Statut europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)2019/C 377/01 Statut Euro-Bioimaging ERIC.

Statut europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)

(2019/C 377/01)

(Dz.U.UE C z dnia 6 listopada 2019 r.)

Statut Euro-BioImaging ERIC

PREAMBUŁA

Członkowie Euro-BioImaging oraz obserwatorzy Euro-BioImaging,

UZNAJĄC, że badania w dziedzinie nauk biologicznych i biomedycznych mają kluczowe znaczenie dla sprostania wielkim wyzwaniom europejskim, takim jak zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan, bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwo zrównoważone, badania morskie, biogospodarka oraz integracyjne, innowacyjne i bezpieczne społeczeństwa;

UZNAJĄC, że nowe technologie obrazowania rewolucjonizują nauki biologiczne oraz rozumienie zdrowia i chorób;

UZNAJĄC, że zapotrzebowanie badaczy z dziedziny nauk biologicznych na dostęp do innowacyjnych technologii obrazowania, szkolenia, przechowywania i analizę danych obrazowych stale się zwiększa;

UZNAJĄC, że konieczne jest utrzymanie wiodącej roli europejskich naukowców z dziedziny nauk biologicznych w tych zmianach, tak aby ich odkrycia stale napędzały innowacje i dostarczały wiedzy;

UZNAJĄC, że stworzenie i funkcjonowanie Euro-BioImaging ERIC stanowi środek, dzięki któremu Europa będzie mogła w pełni wykorzystywać potencjał rewolucji technicznej w dziedzinie nauk przyrodniczych, i umożliwi jej najlepszym naukowcom dostęp do najnowocześniejszych technologii i usług związanych z obrazowaniem, świadczonych przez najlepszych ekspertów w tej dziedzinie;

UZNAJĄC, że środowisko naukowe, w szczególności naukowcy z państw członkowskich UE i z krajów stowarzyszonych, muszą uzyskać skuteczny dostęp do danych i technologii Euro-BioImaging ERIC;

UZNAJĄC, że rozproszona struktura Euro-BioImaging ERIC wzmocni europejską przestrzeń badawczą i przyczyni się do mobilności wiedzy oraz rozpowszechniania i optymalizacji badań naukowych i rozwoju technologicznego w Europie;

PRAGNĄC wzmocnić międzynarodową pozycję europejskich państw i organizacji w dziedzinie badań naukowych oraz zintensyfikować współpracę naukową wykraczającą poza granice dyscyplinarne i krajowe;

UZNAJĄC, że społeczności zajmujące się obrazowaniem w naukach biologicznych i medycznych mają zdolności synergistyczne i wzajemnie uzupełniające się cele;

UZNAJĄC, że Euro-BioImaging ERIC będzie dążyć do synergii z innymi infrastrukturami badawczymi; oraz

UZNAJĄC, że stabilność finansowa Euro-BioImaging ERIC ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia wyżej wymienionych celów,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

ROZDZIAŁ  1

ELEMENTY ZASADNICZE

Artykuł  1

Zadania i działania

1. 
Głównym zadaniem Euro-BioImaging ERIC jest utworzenie i eksploatacja rozproszonej infrastruktury badawczej w zakresie obrazowania w całej Europie, zapewniającej naukowcom otwarty dostęp do innowacyjnych technologii obrazowania w naukach biologiczych i medycznych. Celem Euro-BioImaging ERIC jest również świadczenie usług eksperckich, usług w zakresie danych obrazowych oraz usług szkoleniowych na potrzeby nowatorskich badań z wykorzystaniem technologii obrazowania.
2. 
W ramach realizacji swojego głównego zadania, zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu i w ramach realizacji pięcioletniego planu strategicznego Euro-BioImaging, Euro-BioImaging ERIC realizuje w szczególności następujące działania:
a)
otwarty dostęp fizyczny do infrastruktury obrazowania;
b)
zaawansowana wiedza fachowa i usługi dla użytkowników technologii;
c)
szkolenia dla użytkowników technologii, pracowników zakładów i ekspertów w dziedzinie technologii;
d)
wsparcie w zakresie analizy i przechowywania danych obrazowych wygenerowanych przez użytkowników;
e)
otwarty dostęp wirtualny do oprogramowania do analizy obrazów oraz repozytoriów danych obrazowych stanowiących przedmiot interesu publicznego;
f)
wysokiej jakości normy w zakresie pozyskiwania obrazu, szkolenia i zarządzania danymi;
g)
działania na rzecz koordynacji i integracji na szczeblu europejskim dla społeczności zajmujących się obrazowaniem naukowym;
h)
wszelkie inne działania niezbędne do realizacji jego głównego zadania.
3. 
Euro-BioImaging ERIC może również prowadzić inne działania, takie jak:
a)
promowanie Euro-BioImaging ERIC;
b)
wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych związanych z usługami;
c)
wspólne działania na rzecz rozwoju w ramach skoordynowanego i długoterminowego programu rozwoju obejmującego współpracę między Jednostkami Euro-BioImaging i grupami użytkowników, w tym przemysłem;
d)
transfer wiedzy do przemysłu i decydentów;
e)
promowanie zasobów Euro-BioImaging ERIC do celów kształcenia i szkolenia;
f)
współpraca i współdziałanie z infrastrukturami badawczymi w powiązanych i uzupełniających dziedzinach.
4. 
Euro-BioImaging ERIC realizuje swoje główne zadanie na zasadzie niedochodowej. Euro-BioImaging ERIC może prowadzić dodatkową działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie, bezpośrednio lub pośrednio, pod warunkiem że działalność taka jest zgodna z głównym zadaniem Euro-BioImaging ERIC oraz z działaniami koniecznymi do realizacji tego zadania i nie stanowią zagrożenia dla realizacji tego zadania. Wszelkie dochody generowane przez tę ograniczoną dodatkową działalność gospodarczą są wykorzystywane przez Euro-BioImaging ERIC do realizacji swoich celów.
Artykuł  2

Siedziba statutowa

1. 
Euro-BioImaging ERIC jest rozproszoną infrastrukturą badawczą z siedzibą statutową w Finlandii.
2. 
Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej prowadzi sekcję specjalistyczną w dziedzinie obrazowania biologicznego i zarządzania danymi obrazowymi (Bio-Hub), a Włochy prowadzą sekcję specjalistyczną w dziedzinie obrazowania medycznego i zarządzania odpowiednimi danymi obrazowymi (Med-Hub).
3. 
Siedziba statutowa, Bio-Hub i Med-Hub tworzą łącznie centrum Euro-BioImaging.
4. 
Euro-BioImaging ERIC jest powiązane umowami o gwarantowanym poziomie usług z jednostkami Euro-BioImaging zlokalizowanymi u członków Euro-BioImaging ERIC.
Artykuł  3

Nazwa

Europejska infrastruktura badawcza zwana "europejską infrastrukturą badawczą na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych" została utworzona jako konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 723/2009 1  i nosi nazwę "konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging" lub "Euro-BioImaging ERIC".

