Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Wymogi w zakresie zrównoważoności baterii w UE[COM(2020) 798 final - 2020/353 (COD)].

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wymogi w zakresie zrównoważoności baterii w UE"

[COM(2020) 798 final - 2020/353 (COD)]

(2021/C 220/18)

(Dz.U.UE C z dnia 9 czerwca 2021 r.)

Sprawozdawca: Bruno CHOIX

Współsprawozdawca: Franck UHLIG

Wniosek o konsultację Parlament Europejski, 18.1.2021
Podstawa prawna Art. 304 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Decyzja Zgromadzenia Plenarnego 1.12.2020
Organ odpowiedzialny Komisja Konsultacyjna ds. Przemian w Przemyśle (CCMI)
Data przyjęcia przez sekcję 5.3.2021
Data przyjęcia na sesji plenarnej 24.3.2021
Sesja plenarna nr 559
Wynik głosowania
(za/przeciw/wstrzymało się) 256/0/4
1.
Wnioski i zalecenia
1.1.
EKES popiera środki ustanowione w rozporządzeniu [COM(2020) 798 final - 2020/0353 (COD)] zaproponowanym przez Komisję Europejską (KE).
1.2.
Komitet uważa, że uniknięcie rozdrobnienia rynku wewnętrznego wynikającego z potencjalnie rozbieżnych sposobów podejścia państw członkowskich stanowi kluczową kwestię, którą powinny zająć się wszystkie zainteresowane strony.
1.3.
EKES wzywa do określenia bardziej precyzyjnych i operacyjnych mechanizmów i instrumentów zarządzania na potrzeby wdrożenia nowego rozporządzenia przy udziale wszystkich zainteresowanych stron.
1.4.
EKES proponuje sprostać wyzwaniom poprzez dalsze wzmocnienie roli i zasobów Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).
1.5.
W odniesieniu do zagadnień dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i warunków pracy w produkcji, a także recyklingu baterii i ich wykorzystania do innych celów, EKES proponuje zwiększenie roli Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA).
1.6.
Jeśli chodzi o obowiązek należytej staranności w ramach monitorowania łańcucha dostaw baterii, Komitet domaga się pełnej przejrzystości wdrażanego systemu nadzoru.
1.7.
Recykling, regeneracja i ponowne użycie umożliwiają zabezpieczenie łańcucha wartości na wyższym szczeblu. Niezbędne jest wspieranie prac badawczo-rozwojowych nad ekoprojektem. EKES proponuje, aby nadać tym pracom status ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI).
1.8.
W odniesieniu do związanych z miejscami pracy i umiejętnościami potrzeb mających na celu promowanie rozwoju europejskiego sektora przemysłowego zrównoważonych baterii Komitet proponuje rozszerzenie i wzmocnienie roli Europejskiego Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego (CEDEFOP) oraz roli właściwych europejskich komitetów sektorowego dialogu społecznego w procesie sprawiedliwej transformacji zgodnej z Europejskim Zielonym Ładem.
1.9.
Jeśli chodzi o inicjatywę Komisji "Pakt na rzecz umiejętności" oraz projekty europejskie ALBATTS, DRIVES i COSME, EKES uważa, że priorytetowe znaczenie ma przede wszystkim określenie i wdrożenie projektów szkoleniowych w zakresie ekoprojektu i recyklingu baterii oraz przeznaczenie na nie stosownych środków finansowych, aby zapewnić im powodzenie. Musi się to odbywać przy aktywnym udziale partnerów społecznych i z uwzględnieniem wszelkich instrumentów krajowych lub bezpośrednio zainteresowanych obszarów zatrudnienia.
1.10.
Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi przez UE w zakresie neutralności węglowej EKES proponuje, aby szybko wprowadzić maksymalne progi dotyczące śladu węglowego związanego z produkcją baterii i logistyką dostaw materiałów oraz by zwiększyć przydział środków przez Komisję na szybkie opracowanie i wdrożenie narzędzi oceny i monitorowania śladu węglowego sektora baterii.
1.11.
EKES dostrzega konieczność ustanowienia odpowiedzialności producenta, która byłaby powiązana z zachętami w zakresie ekoprojektu. W tym kontekście nasuwa się konieczność rozróżnienia między końcem żywotności baterii a końcem żywotności wykorzystujących je urządzeń.
