Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2
i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 284/09)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Pessac-Leognan"

PDO-FR-A0162-AM01

Data przekazania informacji: 7 maja 2021 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Obszar geograficzny

W przypadku obszaru geograficznego dodano odniesienie do oficjalnego kodu geograficznego. To dodanie nie powoduje żadnych zmian w granicach obszaru.

W związku z tym zmieniono pkt 1.6 jednolitego dokumentu.

2. Wyznaczone działki rolne

Do wykazu posiedzeń właściwego komitetu krajowego, który zatwierdził wyznaczone działki rolne dodano datę 11 lutego 2021 r.

Zmiana ta ma na celu dodanie daty, w której właściwy organ krajowy zatwierdził zmianę działek wyznaczonych do produkcji w obrębie obszaru geograficznego produkcji. Wyznaczenie granic działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego daną chronioną nazwą pochodzenia.

Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.

3. Przepisy rolnośrodowiskowe

- w rozdziale I pkt VI ppkt 1 lit. e) dodaje się zdanie: "Obumarłe krzewy należy usuwać z działek, składowanie takich obumarłych krzewów na działkach jest zabronione.";

- w rozdziale I pkt VI dodaje się ppkt 2:

"2 - Inne praktyki upraw

Odchwaszczanie chemiczne działek jest zabronione.

Odchwaszczanie chemiczne na końcach rzędów jest zabronione.

Między rzędami kontrolę roślinności, zasianej lub dziko rosnącej, prowadzi się środkami mechanicznymi i fizycznymi.

Każdy podmiot gospodarczy wylicza i rejestruje swój wskaźnik częstotliwości zabiegów (fr. IFT).".

Wyliczenie wskaźnika IFT wprowadza się po to, by informować i edukować podmioty gospodarcze odnośnie do ich praktyk oraz stosowania środków ochrony roślin.

Zakaz odchwaszczania chemicznego działki służy ograniczeniu herbicydów, co ma zapewnić lepszą ochronę gleb wykorzystywanych do uprawy winorośli oraz zachowanie ich naturalnych właściwości (żyzność, różnorodność biologiczna, oczyszczanie biologiczne), co przyczynia się do poprawy jakości i autentyczności win.

Te zmiany mają służyć ograniczeniu środków ochrony roślin i bardziej uwzględniać oczekiwania społeczne.

Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.

4. Obrót między uprawnionymi właścicielami składów

W rozdziale I usuwa się pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

5. Organ kontrolny

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zostało zmienione w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Pessac-Leognan

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

1. Wina czerwone

KRÓTKI OPIS

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 11 %. Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach czerwonych po wzbogaceniu nie przekracza 13,5 %.

Na etapie pakowania zawartość kwasu jabłkowego we wszystkich partiach wina czerwonego nie przekracza 0,30 g/l. Na etapie pakowania wina posiadają:

- zawartość cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) wynoszącą nie więcej niż 2 gramy na litr;

- kwasowość lotną wynoszącą nie więcej niż 16,33 miliekwiwalentów na litr, czyli 0,80 g na litr przy kwasowości wyrażonej jako H2SO4 lub 0,98 g na litr przy kwasowości wyrażonej jako kwas octowy.

Kwasowość ogólna i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach unijnych.

Wina czerwone wytwarza się głównie z Cabernet-Sauvignon N - odmiany od dawien dawna stosowanej w winach bordoskich objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia, idealnie dostosowanej to tych żwirowych gleb tak, by osiągać optymalną dojrzałość. Wina z tej odmiany są bardzo barwne, mają wyrazistą taninową strukturę i mogą się starzeć przez wiele lat. Z czasem jej złożone aromaty, często o nutach czarnej porzeczki, przechodzą w nuty dymne, korzenne, nuty skóry i śliwki.

Odmiana Cabernet-Sauvignon N jest często łączona z odmianami Merlot N i Cabernet Franc N, które dodają jej jędr- ności i wzmacniają jej elegancję, a w niektórych przypadkach z Malbec, Petit Verdot N i Carmenere N - odmianami bordoskimi, które dodają winom złożoności.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna:
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

2. Wina białe

KRÓTKI OPIS

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 11 %. Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach białych po wzbogaceniu nie przekracza 13 %.

Na etapie pakowania wina posiadają:

- zawartość cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) wynoszącą nie więcej niż 4 gramy na litr;

- kwasowość lotną wynoszącą nie więcej niż 16,33 miliekwiwalentów na litr, czyli 0,80 g na litr przy kwasowości wyrażonej jako H2SO4 lub 0,98 g na litr przy kwasowości wyrażonej jako kwas octowy.

Kwasowość ogólna i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach unijnych.

