Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 284/08)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Moulis/Moulis-en-Medoc"

PDO-FR-A0731-AM02

DATA PRZEKAZANIA INFORMACJI: 7 MAJA 2021 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Obszar geograficzny

Obszar geograficzny zmieniono po przeprowadzeniu prac związanych z wytyczaniem granic, w wyniku których usunięto z niego gminę Arcins.

Ponadto wykaz gmin zaktualizowano zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym.

Zmienia się pkt 6 jednolitego dokumentu.

2.
Wyznaczone działki rolne

Do wykazu posiedzeń właściwego komitetu krajowego, który zatwierdził wyznaczone działki rolne, dodano datę 18 listopada 2020 r.

Zmiana ta ma na celu dodanie daty, w której właściwy organ krajowy zatwierdził zmianę działek wyznaczonych do produkcji w obrębie obszaru geograficznego produkcji. Wyznaczenie granic działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego daną chronioną nazwą pochodzenia.

Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.

3.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Gminy obszaru bezpośredniego sąsiedztwa zostały zaktualizowane zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym.

Zmienia się pkt 9 jednolitego dokumentu.

4.
Obrót między uprawnionymi właścicielami składów

Usuwa się rozdział I pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

5.
Związek z miejscem pochodzenia

Związek zmieniono, aby uwzględnić usunięcie gminy Arcins, dodając: "Prace związane z aktualizacją wytyczonych granic działek, zatwierdzone w 2020 r., doprowadziły do usunięcia gminy Arcins".

Zmienia się pkt 8 jednolitego dokumentu.

6.
Odniesienia do organu kontrolnego

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zostało zmienione w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Moulis

Moulis-en-Médoc

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Czerwone wina niemusujące

KRÓTKI OPIS

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi 11 %, a całkowita objętościowa zawartość alkoholu po wzbogacaniu nie przekracza 13,5 %.

Każda partia wina wprowadzona do obrotu charakteryzuje się:

zawartością kwasu jabłkowego, która nie przekracza 0,30 g/l;
zawartością cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy), która nie przekracza 2 g/l;
w przypadku win wprowadzonych do obrotu luzem kwasowość lotna nie przekracza 13,26 mEq/l, czyli 0,79 g/l wyrażonego jako kwas octowy do 31 lipca roku następującego po roku zbiorów, i nie przekracza 16,33 mEq/l, czyli 0,98 g/l wyrażonego jako kwas octowy po upływie tej daty.

Kwasowość ogólna i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach unijnych. Wina są zarówno delikatne jak i krągłe, gdyż często wytwarza się je z odmiany Merlot N, łączonej głównie z odmianą Cabernet-Sauvignon N. Odmiany Petit Verdot N i Cabernet Franc N, a rzadziej odmiany Cot N i Carmenere N, dodają im złożoności. Swoją pełnię osiągają po upływie od siedmiu do dziesięciu lat starzenia, dzięki dobrej tanino- wej strukturze. Te wina często charakteryzują się intensywną szatą, eleganckim bukietem, złożonymi i mocnymi niuansami aromatycznymi oraz długo utrzymującym się smakiem.

Ogólnie wina produkowane na kamiennych glebach łączą w sobie elegancję, moc i złożoność. Na glebach ilasto- wapiennych powstaje wino nieco pikantniejsze niż te poprzednie. Wina korzystnie się starzeją. We wszystkich przypadkach wina dojrzewają co najmniej do 1 czerwca.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne
1.
Praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

Zezwala się na stosowanie substraktywnych technik wzbogacania przy progu stężenia wynoszącym 15 %.

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogaceniu nie przekracza 13,5 %.

Poza wymienionymi powyżej przepisami w praktykach enologicznych należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

2.
Praktyka uprawy
a)
Gęstość nasadzeń

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 7 000 roślin na hektar.

