Addendum do ogłoszenia o konkursie otwartym EPSO/AD/372/19 - Administratorzy w dziedzinie audytu (AD 5/AD 7) ( Dz.U. C 156 A z 7.5.2019 ).

Addendum do ogłoszenia o konkursie otwartym EPSO/AD/372/19 - Administratorzy w dziedzinie audytu (AD 5/AD 7)

(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 156 A z dnia 7 maja 2019 r.)

(2020/C 374 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 5 listopada 2020 r.)

1.
Ze względu na pandemię COVID-19 dnia 6 marca 2020 r. EPSO musiało przerwać i zawiesić wszystkie działania w zakresie oceny zintegrowanej w swoich siedzibach w Brukseli i Luksemburgu, aby zapewnić wszelkie odpowiednie środki ostrożności zgodnie z instrukcjami i wytycznymi przekazanymi przez instytucje UE i organy krajowe. Miało to również wpływ na organizację testów komputerowych, które powinny odbyć się w dniu oceny zintegrowanej. Początkowo EPSO planowało wznowienie testów oceny zintegrowanej w przypadku niektórych konkursów począwszy od połowy września 2020 r. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację związaną z COVID-19, z powodu której organy krajowe wprowadzają środki zakazujące dużych zgromadzeń i ograniczające możliwość podróżowania ze względów zdrowia publicznego, w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe przeprowadzanie testów wymagających obecności kandydatów w siedzibie EPSO. Ponieważ testy wielokrotnego wyboru miały się odbywać w dniu oceny zintegrowanej, EPSO było zmuszone wybrać inny sposób ich przeprowadzania. Testy te będą zatem odbywały się w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO.
2.
Aby konkursy otwarte mogły się zakończyć w rozsądnym terminie, EPSO zorganizuje testy oceny zintegrowanej w trybie online (zdalnie). Do testów przeprowadzanych zdalnie kandydaci będą mogli przystępować z domu lub z biura, bez konieczności stawiania się w ośrodku egzaminacyjnym EPSO. Będą one odtąd przeprowadzane za pośrednictwem wideokonferencji. Wszystkie informacje techniczne zostaną przekazane w odpowiednim czasie, w tym instrukcje dotyczące sprawdzenia połączenia internetowego przed dniem, w którym odbędą się testy. Zaproszenia do udziału w testach zostaną opublikowane na kontach EPSO kandydatów. Kandydaci są zobowiązani sprawdzać swoje konto EPSO co najmniej dwa razy w tygodniu.
3.
Niektórzy kandydaci wzięli udział w testach oceny zintegrowanej osobiście przed dniem 6 marca 2020 r. Wyniki tych testów zachowają ważność z wyjątkiem ćwiczenia w grupie, które zostanie zastąpione innym testem: rozmową sytuacyjną badającą poziom kompetencji. Kandydaci, którzy nie wzięli udziału w testach oceny zintegrowanej osobiście przed dniem 6 marca 2020 r. i którzy teraz nie mogą już tego zrobić, odbędą wszystkie testy w ramach oceny zintegrowanej zdalnie w ciągu jednego dnia lub kilku dni.
4.
Wszyscy kandydaci muszą być poddani tym samym testom w celu zapewnienia równego traktowania. Ćwiczenia w grupie nie da się przeprowadzić w zadowalający sposób w formie zdalnej. Ewentualne pojawienie się problemów technicznych mogłoby zakłócić dynamikę grupy i wpłynąć negatywnie na wyniki uczestniczących w tym zadaniu kandydatów. W związku z tym wszyscy kandydaci (także ci, którzy wzięli już udział w ćwiczeniu w grupie) będą musieli przejść rozmowę sytuacyjną badającą poziom kompetencji. Rozmowa ta zostanie zorganizowana zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji i zajmie od 30 do 40 minut.

Rozmowa pozwoli sprawdzić szereg kompetencji ogólnych (analiza i rozwiązywanie problemów, nauka i rozwój osobisty, ustalanie priorytetów i organizacja, odporność, umiejętność pracy w zespole oraz zdolności przywódcze) poprzez stawiane kandydatom pytania o to, jak zareagowaliby w konkretnej sytuacji. Ma ona formę indywidualnego spotkania online z przeszkoloną osobą prowadzącą rozmowę, która udziela dodatkowych informacji zgodnie z częściowo ustalonym scenariuszem.

Na około dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem okresu testowania za pomocą rozmów sytuacyjnych kandydaci otrzymają opis zadania oraz informacje ogólne, które pomogą im przygotować się do rozmowy. W ramach zadania kandydaci zostaną poproszeni o zastąpienie współpracownika i przejęcie odpowiedzialności za różne zadania i sytuacje, które będą omawiane podczas rozmowy. Pojawią się również dodatkowe sytuacje, niezwiązane z opisem zadania. Podczas rozmowy kandydaci będą mieli dostęp do otrzymanego opisu zadania i do informacji ogólnych.

Rozmowy z kandydatami będą przeprowadzać pracownicy UE. Dwóch członków komisji konkursowej będzie obserwować rozmowę i oceniać wyniki każdego kandydata oraz przyznawać punkty w odniesieniu do poszczególnych kompetencji objętych testem. Osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie zaangażowana w ocenę kandydata.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024