Platforma ds. dostosowania się do wymogów przyszłości.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 maja 2020 r.
ustanawiająca platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości

(2020/C 163/03)

(Dz.U.UE C z dnia 12 maja 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem polityki Komisji dotyczącej lepszego stanowienia prawa jest ogólne zmniejszenie obciążeń i uproszczenie w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej ("REFIT") 1 .

(2) Zgodnie z tym programem Komisja musi zapewnić, by przepisy były ukierunkowane i łatwe do przestrzegania oraz by nie pociągały za sobą niepotrzebnych obciążeń regulacyjnych, osiągając jednocześnie w pełni swoje cele.

(3) Ograniczenie biurokracji, ułatwienie dostępu do rynku i umożliwienie jak najlepszego wykorzystania cyfryzacji przyniosłoby korzyści w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) 2 . W tym kontekście zadaniem sieci pełnomocników ds. MŚP 3  jest wspieranie interesów małych i średnich przedsiębiorstw.

(4) Platformę REFIT ustanowiono decyzją Komisji C(2015) 3261 z dnia 19 maja 2015 r. 4  w celu wsparcia Komisji w działaniach na rzecz poprawy stanowienia prawa. Decyzję tę stosowano do dnia 31 października 2019 r.

(5) W komunikacie "Lepsze stanowienie prawa: podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i utrzymanie dalszego zaangażowania" 5  Komisja podsumowała działania na rzecz lepszego stanowienia prawa w latach 2015-2018. Wnioski z podsumowania wskazują na poparcie dla platformy REFIT, ale pokazały również, że większość zainteresowanych stron chciałaby, by platforma była bardziej wydajna, gromadziła więcej pomysłów na uproszczenie i aby pomysły szybciej przekształcały się w konkretne działania.

(6) Aby zagwarantować, by przepisy Unii przynosiły jak największe korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, oraz biorąc pod uwagę rosnącą liczbę wyzwań pojawiających się na całym świecie, takich jak skutki cyfryzacji, Komisja musi w dalszym ciągu korzystać z wiedzy fachowej specjalistów w ramach organu doradczego.

(7) Należy zatem powołać grupę ekspertów i określić jej zadania i strukturę zgodnie z decyzją Komisji C(2016) 3301 ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji ("przepisy horyzontalne") 6 . W oparciu o doświadczenia platformy REFIT należy powołać nową platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości. Platforma powinna skupiać władze krajowe, regionalne i lokalne państw członkowskich, Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i zainteresowane strony. Platforma powinna ściśle współpracować z unijną siecią pełnomocników ds. MŚP reprezentowaną przez pełnomocnika UE ds. MŚP.

(8) Platforma powinna działać na rzecz uproszczenia i zmniejszenia obciążeń. Platforma mogłaby również wspierać Komisję w staraniach, by polityka Unii była przyszłościowa i przydatna w świetle nowych wyzwań. Powinna również zbadać, w jaki sposób cyfryzacja może zmniejszyć obciążenia dla obywateli i przedsiębiorstw.

(9) Prace platformy ds. dostosowania się do wymogów przyszłości powinny być lepiej ustrukturyzowane i bardziej ukierunkowane w porównaniu z platformą REFIT. W związku z tym platforma powinna działać na podstawie rocznego programu prac opracowanego przez członków platformy, na podstawie wniosku Komisji i w porozumieniu z Komisją, z uwzględnieniem problematycznych przepisów określonych:

a) w sprawozdaniu grupy zadaniowej ds. zasad pomocniczości, proporcjonalności i uzyskiwania lepszych rezultatów przy mniejszych nakładach pracy "robić mniej, ale efektywniej" 7 ;

b) w najważniejszych ocenach i ocenach adekwatności przeprowadzonych przez Komisję;

c) w informacjach przekazanych przez państwa członkowskie, sieć pełnomocników ds. MŚP, Komitet Regionów i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, dotyczących najbardziej uciążliwych przepisów Unii;

d) w komentarzach od zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa.

(10) Źródła te powinny pomóc w określeniu obszarów polityki i prawodawstwa, w tym - w stosownych przypadkach - aktów delegowanych i wykonawczych, co do których istnieją przesłanki wskazujące, że przepisy Unii powodują niepotrzebne koszty dla przedsiębiorstw i obywateli. Pełnomocnik UE ds. MŚP służyć będzie radą i wiedzą w szczególności w odniesieniu do obciążeń i złożoności przepisów mających wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa.

(11) Platforma powinna analizować skuteczność przepisów Unii, również z uwzględnieniem gęstości legislacyjnej. Powinna ona w możliwie największym stopniu uwzględniać dowody na dodatkowe obciążenia wynikające z wdrażania przepisów Unii w państwach członkowskich.