Artykuł  4

Czas trwania i procedura likwidacji

1. 
Euro-BioImaging ERIC istnieje na czas nieokreślony, ale może zostać zlikwidowane zgodnie z procedurą określoną w ust. 2 - 3.
2. 
Decyzję w sprawie likwidacji Euro-BioImaging ERIC podejmuje Rada Euro-BioImaging większością dwóch trzecich głosów.
3. 
Aktywa pozostające po spłacie zadłużenia Euro-BioImaging ERIC rozdziela się między członków i obserwatorów Euro-BioImaging ERIC proporcjonalnie do ich skumulowanego wkładu w Euro-BioImaging ERIC, o ile Rada Euro-BioImaging nie uzgodniła inaczej.
Artykuł  5

Odpowiedzialność

1. 
Euro-BioImaging ERIC odpowiada za swoje długi. Euro-BioImaging ERIC nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w ramach jednostek Euro-BioImaging.
2. 
Odpowiedzialność finansowa członków Euro-BioImaging ERIC w odniesieniu do długów Euro-BioImaging ERIC jest ograniczona do ich odpowiednich wkładów.
3. 
Euro-BioImaging ERIC zawiera odpowiednią umowę ubezpieczenia obejmującą ryzyko związane z działalnością Euro-BioImaging ERIC.
Artykuł  6

Polityka dostępu w odniesieniu do użytkowników

1. 
Skuteczny dostęp do usług Euro-BioImaging ERIC, w tym fizyczny dostęp do wszystkich technologii obrazowania, szkoleń i wiedzy fachowej, udzielany jest w oparciu o wartość naukową i techniczną wykonalność proponowanego projektu badawczego użytkownika.
2. 
Rada Euro-BioImaging zatwierdza zasady dostępu regulujące procedury i kryteria dostępu do usług Euro-BioImaging ERIC z uwzględnieniem zasad zawartych w europejskiej karcie ds. dostępu do infrastruktur badawczych.
3. 
Dane obrazowe, którymi administruje Euro-BioImaging ERIC są - o ile jest to prawnie dozwolone - dostępne bez ograniczeń dla wszystkich naukowców, instytucji naukowych i innych zainteresowanych stron, zgodnie z zasadami FAIR. Wykorzystywanie i gromadzenie danych podlega odpowiednim przepisom ustawowym w zakresie ochrony danych.
Artykuł  7

Polityka w zakresie oceny naukowej

Działalność Euro-BioImaging ERIC jest oceniana corocznie przez Naukowy Komitet Doradczy Euro-BioImaging.

Artykuł  8

Polityka upowszechniania

1. 
Rolą Euro-BioImaging ERIC jest ułatwianie prowadzenia badań naukowych oraz ogólnie zachęcanie do zapewniania jak najszerszego swobodnego dostępu do danych z badań naukowych, z zastrzeżeniem warunków ustanowionych w polityce Euro-BioImaging ERIC w zakresie upowszechniania.
2. 
Euro-BioImaging ERIC zwraca się do badaczy o publiczne udostępnienie wyników badań i oferuje udostępnianie wyników za pośrednictwem Euro-BioImaging ERIC. Korzystanie z usług lub infrastruktury Euro-BioImaging ERIC, bądź obu tych elementów, podaje się w publikacjach.
3. 
Euro-BioImaging ERIC wykorzystuje różne kanały, aby dotrzeć do odbiorców docelowych, w tym portal internetowy, biuletyn, warsztaty, udział w konferencjach, artykuły w czasopismach i gazetach codziennych.
Artykuł  9

Polityka w zakresie praw własności intelektualnej

1. 
Z zastrzeżeniem warunków umowy między Euro-BioImaging ERIC a użytkownikami, prawa własności intelektualnej uzyskane przez użytkowników Euro-BioImaging ERIC należą do tych użytkowników.
2. 
Euro-BioImaging ERIC może posiadać własne prawa własności intelektualnej utworzone, uzyskane lub opracowane w całości lub w części przez Euro-BioImaging ERIC na warunkach określonych w polityce w zakresie praw własności intelektualnej Euro-BioImaging.
Artykuł  10

Polityka zatrudnienia

Procedury wyboru, rekrutacja i zatrudnienie w ramach biura centrum Euro-BioImaging są przejrzyste, niedyskryminacyjne i zgodne z poszanowaniem równości szans.

Artykuł  11

Polityka zamówień publicznych

Euro-BioImaging ERIC traktuje kandydatów i oferty przetargowe w postępowaniach o udzielenie zamówienia w jednakowy sposób i bez dyskryminacji. Polityka zamówień publicznych Euro-BioImaging ERIC jest zgodna z zasadami przejrzystości, niedyskryminacji i konkurencji. Szczegółowe zasady dotyczące procedur i kryteriów udzielania zamówień publicznych określa się w przepisach wykonawczych polityki zamówień.

ROZDZIAŁ  2

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  12

Definicje

Na potrzeby niniejszego statutu obowiązują następujące definicje:

a)
"Euro-BioImaging": ogólnoeuropejska infrastruktura badawcza zapewniająca użytkownikom otwarty dostęp do szerokiego zakresu najnowocześniejszych technologii obrazowania w dziedzinie nauk biologicznych, w tym obrazowania biologicznego i biomedycznego;
b)
"Euro-BioImaging ERIC": podmiot prawny utworzony zgodnie z art. 3;
c)
"członek Euro-BioImaging ERIC": podmiot wymieniony w art. 16 ust. 1 (tj. państwa członkowskie UE, państwa stowarzyszone, państwa trzecie inne niż państwa stowarzyszone oraz organizacje międzyrządowe), który został członkiem Euro-BioImaging ERIC po pomyślnym zakończeniu procedury składania wniosku zgodnie z art. 16 ust. 2;
d)
"kraj członkowski Euro-BioImaging ERIC": członek Euro-BioImaging ERIC, który jest krajem (tj. państwem członkowskim UE, państwem stowarzyszonym lub państwem trzecim);
e)
"obserwator Euro-BioImaging ERIC": podmiot wymieniony w art. 16 ust. 1, który nie jest (jeszcze) w stanie przystąpić do Euro-BioImaging ERIC jako członek i który z powodzeniem złożył wniosek o przyznanie statusu obserwatora do Rady Euro-BioImaging;
f)
"centrum Euro-BioImaging": ośrodek koordynujący Euro-BioImaging ERIC, w skład którego wchodzą siedziba statutowa, Bio-Hub i Med-Hub;
g)
"siedziba statutowa": Finlandia, kraj prowadzący Euro-BioImaging ERIC zgodnie z art. 8 rozporządzenia nr 723/2009;
h)
"Bio-Hub": część centrum Euro-BioImaging prowadzona przez EMBL, której zadaniem jest koordynacja i wspieranie działań centrum Euro-BioImaging w zakresie dostępu dla użytkowników oraz szkoleń z dziedziny obrazowania biologicznego i zarządzania odpowiednimi danymi obrazowymi. Składa się z dyrektora sekcji Bio-Hub oraz personelu. Jest to sekcja specjalistyczna zajmująca się obrazowaniem biologicznym;
i)
"Med-Hub": część centrum Euro-BioImaging prowadzona przez Włochy, której zadaniem jest koordynacja i wspieranie działań centrum Euro-BioImaging w zakresie dostępu dla użytkowników oraz szkoleń z dziedziny obrazowania medycznego i zarządzania danymi obrazowymi. Składa się z dyrektora sekcji Med-Hub oraz personelu. Jest to sekcja specjalistyczna zajmująca się obrazowaniem medycznym;
j)
"jednostka Euro-BioImaging": krajowy lub międzynarodowy instytut badawczy lub sieć instytutów, z siedzibą na poziomie lub na terytorium członka Euro-BioImaging ERIC, który zawarł umowę o gwarantowanym poziomie usług z Euro-BioImaging ERIC po spełnieniu warunków i procedur ustanowionych przez Radę Euro-BioImaging;
k)
"Rada Euro-BioImaging": organ zarządzający Euro-BioImaging ERIC, o którym mowa w art. 29,
l)
"Dyrekcja Euro-BioImaging": organ wykonawczy Euro-BioImaging ERIC, o którym mowa w art. 30;
m)
"Komitet Euro-BioImaging SAB": Naukowy Komitet Doradczy Euro-BioImaging, o którym mowa w art. 31;
n)
"Komisja Jednostek Euro-BioImaging": organ doradczy, o którym mowa w art. 32;
o)
"zespół doradczy EBIB": zespół doradczy Rady Przemysłowej Euro-BioImaging, organ doradczy, o którym mowa w art. 33;
p)
"organy doradcze": Komitet Euro-BioImaging SAB, Komisja Jednostek Euro-BioImaging, zespół doradczy EBIB i każdy inny organ doradczy ds. zarządzania, bez uprawnień decyzyjnych, utworzony w późniejszym terminie przez Radę Euro-BioImaging;
q)
"biuro centrum Euro-BioImaging": biuro personelu wspierającego Dyrekcję Euro-BioImaging, o którym mowa w art. 14;
r)
"większość zwykła": głosowanie ponad połową oddanych głosów;
s)
"większość dwóch trzecich": głosowanie większością dwóch trzecich głosów członków Euro-BioImaging ERIC obecnych lub reprezentowanych oraz głosujących;
t)
"większość trzech czwartych": głosowanie większością trzech czwartych członków Euro-BioImaging ERIC obecnych lub reprezentowanych oraz głosujących;
u)
"EMBL": Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, organizacja międzyrządowa posiadająca przywileje i immunitety uznane na podstawie jej dokumentów założycielskich i prawa międzynarodowego; gospodarz Bio-Hub;
v)
"plan finansowy Euro-BioImaging": pięcioletnia ocena wartości i harmonogramu zasobów finansowych wymaganych do realizacji planu strategicznego Euro-BioImaging;
w)
"plan strategiczny Euro-BioImaging": pięcioletni plan strategiczny przyjęty przez Radę Euro-BioImaging na potrzeby osiągnięcia celów i założeń Euro-BioImaging ERIC, uwzględniający kwestie naukowe, technologiczne i administracyjne;
x)
"regulamin Rady Euro-BioImaging": przepisy regulujące organizację i funkcjonowanie Rady Euro-BioImaging, przyjęte przez nią zgodnie z art. 29 ust. 8 lit. i);
y)
"wkład": wkłady pieniężne i rzeczowe do Euro-BioImaging ERIC ustalone decyzją Rady Euro-BioImaging, zgodnie z przepisami rozdziału 5;
z)
"wkład rzeczowy": wkłady niepieniężne zgodnie z art. 26;
aa)
"ELSI": skutki etyczne, prawne i społeczne.
Artykuł  13

