Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2021/C 64/06)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2021 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"TAURASI"

PDO-IT-A0237-AM04

Data przekazania informacji:

16.11.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Skreślenie przymiotnika "rosso" (czerwone) po nazwie "Taurasi"

Jest to formalne dostosowanie zgodne z obowiązującym przepisami oraz nazwą produktu.

Zmiana dotyczy art. 1 i 6 specyfikacji produktu oraz sekcji 4 jednolitego dokumentu.

2.
Wprowadzenie możliwości nawadniania deficytowego

W związku z trwającą zmianą klimatu oraz coraz większym problemem deficytu wody i stresu termicznego w przypadku roślin, w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania procesów fizjologicznych zezwala się na nawadnianie deficytowe.

Zmiana dotyczy art. 4 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na jednolity dokument.

3.
Wprowadzenie oznaczenia "Vigna" (winnica)

W celu lepszego scharakteryzowania win objętych ChNP "Taurasi", zgodnie z obowiązującymi przepisami, zezwala się na stosowanie nazw geograficznych odnoszących się do "Vigna" w celu wskazania na etykiecie, że pochodzą one wyłącznie z winogron z określonej winnicy.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na jednolity dokument.

4.
Związek z obszarem geograficznym - formalne dostosowanie specyfikacji

Dostosowuje się i harmonizuje treść specyfikacji produktu i jednolitego dokumentu.

Jest to formalne dostosowanie. Nie unieważnia ono związku, o którym mowa w art. 93 ust. 1 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia nr 1308/2013.

Zmiana dotyczy art. 9 specyfikacji produktu oraz sekcji 8 jednolitego dokumentu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Taurasi

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina
1.
Wino
4.
Opis wina lub win

Taurasi

Barwa: intensywnie rubinowa, nabierająca odcienia owocu granatu, w miarę dojrzewania uzyskuje pomarańczowe refleksy;

Zapach: charakterystyczny, eteryczny, przyjemny o różnej intensywności;

Smak: wytrwany, pełny, harmonijny, zrównoważony, o utrzymującym się długo posmaku;

Minimalna objętościowa zawartość alkoholu: 12 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22 g/l;

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna kwasowość ogólna: 5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

Taurasi Riserva

Barwa: intensywnie rubinowa, nabierająca odcienia owocu granatu, w miarę dojrzewania uzyskuje pomarańczowe refleksy;

Zapach: charakterystyczny, eteryczny, przyjemny o różnej intensywności;

Smak: wytrwany, pełny, harmonijny, zrównoważony, o utrzymującym się długo posmaku;

Minimalna objętościowa zawartość alkoholu: 12,5 %;

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22 g/l;

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):
Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Minimalna kwasowość ogólna: 5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
a.
Szczególne praktyki enologiczne

Taurasi i Taurasi Riserva - minimalny okres dojrzewania

Szczególna praktyka enologiczna

Wino "Taurasi" D.O.C.G. musi zostać poddane obowiązkowemu procesowi dojrzewania przez co najmniej trzy lata, w tym co najmniej rok w drewnianych beczkach.

Wino "Taurasi" D.O.C.G. odmiany "Riserva" musi zostać poddane obowiązkowemu procesowi dojrzewania przez co najmniej cztery lata, w tym co najmniej osiemnaście miesięcy w drewnianych beczkach.

b.
Maksymalna wydajność

Taurasi i Taurasi Riserva

10 000 kg winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji obejmuje całe terytorium administracyjne następujących gmin znajdujących się w prowincji Avellino: Taurasi, Bonito, Castelfranci, Castelvetere sul Calore, Fontanarosa, Lapio, Luogosano, Mirabella Eclano, Montefalcione, Montemarano, Montemileto, Paternopoli, Pietradefusi, Sant'Angelo all'Esca, San Mango sul Calore, Torre le Nocelle i Ven- ticano.

