Tryb powoływania i odwoływania rzeczoznawców, ich kwalifikacje i wysokość przysługującego im wynagrodzenia oraz dokonywanie przez nich szacowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 27 kwietnia 2007 r.
w sprawie trybu powoływania i odwoływania rzeczoznawców, ich kwalifikacji i wysokości przysługującego im wynagrodzenia oraz dokonywania przez nich szacowania

Na podstawie art. 49 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powoływania i odwoływania rzeczoznawców;
2)
kwalifikacje rzeczoznawców;
3)
szczegółowy tryb i sposób szacowania zwierząt oraz zniszczonych z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej:
a)
produktów pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego i pasz, zwanych dalej "produktami",
b)
sprzętu;
4)
wysokość wynagrodzenia przysługującego rzeczoznawcom.
§  2.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii umieszcza na liście rzeczoznawców osoby, które:
1)
mają miejsce zamieszkania na terenie objętym właściwością miejscową tego lekarza;
2)
dają rękojmię należytego wykonania szacowania;
3)
posiadają:
a)
wykształcenie rolnicze wyższe lub średnie lub
b)
ukończoną co najmniej zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę zasadniczą, kształcące w zawodach rolniczych, i co najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym lub
c)
co najmniej wykształcenie średnie w zakresie innym niż rolniczy i co najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym, lub
d)
ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, lub
e)
ukończoną zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę zasadniczą, kształcące w zawodach innych niż rolnicze, i co najmniej 5-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym.
2.
W przypadku szacowania w gospodarstwach rolnych, w których jest prowadzona produkcja metodami ekologicznymi, rzeczoznawca powinien dodatkowo posiadać wiedzę z zakresu produkcji metodami ekologicznymi.
3.
Powiatowy lekarz weterynarii skreśla rzeczoznawcę z listy rzeczoznawców, jeżeli przestał spełniać warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2.
§  3.
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza, w drodze decyzji administracyjnej, do przeprowadzenia szacowania rzeczoznawców mających miejsce zamieszkania na obszarze gminy, w której ma być przeprowadzone oszacowanie, umieszczonych na liście określonej w § 2 ust. 1.
2.
Jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może wyznaczyć rzeczoznawcy, w sposób określony w ust. 1, z uwagi na fakt, że:
1)
żaden z rzeczoznawców umieszczonych na liście prowadzonej przez powiatowego lekarza weterynarii nie ma miejsca zamieszkania na obszarze gminy, w której ma być dokonane oszacowanie, lub
2)
zachodzą okoliczności wymienione w art. 24 Kodeksu postępowania administracyjnego, lub
3)
rzeczoznawcy mający miejsce zamieszkania na obszarze gminy, w której ma być przeprowadzone oszacowanie, umieszczeni na liście prowadzonej przez powiatowego lekarza weterynarii, nie dają rękojmi należytego oszacowania

- wyznacza rzeczoznawcę z innej gminy.

§  4.
Rzeczoznawca, przed każdym przystąpieniem do oszacowania, składa wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), w formie pisemnej, oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 24 Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  5.
1.
W przypadku nienależytego wykonywania oszacowania przez rzeczoznawcę, w tym wykonywania oszacowania w sposób nierzetelny, wójt (burmistrz, prezydent miasta), na wniosek powiatowego lekarza weterynarii, może wyznaczyć innego rzeczoznawcę.
2.
Rzeczoznawcy odwołanemu w trybie określonym w ust. 1 nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w § 8.
3.
Decyzje administracyjne w sprawie cofnięcia wyznaczenia rzeczoznawcy podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
§  6.
1.
Oszacowanie powinno nastąpić przed zabiciem lub poddaniem ubojowi zwierzęcia, a w przypadku zwierzęcia padłego w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej - niezwłocznie po jego padnięciu.
2.
Oszacowanie produktów oraz sprzętu powinno nastąpić przed ich zniszczeniem z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej.
3.
Wartość rynkową zwierzęcia podlegającego oszacowaniu ustala się, uwzględniając:
1)
wagę zwierzęcia i klasę mięsności - w odniesieniu do zwierząt rzeźnych;
2)
wartość hodowlaną i użytkową oraz wiek zwierzęcia - w odniesieniu do zwierząt hodowlanych;
3)
aktualną cenę zwierzęcia według notowań rynkowych w dniu oszacowania.
4.
Ustalając wartość rynkową zwierzęcia, bierze się pod uwagę w szczególności dokumentację hodowlaną oraz faktury zakupu zwierzęcia, jeżeli dokumenty te były wystawione i możliwe jest ich uzyskanie dla celów szacowania.
5.
Wartość rynkową produktów podlegających oszacowaniu ustala się, uwzględniając:
1)
ilość tych produktów;
2)
jakość tych produktów;
3)
aktualną cenę tych produktów według notowań rynkowych w dniu oszacowania.
6.
Wartość rynkową sprzętu podlegającego oszacowaniu ustala się, uwzględniając:
1)
aktualną cenę rynkową tego sprzętu w dniu oszacowania;
2)
jakość oraz stopień zużycia tego sprzętu;
3)
stopień amortyzacji tego sprzętu;
4)
aktualną cenę rynkową sprzętu o podobnych parametrach i jakości, jeżeli ustalenie aktualnej ceny rynkowej, o której mowa w pkt 1, nie jest możliwe.
§  7.
Z oszacowania powiatowy lekarz weterynarii sporządza protokół oszacowania zawierający:
1)
imiona i nazwiska osób dokonujących oszacowania;
2)
miejsce i datę oraz czas rozpoczęcia i zakończenia oszacowania;
3)
opis zwierzęcia, produktów lub sprzętu podlegających oszacowaniu;
4)
wyszczególnienie kwot oszacowania ustalonych przez poszczególnych rzeczoznawców i powiatowego lekarza weterynarii;
5)
podpisy osób biorących udział w oszacowaniu.
§  8.
1.
Rzeczoznawcy przysługuje:
1)
wynagrodzenie w wysokości 1/170 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za rok poprzedni, publikowanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za godzinę wykonywania oszacowania;
2)
zwrot kosztów podróży na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
2.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 wypłaca powiatowy lekarz weterynarii ze środków przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.
§  9.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 5 listopada 1998 r. w sprawie trybu powoływania i odwoływania rzeczoznawców, ich kwalifikacji i zasad wynagradzania oraz szczegółowych zasad oszacowywania zwierząt (Dz. U. Nr 143, poz. 925 oraz z 2003 r. Nr 210, poz. 2047);
2)
rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie określenia trybu i sposobu ustalania odszkodowania (Dz. U. Nr 89, poz. 838).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045 i Nr 249, poz. 1830.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024