NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Sprawa C-837/19: Postanowienie Trybunału (ósma izba) z dnia 17 września 2020 r. - Super Bock Bebidas SA v. Autoridade Tributária e Aduaneira.

Postanowienie Trybunału (ósma izba)
z dnia 17 września 2020 r. [wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunal Arbitral Tributario (Centro de Arbitragem Administrativa - CAAD) - Portugalia] - Super Bock Bebidas SA / Autoridade Tributaria e Aduaneira
(Sprawa C-837/19) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Podatki - Podatek od wartości dodanej (VAT) - Odliczenia podatku naliczonego - Szósta dyrektywa 77/388/EWG - Artykuł 17 ust. 6 - Dyrektywa 2006/112/WE - Artykuł y 168 i 176 - Wyłączenie z prawa do odliczenia podatku - Nabycie usług zakwaterowania, wyżywienia, napojów, leasingu pojazdów, paliwa i opłaty za przejazd - Klauzula standstill - Przystąpienie do Unii Europejskiej]

(2020/C 414/23)

Język postępowania: portugalski

(Dz.U.UE C z dnia 30 listopada 2020 r.)

Sąd odsyłający

Tribunal Arbitral Tributario (Centro de Arbitragem Administrativa - CAAD)

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Super Bock Bebidas SA

Strona pozwana: Autoridade Tributaria e Aduaneira

Sentencja

Artykuł 17 ust. 6 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku jak również art. 168 lit. a) i art. 176 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, które weszły w życie w momencie przystąpienia tego państwa do Unii Europejskiej, zgodnie z którymi wyłączenia z prawa do odliczenia podatku naliczonego odnośnie do wydatków w szczególności na zakwaterowanie, żywność, napoje, leasing pojazdów, paliwa i opłaty za przejazd stosuje się również w wypadku gdy zostanie wykazane, że owe wydatki zostały wykorzystane do celów nabycia towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika.

1 Dz.U. C 54 z 17.2.2020.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.414.18/2

Rodzaj:postanowienie
Tytuł:Sprawa C-837/19: Postanowienie Trybunału (ósma izba) z dnia 17 września 2020 r. - Super Bock Bebidas SA v. Autoridade Tributária e Aduaneira.
Data aktu:2020-09-17
Data ogłoszenia:2020-11-30