(12) Platforma powinna przedstawiać oparte na dowodach opinie na tematy określone w rocznym programie prac i odpowiadać na wszelkie wnioski Komisji o informacje i dowody w kwestiach związanych z pracami nad lepszym stanowieniem prawa w ramach programu REFIT.

(13) Celem platformy jest gromadzenie wiedzy fachowej administracji publicznych, partnerów społecznych, małych i dużych przedsiębiorstw oraz organizacji konsumenckich, zdrowotnych i środowiskowych, a także innych organizacji pozarządowych. Platforma powinna obejmować grupę rządową i grupę zainteresowanych stron. Grupa rządowa powinna składać się z ekspertów wysokiego szczebla z krajowych lub regionalnych i lokalnych organów państw członkowskich, posiadających wiedzę fachową w dziedzinie lepszego stanowienia prawa, oraz z przedstawicieli Komitetu Regionów. Udział organów krajowych, lokalnych i regionalnych powinien pomóc w rozpoznaniu konkretnych problemów związanych z wdrażaniem prawa Unii. Komitet Regionów utworzył RegHub 8  - sieć organów regionalnych i lokalnych - w celu gromadzenia doświadczeń w zakresie wdrażania polityki UE poprzez konsultacje z podmiotami na szczeblu lokalnym. RegHub może zatem dostarczyć przydatnych informacji na potrzeby prac platformy. W skład grupy zainteresowanych stron powinny wchodzić zainteresowane strony dysponujące praktyczną wiedzą fachową w różnych obszarach polityki oraz przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Obie grupy powinny współpracować w celu zapewnienia zróżnicowanej i zrównoważonej wiedzy fachowej.

(14) Platforma powinna przyjąć swój regulamin.

(15) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(16) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 9 .

(17) Wszystkie istotne dokumenty dotyczące działalności prowadzonej przez platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości powinny być podawane do wiadomości publicznej.

(18) Niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie przez okres trwania mandatu Komisji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości ("platforma").

Artykuł  2

Zadania

1. 
Platforma wspiera Komisję, wydając opinie na tematy określone w swoim rocznym programie prac.
2. 
W odniesieniu do kwestii określonych w swoim rocznym programie prac platforma:
a)
gromadzi dane, dowody i informacje na temat możliwości zmniejszenia obciążeń i uproszczenia określonych przepisów Unii bez uszczerbku dla realizacji ich celów, z uwzględnieniem również gęstości legislacyjnej;
b)
ocenia, czy określone przepisy Unii i ich cele są nadal odpowiednie, biorąc pod uwagę potrzebę sprostania nowym wyzwaniom, oraz analizuje, w jaki sposób cyfryzacja i zwiększone wykorzystanie narzędzi elektronicznych mogą przyczynić się do osiągnięcia tych celów;
c)
przedstawia opinie na wniosek Komisji.
Artykuł  3

Konsultacje

Sekretariat Generalny Komisji może konsultować się z grupą w każdej kwestii związanej z jej pracami dotyczącymi lepszego stanowienia prawa w ramach programu REFIT.

Artykuł  4

Roczny program prac

1. 
Roczny program prac jest opracowywany przez platformę, na podstawie wniosku Sekretariatu Generalnego Komisji i w porozumieniu z Sekretariatem Generalnym Komisji, na podstawie kwestii wskazanych:
a)
w załączniku VI do sprawozdania grupy zadaniowej ds. zasad pomocniczości, proporcjonalności i uzyskiwania lepszych rezultatów przy mniejszych nakładach pracy "robić mniej, ale efektywniej" 10 ;
b)
w najważniejszych ocenach i ocenach adekwatności przeprowadzonych przez Komisję;
c)
na podstawie informacji dotyczących najbardziej uciążliwych przepisów Unii, przedstawianych przez państwa członkowskie, sieć pełnomocników ds. MŚP, Komitet Regionów, w szczególności za pośrednictwem RegHub, oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
2. 
Pełnomocnik UE ds. MŚP zapewnia wiedzę i doradztwo w zakresie proponowanego rocznego programu prac, w szczególności w odniesieniu do obciążeń i złożoności przepisów mających wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa.
3. 
Regulamin platformy określa warunki, na jakich uwagi od zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa również mogą stanowić wkład w wykaz potencjalnych kwestii ujętych w programie prac.
Artykuł  5