Struktura organizacyjna

1. 
Szczegółowe zadania poszczególnych sekcji centrum Euro-BioImaging określa się w ramach polityki wewnętrznej, na wniosek Dyrekcji Euro-BioImaging. Tę politykę wewnętrzną przyjmuje się na pierwszym posiedzeniu Rady Euro-BioImaging.
2. 
Polityka wewnętrzna, o której mowa w powyższym ustępie, jest opracowywana zgodnie z następującymi zasadami:
a)
każda sekcja centrum Euro-BioImaging wykonuje określone zadania, w odniesieniu do których dysponuje wiodącą wiedzą fachową i może świadczyć najlepsze usługi.
b)
EMBL obsługuje ogólne usługi przetwarzania danych.
c)
Zasadniczo siedziba statutowa odpowiada za ogólną koordynację i zarządzanie Euro-BioImaging ERIC, przy czym BioHub i Med-Hub wspierają siedzibę statutową w zadaniach ogólnych, które wymagają wdrożenia w obszarze specjalistycznym.
d)
Zasadniczo Bio-Hub i Med-Hub odpowiadają za koordynację i wsparcie działań w obszarze specjalistycznym w obrębie infrastruktury.
3. 
Zadania i działania prowadzone przez każdą z sekcji centrum Euro-BioImaging, w tym zatrudnienie, regulowane są przepisami ustawowymi i wykonawczymi państwa lub organizacji międzynarodowej, w których prowadzona jest dana działalność.
4. 
Siedziba statutowa, Bio-Hub i Med-Hub nie są zobowiązane do przekazywania środków finansowych, a w związku z tym realizacja przydzielonych im zadań jest uzależniona od zapewnienia wystarczających środków finansowych z budżetu Euro-BioImaging ERIC oraz z odpowiedniego planu finansowego Euro-BioImaging.
Artykuł  14

Biuro centrum Euro-BioImaging

1. 
Biuro centrum Euro-BioImaging wspiera Dyrekcję Euro-BioImaging w zakresie realizacji jej zadań oraz ogólnej koordynacji i zarządzania Euro-BioImaging ERIC.
2. 
Personel biura centrum Euro-BioImaging pracujący w Finlandii jest zatrudniony przez odpowiednią osobę prawną w siedzibie statutowej lub przez Euro-BioImaging ERIC. Pracownicy podlegają dyrektorowi generalnemu, który zatrudnia i zwalnia pracowników.
3. 
Pracownicy biura centrum Euro-BioImaging pracujący w EMBL są zatrudnieni przez jednostkę prowadzącą Bio-Hub. Pracownicy podlegają dyrektorowi sekcji Bio-Hub, który zatrudnia i zwalnia pracowników.
4. 
Pracownicy biura centrum Euro-BioImaging pracujący we Włoszech są zatrudnieni przez odpowiednią osobę prawną w ramach jednostki prowadzącej Med-Hub lub przez Euro-BioImaging ERIC. Pracownicy podlegają dyrektorowi sekcji Med-Hub, który zatrudnia i zwalnia pracowników.
Artykuł  15

Język roboczy

Językiem roboczym Euro-BioImaging ERIC jest język angielski.

ROZDZIAŁ  3

CZŁONKOSTWO I STATUS OBSERWATORA

Artykuł  16

Członkostwo i przyjmowanie nowych członków Euro-BioImaging ERIC

1. 
Członkostwo w Euro-BioImaging ERIC jest otwarte dla:
a)
państw członkowskich UE;
b)
państw stowarzyszonych;
c)
państw trzecich innych niż państwa stowarzyszone; oraz
d)
organizacji międzyrządowych.
2. 
Podmioty wymienione w ust. 1, które chcą zostać członkami Euro-BioImaging ERIC, muszą złożyć wniosek do Rady Euro-BioImaging, spełniający następujące warunki przyjęcia:
a)
wniosek zawiera informację o tym, w jaki sposób wnioskodawca przyczyni się do realizacji celów i działań Euro-BioImaging ERIC opisanych w rozdziale 1 i wypełni spoczywające na nim obowiązki, o których mowa w rozdziale 4. Wnioskodawca musi w szczególności wykazać w sposób zadowalający dla Rady Euro-BioImaging, że posiada niezbędne środki i zobowiązuje się wypełniać następujące obowiązki:
(i)
wnosić wkłady do Euro-BioImaging ERIC; oraz
(ii)
przestrzegać ustaleń dotyczących zarządzania Euro-BioImaging ERIC i uczestniczyć w nich zgodnie z niniejszym statutem;
b)
wniosek zawiera również oświadczenie o przestrzeganiu statutu, regulaminu wewnętrznego Rady Euro-BioImaging ERIC, polityk wewnętrznych i decyzji organów zarządzających Euro-BioImaging ERIC.
3. 
Pisemny wniosek przedkładany jest przewodniczącemu Rady Euro-BioImaging i podlega zatwierdzeniu przez Radę Euro-BioImaging. Przewodniczący Rady Euro-BioImaging informuje wnioskodawcę o przyjęciu lub odmowie przyjęcia.
4. 
Euro-BioImaging ERIC posiada przez cały czas co najmniej jedno państwo członkowskie UE jako członka Euro-BioImaging ERIC i co najmniej dwóch innych członków Euro-BioImaging ERIC będących państwami członkowskimi UE lub państwami stowarzyszonymi. Wykaz członków Euro-BioImaging ERIC znajduje się w załączniku I.
5. 
Jeżeli w dowolnym momencie członkostwo w Euro-BioImaging ERIC nie jest zgodne z ust. 4 powyżej, Euro-BioImaging ERIC podlega likwidacji.
6. 
Jeżeli w dowolnym momencie państwa członkowskie UE i państwa stowarzyszone przestaną wspólnie dysponować większością głosów w Radzie Euro-BioImaging, Euro-BioImaging ERIC podlega likwidacji. Aby uniknąć likwidacji Euro-BioImaging ERIC, członkowie Euro-BioImaging ERIC mogą wyrazić zgodę na priorytetowe traktowanie głosów państw członkowskich UE lub państw stowarzyszonych, tak aby nadal wspólnie posiadać większość głosów w Radzie Euro-BioImaging.
Artykuł  17