Odstęp między rzędami winorośli nie może wynosić więcej niż 1,50 metra, zaś odległość między roślinami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,80 metra.

b)
Zasady przycinania

Cięcia dokonuje się najpóźniej na etapie rozwinięcia liści (faza 9 skali Lorenza) według następujących technik:

cięcie krótkie i długie, przy czym roślina posiada 2 łozy z maksymalnie 5 oczkami w przypadku odmian Cabernet Sauvignon N, Cot N (Malbec), Merlot N i Petit Verdot N oraz z maksymalnie 7 oczkami w przypadku odmian Cabernet Franc N i Carmenere N. Czopy przycina się pozostawiając 2 oczka;
cięcie systemem podwójnego sznura lub czteroramiennego wachlarza.

W każdym przypadku na daną roślinę nie może przypadać więcej niż 12 oczek.

c)
Nawadnianie

Zgodnie z przepisami kodeksu rolnictwa i rybołówstwa morskiego nawadnianie w okresie wegetacji winorośli może być dopuszczone.

5.2.
Maksymalna wydajność

63 hektolitry z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja, produkcja win i ich dojrzewanie odbywają się, na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 25 marca 2020 r., na terytorium gminy Moulis, w departamencie Gironde, jak również na działkach wskazanych w załączniku 1 w przypadku następujących gmin: Castelnau-de-Medoc, Lamarque i Listrac-Medoc.

7.
Główne odmiany winorośli

Cabernet Franc N

Cabernet-Sauvignon N

Carmenere N

Cot N - Malbec

Merlot N

Petit Verdot N

8.
Opis związku lub związków
8.1.
Opis czynników naturalnych mających wpływ na związek z obszarem

Obszar objęty nazwą "Moulis" jest położony w środkowej części półwyspu Médoc, w połowie drogi między Margaux i Saint Julien, i posiada kształt szerokiej wstęgi o długości dwunastu kilometrów, ciągnącej się prostopadle do estua- rium Żyrondy. Jest to najbardziej na zachód wysunięty z obszarów objętych nazwami "gminnymi" Médoc, nieposiada- jący fasady wychodzącej na estuarium.

Pomimo klimatu o dominujących wpływach atlantyckich, region korzysta ze względnego wyrównywania się sezonowych wahań, jak również z umiarkowanej ilości opadów. Tego rodzaju korzystne warunki klimatyczne wynikają z obecności wód Oceanu Atlantyckiego i Żyrondy, które regulują temperaturę. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku. Jednakże późnym latem z zachodu nadciągają wywoływane przez ocean zakłócenia, które zmieniają się z roku na rok: jesienne, deszczowe niże albo, przeciwnie, ciepłe i bardzo słoneczne końcówki sezonu, odpowiadają za wyrazisty charakter roczników.

Na obszarze gminy Moulis-en-Médoc występuje pasmo niewielkich wzgórz, ciągnących się na osi wschód-zachód, na długości około dwunastu kilometrów. Ta gmina graniczy od północy z gminą Listrac-Médoc, a od południa oddziela ją od Avensan depresja, którą tworzą strumienie Ayguebelle i Tiquetorte.

W miarę postępowania procesów morskich w okresie trzeciorzędu tworzą się sukcesje gliniasto-wapiennych warstw osadowych, uformowanych w potężne ławice. W okresie czwartorzędu, wraz z naprzemiennie występującymi okresami zlodowacenia i umiarkowanymi interstadiałami, osady naniesione przez rzeki są budowane z moren, żwirów, piasków i iłów. Po wystąpieniu zjawiska inwersji rzeźby spowodowanego erozją, pozostałości tych osadów przybrały formę ostańców struktur kamiennych lub polodowcowych, które mogą przybierać różne rozmiary, od wielkości małej drażetki po wielkie otoczaki, ułożone piętrowo w kolejne tarasy.

W części północnowschodniej grzbiety kamieni z Günz są między sobą połączone obszarami piaszczysto-żwiro- wymi i osadzone na gliniasto-wapiennym podłożu. Te grzbiety przylegają na zachodzie do obszarów gliniasto-mar- glowych, ciągnących się aż ku południu miasteczka. W południowej części gminy dominują gleby gliniasto-wapienne. Na zachód od wioski Bouqueyran pojawiają się miejscowo kamienie na wyżynnych tarasach. Powyżej teren jest mniej nierówny i charakteryzuje się obecnością piaskowych utworów koluwialnych, a następnie piasków eolicznych nazywanych "Sables des Landes". Cały obszar gminy jest poprzecinany wąskimi i słabo obwałowanymi wilgotnymi dolinami, tworzącymi miejsca gromadzenia się piaskowych utworów koluwialnych. Ze względu na różnorodność spotykanych gleb specjaliści stwierdzili, że w "Moulis" jak "w fantastycznej soczewce skupia się winiarski Médoc".

