Protokół posiedzenia popołudniowego ze środy dnia 20 marca 2019 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

24. Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych

25. Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym

26. Sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia, które odbyło się w Surinamie, Paramaribo (region Karaibów), w dniach 28 lutego - 2 marca 2019 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

27. Sprawozdania podsumowujące warsztaty

28. Sprawy różne

29. Termin i miejsce 38. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA POPOŁUDNIOWEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

Posiedzenie zostało otwarte o godz. 14.49

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis-Joseph MANSCOUR

pełniący funkcję współprzewodniczącego

24.
Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych

Współprzewodniczący przypomniał Zgromadzeniu procedury dotyczące głosowania.

i)
Strategiczny charakter i wymiar partnerstwa AKP-UE (AP/102.726)

(Komisja Spraw Politycznych)

Sprawozdanie Sebastiana Kopulande (Zambia) i Marii Areny

Złożono dziewięć poprawek.

Poprawki przyjęte: 3, 4, 5, 8

Poprawki odrzucone: 1, 2, 6, 7, 9

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie; jedna osoba wstrzymała się od głosu.

ii)
Potencjał energii ze źródeł odnawialnych w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju gospodarczego w państwach AKP, w szczególności na obszarach oddalonych (AP/102.723)

(Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu)

Sprawozdanie: Clifford Andre (Seszele) i Zeljana Zovko

Nie przedłożono żadnych poprawek.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

iii)
Zmniejszenie ogólnej liczby dzieci i młodzieży z krajów AKP, które nie uczęszczają do szkoły (AP/102.722)

(Komisja Spraw Społecznych)

Sprawozdanie: Joseph Yopy Yopy (Papua-Nowa Gwinea) i Laura Agea

Złożono dwie poprawki.

Na wniosek grupy S&D odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad obydwoma poprawkami.

Poprawki odrzucone: 1, 2

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

25.
Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym
i)
Zagadnienia i wyzwania związane z praworządnością w Unii Europejskiej i państwach AKP (AP 102.754)

Złożono sześć poprawek.

Poprawki przyjęte: 1-6

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

ii)
Przestępstwa przeciwko środowisku (AP 102.755)

Złożono trzy poprawki.

Poprawki przyjęte: 1,2

Poprawki odrzucone: 3

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

26.
Sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia, które odbyło się w Surinamie, Paramaribo (region Karaibów), w dniach 28 lutego - 2 marca 2019 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

Współprzewodniczący Joseph Owona Kono i David Martin zdali ustne sprawozdanie z 17. regionalnego posiedzenia (region Karaibów) i zwrócili uwagę na główne tematy będące przedmiotem dyskusji.

Głos zabrali: André Misiekaba (Surinam) i Halifa Sallah (Gambia).

Mówcy wskazali na główne zagadnienia omawiane na posiedzeniu: integracja regionalna i bezpieczeństwo, handel i inwestycje, energia i zmiana klimatu, przestępczość zorganizowana, zasoby naturalne, zrównoważona turystyka i rolnictwo, przyszłe stosunki między AKP a UE oraz skutki brexitu dla krajów CARIFORUM i dla regionalnej umowy o partnerstwie gospodarczym.

27.
Sprawozdania podsumowujące warsztaty

Michael Kamano (Gwinea) podsumował warsztaty dotyczące rolnictwa. W ramach warsztatów członkowie Zgromadzenia odwiedzili Ośrodek Badań nad Jakością Produktów Spożywczych w Akademii Nauk Rolniczych i Weterynarii w Bukareszcie (USAMV), a także Ośrodek Zaawansowanych Badań nad Materiałami, Towarami i Produktami Innowacyjnymi Politechniki w Bukareszcie (UPB). Owe ośrodki krajowych i międzynarodowych badań naukowych i rozwojowych są również placówkami oświatowymi działającymi w zakresie studiów licencjackich i doktoranckich oraz e-uczenia się. Są one finansowane nie tylko przez rząd Rumunii, lecz również ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz przez przedsiębiorstwa prywatne.

Julie Ward podsumowała warsztaty poświęcone rumuńskiemu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego. Od 2004 r. centrum to reaguje w przypadku wszystkich rodzajów sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pożary, klęski żywiołowe, wypadki lub sytuacje z zakresu ratownictwa medycznego. Bezpłatna aplikacja alarmowa "112" do telefonów komórkowych, umożliwiająca natychmiastowe ustalenie miejsca pobytu osoby wzywającej pomoc, znacznie skróciła czas oczekiwania na pomoc i poprawiła skuteczność działań ratunkowych.

28.
Sprawy różne

Głos zabrali: Mmadi Hassani Oumouri (Komory), Halifa Sallah (Gambia), Hon. Sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny) i Louis-Joseph Manscour.

Współprzewodniczący podziękował władzom i mieszkańcom Rumunii za znakomitą organizację posiedzenia i za gościnne przyjęcie, a posłom, wspólnemu sekretariatowi i tłumaczom ustnym za udział w pracach Zgromadzenia.

29.
Termin i miejsce 38. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

38. sesja Zgromadzenia odbędzie się w Rwandzie w pierwszym tygodniu grudnia 2019 r.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 16.04)
Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis-Joseph MANSCOUR (p.o.) José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024