Status obserwatora i dopuszczenie nowych obserwatorów Euro-BioImaging ERIC

1. 
Podmioty wymienione w art. 16 ust. 1, które nie są (jeszcze) w stanie przystąpić do Euro-BioImaging ERIC jako członkowie, mogą złożyć wniosek o przyznanie statusu obserwatora. Wniosek o dopuszczenie do udziału w charakterze obserwatora Euro-BioImaging ERIC zawiera również oświadczenie o przestrzeganiu statutu, regulaminu wewnętrznego Rady Euro-BioImaging ERIC, polityk wewnętrznych i decyzji organów zarządzających Euro-BioImaging ERIC. Pisemny wniosek przedkładany jest przewodniczącemu Rady Euro-BioImaging i podlega zatwierdzeniu przez Radę Euro-BioImaging. Przewodniczący Rady Euro-BioImaging informuje wnioskodawcę o przyjęciu lub odmowie przyjęcia, w tym o obowiązujących warunkach.
2. 
Obserwatorzy Euro-BioImaging nie są członkami Euro-BioImaging ERIC i mają jedynie te prawa i obowiązki, które zostały określone dla obserwatorów Euro-BioImaging ERIC w statucie lub w regulaminie wewnętrznym Rady Euro-BioImaging bądź polityce wewnętrznej. Obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC mają prawo uczestniczyć - bez prawa głosu - w posiedzeniach Rady Euro-BioImaging zgodnie z warunkami ustalonymi przez Radę Euro-BioImaging. Prawa i obowiązki obserwatorów Euro-BioImaging ERIC mogą zostać zmienione przez Radę Euro-BioImaging.
3. 
Wykaz obserwatorów Euro-BioImaging ERIC znajduje się w załączniku I.
4. 
Poziom rocznego wkładu wymaganego od obserwatorów Euro-BioImaging ERIC określono w art. 24 ust. 4.
Artykuł  18

Czas trwania członkostwa lub statusu obserwatora oraz wycofanie

1. 
Członkowie Euro-BioImaging ERIC nie mogą wycofać się z członkostwa w ciągu pierwszych pięciu lat jego trwania. Po upływie okresu pięciu lat każdy członek Euro-BioImaging ERIC może się wycofać za pisemnym powiadomieniem przewodniczącego Rady Euro-BioImaging z zachowaniem rocznego okresu wypowiedzenia. Wycofanie staje się skuteczne z dniem 31 grudnia po upływie jednorocznego okresu wypowiedzenia.
2. 
Obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC są przyjmowani na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia przez Radę Euro-BioImaging na kolejne trzyletnie okresy na wniosek danego obserwatora Euro-BioImaging ERIC.
3. 
Obserwator Euro-BioImaging ERIC może zakończyć swój status obserwatora, przekazując przewodniczącemu Rady Euro-BioImaging pisemną informację o wycofaniu z zachowaniem jednorocznego okresu wypowiedzenia. Wycofanie staje się skuteczne z dniem 31 grudnia po upływie jednorocznego okresu wypowiedzenia.
4. 
Członkowie Euro-BioImaging ERIC dokonujący wycofania lub obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC kończący status obserwatora nie są uprawnieni do ubiegania się o zwrot wkładów wniesionych na rzecz Euro-BioImaging ERIC i pozostają zobowiązani do wniesienia wszelkich wkładów, które były należne w czasie, gdy dany podmiot pozostawał członkiem Euro-BioImaging ERIC lub obserwatorem Euro-BioImaging ERIC, w tym wszelkich niezapłaconych wkładów z okresu pierwszych pięciu lat członkostwa. Wycofanie lub zakończenie wchodzi w życie dopiero po wykonaniu zobowiązań przez danego członka Euro-BioImaging ERIC dokonującego wycofania lub obserwatora Euro-BioImaging ERIC kończącego status obserwatora.
5. 
Rada Euro-BioImaging rejestruje formalnie na piśmie wycofanie i jego skutki dla Euro-BioImaging ERIC.
6. 
Wycofanie się członka Euro-BioImaging ERIC automatycznie pociąga za sobą wycofanie podlegających mu jednostek Euro-BioImaging z Euro-BioImaging ERIC.
Artykuł  19

Zawieszenie praw członków Euro-BioImaging ERIC

Jeżeli członek Euro-BioImaging ERIC zalega z wniesieniem wkładów w wysokości równej lub przekraczającej kwotę wkładów należnych od danego członka Euro-BioImaging ERIC za poprzedni rok, jego prawa głosu w Radzie Euro-BioImaging zostają automatycznie zawieszone.

Artykuł  20

Zakończenie członkostwa lub statusu obserwatora

1. 
Bez uszczerbku dla uprawnień Rady Euro-BioImaging do zawieszenia praw członka Euro-BioImaging ERIC lub obserwatora Euro-BioImaging ERIC, Rada Euro-BioImaging może zakończyć członkostwo lub status obserwatora, jeżeli spełnione są następujące warunki:
a)
członek Euro-BioImaging ERIC lub obserwator Euro-BioImaging ERIC dopuścił się istotnego naruszenia swoich zobowiązań wynikających ze statutu lub spowodował bądź może spowodować poważne zakłócenie działalności Euro-BioImaging ERIC. Uznaje się, że członek Euro-BioImaging ERIC zalegający z płatnością wkładów za dwa poprzedzające lata budżetowe powoduje poważne zakłócenie w rozumieniu statutu;
b)
członek Euro-BioImaging ERIC lub obserwator Euro-BioImaging ERIC otrzymał wszelkie możliwości przedstawienia Radzie Euro-BioImaging swojej odpowiedzi na zarzuty i został wysłuchany przez Radę Euro-BioImaging; oraz
c)
członek Euro-BioImaging ERIC lub obserwator Euro-BioImaging ERIC nie usunął takiego naruszenia w terminie trzech miesięcy wyznaczonym przez Radę Euro-BioImaging za pośrednictwem pisemnego zawiadomienia.
2. 
Członek Euro-BioImaging ERIC lub obserwator Euro-BioImaging ERIC, którego członkostwo lub status obserwatora zostały zakończone, nie jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania ani rekompensaty z tytułu wartości firmy, ani zwrotu wniesionych wkładów w odniesieniu do roku budżetowego, w którym wypowiedzenie staje się skuteczne, ani lat poprzednich. Podmioty te nie są również zwolnione z płatności wkładów należnych do budżetu Euro-BioImaging ERIC, w tym wkładów za cały rok budżetowy, w którym wypowiedzenie staje się skuteczne, ani w całości, ani w części. Wszelkie niewpłacone wkłady, w tym wszelkie niewpłacone wkłady za pierwsze pięć lat członkostwa, muszą zostać wpłacone niezwłocznie po potwierdzeniu zakończenia członkostwa lub statusu obserwatora.
3. 
Wszelkie zaległe zobowiązania członka Euro-BioImaging ERIC lub obserwatora Euro-BioImaging ERIC muszą zostać wykonane niezwłocznie po potwierdzeniu zakończenia członkostwa lub statusu obserwatora.
4. 
Zakończenie członkostwa w Euro-BioImaging automatycznie pociąga za sobą wycofanie jednostek Euro-BioImaging podlegających danemu członkowi z Euro-BioImaging ERIC.

ROZDZIAŁ  4

PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW I OBSERWATORÓW EURO-BIOIMAGING ERIC