1.12.
EKES proponuje wprowadzenie pojęcia końca użytkowania w uzupełnieniu do pojęcia końca żywotności w celu wspierania ponownego użycia, regeneracji lub drugiego cyklu życia i recyklingu baterii.
1.13.
Przepisy dotyczące etykietowania zawarte we wniosku dotyczącym rozporządzenia powinny obejmować obowiązek lepszego informowania ludzi o potencjalnych zagrożeniach stwarzanych przez substancje niebezpieczne inne niż kadm, ołów i rtęć oraz o innych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, aby umożliwić świadomy wybór i lepsze wykorzystanie baterii.
2.
Wprowadzenie
2.1.
W dniu 10 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady [COM(2020) 798 final - 2020/0353 (COD)] w sprawie baterii i zużytych baterii uchylającego dyrektywę 2006/66/WE z dnia 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów i zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów.
2.2.
Celem proponowanego rozporządzenia jest opracowanie unijnych ram obejmujących cały cykl życia baterii, zawierających zharmonizowane i ambitniejsze przepisy dotyczące baterii, części, zużytych baterii oraz materiałów pochodzących z recyklingu.
2.3.
Podstawowe cele rozporządzenia zakładają wzmocnienie zrównoważonego charakteru baterii w całym cyklu życia poprzez zapewnienie minimalnych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do baterii wprowadzanych na rynek wewnętrzny UE, zwiększenie odporności łańcucha dostaw baterii w UE poprzez zamknięcie obiegu materiałów oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i społeczeństwo na wszystkich etapach cyklu życia baterii.
2.4.
W rozporządzeniu położono szczególny nacisk na wspieranie produkcji i wprowadzania na rynek UE wydajnych baterii wysokiej jakości, rozwój i wykorzystanie potencjału UE w zakresie surowców do produkcji baterii, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych, przy zapewnieniu ich wydajnej i zrównoważonej produkcji, oraz na zagwarantowanie funkcjonowania rynków surowców wtórnych i związanych z nimi procesów przemysłowych.
2.5.
W drodze tego rozporządzenia Komisja pragnie promować innowacje oraz rozwój i wdrażanie technologicznej wiedzy fachowej UE.
2.6.
Powinno to pozwolić, zgodnie z logiką gospodarki o obiegu zamkniętym, na zmniejszenie uzależnienia UE od importu surowców i metali ziem rzadkich o strategicznym znaczeniu oraz na wdrożenie odpowiedniego zbierania i recyklingu wszystkich zużytych baterii.
2.7.
W celu zmniejszenia wpływu na środowisko i społeczeństwo rozporządzenie musi przyczyniać się do odpowiedzialnego zaopatrzenia, promować efektywne wykorzystanie surowców i materiałów pochodzących z recyklingu, redukować emisje gazów cieplarnianych przez cały cykl życia baterii, zmniejszać zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i jakości środowiska oraz przyczyniać się do poprawy warunków życia ludności.
3.
Uwagi ogólne
3.1.
Technologia baterii stanie się w najbliższym dziesięcioleciu jednym z głównych katalizatorów zielonej transformacji energetycznej w Europie. Wykorzystanie baterii powinno przyczynić się do osiągnięcia celów porozumienia klimatycznego z Paryża dzięki umożliwieniu w odpowiednich przypadkach elektryfikacji transportu oraz stosowania energii odnawialnej jako niezawodnych źródeł energii.
3.2.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Marosa Śefcoyica, biorąc pod uwagę postępy poczynione w ramach europejskiego sojuszu na rzecz baterii (EBA) uruchomionego przez Komisję w 2017 r., UE byłaby w stanie zaspokoić do 80 % swoich potrzeb w perspektywie pięciu lat.
3.3.
Strategiczna autonomia zostanie zbudowana wspólnie z EBA dla zapewnienia instrumentów prawnych z myślą o połączeniu między państwami członkowskimi przemysłu motoryzacyjnego, sektora surowców i branży chemicznej w celu zaprojektowania i wdrożenia stuprocentowo europejskich łańcuchów wartości w oparciu o pierwsze europejskie jednostki produkujące baterie, które powinny wystartować w 2021 lub 2022 roku.
3.4.