Członkowie

1. 
Platforma składa się z dwóch grup: grupy rządowej i grupy zainteresowanych stron.
2. 
Członkami grupy rządowej są organy krajowe, regionalne i lokalne państw członkowskich oraz Komitet Regionów. Państwa członkowskie mianują po jednym przedstawicielu ze szczebla krajowego albo z władz lokalnych i regionalnych. Komitet Regionów mianuje trzech przedstawicieli. Grupa rządowa składa się zatem z 30 przedstawicieli. Członkowie są odpowiedzialni za zapewnienie wysokiego poziomu wiedzy fachowej swoich przedstawicieli.
3. 
Członkami grupy zainteresowanych stron są Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, który mianuje trzech przedstawicieli, oraz 19 ekspertów powołanych przez Sekretarza Generalnego Komisji do reprezentowania wspólnego interesu zainteresowanych stron w danym obszarze polityki. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest odpowiedzialny za zapewnienie wysokiego poziomu wiedzy fachowej swoich przedstawicieli. Eksperci wyznaczeni do reprezentowania wspólnego interesu nie są przedstawicielami poszczególnych zainteresowanych stron, lecz kierunku polityki wspólnego dla różnych organizacji zainteresowanych stron. Reprezentują oni przedsiębiorstwa, w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, partnerów społecznych i organizacje społeczeństwa obywatelskiego posiadające bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów Unii.
4. 
Członkowie platformy reprezentujący wspólny interes są powoływani na okres ważności mandatu platformy. Pozostają oni członkami platformy do końca swojej kadencji lub do czasu ich zastąpienia lub rezygnacji.
5. 
Członkowie reprezentujący wspólny interes, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace platformy lub którzy, zdaniem Sekretariatu Generalnego Komisji, nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, lub którzy złożą rezygnację, nie są już zapraszani do udziału w posiedzeniach grupy i zostają zastąpieni na okres pozostający do zakończenia ich kadencji przez innego kandydata z listy rezerwowej.
Artykuł  6

Proces wyboru członków

1. 
Wybór członków grupy zainteresowanych stron reprezentujących wspólny interes odbywa się w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur publikowanego w Rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów 11  ("rejestr grup ekspertów"). Zaproszenie do zgłaszania kandydatur może zostać opublikowane również za pośrednictwem innych środków, w tym na specjalnej stronie internetowej. Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jasno określa kryteria wyboru członków, w tym wymaganą wiedzę fachową oraz interesy, które mają być reprezentowane w ramach wykonywanej pracy. Minimalny termin na zgłaszanie kandydatur wynosi cztery tygodnie.
2. 
Do powołania osób, które reprezentują wspólny interes, wymagana jest rejestracja w rejestrze służącym przejrzystości.
3. 
Osoby reprezentujące wspólny interes są powoływane przez Sekretarza Generalnego Komisji spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.
4. 
Sekretariat Generalny Komisji sporządza listę rezerwową odpowiednich kandydatów, która może być wykorzystana do zastępowania w razie konieczności członków grupy zainteresowanych stron reprezentujących wspólny interes. Przed umieszczeniem nazwisk kandydatów na liście rezerwowej Sekretariat Generalny Komisji zwraca się do nich z prośbą o zgodę.
Artykuł  7

Działania

1. 
Platforma działa na wniosek przewodniczącego za zgodą Sekretariatu Generalnego Komisji, zgodnie z przepisami horyzontalnymi.
2. 
Członkowie platformy i przedstawiciele członków uczestniczą w posiedzeniach platformy. Posiedzenia plenarne odbywają się celu przyjęcia opinii platformy, posiedzenia przygotowawcze pomagają sfinalizować opinie platformy i uwzględnić aspekty organizacyjne, a posiedzenia podgrup skupiają się na konkretnych tematach w rocznym programie prac. Posiedzenia platformy odbywają się co do zasady w lokalach Komisji lub w miarę możliwości przez wideokonferencję.
3. 
W porozumieniu z Sekretariatem Generalnym Komisji platforma może, zwykłą większością głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.
4. 
Sekretariat Generalny Komisji pełni funkcję sekretariatu platformy, zapewniając obsługę sekretariatu i przygotowując projekt rocznego programu prac. W posiedzeniach platformy mogą uczestniczyć urzędnicy z innych departamentów Komisji zainteresowani określonymi pracami grupy.
5. 
Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez platformę formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokół jest sporządzany przez sekretariat, pod nadzorem przewodniczącego.
6. 
Platforma przyjmuje opinie w drodze konsensusu. Jeżeli potrzebne jest głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko opinii większościowej, mają prawo do załączenia do opinii dokumentu zawierającego streszczone uzasadnienie ich stanowiska.
Artykuł  8

Przewodniczący

Wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za lepsze stanowienie prawa przewodniczy posiedzeniom plenarnym platformy. Posiedzeniom przygotowawczym platformy przewodniczy urzędnik Komisji wysokiego szczebla. Innym posiedzeniom przewodniczy sekretariat platformy.