Moulis-en-Médoc posiada więc krajobrazy winiarskie z małą ilością dolin, o wysokości od 20 do 30 m n.p.m., ułożone wokół drogi departamentalnej numer 5, która na osi wschód-zachód łączy gminne miasteczko z różnymi osadami, gdzie znajdują się siedziby głównych gospodarstw winiarskich. Wilgotne doliny porastają wrzosowiska lub lasy. Na zachodzie, powyżej osady Bouqueyran, rozciągają się lesiste wrzosowiska Fonréaud, które nie są wykorzystywane w uprawie winorośli i stanowią miejsce przejścia terenu w las z wrzosowiskami Żyrondy.

Obszar geograficzny produkcji objęty kontrolowaną nazwą pochodzenia "Moulis" odpowiada terytorium gminy Mou- lis-en-Médoc, jak również części obszaru gmin Castelnau-de-Médoc, Lamarque i Listrac-Médoc.

Ślady obecności winnicy na tym obszarze, charakteryzującym się uprawą mieszaną, w formie latyfundiów (wielkich majątków ziemskich), występują już od starożytności. Potwierdzono tam istnienie trzech osad galijsko-rzymskich. Właśnie na tamten okres datuje się początek uprawy słynnej odmiany Vitis Biturica, przodka odmian Cabernet.

W średniowieczu region Médoc był spichlerzem Bordeaux. Dowodem na to jest obecność licznych młynów zbożowych. To właśnie od francuskiego słowa młyn (moulin) wywodzi się nazwa Moulis. Rozwój winnicy rozpoczyna się już w XIII wieku, pod wpływem feudalnych możnowładców oraz zakonu, o którego istnieniu i znaczeniu świadczy romański kościół. W tamtym okresie rolnicy nie interesują się "ubogimi" kamieniami, które uznawane są za kiepskie kamyki (od tego francuskiego określenia "mauvais cailloux" wzięła swą nazwę miejscowość Maucaillou), gdyż nie nadają się pod uprawę zbóż. Dopiero później uznano, że winnica jako jedyna może zapewniać znakomite plony na takich glebach. Lokalizacja winnicy zaświadcza o rzeczywistym pierwszeństwie tej ostatniej: "Jej winnica jest z pewnością jedną z najstarszych w Médoc" (opracowanie Bordeaux et ses Vins [Bordeaux i jego wina], C. Féret, M.H. Lemay, 1991). W XIV i XV wieku winnica występuje raczej na obszarach wewnętrznych niż na obrzeżach estuarium. W tamtych czasach plantatorzy winorośli wolą unikać szkód powodowanych przez ciągnącą od rzeki wilgoć oraz przez mgły, które sprzyjają pojawianiu się pleśni i dziesiątkują ich winnice.