EKES popiera środki ustanowione w rozporządzeniu zaproponowanym przez Komisję, ponieważ są one w stanie sprostać wielu wyzwaniom wynikającym ze wzrostu światowej produkcji i światowego zużycia baterii.
3.5.
Jednak zgodnie ze strategiczną autonomią UE EKES ostrzega, że należy je wzmocnić i szybko wdrożyć, aby uniknąć nie tylko pogłębienia zależności technologicznej, przemysłowej i energetycznej użytkowników baterii w UE od producentów azjatyckich czy amerykańskich, ale także zapobiec przenoszeniu europejskich fabryk samochodów do krajów trzecich w regionach położonych w pobliżu zakładów produkujących baterie, co pociągnie za sobą negatywne skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe, jak już wskazano w poprzedniej opinii EKES-u 1 . Ponadto interesy europejskich przedsiębiorstw muszą być również chronione poprzez pełne wykorzystanie wszystkich stosownych instrumentów UE. W tym kontekście EKES pragnie również wyrazić zaniepokojenie sposobem, w jaki Komisja zamierza weryfikować i egzekwować wymogi dotyczące śladu węglowego, poziomów zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i należytej staranności w łańcuchu dostaw. W związku z tym nalega na gruntowną ocenę przestrzegania przepisów w odniesieniu do importowanych produktów, aby uniknąć nieuczciwej konkurencji spoza Europy.
3.6.
Panele słoneczne, farmy wiatrowe i baterie mają kluczowe znaczenie dla naszego nowego modelu przemysłowego 2 . Opierają się one na surowcach i materiałach, a także na know-how i wartości dodanej pochodzących głównie z krajów spoza UE. Obecnie w Europie powstaje tylko ok. 1 % wszystkich baterii litowych produkowanych na świecie 3 . EKES zaleca opracowanie na szczeblu europejskim dodatkowego podejścia V2G "pojazd-sieć" z myślą o skutecznym i bezpiecznym wdrożeniu istniejących i przyszłych planów sieci elektroenergetycznych. Powinno mieć to miejsce równolegle z rozwojem europejskiego sektora baterii stacjonarnych.
3.7.
EKES wspiera propozycje na rzecz bardziej zrównoważonego charakteru transportu, a także strategiczny plan działania na rzecz baterii, którego celem jest zmniejszenie europejskiej luki energetycznej i stworzenie łańcucha wartości baterii. Dekarbonizacja transportu i przejście na czystą energię należą do kluczowych aspektów trzeciego pakietu mobilności, Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii zrównoważonej i inteligentnej mobilności. Inicjatywa ta jest częścią szerszego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym 4 .
3.8.
Europejska platforma zainteresowanych stron gospodarki o obiegu zamkniętym może odegrać rolę w komunikacji poświęconej tym zagadnieniom 5 .
3.9.
Istnieje również potrzeba stworzenia odpowiedniego systemu informowania użytkowników końcowych o jakości baterii dostępnych na rynku oraz lepszego zrozumienia przez konsumentów ich roli w zbieraniu odpadów związanych z bateriami.
3.10.
Najlepszym sposobem zapewnienia czystości produkowanych baterii jest przestrzeganie europejskich norm i przepisów w zakresie ochrony środowiska, np. w duchu podejścia opartego na gospodarce o obiegu zamkniętym, począwszy od zakładu wydobywczego aż do końca cyklu życia baterii. Dla osiągnięcia tego celu niezbędne są inwestycje przemysłowe na szeroką skalę, przy czym rolą Komisji jest ustanawianie odpowiednich warunków brzegowych, takich jak normy techniczne 6 .
3.11.
EKES popiera zawarty we wniosku dotyczącym rozporządzenia apel o uwzględnienie wyzwań związanych z krytycznymi surowcami stosowanymi w produkcji baterii, jak określono w komunikacie Komisji Europejskiej z 3 września 2020 r. "Odporność w zakresie surowców krytycznych: wytyczanie drogi do większego bezpieczeństwa i bardziej zrównoważonego rozwoju". Podstawowymi surowcami krytycznymi stosowanymi w bateriach są lit, kobalt, grafit naturalny, antymon, przy czym podczas określania stopnia krytyczności bierze się pod uwagę dwa główne parametry: znaczenie gospodarcze i ryzyko związane z dostawami.
