Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - COMP/39.452 - Okucia budowlane do okien i okien balkonowych.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1) COMP/39.452 - Okucia budowlane do okien i okien balkonowych

(2012/C 292/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 września 2012 r.)

Postępowanie dotyczy kartelu utworzonego przez dziewięciu producentów okuć budowlanych do okien i okien balkonowych, którzy w latach 1999-2007 co roku uzgadniali miedzy sobą podwyżki cen w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

KONTEKST

Po złożeniu przez przedsiębiorstwo Roto Frank AG wniosku o zwolnienie z grzywny na podstawie obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar, w lipcu 2007 r. przeprowadzono niezapowiedziane kontrole. Po tych kontrolach wnioski o zastosowanie obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar złożyły także Gretsch-Unitas GmbH oraz Mayer & Co Beschläge GmbH. W czerwcu 2007 r. Komisja przyznała przedsiębiorstwu Roto Frank warunkowe zwolnienie z grzywny.

PROCEDURA PISEMNA

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń

W następstwie złożenia wspomnianych wniosków o zastosowanie obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar oraz przeprowadzenia przez Komisję kontroli Komisja wystosowała w dniu 16 czerwca 2010 r. pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do 14 osób prawnych składających się na dziewięć grup przedsiębiorstw(2). W piśmie tym Komisja przedstawiła swoje wstępne wnioski, zgodnie z którymi adresaci uczestniczyli w latach 1999-2007 w pojedynczym i ciągłym naruszeniu art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG, uzgadniając między sobą co roku podwyżki cen w obrębie EOG. Komisja zapowiedziała wydanie decyzji w celu stwierdzenia naruszenia oraz nałożenie grzywien zgodnie z art. 7 i 23 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

Dostęp do akt

Adresaci pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń otrzymali dostęp do akt w formie CD-ROMu, który otrzymali w dniu 5 lipca 2010 r. Ponadto w pomieszczeniach Komisji mieli oni także możliwość wglądu do oświadczeń złożonych przez przedsiębiorstwa.

Przedmiotowe przedsiębiorstwa nie powiadomiły mnie o żadnych problemach, jeżeli chodzi o dostęp do akt.

Przedłużenie terminów na udzielenie odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń

Adresatom pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń wyznaczono pierwotnie termin ośmiu tygodni od daty otrzymania akt w postaci CD-ROMu na pisemne zajęcie stanowiska wobec przedstawionych zastrzeżeń.

Od niektórych stron wpłynęły do mnie wnioski o przedłużenie tego terminu, do których to wniosków częściowo się przychyliłem. W zależności od przedstawionego przez strony uzasadnienia przyznałem przedłużenia terminu od jednego tygodnia do trzech tygodni. Przedłużenie terminu o trzy tygodnie zostało przyznane przede wszystkim ze względu na konieczność przetłumaczenia zawartych w aktach Komisji dokumentów, które zostały sporządzone w języku innym niż język wnioskodawcy.

Wszyscy adresaci odpowiedzieli na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w wyznaczonych terminach.

Jako że Strenger w wyniku następstwa prawnego zmienił we wrześniu 2010 r. swoją formę prawną oraz nazwę, Komisja powiadomiła przedsiębiorstwo Strenger, że decyzja będzie skierowana do nowego przedsiębiorstwa, i dała firmie Strenger czas na zajęcie w tej sprawie stanowiska.

PROCEDURA USTNA

Złożenie ustnych wyjaśnień

Wszystkie podlegające procedurze przedsiębiorstwa skorzystały z prawa do złożenia ustnych wyjaśnień. Miało ono miejsce w dniu 19 października 2010 r.

PROJEKT DECYZJI

Po zajęciu przez adresatów stanowiska wobec pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w formie pisemnej i ustnej Komisja podtrzymała zastrzeżenia wobec wszystkich dziewięciu grup przedsiębiorstw, jednakże odstąpiła od zastrzeżeń wobec trzech osób prawnych należących do przedsiębiorstw Maco, Fuhr oraz Siegenia. W odniesieniu do włoskiego przedsiębiorstwa AGB zakłada się, że naruszenie trwało około 8 miesięcy krócej i dotyczyło jedynie Włoch.

Projekt decyzji odnosi się moim zdaniem jedynie do tych zastrzeżeń, wobec których przedmiotowe przedsiębiorstwa mogły zająć stanowisko.

Stwierdzam, że w niniejszym przypadku zachowano prawo wszystkich uczestniczących w tym postępowaniu stron do przedstawienia swojej opinii.

Bruksela dnia 26 marca 2012 r.

Michael ALBERS
______

(1) Zgodnie z art. 16 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29).

(2) Roto Frank AG (Roto), Gretsch-Unitas GmbH, Gretsch-Unitas GmbH Baubeschläge (Gretsch-Unitas), Mayer & Co Beschläge GmbH, Dipl. Ing. Ernst Mayer'sche Privatstiftung (Maco), Siegenia-Aubi KG, Siegenia-Frank VerwaltungsGmbH, NORAA GmbH (Siegenia), Aug. Winkhaus GmbH & Co, KG (Winkhaus), Hautau GmbH (Hautau), Heinrich Strenger GmbH (Strenger), Carl Fuhr GmbH & Co. KG, Fuhr Beteiligungsgesellschaft mbH (Fuhr), Alban Giacomo SpA (AGB).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024