnie z krokiem 14. Różnica między tymi wagami odpowiada całkowitej masie zużytego oleju.

18. Całkowitą masę zużytego oleju obliczoną zgodnie z krokiem 14 dzieli się przez czas trwania, w godzinach, cykli badań przeprowadzonych zgodnie z krokiem 15. Wynikiem jest tempo zużycia środka smarującego.

Dodatek 7

Przykład akumulacji godzin pracy obejmujący sekwencje termiczne, zużycia środka smarującego i regeneracji

grafika

Dodatek 8

Schemat realizacji planu akumulacji godzin pracy

grafika

ZAŁĄCZNIK  V

W załączniku XIII do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 2.1.2.2.1 i 2.1.2.2.2 otrzymują brzmienie:

"2.1.2.2.1. Zamiast pkt 4.1 i 4.2 załącznika XVI do rozporządzenia (WE) nr 692/2008 stosuje się przepisy dotyczące monitorowania jakości odczynnika określone w pkt 7-7.1.3 niniejszego załącznika.

2.1.2.2.2. Zamiast pkt 5-5.5 załącznika XVI do rozporządzenia (WE) nr 692/2008 stosuje się przepisy dotyczące monitorowania zużycia odczynnika oraz dozowania określone w pkt 8, 8.1 i 8.1.1 niniejszego załącznika.";

2)
pkt 8 i 8.1 otrzymują brzmienie:

"8. ZUŻYCIE ODCZYNNIKA ORAZ DOZOWANIE

8.1.
Środki dotyczące monitorowania zużycia odczynnika oraz dozowania określono w pkt 8 załącznika 11 do regulaminu nr 49 EKG ONZ.";

ZAŁĄCZNIK  VI

W załączniku XIV do rozporządzenia (UE) nr 582/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 2.2.1 otrzymuje brzmienie:

"2.2.1. W przypadku silników o zapłonie iskrowym zasilanych benzyną lub E85 pkt 5.2.3.1 regulaminu nr 85 EKG ONZ rozumie się w następujący sposób:

»Używa się paliwa dostępnego na rynku. W przypadku wszelkich sporów używa się odpowiedniego paliwa wzorcowego określonego w załączniku IX do rozporządzenia (UE) nr 582/2011.«";

2)
pkt 2.2.4 otrzymuje brzmienie:

"2.2.4. W przypadku silników o zapłonie samoczynnym pkt 5.2.3.4 regulaminu nr 85 EKG ONZ rozumie się w następujący sposób:

»Używa się paliwa dostępnego na rynku. W przypadku wszelkich sporów używa się odpowiedniego paliwa wzorcowego określonego w załączniku IX do rozporządzenia (UE) nr 582/2011.«".

1 Dz.U. L 188 z 18.7.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 582/2011 z dnia 25 maja 2011 r. wykonujące i zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (Euro VI) oraz zmieniające załączniki I i III do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 167 z 25.6.2011, s. 1).
* Dyrektywa 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/12/EWG (Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.259.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2016/1718 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 582/2011 w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności w zakresie przepisów dotyczących badań przy użyciu przenośnych systemów pomiaru emisji (PEMS) oraz procedury badania trwałości urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń stanowiących części zamienne
Data aktu: 20/09/2016
Data ogłoszenia: 27/09/2016
Data wejścia w życie: 17/10/2016, 01/01/2017