3.12.
EKES opowiedział się już za przyjęciem prawnie wiążących wymogów koniecznych do pobudzenia rynku surowców wtórnych, zwłaszcza w odniesieniu do opakowań, pojazdów, materiałów budowlanych i baterii 7 .
3.13.
Z uwagi na brak ciągłości produkcja energii ze źródeł odnawialnych i jej rozwój stanowią prawdziwe wyzwanie z punktu widzenia magazynowania. Magazynowanie ma strategiczne znaczenie dla Unii Europejskiej z punktu widzenia zagwarantowania stałego bezpieczeństwa dostaw w Unii oraz właściwego funkcjonowanie rynku energii pod kątem zarówno aspektów technicznych, jak i kosztów. EKES przypomina, że magazynowanie energii może nie tylko przynosić korzyści, lecz także wiązać się ze znacznymi kosztami finansowymi oraz kosztami w zakresie środowiska i zdrowia. Dlatego też apeluje o systematyczne przeprowadzanie ocen oddziaływania w celu zbadania nie tylko konkurencyjności technologii, ale także ich wpływu na środowisko i zdrowie. Komitet sądzi, że ważna jest również ocena wpływu tych technologii na aktywność gospodarczą i tworzenie miejsc pracy. Opowiada się za potrzebą lepszej harmonizacji przepisów między państwami członkowskimi w zakresie magazynowania energii. Wzywa również do nawiązania w całej Europie dialogu publicznego na temat spraw energetycznych (europejskiego dialogu na temat energii), tak aby obywatelki i obywatele oraz całe społeczeństwo obywatelskie poczuli się zaangażowani w transformację energetyczną i mogli wywierać wpływ na przyszłe decyzje dotyczące technologii magazynowania energii 8 . Jakość etykietowania baterii powinna przyczynić się do realizacji tego celu.
3.14.
Wyzwanie gospodarcze jest poważne: Komisja szacuje, że w porównaniu z poziomem z 2018 r. światowy popyt na baterie wzrośnie 14-krotnie do 2030 r., przy czym 17 % tego popytu przypadnie na UE. Przewiduje się, że do 2040 r. liczba baterii litowych wzrośnie 700-krotnie w porównaniu z 2020 r.
3.15.
W celu oceny wpływu nowych przepisów na zatrudnienie i zapotrzebowanie na umiejętności rozporządzenie oparto na dwóch referencyjnych badaniach opublikowanych przez CEPS 9  i RREUSE 10  oraz na pracach przeprowadzonych przez EBA.
3.16.
W badaniu CEPS oszacowano, że rozwój działalności w zakresie zbierania i recyklingu baterii będzie mieć wpływ na tworzenie bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy: ok. 850 miejsc pracy przy wskaźniku recyklingu wynoszącym 55 % oraz 5 500 miejsc pracy przy wskaźniku wynoszącym 75 %.
3.17.
Natomiast według badania przeprowadzonego przez organizację RREUSE działalność w zakresie naprawy i ponownego użycia baterii tworzy od 5 do 10 razy więcej pełnoetatowych miejsc pracy niż działalność związana ze zbieraniem i recyklingiem, co stawia pod znakiem zapytania polityczne znaczenie środków wspierających sektor zbiórki i recyklingu w stosunku do sektora naprawy i ponownego użycia baterii.
3.18.
Braki w zakresie umiejętności dotyczą głównie działalności związanej z ekoprojektowaniem baterii w celu optymalizacji ich trwałości i możliwie najlepszego ich wykorzystania.
3.19.
Aby poprawić inwestycje w zdolności produkcyjne zrównoważonych baterii w świetle zagrożeń społecznych i środowiskowych, konieczne jest dostosowanie projektów dotyczących baterii do unijnej taksonomii zrównoważonej działalności 11 , uwzględniając przy tym program InvestEU.
4.
Uwagi szczegółowe
4.1.
EKES apeluje o określenie bardziej precyzyjnych i operacyjnych mechanizmów i instrumentów zarządzania i wdrażania, które pozwolą na rzeczywiste i skuteczne stosowanie wszystkich środków ustanowionych w nowym rozporządzeniu.
4.2.