Artykuł  21

Prawa i obowiązki członków Euro-BioImaging ERIC

1. 
Bez uszczerbku dla innych praw wynikających ze statutu, regulaminu wewnętrznego Rady Euro-BioImaging, polityki wewnętrznej, uchwał Rady Euro-BioImaging lub obowiązujących przepisów, każdy członek Euro-BioImaging ERIC ma prawo:
a)
uczestniczyć, za pośrednictwem swoich przedstawicieli, w posiedzeniach Rady Euro-BioImaging, z prawem do głosowania w kwestiach wymienionych w art. 29 ust. 8.
b)
wybierać i być wybieranym, za pośrednictwem swoich przedstawicieli, w organach zarządzających Euro-BioImaging ERIC;
c)
mianować reprezentujące podmioty publiczne na warunkach przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie ERIC;
d)
zgłaszać propozycje jednostek Euro-BioImaging za pośrednictwem swoich przedstawicieli po pomyślnym zakończeniu procedury zatwierdzonej przez Radę Euro-BioImaging;
e)
zapewnić swoim społecznościom badawczym prawo do korzystania z usług świadczonych przez centrum Euro-BioImaging i jednostki Euro-BioImaging na warunkach ustalonych m.in. w polityce dostępu do Euro-BioImaging ERIC.
f)
Nabywać towary i usługi na potrzeby oficjalnego i wyłącznego użytku Euro-BioImaging ERIC, przeznaczone wyłącznie do działalności w ramach Euro-BioImaging ERIC niemającej charakteru gospodarczego (i zaksięgowane jako takie w księgach rachunkowych Euro-BioImaging ERIC).
2. 
Bez uszczerbku dla innych obowiązków wynikających ze statutu, regulaminu wewnętrznego Rady Euro-BioImaging, polityki wewnętrznej, uchwał Rady Euro-BioImaging lub obowiązujących przepisów, każdy członek Euro-BioImaging ERIC jest zobowiązany:
a)
wnosić swój wkład zgodnie z art. 24;
b)
ponosić odpowiedzialność finansową za długi Euro-BioImaging ERIC do wysokości swojego wkładu, jak określono w art. 5;
c)
wyznaczyć swoich przedstawicieli zgodnie z art. 29 ust. 4 i przekazać im pełne uprawnienia do głosowania we wszystkich kwestiach poruszonych podczas obrad Rady Euro-BioImaging zawartych w porządku obrad i w kwestiach przedłożonych do zatwierdzenia w drodze procedury pisemnej;
d)
przestrzegać decyzji organów zarządzających Euro-BioImaging ERIC;
e)
współpracować, aby zapewnić zgodność usług świadczonych w ramach ich jednostek Euro-BioImaging z normami Euro-BioImaging; oraz
f)
dokładać wszelkich starań, aby wspierać swoje jednostki Euro-BioImaging zgodnie z polityką krajową i decyzjami Rady Euro-BioImaging, między innymi poprzez inwestycje w infrastrukturę, w stosownych przypadkach.
Artykuł  22

Prawa i obowiązki obserwatorów Euro-BioImaging ERIC

1. 
Prawa obserwatorów Euro-BioImaging ERIC obejmują:
a)
prawo uczestnictwa w Radzie Euro-BioImaging bez głosowania;
b)
prawo społeczności badawczej do uczestnictwa w działaniach określonych przez Radę Euro-BioImaging;
c)
prawo do powoływania reprezentujących podmiotów publicznych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ERIC;
d)
prawo do wystąpienia z Euro-BioImaging ERIC na warunkach określonych w art. 18.
2. 
Każdy obserwator Euro-BioImaging ERIC ma obowiązek:
a)
wnosić wkłady zgodnie z art. 24 ust. 4;
b)
ponosić odpowiedzialność finansową za długi Euro-BioImaging ERIC do wysokości swojego wkładu, jak określono w art. 5;
c)
powoływać przedstawicieli zgodnie z art. 29 ust. 4; oraz
d)
przestrzegać decyzji organów Euro-BioImaging ERIC.

ROZDZIAŁ  5

MODEL FINANSOWANIA I WKŁADÓW

Artykuł  23

Zasoby

Zasoby Euro-BioImaging ERIC składają się z następujących elementów:

a)
wkładów wnoszonych zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2;
b)
dotacji; oraz
c)
innych zasobów w wysokości i na warunkach zatwierdzonych przez Radę Euro-BioImaging (w tym towarów i usług w rozumieniu art. 21 ust. 1 lit. f)).
Artykuł  24

Wkłady

1. 
Kraje członkowskie Euro-BioImaging ERIC wspólnie odpowiadają za wystarczające finansowanie działalności Euro-BioImaging ERIC i utrzymanie dodatniego salda środków pieniężnych.
2. 
Państwa członkowskie Euro-BioImaging ERIC wnoszą roczne wkłady do budżetu Euro-BioImaging ERIC zgodnie z planem finansowym Euro-BioImaging, jak przewidziano w art. 25.
3. 
EMBL jako inicjator Euro-BioImaging ERIC i organizacja międzyrządowa wnosi wkład rzeczowy w postaci określonej w załączniku II. Decyzje w sprawie wkładów wnoszonych przez inne organizacje międzyrządowe podejmowane są indywidualnie przez Radę Euro-BioImaging.
4. 
Obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC uiszczają 30 % wkładu, który musieliby wnieść, gdyby byli członkami Euro-BioImaging ERIC.
5. 
Oprócz wkładu, o którym mowa w art. 25 ust. 2, członkowie Euro-BioImaging ERIC będący gospodarzem siedziby statutowej, Bio-Hub oraz Med-Hub zapewniają pomieszczenia na potrzeby działań koordynacyjnych centrum Euro-BioImaging opisanych w art. 13 ust. 2 zgodnie ze skalą przewidzianą dla podstawowej działalności. Koszty wsparcia i infrastruktury ponoszone przez gospodarzy centrum Euro-BioImaging są zwracane z budżetu Euro-BioImaging ERIC.
Artykuł  25

Planowanie finansowe i obliczanie wkładów

1. 
Co pięć lat Dyrekcja Euro-BioImaging przedkłada projekt planu finansowego do rozpatrzenia i zatwierdzenia przez Radę Euro-BioImaging. Plan finansowy określa podstawy wkładów każdego kraju członkowskiego Euro-BioImaging w tym pięcioletnim okresie i maksymalny uzgodniony budżet Euro-BioImaging ERIC w tym samym okresie. Podstawą planu finansowego jest plan strategiczny Euro-BioImaging.
2. 
Wkłady są obliczane jednokrotnie na początku każdego planu finansowego Euro-BioImaging. Roczny wkład każdego państwa członkowskiego Euro-BioImaging ERIC składa się z dwóch części:
a)
kwota stała, stanowiąca 40 % łącznych rocznych wkładów państwa członkowskiego Euro-BioImaging ERIC;
b)
kwota zmienna, stanowiąca 60 % łącznych rocznych wkładów państwa członkowskiego Euro-BioImaging ERIC, obliczona w oparciu o średni nominalny produkt krajowy brutto danego państwa członkowskiego Euro-BioImaging ERIC za trzy ostatnie lata kalendarzowe, w odniesieniu do których dostępne są dane statystyczne Eurostatu (lub dane z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w odniesieniu do państw, które nie są uwzględnione w statystykach Eurostatu).
3. 
Nie naruszając postanowień art. 26, wkłady są obliczane i wpłacane w euro.
4. 
W przypadku przystąpienia, wycofania lub zakończenia uczestnictwa członków Euro-BioImaging ERIC w trakcie planu finansowego Euro-BioImaging ERIC wkłady pozostałych członków Euro-BioImaging ERIC pozostają niezmienione.
Artykuł  26

Postać wkładów

1. 
Wkłady roczne do budżetu Euro-BioImaging ERIC są domyślnie wkładami pieniężnymi.
2. 
Rada Euro-BioImaging może zatwierdzić wkłady rzeczowe zaproponowane przez członka Euro-BioImaging ERIC lub obserwatora Euro-BioImaging ERIC, zgodnie z procedurą i kryteriami ustalonymi w ramach polityki w zakresie wkładów rzeczowych zatwierdzonej przez Radę Euro-BioImaging, pod warunkiem że Euro-BioImaging ERIC posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie swoich zobowiązań finansowych zgodnie z pięcioletnim planem finansowym Euro-BioImaging i planem strategicznym Euro-BioImaging.
3. 
Wkłady rzeczowe muszą być wymierne i podlegać kontroli, zapewniając równoważność z wkładem pieniężnym w Euro-BioImaging ERIC. Ich deklarowana wartość jest oceniana przez komitet ekspertów, z uwzględnieniem aktualnej struktury zasobów i ewentualnych kosztów koordynacji.
4. 
W ramach polityki wewnętrznej dotyczącej wkładów rzeczowych należy ustalić maksymalny dozwolony odsetek wkładów rzeczowych.
5. 
Jeżeli wkłady rzeczowe składają się z aktywów, w celu wyjaśnienia praw własności i innych istotnych kwestii należy zawrzeć oddzielną umowę między danym członkiem lub obserwatorem Euro-BioImaging ERIC a Euro-BioImaging ERIC.
6. 
W przypadku gdy wkłady rzeczowe obejmują oddelegowanie lokalnych pracowników do Euro-BioImaging ERIC, Rada Euro-BioImaging zatwierdza kryteria wyboru na odpowiednie stanowisko. Rada Euro-BioImaging zatwierdza taki wkład rzeczowy wyłącznie pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.
Artykuł  27