8.2.
Opis czynników ludzkich mających wpływ na związek z obszarem

Renoma win Moulis ugruntowuje się tak naprawdę w drugiej połowie XIX wieku, dzięki ścieżkom wytyczonym przez słynne wiodące wina Haut-Medoc, wraz z polityką wolnego handlu prowadzoną przez II Cesarstwo Francuskie i w związku z uprzywilejowanymi relacjami pomiędzy Napoleonem III a królową Wiktorią. Bordoscy kupcy, którzy zbili fortunę na handlu wyspiarskim, inwestują w Moulis. Pod koniec XIX wieku rozwój winnic gminy osiąga swoje apogeum, rozciągając się na powierzchni 1 500 hektarów, by następnie ucierpieć z powodu szkód spowodowanych przez filokserę. Na początku XX wieku warunki wprowadzania na rynek win Moulis-en-Medoc są zależne od handlu w Bordeaux. Nazwa "Moulis" rodzi się w kontekście praktyk handlowych właścicieli, którzy sprzedają część swojej produkcji bezpośrednio klientom indywidualnym. Właśnie w tym łańcuchu dystrybucji po raz pierwszy pojawia się określenie "Moulis". Narodziny związku producentów z Moulis w 1936 r., a następnie uznanie kontrolowanej nazwy pochodzenia dekretem z dnia 14 maja 1938 r. wzmacniają postulaty producentów. Dekret w sprawie tej nazwy zos- taje zmieniony w dniu 4 stycznia 1939 r., aby ze względu na dawną tradycję, nazwą "Moulis" mogły zostać objęte niektóre działki w gminach Arcins, Avensan, Castelnau-de-Medoc, Cussac-Fort-Medoc, Lamarque i Listrac-Medoc. Ponieważ od tego czasu na terytorium gmin Avensan i Cussac-Fort-Medoc praktyki produkcyjne szybko zanikły, te dwie gminy usunięto z obszaru geograficznego. Prace związane z aktualizacją wyznaczonych granic działek, zatwierdzone w 2020 r., doprowadziły do usunięcia gminy Arcins.

"Moulis" to najmniejsza z nazw gminnych. 634 hektary aktualnie istniejących winnic stanowią około 4 % powierzchni winnic Medoc. Winnice te uprawia około pięćdziesięciu właścicieli.

8.3.
Informacje na temat jakości i cech charakterystycznych produktu

Winnice objęte nazwą "Moulis" produkują średnio 25 000 hektolitrów czerwonych win niemusujących.

Już od pierwszych lat wina "Moulis" są zarówno delikatne jak i krągłe, gdyż często wytwarza się je z odmiany Merlot N, łączonej głównie z odmianą Cabernet-Sauvignon N. Odmiana Petit Verdot N i Cabernet Franc N, a rzadziej odmiany Cot N i Carmenere N dodają im złożoności. Swoją pełnię osiągają po upływie od siedmiu do dziesięciu lat starzenia, dzięki dobrej taninowej strukturze. Te wina często charakteryzują się intensywną szatą, eleganckim bukietem, złożonymi i mocnymi niuansami aromatycznymi oraz długo utrzymującym się smakiem.

Ogólnie rzecz biorąc, wina "Moulis" produkowane na kamieniach łączą w sobie elegancję, moc i złożoność. Na glebach ilasto-wapiennych powstaje wino nieco pikantniejsze niż te poprzednie. Mawia się o nich, że łączą w sobie "ducha witalności" ze zdolnością do korzystnego starzenia. We wszystkich przypadkach wina dojrzewają co najmniej przez 6 miesięcy.

8.4.
Związki przyczynowe

Z obszaru produkcji wyłączone są tereny hydromorficzne, głębokie gleby ilaste, powodujące czasowe uwilgotnienie warstw powierzchniowych oraz gleby zbudowane z czarnych piasków próchniczych bez nachylenia, osadzonych często na warstwie zeszkliwionych złogów żelazowych, nazywanych lokalnie "aliosem". Podobnie z obszaru produkcji wyłączone są dna osi dolin, dolne części działek wklęsłych, obszary graniczące z potokami, które sprzyjają gromadzeniu się wiosną zimnego powietrza powodującego ryzyko przymrozków i opóźnień w dojrzewaniu winogron. Do obszaru produkcji nie zalicza się również obszarów, które nie są przeznaczone do produkcji winorośli, na przykład starych wysokopiennych lasów bądź obszarów, na których nie prowadzi się już uprawy winorośli, takich jak obszary zurbanizowane i kamieniołomy (eksploatowane i nieaktywne).

Wśród działek zaliczonych do obszaru produkcji grzbiety kamieni na północnym wschodzie okazują się szczególnie korzystne dla uprawy odmiany Cabernet-Sauvignon N. W środkowej części gminy gleby gliniasto-wapienne bardzo sprzyjają uprawie Merlot N, a na zachodzie kamienie na wyżynnych tarasach posiadają właściwości niezbędne do rozwoju tych dwóch głównych odmian.

