Ustanowienie Rady ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 sierpnia 2011 r.
ustanawiająca Radę ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji

(2011/C 243/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 sierpnia 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby doradzać Komisji przy realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej, biorąc pod uwagę cele określone w zielonej księdze Komisji "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy"(1), decyzją Komisji 2008/111/WE, Euratom(2) ustanowiono Radę ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

(2) Decyzja 2008/111/WE, Euratom wygaśnie w dniu 29 lutego 2012 r.

(3) W następstwie komunikatu Komisji "Europa 2020 - Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu"(3) Rada wyraziła swoje poparcie polityczne dla nowej strategii w dniu 17 czerwca 2010 r.

(4) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów: Projekt przewodni strategii Europa 2020 Unia innowacji(4) przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 6 października 2010 r. tworzy jedne ramy dla polityki w dziedzinie badań i innowacji i jest kluczowym elementem ogólnej strategii Europa 2020 oraz wnosi wkład do każdego z jej trzech filarów, a mianowicie wzrostu gospodarczego, który jest inteligentny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu.

(5) W swoim komunikacie na temat projektu przewodniego Unia innowacji Komisja ogłosiła zamiar rozszerzenia zakresu kompetencji ERAB określonego w decyzji 2008/111/WE, Euratom, tak aby obejmował on ocenę Unii innowacji w trybie ciągłym, odzwierciedlanie nowych trendów oraz przedstawianie zaleceń dotyczących priorytetów i działań.

(6) Rada ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (rada) powinna wspierać Komisję w jej wysiłkach na rzecz osiągnięcia celów określonych w decyzji nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotyczącej siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013)(5) oraz w decyzji Rady 2006/970/Euratom z dnia 18 grudnia 2006 r. dotyczącej siódmego programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej (2007-2011)(6), jak również w kolejnych programach ramowych Unii Europejskiej i Euratom.

(7) Niezależny komitet identyfikacyjny wysokiego szczebla w skład którego wchodzą przedstawiciele sektora przedsiębiorstw i ośrodków uniwersyteckich będzie proponował Komisji kandydatury przewodniczącego i członków rady.

(8) W celu wzmocnienia możliwości rady i zapewnienia ciągłości jej prac, służby Komisji mogą powoływać honorowych członków rady na podstawie zasług i osiągnięć członków rady, którzy już zakończyli swoją kadencję.

(9) Bez uszczerbku dla przepisów bezpieczeństwa określonych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(7) (regulamin wewnętrzny Komisji), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków rady.

(10) Dane osobowe członków rady powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(8).

(11) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rada ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji

Niniejszym powołuje się z dniem 1 marca 2012 r. Radę ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji, zwaną dalej "radą".

Artykuł  2

Zadania

1.
Rada realizuje następujące zadania:

a) doradza Komisji Europejskiej w kwestii realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej, przedstawia zalecenia dotyczące priorytetów i działań, a w szczególności w jaki sposób zwiększyć wpływ innowacji oraz w trybie ciągłym ocenia odpowiednie części projektu przewodniego Unia innowacji;

b) wydaje opinie na temat rozwoju i realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Unii innowacji, na żądanie Komisji lub z własnej inicjatywy;

c) przedstawia Komisji sprawozdanie roczne na temat rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Unii innowacji;

d) bada nowe trendy w Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Unii innowacji.

2.
Rada jest regularnie informowana o stosownych wydarzeniach i działaniach.
3.
Rada przedstawia swoje opinie w terminie ustalonym przez Komisję.
Artykuł  3

Konsultacje

1.
Komisja może konsultować się z radą we wszystkich kwestiach związanych z realizacją Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Unii innowacji.
2.
Przewodniczący rady może doradzić Komisji, aby ta skonsultowała się z radą w sprawie konkretnych zagadnień.
Artykuł  4

Skład - powoływanie

1.
W skład rady wchodzi 11 członków.
2.
Przewodniczący i członkowie rady są powoływani przez Komisję. Zestaw kryteriów stosowanych w procesie selekcji i nominowania członków rady jest następujący:

– wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i/lub innowacji, obejmujące wiedzę specjalistyczną w zakresie innowacji niezwiązanych z technologią,

– doświadczenie w zakresie planowania i realizacji badań oraz kierowania nimi i/lub w zakresie polityki w dziedzinie innowacji,

– doświadczenie w doradztwie na poziomie europejskim lub międzynarodowym,

– równowaga między dyscyplinami badawczymi i technologicznymi, z uwzględnieniem osób posiadających specjalistyczne doświadczenie uniwersytecko-przemysłowe,

– równowaga geograficzna, uwzględniająca kraje powiązane z programami ramowymi,

– odpowiednia równowaga płci.

3.
Nazwiska kandydatów, których uznano za odpowiednich, ale których nie powołano, mogą zostać umieszczone na liście rezerwowej, z której Komisja może korzystać przy zastępowaniu członków grupy.
4.
Członkowie są powoływani przez Komisję jako osoby prywatne i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.
5.
Członkowie informują Komisję w odpowiednim czasie o wszelkich konfliktach interesów, które mogłyby podważyć ich obiektywizm.
6.
Członkowie są powoływani na czteroletnią kadencję i pełnią swoje funkcje do czasu wygaśnięcia swojej kadencji lub ich zastąpienia zgodnie z ust. 7.
7.
Członkowie mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji, w następujących przypadkach:

a) rezygnacja członka;

b) jeżeli utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace rady;

c) jeżeli członek nie spełnia warunków określonych w art. 339 TFUE w zakresie ujawniania informacji;

d) jeżeli, niezgodnie z ust. 4, członek nie jest niezależny od wszelkich wpływów zewnętrznych;

e) jeżeli, niezgodnie z ust. 5, członek nie poinformował Komisji w odpowiednim czasie o konflikcie interesów.