Zasady budżetowe, sprawozdania finansowe i badanie sprawozdań finansowych

1. 
Rok budżetowy Euro-BioImaging ERIC rozpoczyna się dnia 1 stycznia i kończy dnia 31 grudnia każdego roku.
2. 
Dyrekcja Euro-BioImaging przedstawia do zatwierdzenia przez Radę Euro-BioImaging budżet na następny rok nie później niż do dnia 1 października.
3. 
Do sprawozdania finansowego Euro-BioImaging ERIC dołącza się sprawozdanie na temat zarządzania budżetem i finansami w danym roku budżetowym.
4. 
Euro-BioImaging ERIC podlega wymogom prawa kraju, w którym mieści się jego siedziba statutowa, w zakresie przygotowania, archiwizacji, audytu i publikacji sprawozdań finansowych.
Artykuł  28

Zwolnienia z podatku i akcyzy

1. 
Zwolnienia z VAT na podstawie art. 143 ust. 1 lit. g) i art. 151 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/112/WE 2  oraz zgodnie z art. 50 i 51 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 3  mają zastosowanie do zakupów towarów i usług przez Euro-BioImaging ERIC oraz przez członka Euro-BioImaging ERIC, w rozumieniu rozdziałów 3 i 4 statutu, które są przeznaczone do oficjalnego i wyłącznego użytku Euro-BioImaging ERIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby działalności Euro-BioImaging ERIC niemającej charakteru gospodarczego zgodnie z jego działalnością. Zwolnienia z VAT ograniczone są do zakupów o wartości przekraczającej 300 EUR.
2. 
Zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie art. 12 dyrektywy Rady 2008/118/WE 4  są ograniczone do zakupów dokonywanych przez Euro-BioImaging ERIC, które są przeznaczone do oficjalnego i wyłącznego użytku Euro-BioImaging ERIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby działalności Euro-BioImaging ERIC niemającej charakteru gospodarczego zgodnie z jego działalnością oraz że zakup przekracza wartość 300 EUR.
3. 
Zakupy dokonywane przez pracowników nie są objęte zwolnieniami.

ROZDZIAŁ  6

ZARZĄDZANIE

Artykuł  29

Rada Euro-BioImaging

1. 
Rada Euro-BioImaging jest organem zarządzającym Euro-BioImaging ERIC.
2. 
Rada Euro-BioImaging składa się z przedstawicieli członków i obserwatorów Euro-BioImaging ERIC.
3. 
Każdy członek Euro-BioImaging ERIC dysponuje jednym niepodzielnym głosem. Obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC mogą uczestniczyć w posiedzeniach Rady Euro-BioImaging bez prawa głosu.
4. 
Każdy członek i obserwator Euro-BioImaging ERIC mianuje maksymalnie trzech przedstawicieli, którym mogą towarzyszyć doradcy. Członków organów doradczych nie wyznacza się na przedstawicieli.
5. 
Każdy członek lub obserwator Euro-BioImaging ERIC może być reprezentowany w Euro-BioImaging ERIC przez podmiot publiczny, w tym przez regiony lub podmioty prywatne realizujące misję służby publicznej, wybrany przez niego i wyznaczony zgodnie z własnymi zasadami i procedurami. Tacy członkowie lub obserwatorzy Euro-BioImaging ERIC informują przewodniczącego Rady Euro-BioImaging o wszelkich zmianach dotyczących podmiotu reprezentującego, o zakończeniu jego mandatu lub o wszelkich zmianach szczególnych praw i obowiązków przekazanych podmiotowi reprezentującemu.
6. 
Posiedzenia Rady Euro-BioImaging odbywają się przynajmniej dwa razy w roku. Posiedzenia Rady Euro-BioImaging są zwoływane przez jej przewodniczącego. Co najmniej 50 % członków Euro-BioImaging ERIC może wystąpić z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Euro-BioImaging.
7. 
Aby posiedzenie Rady Euro-BioImaging było ważne, wymagane jest kworum wynoszące dwie trzecie liczby członków Euro-BioImaging ERIC. Jeżeli nie osiągnięto kworum, zwołuje się jak najszybciej drugie posiedzenie, wystosowując nowe zaproszenie zawierające ten sam porządek obrad. Podczas drugiego posiedzenia uznaje się, że osiągnięto kworum, jeżeli obecnych jest 50 % członków Euro-BioImaging ERIC.
8. 
Rada Euro-BioImaging jest odpowiedzialna za ogólne ukierunkowanie Euro-BioImaging ERIC i nadzór nad nim. W szczególności Rada Euro-BioImaging:
a)
zatwierdza przyjęcie zainteresowanego podmiotu jako nowego członka Euro-BioImaging ERIC większością dwóch trzecich głosów;
b)
zatwierdza wnioski o status obserwatora Euro-BioImaging ERIC oraz przedłużenie statusu obserwatora większością dwóch trzecich głosów;
c)
podejmuje decyzje w sprawie zakończenia członkostwa lub statusu obserwatora w Euro-BioImaging ERIC, na warunkach określonych w art. 20, większością trzech czwartych głosów;
d)
przyjmuje plan strategiczny Euro-BioImaging większością trzech czwartych głosów;
e)
zatwierdza plan finansowy Euro-BioImaging większością trzech czwartych głosów;
f)
zatwierdza roczny budżet Euro-BioImaging większością trzech czwartych głosów;
g)
zatwierdza roczne sprawozdania finansowe zbadane przez biegłego rewidenta oraz towarzyszące mu sprawozdanie na temat zarządzania budżetem i finansami za poprzedni rok budżetowy, większością dwóch trzecich głosów;
h)
przyjmuje wnioski dotyczące zmian do statutu większością trzech czwartych głosów;
i)
ustanawia lub zmienia regulamin wewnętrzny Rady Euro-BioImaging większością dwóch trzecich głosów;
j)
ustanawia lub zmienia polityki wewnętrzne Euro-BioImaging, w tym polityki, o których mowa w rozdziałach 1 i 7, większością dwóch trzecich głosów;
k)
zatwierdza zakres uprawnień organów doradczych większością dwóch trzecich głosów;
l)
zatwierdza kryteria i procedurę proponowania, oceniania i zatwierdzania jednostek Euro-BioImaging - większością dwóch trzecich głosów;
m)
podejmuje decyzje o zawarciu umowy o gwarantowanym poziomie usług, jej wypowiedzeniu, przedłużeniu lub odmowie przedłużenia umowy z jednostką Euro-BioImaging - większością dwóch trzecich głosów;
n)
mianuje i odwołuje dyrektora generalnego i dyrektorów sekcji większością dwóch trzecich głosów;
o)
mianuje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego (wiceprzewodniczących) Rady Euro-BioImaging większością dwóch trzecich głosów;
p)
mianuje członków organów doradczych zwykłą większością głosów;
q)
ustanawia i rozwiązuje dodatkowe organy doradcze, oprócz tych określonych w niniejszym statucie, komitety i grupy robocze, jeżeli uzna to za niezbędne do właściwego funkcjonowania i osiągnięcia celów Euro-BioImaging ERIC, większością dwóch trzecich głosów;
r)
zatwierdza sprawozdania zwykłą większością głosów;
s)
zatwierdza likwidację Euro-BioImaging ERIC większością trzech czwartych głosów; oraz
t)
podejmuje decyzje w sprawie wszelkich innych kwestii, które są niezbędne do realizacji zadania Euro-BioImaging ERIC, większością dwóch trzecich głosów.
Artykuł  30