Takie zróżnicowanie wymaga selektywnego prowadzenia winnicy. Gęstość nasadzeń wynosi co najmniej 7 000 roślin na hektar. Wydajność jest kontrolowana i ograniczona maksymalnie do 57 hektolitrów z hektara. Ponadto maksymalna liczba oczek pozostawianych przy cięciu, zależnie od wybranej metody, jest ograniczona do 12, a średnia dopuszczalna maksymalna ilość winogron z danej działki wynosi 9 500 kilogramów na hektar, czyli maksymalnie 14 kiści na roślinę.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (1)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji wina, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde, określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 25 marca 2020 r.:

Arcins, Arsac, Avensan, Blanquefort, Castelnau-de-Médoc, Cissac-Médoc, Cussac-Fort-Médoc, Labarde, Lamarque, Ludon-Médoc, Macau, Margaux-Cantenac, Listrac-Médoc, Parempuyre, Pauillac, Le Pian-Médoc, Saint-Estèphe, Saint- Julien-Beychevelle, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Sauveur, Saint-Seurin-de-Cadourne, Soussans, Le Taillan-Médoc i Ver- theuil.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (2)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde, określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 25 marca 2020 r.:

Abzac, Aillas, Ambarès-et-Lagrave, Ambès, Anglade, Arbanats, Arcins, Arsac, Les Artigues-de-Lussac, Artigues-près- Bordeaux, Arveyres, Asques, Aubiac, Auriolles, Auros, Avensan, Ayguemorte-les-Graves, Bagas, Baigneaux, Barie, Baron, Barsac, Bassanne, Bassens, Baurech, Bayas, Bayon-sur-Gironde, Bazas, Beautiran, Bégadan, Bègles, Béguey, Belle- bat, Bellefond, Belvès-de-Castillon, Bernos-Beaulac, Berson, Berthez, Beychac-et-Caillau, Bieujac, Les Billaux, Birac, Blaignac, Blaignan-Prignac, Blanquefort, Blasimon, Blaye, Blésignac, Bommes, Bonnetan, Bonzac, Bordeaux, Bossugan, Bouliac, Bourdelles, Bourg, Le Bouscat, Branne, Brannens, Braud-et-Saint-Louis, La Brède, Brouqueyran, Bruges, Budos, Cabanac-et-Villagrains, Cabara, Cadarsac, Cadaujac, Cadillac, Cadillac-en-Fronsadais, Camarsac, Cambes, Cam- blanes-et-Meynac, Camiac-et-Saint-Denis, Camiran, Camps-sur-l'Isle, Campugnan, Canéjan, Capian, Caplong, Carbon- Blanc, Cardan, Carignan-de-Bordeaux, Cars, Cartelègue, Casseuil, Castelmoron-d'Albret, Castelnau-de-Médoc, Castel- viel, Castets et Castillon, Castillon-la-Bataille, Castres-Gironde, Caudrot, Caumont, Cauvignac, Cavignac, Cazats, Cazaugitat, Cénac, Cenon, Cérons, Cessac, Cestas, Cézac, Chamadelle, Cissac-Médoc, Civrac-de-Blaye, Civrac-de- Dordogne, Civrac-en-Médoc, Cleyrac, Coimères, Coirac, Comps, Coubeyrac, Couquèques, Courpiac, Cours-de-Monsé- gur, Cours-les-Bains, Coutras, Coutures, Créon, Croignon, Cubnezais, Cubzac-les-Ponts, Cudos, Cursan, Cussac-Fort- Médoc, Daignac, Dardenac, Daubèze, Dieulivol, Donnezac, Donzac, Doulezon, Les Eglisottes-et-Chalaures, Escous- sans, Espiet, Les Esseintes, Etauliers, Eynesse, Eyrans, Eysines, Faleyras, Fargues, Fargues-Saint-Hilaire, Le