Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 395/08)

(Dz.U.UE C z dnia 20 listopada 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"PISTACCHIO DI RAFFADALI"

nr UE: PDO-IT-02449 - 22.2.2019

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa

"Pistacchio di Raffadali"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Chroniona nazwa pochodzenia "Pistacchio di Raffadali" jest zastrzeżona dla produktu w łupinie, bez łupiny lub łuskanego, pochodzącego z roślin gatunku botanicznego Pistacia vera, kultywaru Napoletana, zwanego również Bianca lub Nostrana, zaszczepionego na Pistacia terebinthus potocznie zwanego Scornabeccu.

W jednym nasadzeniu dopuszcza się nie więcej niż 5 % roślin odmian innych niż należące do kultywaru Napoletana lub podkładek innych niż P. terebinthus.

Produkt pochodzący z roślin nienależących do kultywaru Napoletana lub podkładek innych niż P. terebintus zostanie wykluczony z certyfikacji.

W momencie wprowadzenia do obrotu "Pistacchio di Raffadali" musi posiadać następujące cechy fizyczne i organoleptyczne:

wydajność olejowa > 30 %
barwa liścieni: zielona, stężenie chlorofilu a/b > 1,3
smak: słodki, przyjemny i wyraźny
zawartość wilgoci < a 6,5 %
obecność kwasu oleopalmitynowego > a 0,7 %
kształt podłużny
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Sadzenie, uprawa, zbiory, suszenie, łuszczenie, łuskanie i obieranie.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

"Pistacchio di Raffadali" może zostać wprowadzony do obrotu:

jako produkt w łupinie, bez łupiny lub łuskany, do wykorzystania w przetwórstwie i nieprzeznaczony dla konsumenta końcowego, w materiałowych workach i/lub innym odpowiednim materiale, do wagi 25 kg,
jako produkt w łupinie, bez łupiny lub łuskany, przeznaczony dla konsumenta końcowego, w odpowiednich przezroczystych opakowaniach lub z przezroczystym okienkiem umożliwiającym zobaczenie produktu.
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Opakowania lub worki muszą obowiązkowo zawierać, oprócz graficznego symbolu DOP (ChNP) i logo opisanego poniżej, nazwę "Pistacchio di Raffadali" zapisaną wyraźną, nieusuwalną i dobrze odróżniająca się od innych napisów czcionką.

Logo identyfikacyjne "Pistacchio di Raffadali" składa się z prostokąta, w środku którego znajduje się graficzne przedstawienie gałązki pistacji z trzema owalnymi liśćmi i czterema orzeszkami pistacji w łupinach. Pod prostokątem znajduje się napis wielkimi literami, czcionką gotham medium "PISTACCHIO DI RAFFADALI D.O.P.".

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Pistacchio di Raffadali" określony jest granicami administracyjnymi następujących gmin prowincji Agrigento: Raffadali, Joppolo Giancaxio, Santa Elisabetta, Agrigento, Cianciana, Favara, Racalmuto, Sant'Angelo Muxaro, San Biagio Platani, Cattolica Eraclea, Casteltermini, Santo Stefano Quisquina, Aragona, Comitini, Grotte, Montallegro, Alessandria della Rocca, Siculiana, Realmonte, Naro, Porto Empedocle, Castrofilippo, Campobello di Licata, Ribera, Canicatti, Palma di Montechiaro, Ravanusa, Camastra; Montedoro i Serradifalco w prowincji Calta- nissetta.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Szczególny rozwój uprawy pistacji przypada na drugą połowę XIX w. Całe pastwiska i ziemie leżące odłogiem zostały przekształcone w gaje pistacjowe, a uprawa pistacji stała się punktem centralnym całego systemu rolnictwa i gospodarki opisywanego obszaru.

Obszar produkcji charakteryzuje się glebami pochodzenia wapiennego z typowymi wyschniętymi osadami oraz klimatem śródziemnomorskim subtropikalnym, półsuchym, gdzie lata są długie i suche, opady występują głównie w okresie jesieni i zimy a między dniem i nocą występują duże różnice temperatur, które rzadko spadają do 0 °C.

Wykorzystanie i wybór jako podkładki gatunku "Terebinto" (Pistacia terebinthus) dobrze przystosowującego się do warunków wysokiej suchości, charakter substratów wapiennych oraz sadzenie roślin na terenach nasłonecznionych i o południowej ekspozycji są połączeniem czynników wynikających z wyboru człowieka. Kombinacja ta pozwala na produkcję owoców o szczególnych cechach jakościowych takich jak wysoka wydajność oliwy. Cecha ta wynika z wysokich temperatur otoczenia w okresie letnim. Ma to wpływ na zwiększoną produkcję kwasów tłuszczowych (stanowią one podstawowy składnik oliwy z pistacji) na etapie różnicowania owoców. Badanie klimatu obszaru "Pis- tacchio di Raffadali" wykazało, że sezon suchy trwa tam dłużej, a średnia miesięczna temperatura i najwyższa zanotowana temperatura jest wyższa niż na innych obszarach wschodniej Sycylii przystosowanych uprawy pistacji.

Inną szczególną cechą charakterystyczną jest słodki, przyjemny i wyraźny smak, który można zawdzięczyć podolo- gicznemu składowi terenu uprawy. Powszechnie wiadomo, że wchłanianie pierwiastków zależy od wartości pH gleby, oraz że niektórym makroskładnikom, takim jak wapń, fosfor, potas i magnez, sprzyjają wartości powyżej 7. Pobranie próbek na obszarze produkcji "Pistacchio di Raffadali" umożliwiło wykrycie gleb subalkaicznych o wartościach wyższych niż 7,5.

"Pistacchio di Raffadali" charakteryzuje się również złożonym profilem kwasów tłuszczowych w owocach o zawartości kwasu palmitylowego równej lub wyższej niż 0,7 %.

Czynnik ludzki jest widoczny szczególnie w metodzie uprawy "Pistacchio di Raffadali". Polega ona na prowadzeniu roślin w sposób taki, aby utrzymały one niską wysokość, a ich zagęszczone gałęzie sięgały niemal gleby. Ten rodzaj prowadzenia roślin, stworzony pierwotnie w celu ułatwienia ręcznych zbiorów i w celu uniknięcia dojrzewania stopniowego gron, na przestrzeni lat stał się charakterystycznym elementem krajobrazu.

Dzięki tej wielowiekowej działalności głównym motorem tych zmian stali się rolnicy: byli w stanie zrozumieć cechy i optymalne warunki środowiska, nabyli specyficzne umiejętności zawodowe i stworzyli krajobraz charakterystyczny dla obszaru produkcji.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji znajduje się pod następującym adresem:

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335.

lub bezpośrednio na stronie głównej włoskiego Ministerstwa Polityki w dziedzinie Rolnictwa, Żywności, Leśnictwa i Turystyki (www.politicheagricole.it) po otwarciu zakładki "Qualità", kliknięciu "Prodotti DOP IGP e STG" (po lewej stronie ekranu), a następnie wybraniu odnośnika "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.395.46

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 13/11/2020
Data ogłoszenia: 20/11/2020