Dyrekcja Euro-BioImaging

1. 
Dyrekcja Euro-BioImaging jest organem wykonawczym Euro-BioImaging ERIC. W jej skład wchodzi dyrektor generalny, który jest przedstawicielem prawnym Euro-BioImaging ERIC, dyrektor sekcji Bio-Hub i dyrektor sekcji Med-Hub. Wraz z obydwoma dyrektorami sekcji dyrektor generalny będzie reprezentować Euro-BioImaging ERIC i promować infrastrukturę badawczą na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
2. 
Rada Euro-BioImaging powołuje dyrektora generalnego i dyrektorów sekcji na czas określony i ich odwołuje.
3. 
Dyrektorzy sekcji ściśle współpracują z dyrektorem generalnym jako zespół zarządczy w celu przygotowania i wdrożenia zadań Euro-BioImaging ERIC wskazanych w art. 1, w szczególności zadań wymagających wdrożenia w obszarze specjalistycznym. Dyrektor generalny podejmuje decyzje dotyczące infrastruktury ogólnej bez różnicowania między obszarami specjalistycznymi po konsultacji z dyrektorami sekcji oraz w porozumieniu z nimi. Decyzje dotyczące tylko jednego obszaru specjalistycznego podejmowane są przez dyrektora generalnego wraz z odpowiednim dyrektorem sekcji.
4. 
Dyrekcja Euro-BioImaging zajmuje się bieżącym zarządzaniem Euro-BioImaging ERIC i jest odpowiedzialna za wdrażanie decyzji Rady Euro-BioImaging, w tym między innymi za:
a)
przygotowanie planu strategicznego Euro-BioImaging, w odniesieniu do którego będzie zasięgać porady Komisji Jednostek Euro-BioImaging i komitetu Euro-BioImaging SAB, jego realizację i nadzorowanie;
b)
przygotowanie i realizację planu finansowego Euro-BioImaging;
c)
proponowanie każdego roku, nie później niż do dnia 1 października, budżetu ukazującego szczegółowo prognozowane dochody i wydatki Euro-BioImaging ERIC na następny rok budżetowy;
d)
przygotowywanie rocznych sprawozdań finansowych Euro-BioImaging ERIC;
e)
przygotowywanie i negocjowanie umów o gwarantowanym poziomie usług z jednostkami Euro-BioImaging;
f)
uczestniczenie w posiedzeniach Rady Euro-BioImaging bez prawa głosu;
g)
przygotowanie porządku obrad posiedzeń Euro-BioImaging oraz obrad Rady Euro-BioImaging;
h)
informowanie Rady Euro-BioImaging o wszelkich istotnych kwestiach związanych z Euro-BioImaging, które wymagałyby podjęcia decyzji lub uznania;
i)
zarządzanie pracownikami biura centrum Euro-BioImaging, ich mianowanie i odwoływanie, jak przewidziano w art. 14; oraz
j)
sporządzanie rocznego sprawozdania na temat działalności dla Komisji Europejskiej, jak przewidziano w art. 36.
Artykuł  31

Naukowy Komitet Doradczy Euro-BioImaging (Euro-BioImaging SAB)

1. 
Euro-BioImaging SAB będzie nadzorować działalność naukową, etyczną, techniczną i zarządczą w ramach działalności Euro-BioImaging ERIC w centrum Euro-BioImaging i w jednostkach Euro-BioImaging i zapewni doradztwo w tym zakresie na rzecz Rady Euro-BioImaging i dyrekcji Euro-BioImaging.
2. 
Euro-BioImaging SAB składa się z wysoko wykwalifikowanych, uznanych na arenie międzynarodowej naukowców i ekspertów w dziedzinie etyki wybranych na podstawie ich kompetencji we wszystkich aspektach działalności Euro-BioImaging ERIC. Członkowie Euro-BioImaging SAB są powoływani niezależnie, a nie jako przedstawiciele członków Euro-BioImaging ERIC.
3. 
Dyrekcja Euro-BioImaging, po konsultacji z członkami Euro-BioImaging ERIC, proponuje listę kandydatów, spośród których Rada Euro-BioImaging wybierze członków Euro-BioImaging SAB.
4. 
Rada Euro-BioImaging zatwierdza zakres zadań Euro-BioImaging SAB. Euro-BioImaging SAB uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  32

Komisja Jednostek Euro-BioImaging

1. 
Komisja Jednostek Euro-BioImaging doradza dyrekcji Euro-BioImaging w odniesieniu do działalności Euro-BioImaging.
2. 
Komisja Jednostek Euro-BioImaging składa się z przedstawicieli jednostek Euro-BioImaging.
3. 
Rada Euro-BioImaging zatwierdza zakres zadań Komisji Jednostek Euro-BioImaging. Komisja Jednostek Euro-BioImaging uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  33

Zespół doradczy Rady Przemysłowej Euro-BioImaging (zespół doradczy EBIB)

1. 
Zespół doradczy EBIB doradza dyrekcji Euro-BioImaging w zakresie wszelkich istotnych potrzeb lub inicjatyw branżowych, którymi powinno się zająć Euro-BioImaging.
2. 
Zespół doradczy EBIB składa się z wysoko wykwalifikowanych ekspertów z odpowiednich przedsiębiorstw.
3. 
Rada Euro-BioImaging zatwierdza zakres zadań zespołu doradczego EBIB. Zespół doradczy EBIB uchwala swój regulamin wewnętrzny.

ROZDZIAŁ  7

POSTANOWIENIA RÓŻNE

Artykuł  34

Polityka dotycząca skutków etycznych, prawnych i społecznych (ELSI)

Rada Euro-BioImaging przyjmuje politykę ELSI, która będzie regulowała działalność Euro-BioImaging ERIC. Stosowanie tej polityki jest oceniane przez Euro-BioImaging SAB.

Artykuł  35

Polityka w zakresie danych

1. 
Zasadniczo przestrzega się zasad otwartego oprogramowania i otwartego dostępu.
2. 
Euro-BioImaging ERIC dostarcza użytkownikom wytycznych (w tym za pośrednictwem strony internetowej), tak aby badania prowadzone z wykorzystaniem materiałów udostępnionych za pośrednictwem Euro-BioImaging ERIC były prowadzone w ramach umożliwiających przestrzeganie praw właścicieli danych oraz prywatności osób fizycznych.
3. 
Euro-BioImaging ERIC dopilnowuje, by użytkownicy wyrazili zgodę na warunki udzielania dostępu oraz by wdrożono stosowne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego przechowywania i przetwarzania danych.
4. 
Euro-BioImaging ERIC określa mechanizmy badania zarzutów naruszenia bezpieczeństwa i naruszenia poufności w odniesieniu do danych badawczych.
Artykuł  36

Składanie sprawozdań Komisji Europejskiej

1. 
Euro-BioImaging ERIC sporządza roczne sprawozdanie na temat działalności zawierające w szczególności opis naukowych, operacyjnych i finansowych aspektów jego działalności. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez Radę Euro-BioImaging i przekazywane Komisji Europejskiej oraz odpowiednim organom publicznym w terminie sześciu miesięcy od końca danego roku budżetowego. Sprawozdanie to jest udostępniane publicznie na stronie internetowej Euro-BioImaging ERIC.
2. 
Euro-BioImaging ERIC informuje Komisję Europejską o wszelkich okolicznościach, które mogą w poważnym stopniu zagrozić realizacji zadań Euro-BioImaging ERIC lub przeszkodzić Euro-BioImaging ERIC w spełnieniu wymogów określonych w rozporządzeniu (WE) nr 723/2009.
Artykuł  37

Obowiązujące prawo

Wewnętrzne funkcjonowanie Euro-BioImaging ERIC podlega:

a)
prawu unijnemu, w szczególności rozporządzeniu (WE) nr 723/2009 i decyzjom, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a) oraz art. 12 ust. 1 tego rozporządzenia;
b)
prawu państwa, w którym znajduje się siedziba statutowa Euro-BioImaging ERIC, w przypadku spraw nieuregulowanych lub tylko częściowo uregulowanych w aktach prawnych, o których mowa w lit. a); oraz
c)
niniejszemu statutowi i jego przepisom wykonawczym.
Artykuł  38