Fieu, Flauja- gues, Floirac, Floudès, Fontet, Fossés-et-Baleyssac, Fours, Francs, Fronsac, Frontenac, Gabarnac, Gaillan-en-Médoc, Gajac, Galgon, Gans, Gardegan-et-Tourtirac, Gauriac, Gauriaguet, Générac, Génissac, Gensac, Gironde-sur-Dropt, Gor- nac, Gours, Gradignan, Grayan-et-l'Hôpital, Grézillac, Grignols, Guillac, Guillos, Guîtres, Le Haillan, Haux, Hure, Illats, Isle-Saint-Georges, Izon, Jau-Dignac-et-Loirac, Jugazan, Juillac, La Sauve, Labarde, Labescau, Ladaux, Lados, Lagorce, Lalande-de-Pomerol, Lamarque, Lamothe-Landerron, La Lande-de-Fronsac, Landerrouat, Landerrouet-sur-Ségur, Lan- diras, Langoiran, Langon, Lansac, Lapouyade, Laroque, Laruscade, Latresne, Lavazan, Léogeats, Léognan, Lesparre- Médoc, Lestiac-sur-Garonne, Les Lèves-et-Thoumeyragues, Libourne, Lignan-de-Bazas, Lignan-de-Bordeaux, Ligueux, Listrac-de-Durèze, Listrac-Médoc, Lormont, Loubens, Loupes, Loupiac, Loupiac-de-la-Réole, Ludon-Médoc, Lugaignac, Lugasson, Lugon-et-l'Ile-du-Carnay, Lussac, Macau, Madirac, Maransin, Marcenais, Margaux-Cantenac, Margueron, Marimbault, Marions, Marsas, Martignas-sur-Jalle, Martillac, Martres, Masseilles, Massugas, Mauriac, Mazères, Mazion, Mérignac, Mérignas, Mesterrieux, Mombrier, Mongauzy, Monprimblanc, Monségur, Montagne, Montagoudin, Montig- nac, Montussan, Morizès, Mouillac, Mouliets-et-Villemartin, Moulon, Mourens, Naujac-sur-Mer, Naujan-et-Postiac, Néac, Nérigean, Neuffons, Le Nizan, Noaillac, Noaillan, Omet, Ordonnac, Paillet, Parempuyre, Pauillac, Les Peintures, Pellegrue, Périssac, Pessac, Pessac-sur-Dordogne, Petit-Palais-et-Cornemps, Peujard, Le Pian-Médoc, Le Pian-sur- Garonne, Pineuilh, Plassac, Pleine-Selve, Podensac, Pomerol, Pompéjac, Pompignac, Pondaurat, Porchères, Porte-de- Benauge, Portets, Le Pout, Préchac, Preignac, Prignac-et-Marcamps, Pugnac, Puisseguin, Pujols, Pujols-sur-Ciron, Le Puy, Puybarban, Puynormand, Queyrac, Quinsac, Rauzan, Reignac, La Réole, Rimons, Riocaud, Rions, La Rivière, Roaillan, Romagne, Roquebrune, La Roquille, Ruch, Sablons, Sadirac, Saillans, Saint-Aignan, Saint-André-de-Cubzac, Saint-André-du-Bois, Saint-André-et-Appelles, Saint-Androny, Saint-Antoine-du-Queyret, Saint-Antoine-sur-l'Isle, Saint-Aubin-de-Blaye, Saint-Aubin-de-Branne, Saint-Aubin-de-Médoc, Saint-Avit-de-Soulège, Saint-Avit-Saint-Nazaire, Saint-Brice, Saint-Caprais-de-Bordeaux, Saint-Christoly-de-Blaye, Saint-Christoly-Médoc, Saint-Christophe-de-Double, Saint-Christophe-des-Bardes, Saint-Cibard, Saint-Ciers-d'Abzac, Saint-Ciers-de-Canesse, Saint-Ciers-sur-Gironde, Saint-Côme, Saint-Denis-de-Pile, Saint-Emilion, Saint-Estèphe, Saint-Etienne-de-Lisse, Saint-Exupéry, Saint-Félix-de- Foncaude, Saint-Ferme, Saint-Genès-de-Blaye, Saint-Genès-de-Castillon, Saint-Genès-de-Fronsac, Saint-Genès-de-Lom- baud, Saint-Genis-du-Bois, Saint-Germain-de-Grave, Saint-Germain-de-la-Rivière, Saint-Germain-d'Esteuil, Saint-Ger- main-du-Puch, Saint-Gervais