Aby stawić czoła tym wyzwaniom, EKES proponuje dokonać przeglądu roli Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) z siedzibą w Helsinkach, odpowiedzialnej za wdrażanie rozporządzenia REACH (z 2005 r., zmienionego w 2018 r.) w sprawie substancji chemicznych, włączając do zakresu jej zadań rejestrowanie, ocenę, monitorowanie i kontrolę nowych standardów i zasad określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie zrównoważoności baterii.
4.3.
Rozwój sektora zrównoważonych baterii musi doprowadzić do znalezienia odpowiedzi na problem zgodności z normami UE dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do ochrony pracowników mających kontakt z bateriami i surowcami wtórnymi wchodzącymi w skład baterii przemysłowych lub pojazdów. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) z siedzibą w Bilbao sporządziła ekspertyzy na ten temat, które należy uwzględnić w rozporządzeniu, tak by mogło ono zapewnić stosowne regulacje. EKES proponuje więc także, aby wzmocnić rolę Agencji OSHA.
4.4.
W kwestii wdrożenia obowiązku należytej staranności w zakresie monitorowania łańcucha dostaw baterii oraz w zakresie niezależnego systemu audytu, nadzorowania i kontroli pod egidą Komisji Europejskiej, zgodnie z zasadami określonymi w przewodniku OECD w tej kwestii 12 , EKES domaga się pełnej przejrzystości wdrażania systemu nadzoru.
4.5.
W odniesieniu do związanych z miejscami pracy i umiejętnościami potrzeb ukierunkowanych na wdrożenie środków zawartych w rozporządzeniu mających na celu promowanie rozwoju europejskiego sektora przemysłowego zrównoważonych baterii EKES proponuje rozszerzenie i wzmocnienie roli CEDEFOP w tej dziedzinie oraz roli właściwych europejskich komitetów sektorowego dialogu społecznego (energetyka, metalurgia, przemysł chemiczny, przemysł wydobywczy itp.) w procesie sprawiedliwej transformacji zgodnej z Europejskim Zielonym Ładem. Przed placówkami kształcenia zawodowego w państwach członkowskich stoi zadanie wdrażania podobnych projektów szkoleniowych w programach nauczania, aby zapewnić dostępność pracowników przeszkolonych w zakresie zrównoważonego europejskiego przemysłu baterii.
4.6.
W ramach inicjatywy Komisji "Pakt na rzecz umiejętności" uruchomiono projekty ALBATTS (sojusz na rzecz kwalifikacji i szkoleń w zakresie technologii baterii), DRIVES (rozwój i badania nad innowacyjnymi umiejętnościami zawodowymi) oraz COSME (wieloletni program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw). Za szczególnie priorytetowe EKES uznaje określenie i wdrożenie projektów szkoleniowych w zakresie nowych umiejętności dotyczących ekoprojektu, ale także diagnostyki baterii pod kątem ich naprawy, regeneracji i recyklingu. Musi się to odbywać przy aktywnym udziale partnerów społecznych i z uwzględnieniem wszelkich instrumentów krajowych lub bezpośrednio zainteresowanych obszarów zatrudnienia.

Badania i innowacje są konieczne dla poprawy trwałości, jakości i bezpieczeństwa produktów i procesów oraz obniżenia kosztów. Należy niezwłoczne nadać priorytet pracom badawczo-rozwojowym nad bateriami w oparciu o kompleksowe podejście ukierunkowane na cały łańcuch wartości baterii oraz znaczące i zapewniające ciągłość w czasie inwestycje obejmujące zarówno krótko-, jak i długoterminowe priorytety badawcze.

4.7.
W dziedzinie magazynowania energii baterie i wodór będą pełnić funkcje uzupełniające. Należy dążyć do maksymalizacji synergii między tymi dwoma rozwiązaniami technologicznymi.
4.8.
Oczekuje się, że nowe technologie cyfrowe pomogą przyspieszyć rozwój sektora baterii: od przyspieszonego odkrywania materiałów po optymalizację międzybranżowego wykorzystania systemów baterii do obsługi sieci energetycznej.
4.9.