Spory

1. 
Euro-BioImaging ERIC i członkowie Euro-BioImaging ERIC dokładają starań w celu polubownego rozstrzygania sporów.
2. 
Sądem właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy członkami lub obserwatorami Euro-BioImaging ERIC, których przedmiotem jest Euro-BioImaging ERIC, sporów między członkami lub obserwatorami Euro-BioImaging ERIC a Euro-BioImaging ERIC oraz wszelkich innych sporów, w których stroną jest Unia, jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
3. 
W przypadku sporów między Euro-BioImaging ERIC a osobami trzecimi zastosowanie mają przepisy Unii dotyczące właściwości sądów. W sprawach nieobjętych przepisami Unii sąd właściwy do rozstrzygania sporów jest określany zgodnie z prawem państwa, w którym mieści się siedziba statutowa Euro-BioImaging ERIC.
4. 
W drodze wyjątku, w przypadku EMBL, takie spory muszą - jeżeli nie mogą zostać rozstrzygnięte polubownie - zostać skierowane do arbitrażu. Zastosowanie będzie miał fakultatywny regulamin Stałego Trybunału Arbitrażowego dotyczący postępowania arbitrażowego dla organizacji międzynarodowych i państw obowiązujący w dniu wejścia w życie decyzji wykonawczej Komisji ustanawiającej Euro-BioImaging ERIC. Sekretarz Generalny Stałego Trybunału Arbitrażowego mianuje arbitra po złożeniu pisemnego wniosku przez dowolną ze stron.
Artykuł  39

Przywileje i immunitety

Żadne z postanowień niniejszego statutu nie może być interpretowane jako zrzeczenie się jakichkolwiek przywilejów lub immunitetów przyznanych EMBL przez jego dokumenty założycielskie lub prawo międzynarodowe.

Artykuł  40

Skonsolidowany statut i dostępność

Niniejszy statut jest aktualizowany i dostępny publicznie na stronie internetowej Euro-BioImaging ERIC oraz w siedzibie statutowej.

Artykuł  41

Postanowienia dotyczące rozpoczęcia działalności

1. 
Pierwsze posiedzenie Rady Euro-BioImaging ERIC zostaje zwołane przez państwo, w którym Euro-BioImaging ERIC ma swoją siedzibę statutową, jak najszybciej po wejściu w życie decyzji Komisji ustanawiającej Euro-BioImaging ERIC. Rada Euro-BioImaging przyjmuje na tym posiedzeniu swój regulamin wewnętrzny zgodnie z zasadami głosowania określonymi w art. 29 ust. 8 lit. i).
2. 
Przed pierwszym posiedzeniem i nie później niż czterdzieści pięć dni kalendarzowych po tym, jak decyzja Komisji o utworzeniu Euro-BioImaging ERIC stanie się skuteczna, odpowiednie państwo powiadamia członków założycieli i obserwatorów Euro-BioImaging ERIC o wszelkich szczególnych pilnych czynnościach prawnych, które należy podjąć w imieniu Euro-BioImaging ERIC. Jeżeli żaden członek założyciel Euro-BioImaging ERIC nie złoży sprzeciwu w ciągu pięciu dni roboczych od powiadomienia, osoba właściwie umocowana przez odpowiednie państwo przeprowadza czynności prawne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

WYKAZ CZŁONKÓW, OBSERWATORÓW I ICH PODMIOTÓW REPREZENTUJĄCYCH EURO-BIOIMAGING

Niniejszy załącznik zawiera listę członków i obserwatorów oraz podmiotów ich reprezentujących. Załącznik I jest regularnie aktualizowany przez dyrektora generalnego.

Wykaz członków Euro-BioImaging i ich podmiotów reprezentujących

Członkowie Euro-BioImaging Podmioty reprezentujące
Republika Austrii Federalne Ministerstwo Edukacji, Nauki i Badań
Republika Bułgarii Instytut Biologii Molekularnej "Academic Rumen Tsanev" - Bułgarska Akademia Nauk
Republika Czeska Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu
Królestwo Danii Duńska Agencja ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej
Republika Finlandii Ministerstwo Edukacji i Kultury
Republika Francuska Centre National de la recherche scientifique
Węgry Krajowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji
Republika Włoska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych
Państwo Izrael Ministerstwo Nauki i Technologii
Królestwo Niderlandów De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek
Królestwo Norwegii Norweska Rada ds. Badań Naukowych
Republika Portugalii Instituto de Biologia Molecular e Celular i Instytut obrazowania biomedycznego i badań translacyjnych w Coimbrze
Królestwo Szwecji Szwedzka Rada ds. Badań Naukowych
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej The Department of Business, Energy and lndustrial Strategy

and

The Biotechnology and Biological Sciences Research Council

(BBSRC)

Wykaz obserwatorów Euro-BioImaging i ich podmiotów reprezentujących

Obserwatorzy Euro-BioImaging Podmioty reprezentujące
Królestwo Belgii Service Public de programmation Politique scientifique (BELSPO) - Department Economie, Wetenschap en Innovatie (EWI) - Service public de Wallonie

ZAŁĄCZNIK  II

WKŁADY KRAJÓW CZŁONKOWSKICH EURO-BIOIMAGING I OBSERWATORÓW EURO-BIOIMAGING NA CELE DZIAŁALNOŚCI PODSTAWOWEJ

Zgodnie z art. 24 ust. 2 wkłady krajów członkowskich Euro-BioImaging na cele działalności podstawowej Euro-BioImaging ERIC (do 450 użytkowników fizycznych rocznie z dostępem do 12-15 jednostek: średnio 1 541 360,00 EUR/rok) w ciągu pierwszych pięciu lat podano w tabeli poniżej.

O ile Rada Euro-BioImaging nie postanowi inaczej, Euro-BioImaging ERIC rozpocznie działalność po zabezpieczeniu 60 % budżetu na działalność podstawową na rok 3, przy czym priorytety działań zostaną ustalone według dostępnych zasobów, jak wyszczególniono w planie finansowym Euro-BioImaging.

(w EUR)
Rok 1 Rok 2 Rok 3 Rok 4 Rok 5
Austria 61 473,48 64 888,67 68 303,86 71 719,05 75 134,25
Bułgaria 38 219,43 40 342,73 42 466,04 44 589,34 46 712,64
Republika Czeska 48 333,39 51 018,58 53 703,77 56 388,96 59 074,14
Dania 58 577,21 60 503,91 62 430,61 64 357,31 66 284,01
Finlandia 51 632,99 54 501,49 57 369,99 60 238,49 63 106,99
Francja 211 592,07 223 347,19 235 102,30 246 857,42 258 612,53
Węgry 43 254,42 45 657,44 48 060,46 50 463,49 52 866,51
Izrael 51 967,35 54 854,43 57 741,50 60 628,58 63 515,65
Włochy 171 862,95 181 410,89 190 958,84 200 506,78 210 054,72
Niderlandy 89 517,10 94 490,27 99 463,44 104 436,62 109 409,79
Norwegia 67 125,32 70 854,51 74 583,69 78 312,88 82 042,06
Portugalia 49 226,71 51 961,53 54 696,35 57 431,16 60 165,98
Zjednoczone Królestwo 203 928,09 215 257,43 226 586,77 237 916,10 249 245,44
Szwecja 70 435,07 74 348,13 78 261,19 82 174,25 86 087,31
Ogółem 1 234 978,24 1 303 588,14 1 372 198,04 1 440 807,97 1 509 417,85
Podstawowy budżet operacyjny 1 387 224,00 1 464 292,00 1 541 360,00 1 618 428,00 1 695 496,00

Sposób, w jaki EMBL wnosi wkład rzeczowy, zostanie określony dla każdego planu finansowego Euro-BioImaging i wymaga zatwierdzenia przez Radę EMBL. W odniesieniu do okresu obowiązywania pierwszego planu finansowego Euro-BioImaging EMBL wniesie wkład w wysokości 0,5 EPC.

Zgodnie z art. 24 ust. 4 w ciągu pierwszych trzech lat wkłady obserwatorów Euro-BioImaging będą następujące:

(w EUR)
Rok 1 Rok 2 Rok 3 Rok 4 Rok 5
Belgia 20 222,31 21 345,77 22 469,23
1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 723/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie wspólnotowych ram prawnych konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) (Dz.U. L 206 z 8.8.2009, s. 1).
2 Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 77 z 23.3.2011, s. 1).
4 Dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.377.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Statut europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)2019/C 377/01 Statut Euro-Bioimaging ERIC.
Data aktu: 06/11/2019
Data ogłoszenia: 06/11/2019
Data wejścia w życie: 06/11/2019