Organizacja studiów lekarskich w szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 9 grudnia 1948 r.
w sprawie organizacji studiów lekarskich w szkołach akademickich.

Na podstawie art. 16, 22, 75, 76 i 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Studia lekarskie w szkołach akademickich trwają pięć lat. Rok szkolny składa się z dwóch semestrów, trwających od 1 października do 10 lutego roku następnego i od 21 lutego do 30 czerwca.
§  2.
Warunki przyjęcia na studia lekarskie w szkołach akademickich określają przepisy ogólne o trybie postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów.
§  3.
Przyjęcia na wyższe lata studiów oraz przenoszenie się z wydziału lekarskiego jednej szkoły akademickiej do drugiej są dopuszczalne za zgodą dziekana przyjmującej szkoły akademickiej przy pełnym zaliczeniu studiów i egzaminów i przedstawieniu świadectwa odejścia ze szkoły akademickiej, w której ostatnio student odbywał studia.

Warunkiem przyjęcia osób studiujących w szkołach akademickich poza granicami kraju lub na innych wydziałach jest zdanie brakujących egzaminów, które wyznaczy dziekan szkoły przyjmującej.

§  4.
Studenci w czasie czterech okresów wakacyjnych obowiązani są co rok odbywać wyznaczone im 4-tygodniowe praktyki wakacyjne w zakładach leczniczych w jednym z trzech miesięcy letnich.

Zarządzenie Ministrów Oświaty i Zdrowia określi miejsce i warunki tych praktyk.

§  5.
Ogólny rozdział godzin przeznaczonych dla poszczególnych przedmiotów jest następujący:

ROK I

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr I Semestr II
godz. godz.
Anatomia prawidłowa i topograficzna wraz z ćwiczeniami sekcyjnymi i embriologia szczegółowa 160 240
Histologia prawidłowa wraz z ćwiczeniami i embriologia ogólna 64 80
Chemia ogólna 80 128
Fizyka dla lekarzy 112 -
Elementy nauk społecznych 32 32
Przysposobienie lekarskie 112 -
Wychowanie fizyczne 48 48
Język obcy 32 32

ROK II

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr III Semestr IV
godz. godz.
Biologia 80 64
Fizjologia wraz z ćwiczeniami 160 128
Chemia fizjologiczna wraz z ćwiczeniami 96 96
Mikrobiologia - 160
Antropologia 32 -
Elementy nauk społecznych 32 32
Wychowanie fizyczne 32 32
Język obcy 32 32

ROK III

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe Semestr V Semestr VI
godz. godz.
Anatomia patologiczna 160 160
Patologia ogólna 128 -
Farmakologia, toksykologia i receptura - 128
Klinika propedeutyczna 160 -
Chirurgia ogólna i operacyjna - 128
Rentgenologia - 80
Higiena otoczenia wraz z zawodami praktycznymi 32 32
Historia medycyny - 32
Wychowanie fizyczne 32 -

ROK IV

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe zestawienie roczne godzin
Klinika chorób wewnętrznych od 240 do 250
Klinika chirurgiczna od 240 do 250
Klinika położnictwa i chorób kobiecych od 125 do 130
Klinika chorób uszu, nosa i krtani od 120 do 125
Klinika chorób skórnych i wenerycznych od 120 do 125
Klinika stomatologiczna od 120 do 125
Choroby oczu od 120 do 125

ROK V

Wykłady, ćwiczenia i praktyki obowiązkowe zestawienie roczne godzin
Higiena społeczna i epidemiologia 75 - 80
Medycyna sądowa 60 - 65
Lekarskie przysposobienie wojskowe 30- 35
Klinika chorób wewnętrznych 215 - 225
Klinika chirurgiczna 185 - 195
Klinika położnictwa i chorób kobiecych 60 - 65
Klinika chorób dzieci 250 - 260
Klinika chorób nerwowych 120 - 125
Klinika chorób umysłowych 120 - 125

Ponadto każdego studenta obowiązuje czterokrotne odbycie trzydobowej praktyki internatowej w klinice położnictwa i chorób kobiecych w wymiarze 288 godzin, w okresie VIII i IX semestrów. Internat odbywa się również w czasie świąt i wakacji.

Wykłady i praktyka internatowa w klinice położnictwa i chorób kobiecych nie mogą odbywać się w tych semestrach, w których są przewidziane wykłady i ćwiczenia w zakładach mających do czynienia ze zwłokami i materiałem sekcyjnym.

§  6.
Poza przedmiotami wymienionymi w § 5 mogą odbywać się wykłady i ćwiczenia z przedmiotów nie wyszczególnionych w tym wykazie, które jednak pozostają w związku z przedmiotami wymienionymi. Wykłady te i ćwiczenia mogą odbywać się tylko w ramach godzin przeznaczonych dla przewidzianych wykazem przedmiotów.
§  7.
Semestr zalicza dziekan wydziału lekarskiego studentowi, który przesłuchał wykłady, odbył ćwiczenia i praktyki oraz zdał egzaminy i kolokwia przewidziane dla danego semestru.
§  8.
Pomimo niezaliczenia semestru student może po uzyskaniu zezwolenia dziekana zapisać się warunkowo na semestr następny. Uzupełnienia braków, które spowodowały niezaliczenie, winny nastąpić w ciągu trwania tego warunkowego semestru; w razie powtórnego nieuzyskania zaliczenia dziekan decyduje o możliwości dalszego studiowania.
§  9.
W toku studiów, po wysłuchaniu wykładów i odrobieniu ćwiczeń, student obowiązany jest zdać następujące kolokwia i egzaminy:

Z I semestru - kolokwia z anatomii prawidłowej, z histologii, z elementów nauk społecznych i z przysposobienia lekarskiego; egzamin z fizyki dla lekarzy.