7.
Główne odmiany winorośli

Aglianico N. - Ellenica

Aglianico N. - Ellenico

Aglianico N. - Glianica

Aglianico N. - Glianico

8.
Opis związku lub związków

Taurasi i Taurasi Riserva DOP - wino

Czynniki naturalne:

Na obszarze produkcji ChNP "Taurasi" dominują wzgórza lub podgórza stanowiące część Apeninów Południowych biegnących wzdłuż rzeki Calore. Obszar ten znajduje się na płaskowyżu Irpino i charakteryzuje się dużą różnorodnością pod względem gleb i mikroklimatów. W istocie na niektórych wysokich wzgórzach winnice przeplatają się z lasami (kasztanowcami i bukami) oraz sadami (brzoskwiniowymi, leszczynowymi i figowymi). Klimat charakteryzuje się znacznymi amplitudami temperatur między nocą a dniem i bardzo zimnymi zimami, co sprawia, że nietypowe dla tych wysokości opady śniegu są częste na całym obszarze Irpinii.

W tym zróżnicowanym składzie gleb obecne są także znaczne ilości materiału piroklastycznego pochodzącego z pradawnych erupcji wulkanów. Pagórkowate tereny przecinają bujne winnice należące do odmiany winorośli Aglianico o bardzo długiej historii. Prawdopodobnie odmiana ta pochodzi z Grecji (stąd jej starożytna nazwa: "Ellenico"). We Włoszech pojawiła się około VII-VI w. p.n.e. - znalazła tutaj idealne siedlisko (głównie w zimnych częściach Apeninów Południowych, a szczególnie w Kampanii i w omawianej części Irpinii).

Czynniki historyczne i ludzkie:

Szeroko rozpowszechniona i tradycyjna uprawa winorośli na całym omawianym obszarze doprowadziła do powstania charakterystycznego systemu uprawy winorośli znanego jako "Alberata Taurasina" lub "Antico sistema taurasino". Był on już znany w czasach etruskich.

Panująca w Europie w XIX w. plaga filoksery nie dotknęła omawianego obszaru. Dlatego też ówczesna produkcja wina z Irpinii, szacowana na ponad 1 mln hektolitrów, pozwoliła na wzrost popularności tych win i tym samym zwiększenie handlu nimi w północnych Włoszech, a także w pozostałej części Europy. Z tego względu linia kolejowa przechodząca przez Taurasi została nazwana "Ferrovia del vino" ("Kolej winna").

W 1879 r. dzięki silnej determinacji Francesco De Sanctisa z kierunku enologicznego instytutu rolniczego w Avellino udało się zachować i poprawić, dzięki eksperymentalnym badaniom nad technikami enologicznymi, potencjał odmianowy Aglianico.

Umożliwiło to rozwój sektora wina poprzez nasadzenie nowych krzewów w winnicach, w których tradycyjny system prowadzenia winorośli ("alberata taurasina") został z czasem zastąpiony odpowiedniejszymi systemem szpalerowym, sznurem Guyota i sznurem skośnym ("cordone speronato"). W ten sposób obniżono wydajność produkcji, ale poprawiono jakość produkowanych win.

ChNP "Taurasi" jest nazwą związaną z odmianą winorośli Aglianico. Wino Taurasi wraz z jego odmianami Taurasi i Tau- rasi Riserva to wino o dobrej strukturze, eleganckie, ostre, ale przy tym zrównoważone i o taninowym smaku. Butelkowane w młodym wieku nadaje się do bardzo długiego dojrzewania. Charakteryzuje się wysoką mineralnością, dobrą zawartością alkoholu, bukietem i pełnią, które znajdują swoją równowagę w trakcie leżakowania w butelkach.

Opisane powyżej czynniki naturalne oraz wielowiekowa tradycja uprawy winorośli są związane z rozwojem społecznym i gospodarczym omawianego obszaru w prowincji Avellino. Obecnie, przy wykorzystaniu najlepszych technik uprawy i technologii, wina ChNP "Taurasi" są nadal rozpowszechniane na rynkach krajowych i międzynarodowych.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Taurasi i Taurasi Riserva - ChNP

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Wina "Taurasi" ChNP muszą być wprowadzane do obrotu w butelkach lub innych pojemnikach szklanych o pojemności nieprzekraczającej 5 litrów. Dopuszcza się stosowanie butelek bordoskich lub burgundzkich z ciemnego szkła. Muszą być one zamykane korkiem naturalnym.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/16175

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.64.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 24/02/2021
Data ogłoszenia: 24/02/2021