Zatwierdzenie statutu Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 kwietnia 1937 r.
O zatwierdzeniu statutu Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Na podstawie art. 11 ust. (6) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 października 1930 r. o Krzyżu i Medalu Niepodległości (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 591) w brzmieniu nadanym mu ustawą z dnia 10 marca 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 117) zarządzam co następuje:
§  1.
Zatwierdzam załączony do rozporządzenia niniejszego statut Sądu Honorowego odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT SĄDU HONOROWEGO ODZNACZONYCH KRZYŻEM LUB MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI.

§ 1.
(1)
Pierwszy skład Sądu Honorowego wynosić będzie 30 osób.
(2)
Ogólne zebranie Sądu określa ilość członków, powoływanych na miejsce członków ustępujących, oraz powołuje nowych członków; członkowie ustępujący w zebraniu tym nie biorą udziału.
(3)
Członkowie Sądu pełnią czynności swe honorowo.
§  2.
Sąd Honorowy na zebraniu ogólnym wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępców oraz sekretarzy.
§  3.
Przewodniczący kieruje pracami Sądu, wyznacza komplety oraz spełnia inne czynności zlecone mu przepisami.
§  4.
(1)
Sąd Honorowy orzeka w komplecie złożonym z 3 członków.
(2)
Przewodniczący Sądu z własnej inicjatywy lub na wniosek kompletu orzekającego może przekazać sprawę kompletowi wzmocnionemu, złożonemu z 5 członków, jeżeli wymagają tego zawiłe okoliczności sprawy. W skład kompletu wzmocnionego wchodzą wszyscy członkowie kompletu zwykłego.
(3)
W postępowaniu wznowionym Sąd Honorowy orzeka zawsze w komplecie wzmocnionym.
§  5.
(1)
Postępowanie wszczyna z urzędu Przewodniczący Sądu.
(2)
Przed powzięciem decyzji o wszczęciu postępowania, Przewodniczący może w razie potrzeby dokonać osobiście lub za pośrednictwem wyznaczonego przezeń członka Sądu sprawdzenia zarzutów, wysuniętych przeciwko odznaczonemu.
§  6.
Podstawą do wszczęcia postępowania są:
1)
prawomocny wyrok skazujący sądu państwowego;
2)
prawomocne orzeczenie oficerskiego sądu honorowego o wykluczeniu z korpusu oficerskiego;
3)
prawomocne orzeczenie dyscyplinarne o przeniesieniu w stan spoczynku lub zwolnieniu ze służby;
4)
zarzuty, wysunięte przeciwko odznaczonemu i godzące w jego honor.
§  7.
(1)
Sąd Honorowy rozpoznaje sprawy na posiedzeniach dyspozycyjnych i rozprawach.
(2)
Orzeczenie o utracie odznaczenia może zapaść tylko po przeprowadzeniu rozprawy i wysłuchaniu tego, przeciw komu toczy się postępowanie, jeżeli na wezwanie się stawi.
(3)
Sąd może uzależnić przeprowadzenie dowodów, zgłoszonych przez interesowanego, od uprzedniego pokrycia przezeń kosztów postępowania.
(4)
Postępowanie przed Sądem Honorowym jest niejawne i ściśle poufne.
§  8.
(1)
Sąd Honorowy orzeka na mocy przekonania, opartego na swobodnej ocenie całokształtu danych sprawy.
(2)
W przypadkach, przewidzianych w § 6 pkt 1) - 3), Sąd Honorowy związany jest ustaleniami, zawartymi w orzeczeniu sądu państwowego, oficerskiego sądu honorowego lub komisji dyscyplinarnej.
§  9.
(1)
Orzeczenia Sądu Honorowego zapadają bezwzględną większością głosów, powinny być uzasadnione i podpisane przez członków kompletu.
(2)
Komplet orzekający może zarządzić podanie orzeczenia do publicznej wiadomości,
(3)
Orzeczenia Sądu Honorowego są ostateczne i nie ulegają zaskarżeniu.
§  10.
(1)
Wykonywanie orzeczeń należy do przewodniczącego.
(2)
O umorzeniu postępowania lub o zatwierdzonym orzeczeniu co do utraty odznaczenia zawiadamia się interesowanego.
(3)
O utracie odznaczenia ogłasza się w gazecie rządowej.
(4)
Akta sprawy ukończonej dołącza się do akt głównych Krzyża i Medalu Niepodległości.
§  11.
(1)
Przewodniczący Sądu Honorowego może, po zasięgnięciu opinii kompletu orzekającego, wznowić postępowanie, jeżeli po wydaniu, orzeczenia wyjdą na jaw nowe okoliczności, stwierdzające, że orzeczenie to opierało się na błędnych przesłankach.
(2)
Orzeczenie zapadłe w postępowaniu wznowionym przedstawia się Prezydentowi Rzeczypospolitej do zatwierdzenia, jeżeli uchyla ono poprzednio zapadłe orzeczenie o pozbawieniu danej osoby odznaczenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024