Z II semestru - kolokwium z elementów nauk społecznych; egzaminy z histologii wraz z embriologią ogólną, z anatomii prawidłowej i topograficznej wraz z embriologią szczegółową oraz z chemii ogólnej.

Z III semestru - kolokwium z antropologii.

Z IV semestru - kolokwium z języka obcego; egzaminy z chemii fizjologicznej, z fizjologii, z biologii, z mikrobiologii i z elementów nauk społecznych.

Z V semestru - kolokwium z kliniki propedeutycznej lub z chirurgii ogólnej; egzamin z patologii ogólnej.

Z VI semestru - kolokwia z higieny otoczenia, z historii medycyny i z chirurgii ogólnej lub z kliniki propedeutycznej; egzaminy z anatomii patologicznej, z farmakologii wraz z toksykologią i recepturą i z rentgenologii.

Z VII lub VIII semestru, zależnie od programu szczegółowego, egzaminy z nauki o chorobach uszu, nosa i krtani, z nauki o chorobach zębów i jamy ustnej, z nauki o chorobach oczu i z nauki o chorobach skóry i wenerycznych.

Z IX lub X semestru, zależnie od programu szczegółowego, kolokwium z lekarskiego przysposobienia wojskowego i egzaminy z medycyny sądowej, higieny społecznej i epidemiologii, z nauki o chorobach nerwowych i z nauki o chorobach umysłowych.

Kolokwia i egzaminy semestralne muszą być zdawane w terminach na ten cel wyznaczonych, a mianowicie:

Z I, III, V, VII i IX semestru w czasie od 11 lutego do 20 lutego, a poprawcze od 15 czerwca do 30 czerwca tegoż roku.

Z II, IV, VI i VIII semestru w czasie od 15 czerwca do 30 czerwca, a poprawcze od 5 września do 20 września.

Z X semestru w czasie od 16 maja do 31 maja, a poprawcze od 10 czerwca do 15 czerwca tegoż roku.

Egzaminy semestralne zdaje student w tej szkole akademickiej, w której studia odbywa.

Po zdaniu kolokwiów i egzaminów semestralnych i zaliczeniu 5 lat studiów student może przystąpić do egzaminu dyplomowego, który składa się:

z jednostkowych praktycznych egzaminów zdawanych w dowolnej kolejności z nauki o chorobach wewnętrznych, z chirurgii, z położnictwa i nauki o chorobach kobiecych i z nauki o chorobach dzieci oraz z egzaminu komisyjnego teoretycznego z wymienionych w poprzednim ustępie przedmiotów i z higieny społecznej z epidemiologią.

Egzaminy dyplomowe, zarówno praktyczne jak i komisyjny teoretyczny, zdawać należy w okresie sesji egzaminacyjnych w czasie od 15 czerwca do 30 czerwca lub od 1 września do 15 września. Niezdanie jednego z egzaminów praktycznych jednostkowych nie jest przeszkodą do zdawania pozostałych egzaminów jednostkowych. Termin egzaminu poprawczego wyznacza dziekan w czasie najbliższej sesji egzaminacyjnej, przy czym poza wyżej podanymi terminami egzaminy poprawcze mogą być przeprowadzane w czasie od 11 lutego do 20 lutego. Warunkiem dopuszczenia do zdawania egzaminu teoretycznego komisyjnego jest zdanie wszystkich egzaminów jednostkowych. Egzaminy dyplomowe wolno zdawać dwa razy. W razie powtórnego niepomyślnego wyniku - o dopuszczeniu do egzaminu po raz trzeci decyduje właściwy minister.

Egzaminy dyplomowe zdaje student w tej szkole akademickiej, w której zakończył studia. Rada wydziału lekarskiego szkoły akademickiej może w przypadkach wyjątkowych zgodzić się na dopuszczenie studenta innej szkoły do egzaminu dyplomowego.

§  10.
Egzaminy jednostkowe przeprowadzają jednoosobowo profesorowie danych wydziałów lekarskich lub egzaminatorzy, wyznaczeni przez radę wydziału, egzamin dyplomowy komisyjny - profesorowie odpowiednich specjalności będących przedmiotem egzaminu lub egzaminatorzy, wyznaczeni przez radę wydziału pod przewodnictwem dziekana albo jego zastępcy.

Egzaminy poprawcze odbywają się pod przewodnictwem dziekana albo jego zastępcy w obecności tego samego egzaminatora, który prowadził egzamin poprzedni. Dziekan może wyznaczyć innego egzaminatora jednakże za wiedzą i zgodą poprzedniego egzaminatora.

§  11.
Po ukończeniu 5 lat studiów w szkole akademickiej i zdaniu wszystkich egzaminów otrzymuje student stopień lekarza.

Wzór dyplomu lekarza ustali zarządzenie Ministrów Oświaty i Zdrowia.

§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia zostają wprowadzone w życie stopniowo z zachowaniem następującej kolejności: dla studentów I roku studiów w roku 1948/49; dla studentów II roku studiów w roku 1949/50; dla studentów III roku studiów w roku 1950/51; dla studentów IV roku studiów w roku 1951/52; dla studentów V roku studiów w roku 1952/53.

Równocześnie tracą moc przepisy dotychczas obowiązujące w zakresie organizacji studiów lekarskich: dla studentów I roku studiów w roku 1948/49; dla studentów II roku studiów w roku 1949/50; dla studentów III roku studiów w roku 1950/51; dla studentów IV roku studiów w roku 1951/52; dla studentów V roku studiów w roku 1952/53.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024