Rejestracja pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 21 marca 2019 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową

Na podstawie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, 2244 i 2322 oraz z 2019 r. poz. 53 i 60) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową, zwanych dalej "służbami", a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
§  2. 
Jednostkami organizacyjnymi właściwymi w sprawach rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową, zwanych dalej "pojazdami", przez właściwy organ, o którym mowa w art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej "ustawą", są:
1)
jednostka organizacyjna Służby Ochrony Państwa właściwa w sprawach transportu - w odniesieniu do pojazdów Służby Ochrony Państwa;
2)
Komenda Główna Policji - w odniesieniu do pojazdów:
a)
Komendy Głównej Policji,
b)
Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA",
c) 2
 Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w zakresie:
komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości,
terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dla których właściwa terytorialnie jest Komenda Stołeczna Policji;
d) 3
 Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji;
3)
właściwe terytorialnie komendy wojewódzkie (Komenda Stołeczna) Policji - w odniesieniu do pojazdów:
a) 4
 terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, z wyłączeniem komórek organizacyjnych, o których mowa w pkt 2 lit. c tiret drugie,
b)
komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji działających na obszarze należącym do terytorialnego zasięgu działania tych komend,
c)
samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji;
4)
szkoły Policji - w odniesieniu do pojazdów tych szkół;
5)
właściwe jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do pojazdów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
6)
właściwe jednostki organizacyjne Agencji Wywiadu - w odniesieniu do pojazdów Agencji Wywiadu;
7)
jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach transportu - w odniesieniu do pojazdów Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
8)
Komenda Główna Straży Granicznej - w odniesieniu do pojazdów Straży Granicznej;
9)
jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, z późn. zm.), właściwa w sprawie rejestracji pojazdów - w odniesieniu do pojazdów Ministerstwa Finansów wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową;
10)
właściwa izba administracji skarbowej - w odniesieniu do pojazdów izby administracji skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową.
§  3. 
1. 
Rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie wniosku o rejestrację pojazdu, który zawiera w szczególności:
1)
nazwę organu rejestrującego pojazd;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy;
3)
numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy);
4)
markę, typ i model pojazdu.
2. 
Wniosek o rejestrację pojazdu składa się do właściwej jednostki organizacyjnej, wymienionej w § 2.
3. 
Do wniosku dołącza się tablice rejestracyjne albo tablicę rejestracyjną, jeżeli pojazd był zarejestrowany, oraz dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a oraz w art. 72 ust. 1b-2a, 3a i 4 ustawy.
4. 
W przypadku pojazdu użyczonego do wniosku dołącza się dowód przyjęcia pojazdu do użytkowania zamiast dowodu własności pojazdu.
5. 
W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, do wniosku dołącza się zamiast tablic rejestracyjnych oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.
6. 
W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada cech identyfikacyjnych nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym na podstawie przepisów art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy albo nie posiada tabliczki znamionowej, do wniosku dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
7. 
Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza służbami, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy.
§  4. 
Jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów, po wpisaniu pojazdu do centralnej ewidencji pojazdów, w przypadku pojazdu wyposażonego w tablice rejestracyjne lub tablicę rejestracyjną, które zawierają:
1)
wyróżnik służby, o którym mowa w § 5 ust. 3, wydaje dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2)
wyróżnik województwa i powiatu, wydaje dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
§  5. 
1. 
Wzory tablic rejestracyjnych, które zawierają wyróżniki służb, oraz wzory umieszczanych na nich symboli są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
2. 
Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1)
wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2)
wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
3. 
Jako wyróżniki służb określa się litery:
1)
HB - dla Służby Ochrony Państwa;
2)
HP - dla Policji;
3)
HK - dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu;
4)
HA - dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
5)
HW - dla Straży Granicznej;
6)
HC - dla Służby Celno-Skarbowej.
4. 
Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, stanowią:
1)
jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 2 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2)
dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
§  6. 
Tablic rejestracyjnych, które zawierają wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu, nie stosuje się do oznakowanych pojazdów służb.
§  7. 
Jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów zgłasza zapotrzebowanie na numery rejestracyjne, które zawierają wyróżniki, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, do starosty właściwego ze względu na siedzibę jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd, który przyznaje je na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
§  8. 
1. 
O unieważnieniu numeru rejestracyjnego, który zawiera wyróżniki, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, jednostka organizacyjna właściwa w sprawach rejestracji pojazdów zawiadamia właściwego starostę.
2. 
Przyznane numery rejestracyjne ze zniszczonych lub zużytych dowodów, tablic, znaków lub nalepek mogą być wykorzystane ponownie przez służbę, której zostały przyznane.
§  9. 
1. 
Zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym odnotowuje się w rubryce "Adnotacje urzędowe" na podstawie dokumentów określonych w art. 72 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
2. 
Zmiany danych zamieszczonych w karcie pojazdu odnotowuje się w odpowiednich rubrykach karty zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy.
3. 
W przypadku zmiany cechy identyfikacyjnej pojazdu w zakresie nadwozia, podwozia lub ramy właściwy organ wydaje nowy dowód rejestracyjny.
§  10. 
1. 
Pojazdy, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie posiadają zalegalizowanych tablic rejestracyjnych i nalepek kontrolnych, uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
2. 
Pojazdy, które posiadają tabliczki zastępcze oraz cechy identyfikacyjne nadane i umieszczone lub nabite na podstawie dotychczasowych przepisów albo które posiadają w dowodzie rejestracyjnym wpis potwierdzający brak numeru silnika, uważa się za spełniające wymagania w zakresie posiadania cech identyfikacyjnych wymaganych do rejestracji pojazdu.
§  11. 
Dane zamieszczone w kartach pojazdu, dowody rejestracyjne, zalegalizowane tablice (tablica) rejestracyjne oraz nalepki kontrolne, wydane do pojazdów Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową przed dniem 1 marca 2017 r. zachowują ważność do czasu ich zmiany lub wydania nowych, jednak nie dłużej niż do dnia 1 marca 2020 r.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 pkt 2 lit. b oraz pkt 3 lit. c, które wchodzą w życie z dniem 5 kwietnia 2019 r. 5