8.
Nazwiska członków rady są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów ("rejestr") i na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Członkowie honorowi

Służby Komisji mogą wyznaczyć członków, którzy zakończyli swoją kadencję w radzie, jako honorowych członków rady bez prawa głosu. Status członków honorowych odpowiada statusowi obserwatorów. Nominacje tego rodzaju są dokonywane na podstawie zasług i osiągnięć. Członkowie honorowi są mianowani na maksymalnie czteroletnią kadencję.

Artykuł  6

Funkcjonowanie

1.
Rada wybiera dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków zwykłą większością głosów w celu utworzenia wspólnie z wyznaczonym przewodniczącym Prezydium rady.
2.
Prezydium organizuje pracę rady we współpracy z Komisją.
3.
Rada może, w porozumieniu z Komisją, ustanowić podgrupy analizujące szczegółowe kwestie podlegające zakresowi obowiązków ustalonemu przez radę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.
4.
Do udziału w pracach rady albo dyskusjach lub pracach podgrupy Komisja może zaprosić ekspertów lub obserwatorów, posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia, jeżeli zdaniem Komisji jest to konieczne lub pomocne.
5.
Członkowie rady oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(9). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
6.
Posiedzenia rady i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z procedurami i harmonogramem określonymi przez radę. Komisja zapewnia sekretariat.
7.
Komisja może dostarczać informacje i wsparcie eksperckie niezbędne do pracy rady, umożliwiając jej działanie w sposób autonomiczny i niezależny. Wsparcie eksperckie jest udzielane za pomocą dotacji lub zamówień publicznych przewidzianych w odpowiednim programie prac.
8.
Przedstawiciele Komisji uczestniczą w posiedzeniach rady i jej podgrup.
9.
Rada przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie projektu przedstawionego przez Komisję.
10.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działań prowadzonych przez radę umieszczając je w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
Artykuł  7

Honoraria i koszty posiedzeń

1.
Członkowie rady otrzymują wynagrodzenie za wykonywane zadania w formie honorarium za uczestnictwo w posiedzeniach plenarnych rady, uwzględniające ich zakres odpowiedzialności i ustalone na podstawie porównania z podobnymi przepisami obowiązującymi w podobnych podmiotach i w państwach członkowskich. Kwota honorarium i powiązane przepisy wykonawcze są określone w załączniku do niniejszej decyzji.
2.
Obserwatorzy i członkowie honorowi nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
3.
W odniesieniu do posiedzeń niezbędnych do prowadzenia prac rady innych niż posiedzenia plenarne, w tym przewidzianych w art. 6, Komisja, po ich wcześniejszym zatwierdzeniu, zwraca koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków i zaproszonych ekspertów w związku z działaniami rady, zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.
Artykuł  8

Wygaśnięcie

Niniejsza decyzja wygasa z dniem 29 lutego 2016 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 sierpnia 2011 r.

W imieniu Komisji
Máire GEOGHEGAN-QUINN
Członek Komisji

______

(1) COM(2007) 161 wersja ostateczna z 4.4.2007.

(2) Dz.U. L 40 z 14.2.2008, s. 7.

(3) COM(2010) 2020 wersja ostateczna z 3.3.2010.

(4) COM(2010) 546 wersja ostateczna z 6.10.2010.

(5) Dz.U. L 412 z 30.12.2006, s. 1.

(6) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, s. 60, sprostowane w Dz.U. L 54 z 22.2.2007, s. 21.

(7) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(8) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(9)Decyzja Komisji z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).

ZAŁĄCZNIK 

Kwota honorarium i przepisy wykonawcze w odniesieniu do uczestnictwa członków Rady ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji w posiedzeniach plenarnych

1. Wypłata honorariów i zwrot kosztów posiedzeń (kosztów podróży i utrzymania) za udział w maksymalnie pięciu posiedzeniach plenarnych rocznie odbywa się na podstawie wystawianych ad hoc aktów nominacji przewidzianych w programie szczegółowym "Możliwości"(1) zgodnie z poniższymi zasadami.

2. Posiedzenia plenarne rady trwają zazwyczaj do 1,5 dnia.

3. Honoraria członków rady wynoszą 2.000 EUR za uczestnictwo w całym posiedzeniu plenarnym lub 1.000 EUR za uczestnictwo w części posiedzenia plenarnego.

4. Honoraria wiceprzewodniczących rady wynoszą 3.500 EUR za uczestnictwo w całym posiedzeniu plenarnym lub

1.750 EUR za uczestnictwo w części posiedzenia plenarnego.

5. Honorarium przewodniczącego rady wynosi 5.000 EUR za uczestnictwo w całym posiedzeniu plenarnym lub 2.500 EUR za uczestnictwo w części posiedzenia plenarnego.

6. Płatność będzie zatwierdzana na podstawie listy obecności zatwierdzonej przez przewodniczącego rady i dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji lub ich należycie upoważnionych zastępców. Na liście obecności podaje się, czy poszczególni członkowie byli obecni na całym posiedzeniu ("uczestnictwo pełne") lub w niepełnym wymiarze czasowym ("uczestnictwo niepełne").

______

(1)Decyzja Rady 2006/974/WE z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego "Możliwości", wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013), Dz.U. L 400 z 30.12.2006, s. 299, zmieniona Dz.U. L 54 z 22.2.2007, s. 101.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024