Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.54817 (2020/C) (ex 2019/N) - System ulg podatkowych dla sektora audiowizualnego (tzw. tax shelter) wspierający produkcję gier wideo - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.54817 (2020/C) (ex 2019/N) - System ulg podatkowych dla sektora audiowizualnego (tzw. tax shelter) wspierający produkcję gier wideo
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 206/02)

(Dz.U.UE C z dnia 19 czerwca 2020 r.)

Pismem z dnia 30 kwietnia 2020 r., zamieszczonym w autentycznych wersjach językowych na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Królestwo Belgii o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

Commission européenne

Direction générale de la concurrence

Greffe des aides d'Etat

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Królestwu Belgii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

1.
Opis

W dniu 1 lipca 2019 r. władze belgijskie powiadomiły Komisję o planowanym wsparciu dla sektora gier wideo. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie rozszerzenia systemu ulg podatkowych dla sektora audiowizualnego (ang. tax shelter) na sektor gier wideo, opublikowana w belgijskim dzienniku urzędowym (Moniteur belge) z dnia 16 kwietnia 2019 r. 1 . Belgia zamierza rozszerzyć swój system tax shelter, który został już zatwierdzony przez Komisję do celów finansowania filmów, na produkcję gier wideo. System tax shelter przewiduje korzyści podatkowe dla wszystkich przedsiębiorstw, które podlegają opodatkowaniu w Belgii i inwestują w produkcję filmową. Dzięki temu firmy producenckie mogą uzyskać finansowanie dla swoich projektów, którego nie byłyby w stanie uzyskać na warunkach rynkowych. System tax shelter zawiera wymóg terytorialny dotyczący wydatków: wartość korzyści podatkowych, a zatem odpowiadającą kwotę zainwestowanych środków finansowych ustalono na poziomie 10/9 wydatków lokalnych poniesionych w Belgii. Rozszerzając system tax shelter na produkcję gier wideo, Belgia zamierza zastosować te warunki również w odniesieniu do finansowania tej produkcji.

Roczny budżet szacuje się na 6 mln EUR. Maksymalna intensywność pomocy może wynieść 34 % kosztów produkcji gry.

2.
Ocena środka

Co do zasady program pomocy na rzecz sektora gier wideo może być zgodny z praktyką decyzyjną Komisji, podobnie jak pomoc przeznaczona na wspieranie kultury zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. d) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Wymóg terytorialny dotyczący wydatków jest jednak sprzeczny z podstawowymi wolnościami dotyczącymi swobodnego przepływu towarów i swobodnego świadczenia usług określonymi w TFUE (art. 34 i 56 TFUE).

Wymóg terytorialny dotyczący wydatków został w drodze wyjątku zaakceptowany w przypadku finansowania produkcji filmowej w komunikacie Komisji w sprawie pomocy państwa przeznaczonej na filmy i inne utwory audiowizualne 2  ze względu na szczególny charakter produkcji filmowej. Wyjątek ten należy jednak interpretować w sposób zawężający. W odróżnieniu od produkcji filmowej wyjątek taki nie jest uzasadniony nadrzędnymi względami, takimi jak ochrona różnorodności kulturowej. Jednak "test kulturowy" wprowadzony przez Belgię zapewnia już, aby gry, które kwalifikują się do pomocy, miały ścisły związek z Belgią i tym samym przyczyniały się do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest różnorodność kulturowa.

W przeszłości Komisja wszczęła dwa formalne postępowania wyjaśniające w sprawie pomocy państwa dotyczącej wsparcia dla gier wideo: w odniesieniu do Francji (w 2006 r.) oraz w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa (w 2013 r.) 3 . Te państwa członkowskie rozważały zastosowanie wymogów terytorialnych, jednak zrezygnowały z nich w następstwie wszczęcia formalnego postępowania wyjaśniającego 4 . W związku z tym postępowanie takie powinno zostać również wszczęte w odniesieniu do przedmiotowego programu Belgii.

PISMO W JĘZYKU FRANCUSKIM

grafika

PISMO W JĘZYKU NIDERLANDZKIM

grafika

2 Dz.U. C 332 z 15.11.2013, s. 1.
3 Decyzja C47/2006, Francja - ulga podatkowa na tworzenie gier video (Dz.U. C 297 z 7.12.2006, s. 19); Decyzja SA.36139, Zjednoczone Królestwo - ulga podatkowa na gry wideo (Dz.U. C 152 z 30.5.2013, s. 24).
4 Decyzja C47/2006, Francja - ulga podatkowa na tworzenie gier video (Dz.U. L 118 z 6.5.2008, s. 16) motyw 59; Decyzja SA.36139, Zjednoczone Królestwo - ulga podatkowa na gry wideo (Dz.U. L 323 z 7.11.2014, s. 1), motyw 10.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.206.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.54817 (2020/C) (ex 2019/N) - System ulg podatkowych dla sektora audiowizualnego (tzw. tax shelter) wspierający produkcję gier wideo - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 19/06/2020
Data ogłoszenia: 19/06/2020