Artykuł  9

Podgrupy

Sekretariat Generalny Komisji może utworzyć najwyżej cztery podgrupy w celu zbadania konkretnych zagadnień w rocznym programie prac platformy. Podgrupy działają zgodnie z przepisami horyzontalnymi i składają sprawozdania grupie. Po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są niezwłocznie rozwiązywane. Do każdej podgrupy włącza się co najmniej jednego przedstawiciela Komitetu Regionów i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Artykuł  10

Zaproszeni eksperci

1. 
Przewodniczący może, na zasadzie ad hoc, zapraszać ekspertów zewnętrznych posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie przewidzianej w porządku obrad, w tym ekspertów reprezentujących władze lokalne i regionalne oraz ich stowarzyszenia, do uczestnictwa w posiedzeniu platformy lub jej podgrup. Przewodniczący zaprasza pełnomocnika UE ds. MŚP na posiedzenia plenarne.
2. 
W porozumieniu z Sekretariatem Generalnym Komisji Komitet Regionów może na zasadzie ad hoc zapraszać przedstawicieli RegHub na posiedzenia platformy lub jej podgrup.
Artykuł  11

Regulamin wewnętrzny

Na wniosek Sekretariatu Generalnego Komisji i w porozumieniu z nim platforma przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów swoich członków, na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów i zgodnie z przepisami horyzontalnymi.

Artykuł  12

Tajemnica służbowa i przetwarzanie informacji niejawnych

Członkowie platformy, ich przedstawiciele i wyznaczeni eksperci podlegają obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej, który na mocy traktatów i przepisów wykonawczych ma zastosowanie do wszystkich członków instytucji i ich pracowników. Podlegają oni również przepisom Komisji dotyczącym bezpieczeństwa w odniesieniu do ochrony informacji niejawnych Unii, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 12  i (UE, Euratom) 2015/444 13 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich tych obowiązków Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.

Artykuł  13

Przejrzystość

1. 
Platforma i jej podgrupy zostają wpisane do rejestru grup ekspertów Komisji.
2. 
W odniesieniu do składu platformy i jej podgrup w rejestrze grup ekspertów publikowane są następujące dane:
a)
nazwy organów państw członkowskich;
b)
nazwy organów UE będących członkami platformy (Komitet Regionów i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny);
c)
nazwiska osób wyznaczonych do reprezentowania wspólnego interesu; interes ten ujawnia się.
3. 
Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, udostępnia się w rejestrze grup ekspertów albo za pomocą wskazanego w tym rejestrze łącza do strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do takiej strony internetowej nie wymaga rejestracji przez użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Od zasady publikacji dopuszcza się wyjątki w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, o czym mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 14 (15 .
4. 
Platforma ma specjalną stronę internetową. Strona ta jest też wykorzystywana przez platformę do uzyskiwania opinii obywateli i zainteresowanych stron na temat kwestii nakreślonych w rocznym programie prac oraz do prowadzenia działań komunikacyjnych w porozumieniu z Sekretariatem Generalnym Komisji.
Artykuł  14

Koszty posiedzeń

1. 
Osoby uczestniczące w pracach platformy i jej podgrup nie otrzymują wynagrodzenia za zapewnianą ekspertyzę.
2. 
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach platformy i jej podgrup są zwracane przez Komisję. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  15

Zastosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 października 2025 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 maja 2020 r.
W imieniu Komisji
Maroš ŠEFČOVIČ
Wiceprzewodniczący
1 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Sprawność regulacyjna UE", COM(2012) 746, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM:2012:0746:FIN
2 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Strategia MŚP na rzecz zrównoważonej i cyfrowej Europy", COM(2020) 103, https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/communica- tion-sme-strategy-march-2020_en.pdf
4 Decyzja Komisji z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiająca platformę REFIT, C(2015) 3261 final. https://ec.europa.eu/info/files/commission-decision-establishing-refit-platform_en
5 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Lepsze stanowienie prawa: podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i utrzymanie dalszego zaangażowania", COM(2019) 178 final. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=COM:2019:178:FIN
6 Decyzja Komisji z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji, C(2016) 3301. https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/PDF/C_2016_3301_F1_COMMISSION_DECISION_EN.pdf
7 Sprawozdanie grupy zadaniowej ds. zasad pomocniczości, proporcjonalności i uzyskiwania lepszych rezultatów przy mniejszych nakładach pracy "robić mniej, ale efektywniej", https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidiarity- proportionality-and-doing-less-more-efficiently_pl.pdf
8 Grupa regionów, która uczestniczy w analizie wdrażania przepisów; https://cor.europa.eu/pl/our-work/Pages/network-of-regional- hubs.aspx
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39.).
10 Sprawozdanie grupy zadaniowej ds. zasad pomocniczości, proporcjonalności i uzyskiwania lepszych rezultatów przy mniejszych nakładach pracy "robić mniej, ale efektywniej", https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/report-task-force-subsidia-rity-proportionality-and-doing-less-more-efficiently_pl.pdf
14 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.).
15 Wyjątki te przewidziano w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osoby fizycznej, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024