, Saint-Girons-d'Aiguevives, Saint-Hilaire-de-la-Noaille, Saint-Hilaire-du-Bois, Saint-Hippolyte, Saint-Jean-de-Blaignac, Saint-Jean-d'Illac, Saint-Julien-Beychevelle, Saint-Laurent-d'Arce, Saint-Laurent-desCombes, Saint-Laurent-du-Bois, Saint-Laurent-du-Plan, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Léon, Saint-Loubert, Saint-Loubès, Saint-Louis-de-Montferrand, Saint-Macaire, Saint-Magne-de-Castillon, Saint-Maixant, Saint-Mariens, Saint-Martial, Saint-Martin-de-Laye, Saint-Martin-de-Lerm, Saint-Martin-de-Sescas, Saint-Martin-du-Bois, Saint-Martin-du-Puy, Saint-Martin-Lacaussade, Saint-Médard-de-Guizières, Saint-Médard-d'Eyrans, Saint-Médard-en-Jalles, Saint-Michel-de- Fronsac, Saint-Michel-de-Lapujade, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Palais, Saint-Pardon-de-Conques, Saint-Paul, Saint-Pey-d'Armens, Saint-Pey-de-Castets, Saint-Philippe-d'Aiguille, Saint-Philippe-du-Seignal, Saint-Pierre- d'Aurillac, Saint-Pierre-de-Bat, Saint-Pierre-de-Mons, Saint-Quentin-de-Baron, Saint-Quentin-de-Caplong, Saint- Romain-la-Virvée, Saint-Sauveur, Saint-Sauveur-de-Puynormand, Saint-Savin, Saint-Selve, Saint-Seurin-de-Bourg, Saint-Seurin-de-Cadourne, Saint-Seurin-de-Cursac, Saint-Seurin-sur-l'Isle, Saint-Sève, Saint-Sulpice-de-Faleyrens, Saint-Sulpice-de-Guilleragues, Saint-Sulpice-de-Pommiers, Saint-Sulpice-et-Cameyrac, Sainte-Terre, Saint-Trojan, Saint-Vincent-de-Paul, Saint-Vincent-de-Pertignas, Saint-Vivien-de-Blaye, Saint-Vivien-de-Médoc, Saint-Vivien-de- Monségur, Saint-Yzan-de-Soudiac, Saint-Yzans-de-Médoc, Sainte-Colombe, Sainte-Croix-du-Mont, Sainte-Eulalie, Sainte-Florence, Sainte-Foy-la-Grande, Sainte-Foy-la-Longue, Sainte-Gemme, Sainte-Hélène, Sainte-Radegonde, Salau- nes, Salleboeuf, Les Salles-de-Castillon, Samonac, Saucats, Saugon, Sauternes, Sauveterre-de-Guyenne, Sauviac, Savig- nac, Savignac-de-l'Isle, Semens, Sendets, Sigalens, Sillas, Soulac-sur-Mer, Soulignac, Soussac, Soussans, Tabanac, Le Taillan-Médoc, Taillecavat, Talais, Talence, Targon, Tarnès, Tauriac, Tayac, Teuillac, Tizac-de-Curton, Tizac-de- Lapouyade, Toulenne, Le Tourne, Tresses, Uzeste, Val-de-Livenne, Val-de-Virvée, Valeyrac, Vayres, Vendays-Montalivet, Vensac, Vérac, Verdelais, Le Verdon-sur-Mer, Vertheuil, Vignonet, Villandraut, Villegouge, Villenave-de-Rions, Ville- nave-d'Ornon,Villeneuve, Virelade, Virsac i Yvrac.

Etykietowanie

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Na etykiecie można wskazać nazwę większej jednostki geograficznej: "Bordeaux - Médoc", "Vin de Bordeaux - Médoc" lub "Grand Vin de Bordeaux - Médoc". Czcionka, którą zapisana jest ta nazwa, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż dwie trzecie wielkości czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-265561ce-edde-4d79-90d2-45fd71b430a1

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.284.29

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 16/07/2021
Data ogłoszenia: 16/07/2021