Recykling, regeneracja i ponowne użycie umożliwiają zabezpieczenie łańcucha wartości na wyższym szczeblu. Niezbędne jest wspieranie prac badawczo-rozwojowych nad ekoprojektem. EKES proponuje, aby nadać tym pracom status ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI). Celem jest rozwój fachowej wiedzy w kierunku optymalizacji odzysku baterii w postaci, o ile to możliwe, regeneracji, drugiego cyklu życia lub lepszego odzysku komponentów, a także wdrożenie zoptymalizowanych procesów pod względem ochrony środowiska, zapewniających bezpieczeństwo pracowników i prowadzących do modelu ekonomicznego, który będzie się przyczyniać do trwałości tej działalności na terytorium Europy. Wiąże się to w szczególności z pomyślnym wdrażaniem konkurencyjnych procesów przemysłowych, które umożliwiają produkcję materiałów o jakości baterii poprzez recykling, przy bardziej znaczącym wsparciu dla przedsiębiorstw, które działają w sposób zintegrowany i w obiegu zamkniętym.
4.10.
EKES proponuje, zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez UE w zakresie neutralności węglowej do 2050 r. (z pośrednim celem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 % do 2030 r.), aby szybko wprowadzić maksymalne progi (termin planowany na lipiec 2027 r. jest zbyt odległy w świetle celów określonych przez Radę Europejską 11 grudnia 2020 r.) w zakresie śladu węglowego związanego z produkcją baterii oraz logistyki dostaw materiałów. Sugeruje także, by zwiększyć środki przeznaczone przez Komisję w celu szybkiego opracowania i wdrożenia narzędzi oceny i monitorowania śladu węglowego sektora baterii. Należy priorytetowo potraktować dostęp do strategicznych materiałów przeznaczonych dla baterii i pochodzących z zakładów górnictwa (miejskiego lub naturalnego) zlokalizowanych na rynku, na którym baterie są produkowane i poddawane recyklingowi. Środki te pomogą uprościć i zminimalizować przepływy logistyczne. W kwestii produkcji baterii, która stanowi zasadniczy etap pod względem ich śladu węglowego, rozporządzenie powinno promować procesy energooszczędne i sprzyjać wykorzystaniu zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznej.
4.11.
EKES uważa, żekonieczne jest ustanowienie odpowiedzialności producenta, która byłaby powiązana z zachętami w zakresie ekoprojektu, a w szczególności z zachętami w zakresie projektowania baterii, które może ułatwić modernizację, regenerację i ponowne użycie baterii. Ta konieczność związana jest z drugim cyklem życia baterii, który należy wspierać. W tym kontekście pojawia się potrzeba rozróżnienia między końcem żywotności baterii a końcem żywotności urządzeń, aby nie uznawać automatycznie, że baterie są zużyte z chwilą zakończenia żywotności urządzenia, które je wykorzystuje. W momencie przypuszczalnego końca żywotności baterii lub wykorzystującego je urządzenia na producencie będzie spoczywać obowiązek wykazania, że baterię należy uznać za zużytą. Będzie musiał to udowodnić na podstawie oceny lub testów przeprowadzonych na baterii, wykazując w dokumencie niemożność techniczną - z uwzględnieniem istniejących w danym momencie technologii oraz sektorów, które mogłyby stanowić rynek zbytu - ponownego użycia baterii w drodze modernizacji lub regeneracji zgodnej z warunkami na tych rynkach. Jednocześnie należałoby wprowadzić pojęcie końca użytkowania w uzupełnieniu do pojęcia końca żywotności w celu wspierania ponownego użycia, regeneracji lub drugiego cyklu życia i recyklingu baterii. Wymaga to uwzględnienia w rozporządzeniu tych nowych podmiotów i obszarów działalności.
Bruksela, dnia 24 marca 2021 r.
Christa SCHWENG
Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
1 Dz.U. C 353 z 18.10.2019, s. 102.
2 Dz.U. C 364 z 28.10 2020, s. 108.
3 Dz.U. C 282 z 20.8.2019, s. 51.
4 Dz.U. C 62 z 15.2 2019, s. 254.
6 Dz.U. C 262 z 25.7 2018, s. 75.
7 Dz.U. C 364 z 28.10 2020, s. 94.
8 Dz.U. C 383 z 17.11 2015, s. 19.
9 CEPS: Drabik, E., Rizos, V., Prospects for electric vehicle batteries in a circular economy, 2018.
10 RREUSE: Briefing on job creation potential in the re-use sector, 2015.
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r.
12 OECD, OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct [Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności w celu odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej], 2018.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024