Wina białe wytrawne, wytwarzane głównie z odmian Sauvignon B i Semillon B, kiedy są młode mają zazwyczaj słom- kowożółtą i dość bladą barwę. Są to wina owocowe, soczyste i cierpkie. Są łączone w różnych proporcjach z odmianami Sauvignon Gris G lub Muscadelle B i mają złożony zapach. Z biegiem lat nabierają delikatnej złotej barwy i rozwijają bardzo delikatne aromaty o kwiatowym charakterze, które czasami przywołują na myśl lipę i żarnowiec. Bardzo dojrzałe wina białe są bardziej treściwe, krągłe, o długo utrzymującym się smaku.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna:
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. Szczególne praktyki enologiczne

W przypadku win czerwonych dopuszcza się substraktywne techniki wzbogacania, przy czym próg stężenia wynosi 15 %. Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach białych po wzbogaceniu nie przekracza 13 %. Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach czerwonych po wzbogaceniu nie przekracza 13,5 %.

Poza wymienionymi powyżej przepisami w praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

2. Praktyka uprawy

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 6 500 roślin na hektar. Odległość między rzędami nie może być większa niż 1,60 metra, a odstęp między roślinami w tym samym rzędzie nie może być mniejszy niż 0,80 metra.

Winorośl przycina się najpóźniej na etapie rozwinięcia liści (etap 9 skali Lorenza), z maksymalnie 12 oczkami na roślinę i według następujących technik: - cięcie krótkie (przy pniu) lub cięcie długie (długie łozy): na długiej łozie maksymalnie 7 oczek w przypadku odmian Cabernet-Sauvignon N, Cot N, Merlot N, Muscadelle B, Petit Verdot N i Sémil- lon B, oraz 8 oczek w przypadku odmian Cabernet Franc N, Carmenère N i Sauvignon B. Maksymalnie występują dwa czopy, które przycina się pozostawiając jedno oczko; - cięcie systemem podwójnego sznura lub czteroramiennego wachlarza.

Zgodnie z przepisami kodeksu rolnictwa i rybołówstwa morskiego nawadnianie w okresie wegetacji winorośli może być dopuszczone jedynie w przypadku, gdy utrzymująca się susza zakłóca prawidłowy rozwój fizjologiczny i prawidłowe dojrzewanie winogron.

5.2. Maksymalna wydajność

60 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja wina, jego dojrzewanie i pakowanie odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego ("code officiel géographique") z dnia 26 lutego 2020 r.: Cadaujac, Canéjan, Gradignan, Léognan, Martillac, Mérignac, Pessac, Saint-Médard-d'Eyrans, Talence et Villenave-d'Ornon.

7. Główne odmiany winorośli

Cabernet Franc N

Cabernet-Sauvignon N

Carmenère N

Cot N - Malbec

Merlot N

Muscadelle B

Petit Verdot N

Sauvignon B - Sauvignon Blanc

Sauvignon Gris G - Fié Gris

Semillon B

8. Opis związku lub związków

Obszar geograficzny rozciąga się w części północnej obszaru objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia "Graves", granicząc od zachodu i południa z miastem Bordeaux, na lewym brzegu Garonny.

Charakterystyczne gleby stanowią świadectwo dawnych cieków Garonny, które ulegały zmianom pod koniec trzeciorzędu i podczas czwartorzędu, wraz ze stopniowym topnieniem lodowców pirenejskich. Nanoszone są wówczas znaczne ilości materiałów, które zależnie od siły prądów i własnej gęstości osadzają się na dawnych morskich dnach, zbudowanych z wapieni i piasków muszlowych. Erozja kształtuje więc gleby, wśród których wyróżnia się:

- gleby wykształcone na kamieniach i otoczakach uformowanych przez wody, o grubości, która może osiągać co najmniej trzy metry,

- gleby wykształcone na wapiennych glinach, piaskach i piaskach muszlowych, które w całości osadzone są na spękanym i przepuszczalnym podłożu ze skały wapiennej.

Te złożone warunki glebowe składają się na bogactwo środowiska naturalnego obszaru objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia.

Kamieniste osady, występujące na lekko falistym terenie, tworzą szczególnie wyraźnie odznaczające się w krajobrazie grzbiety. Delikatne stoki zapewniają wyjątkowe naturalne odprowadzanie wody, które ułatwia rozległa sieć hydrograficzna, składająca się z drobnych cieków wodnych będących dopływami Garonny.

Ogólnie panuje klimat bardzo charakterystyczny dla regionu Żyrondy - umiarkowany, a dzięki swojej łagodności i regularnym opadom korzystny dla winorośli. Korzysta on z ochronnego termoregulacyjnego działania lasu porastającego wrzosowiska Żyrondy na południu i Oceanu Atlantyckiego na zachodzie.

Obszar geograficzny cechuje się szczególnie tym, że leży na obrzeżach miasta Bordeaux i w niektórych miejscach jest otoczony przez aglomerację.