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

wzór

Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu

1)
format: wysokość 105 mm, szerokość 218 mm;
2)
jednolity kolor jasnoniebieski o składzie (CMYK): C-30, M-9, Y-4, K-0 i nadruk w kolorze czarnym;
3)
papier o gramaturze 160-180 g/m2.

Oznaczenia kodów stosowanych we wzorze dowodu rejestracyjnego

A numer rejestracyjny pojazdu

B data pierwszej rejestracji pojazdu

C dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:

C.1.1 nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego*)

C.1.2 numer REGON

C.1.3 adres posiadacza dowodu rejestracyjnego

C.2.1 nazwa właściciela pojazdu

C.2.2 numer REGON

C.2.3 adres właściciela pojazdu

D dane dotyczące pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:

D.1 marka pojazdu

D.2 typ pojazdu:

- wariant, jeżeli występuje

- wersja, jeżeli występuje

D.3 model pojazdu

E numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy)

F.1 maksymalna masa całkowita pojazdu**), wyłączając motocykle i motorowery (w kg)

F.2 dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg)

F.3 dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg)

G masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg)

H okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie

I data wydania dowodu rejestracyjnego

J kategoria pojazdu

K numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje

L liczba osi

O.1 maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg)

O.2 maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg)

P.1 pojemność silnika (w cm3)

P.2 maksymalna moc netto silnika (w kW)

P.3 rodzaj paliwa

Q stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów

S.1 liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy

S.2 liczba miejsc stojących, jeżeli występuj ą

Uwagi:

*) Posiadacz dowodu rejestracyjnego - podmiot, któremu organ rejestrujący wydał dowód rejestracyjny uprawniający ten podmiot do poruszania się pojazdem w ruchu.

**) Maksymalna masa całkowita pojazdu - największa technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynikająca z jego konstrukcji i wykonania, określona przez producenta.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 § 2 pkt 2 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.
3 § 2 pkt 2 lit. d dodana przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.948) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 2022 r.
4 § 2 pkt 3 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.
5 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie rejestracji pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową (Dz. U. poz. 447 oraz z 2018 r. poz. 790), które na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 125) utraciło moc z dniem 1 lutego 2019 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.560

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja pojazdów Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową.
Data aktu: 21/03/2019
Data ogłoszenia: 25/03/2019
Data wejścia w życie: 05/04/2019, 26/03/2019