Miasto Bordeaux rozrasta się na obszar winnic. W okresie od początku XX wieku do lat 70. XX wieku winnice "Graves" tracą, wyłącznie na obszarze geograficznym przyszłej kontrolowanej nazwy pochodzenia "Pessac-Léognan", ponad 3 000 hektarów i setki "cru". W tym czasie ich powierzchnia liczy zaledwie 550 ha.

Grupa młodych winiarzy postanawia więc odzyskać utracone tereny i wnioskuje, aby w ramach kontrolowanej nazwy pochodzenia ustanowić hierarchiczną klasyfikację. W ten sposób kontrolowana nazwa pochodzenia "Pessac-Léognan" zostaje, na wzór nazw gminnych "Médoc", uznana dekretem z dnia 9 września 1987 r., potwierdzającym specyfikę tego obszaru geograficznego stanowiącego integralną część obszaru geograficznego objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia "Graves", którego był on kolebką.

Odmiany winorośli, uprawiane w klimacie oceanicznym, już od XVII wieku wymagały wspierania żerdziami. Upowszechnienie się palikowania i rygorystycznego cięcia umożliwiło zapewnienie właściwego rozłożenia kiści i powierzchni liści wystarczających do fotosyntezy pozwalającej uzyskać optymalną dojrzałość. Podobnie, aby uniknąć nadmiernego obciążenia poszczególnych krzewów winorośli, co zapewnia uzyskanie optymalnej dojrzałości i zawartości cukru w winach, stosuje się wysoką gęstość nasadzeń.

Działki rolne wyznaczone do zbioru winogron obejmują działki charakteryzujące się glebami żwirowymi i pia- szczysto-żwirowymi, ale czasami również gliniasto-wapiennymi, które ze względu na swoją przepuszczalność i rzeźbę posiadają wystarczające możliwości oczyszczania. Wyłączono działki położone na współczesnych osadach, na piaskach i na nieprzepuszczalnym podłożu.

To dokładne wyznaczenie działek pozwala najlepiej wyrazić charakter lokalnych odmian winorośli, wybranych w przeszłości ze względu na ich właściwości dobrej konserwacji i korzystnego starzenia się, w kontekście konieczności transportu produktów na duże odległości.

Wina czerwone korzystają na długim okresie dojrzewania, niezbędnym do osiągnięcia przez nie wyrafinowanego smaku i lepszej ekspresji przed wprowadzeniem na rynek dla konsumentów.

Białe wina wytrawne, dzięki glebom piaszczystym lub glebom na gliniastym podłożu, zyskują dużą delikatność, mają kwiatowe i owocowe nuty, ale nie brakuje im świeżości.

Dzięki bliskości portu Bordeaux, gdzie rozkwitł handel tymi winami sprzedawanymi na całym świat, kontrolowana nazwa pochodzenia "Pessac-Léognan" szybko zdobyła międzynarodową renomę, korzystając z innowacji technicznych, co sprzyjało dynamice gospodarstw oraz pozwalało im się rozwijać przy zachowaniu rodzimych zwyczajów.

Prawie wszyscy producenci "Pessac-Léognan" prowadzą na głównym placu Bordeaux wczesną sprzedaż (fr. vente en primeur), która jest tradycją typową dla słynnych win z Bordeaux. Do sprzedaży dochodzi na wiosnę, po zbiorach, pomiędzy właścicielami a kupcami, z udziałem bordoskich pośredników. Po tej transakcji wino jest, na odpowiedzialność sprzedawcy, przechowywane i poddawane dojrzewaniu aż do etapu jego pakowania.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Aby zachować podstawowe cechy charakterystyczne i autentyczność win, są one pakowane na obszarze geograficznym albo w szklane butelki albo w pojemniki zamykane hermetycznie i próżniowo o maksymalnej pojemności 5 litrów, przez podmiot gospodarczy, który prowadzi zbiór winogron i produkcję tych win. Wina czerwone dojrzewają co najmniej do 15 września roku następującego po roku zbioru. Wina białe dojrzewają co najmniej do 15 marca roku następującego po roku zbioru.

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Większa jednostka geograficzna "Vin de Graves" lub "Grand Vin de Graves" może być umieszczana na etykietach, ulotkach i wszelkich opakowaniach. Wysokość ani szerokość czcionki, którą zapisano nazwę takiej większej jednostki geograficznej, nie może być większa niż dwie trzecie czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Wzmianka "Cru Classé de Graves" może być umieszczana zamiast większej jednostki geograficznej "Vin de Graves" lub "Grand Vin de Graves", z zachowaniem tych samych zasad prezentacji i wielkości czcionki.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-3fcad330-bccb-4c20-853a-89771eac32ae

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.284.36

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 16/07/2021
Data ogłoszenia: 16/07/2021